PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kış geldi motosiklet fiyatları arttı. Ters giden ne?

Sayfa : [1] 2

Mustaphalanx
19 Aralık 2016, 18:54
Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda aramızda bana görüş olarak katılmayan arkadaşlar olabilir. Saygı duyuyorum.

Motosiklet almak için herkesin tavsiyesi üzerine kışı bekliyordum, özellikle aralık ocak aylarını. Fakat şu an fiyatlar yazdan daha uçuk. Gördüğüm ilanlar karşısında "Kardeşim sıfırı senin motorundan 1000 tl ucuz bence sen 10000km kullanmışsın 3 bin daha fazlaya satmalısın. Sonuçta onun selesine senin değerli kalçan deydi." yazmamak için zor tutuyorum kendimi. Piyasa şu an Keriz.avi kaynıyor. Örnek vereyim. Şu an nmax sıfır km 9450+200 plaka masrafı toplam 9650 hadi 9700 olsun. Bir ilanda motosiklet 8000kmde çanta ve tur camı taktırmış (46lt çanta 200+135 çanta demiri, tur camı 265 tl) adam 10650 fiyat çekmiş. Sıfır alsam maliyeti 10250'e bu motor 10000'e dayanmış yani bakımı da gelmiş. Aynı donanımlara sahip sıfırından 400tl daha fazla fiyatı var. Peki fazlalık olan ne parası? Anlamıyorum ben şimdi gidip bi sıfır km nmax alıp çanta ve tur camı takıp 20000 km kullanıp 12000tlye mi satmaya çalışmalıyım yani?

Chopper cruser camiasını anlatmak istemiyorum dillere destan motosikletler ve dudak uçuklatan fiyatlar var...

Sıfırıyla arasında 1000 tl olup az kullanılmış (20000 (yirmi bin) küsür kmde) olan kayış ve varyatör bakımları yapılmamış servis kayıtsız scooterlardan mı istersiniz girin malum siteye.

Tamam mal onların ama bu kadar da orantısız fiyatlama olmaz ki arkadaş! Her malın ederi aşikar.. Maksat malum siteyi trolleyip piyasayı uçurmak mı anlayamadım?

Keşke sevdiğim bi abimi dinlemeyip hazır param varken gidip yazın motosiklet alsaydım. Şu an ciddi kar etmiştim. Elimde kalan paraya yazın alabileceğim ikinci el motosikleti şu an alamıyorum!

Özetle siz de beklemeyin yazmış kışmış yok baharda alınmazmış... Ülkenin hali belli değil, bugün ne alırsanız yarından karlı çıkıyorsunuz. Piyasanın anasını ağlatan, fiyat dengelerinin içine eden "keyfekeder" satıcılardan cidden nefret ediyorum...

Bu arada konu açmışken Regal Raptor DD350 nasıldır? Bilgisi fikir sahibi olan kimse var mı? İnternetteki yorumları okudum ama çoğu eski. Bu motosiklet hakkında bilgisi olan var mı?

Teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın...

SAZMAN
19 Aralık 2016, 18:58
Ben mi dedim yazın motor alma diye ? Hayıııır ben dememişimdir. What's up a gel.

Mustaphalanx
19 Aralık 2016, 19:01
Ben mi dedim yazın motor alma diye ? Hayıııır ben dememişimdir. What's up a gel.

Yok be abi sen demedin :) Hatta sen hep al dedin ben seni dinlemedim salaklığıma yanıyorum. Elimdeki fırsatları bir bir kaçırdım.

tr100a
19 Aralık 2016, 19:14
Dolar 2.40 tan 3.5 e çıktı bütün mallara %50zam geldimi... Hayır daha az bile

МОТОRCU
19 Aralık 2016, 19:18
Dolar ve Japon Yeni kuru beraberce uçunca böyle oldu.

hayat2teker
19 Aralık 2016, 20:04
Keyfekeder satıcı=satmaya niyetim yok ama bi enayi bulursam fikrim değişebilir modundaki satıcı, uzak durmak iyidir

Mustaphalanx
19 Aralık 2016, 20:08
Keyfekeder satıcı=satmaya niyetim yok ama bi enayi bulursam fikrim değişebilir modundaki satıcı, uzak durmak iyidir

Ya da ölü rakam verip çileden çıkarmak da denenebilir.. :pl:

nayken81
19 Aralık 2016, 21:08
Yazın gelişi kıştan belli olur:pl:

okanbagiscan
19 Aralık 2016, 21:11
Bahara yada yaza bu günleri de aramayalım sonra.

Mustaphalanx
19 Aralık 2016, 21:31
Bahara yada yaza bu günleri de aramayalım sonra.

Her an herşey olabilir... :)

fatih.met
19 Aralık 2016, 22:01
18.03.2016 tarihinde aldım motorumu ve ucuz motor bulamıyordum. kışın ucuzlar dediler ama inceledim ilanları ve fiyatlar hiç düşmedi.

bana soracak olursan ben kış tarifesi uygulamam :) yaz kış aynı fiyata satarım.

mustafa_325
19 Aralık 2016, 22:09
Ülkede ters giden şeyleri yazmaya kalksak ohooo... Hiç açmayalım bu konuları onlarca sayfa tutuyor.

hasmet
19 Aralık 2016, 22:11
Kaç defa yazdım, alacaksanız en kısa zamanda alın diye. Hâlâ geçerli yazdığım. Ekonomi gittikçe daha da kötü olacak, enflasyon, işsizlik, ve döviz daha da artacak, kaçınılmaz olarak birinci ve ikinci el araç fiyatlarına yansıyacak, ki bunlarin hepsi bir süredir oluyor zaten.

The Dude
19 Aralık 2016, 22:17
hocam o mağaranın özel bir ismi var mı ?
bir de bir kişilik boş yer var mı ?

ogzcngdk
19 Aralık 2016, 22:28
türkiyenin ikinci el piyasası zaten bir garip, şimdi ardan dolarla birlikte 2017 yazında bütün ikinci ellerinde fiyatları artıcak.

yani bu iyi günlerimiz :)

Emre Fırat
19 Aralık 2016, 22:41
Valla piyasa her konuda tavan yaptı , dolara zam geldimi herşeye zam geliyor ama dolar düştümü hiç bir şey düşmüyor tekrar. Ben ilk motorumu 2016 mart ayında aldım elimde nakit vardı değerlendireyim dedim çarçur olmasın gittim scooter aldım 2 milyara. Motoru alınca heves sardı arabaya binmedim çinli motora giriştim benzin pompası , karbüratör , 2 tane yeni lastik, benzin hortumlarını kalınla değiştir felan fıstık bi güzel masraf ettim keyifli bir yaz geçirdim, kasım ayı geldi 8. aya yeni girdik vitesliye geçesim geldi ilk aracı değişeyim kış üzeri motora para bağlamıyım garajda yatar yaza kadar boşa dedim dayanamadım gittim üstüne motosiklet aldım .Motoru aldıktan 1 ay sonra kadar diğer scooterimi sattım 2 milyar fiyat yazdım 1450 liraya bıraktım. Yeni aldığımın sıfırı 8.750 lira felandı , bende adamda mt09 vardı bilinçli kullanıcıdır diye düşündüm pulsar 200ns aldım 7 milyara 6 binde garantili 2016 şimdi biniyorum satsam 7 bine yine gitmez hep zarar. Arabayı alırkende satarkende aynı ama ben uygun fiyat veriyorum. Sattığımm pejo 2004 model sıfır almıştık 220 binde boyaszdı 17 bin fiyat verdim tak gitti. Diğer aracımı satarkende uygun fiyatı verdim kısaca satmak istediniz mi gidiyor ha diye ama yok şu şu km 20 milyar yazmış benimki diri duruyor 22 eder derseniz gitmiyor

Mustaphalanx
19 Aralık 2016, 23:15
Valla piyasa her konuda tavan yaptı , dolara zam geldimi herşeye zam geliyor ama dolar düştümü hiç bir şey düşmüyor tekrar. Ben ilk motorumu 2016 mart ayında aldım elimde nakit vardı değerlendireyim dedim çarçur olmasın gittim scooter aldım 2 milyara. Motoru alınca heves sardı arabaya binmedim çinli motora giriştim benzin pompası , karbüratör , 2 tane yeni lastik, benzin hortumlarını kalınla değiştir felan fıstık bi güzel masraf ettim keyifli bir yaz geçirdim, kasım ayı geldi 8. aya yeni girdik vitesliye geçesim geldi ilk aracı değişeyim kış üzeri motora para bağlamıyım garajda yatar yaza kadar boşa dedim dayanamadım gittim üstüne motosiklet aldım .Motoru aldıktan 1 ay sonra kadar diğer scooterimi sattım 2 milyar fiyat yazdım 1450 liraya bıraktım. Yeni aldığımın sıfırı 8.750 lira felandı , bende adamda mt09 vardı bilinçli kullanıcıdır diye düşündüm pulsar 200ns aldım 7 milyara 6 binde garantili 2016 şimdi biniyorum satsam 7 bine yine gitmez hep zarar. Arabayı alırkende satarkende aynı ama ben uygun fiyat veriyorum. Sattığımm pejo 2004 model sıfır almıştık 220 binde boyaszdı 17 bin fiyat verdim tak gitti. Diğer aracımı satarkende uygun fiyatı verdim kısaca satmak istediniz mi gidiyor ha diye ama yok şu şu km 20 milyar yazmış benimki diri duruyor 22 eder derseniz gitmiyor

Size katılıyorum. Bazı ilanlar var aylar önce takip etmiştim hala satılık :) Sebebi çok basit. Çünkü onlar keyfe keder satıcı!.. :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:14 ----------

18.03.2016 tarihinde aldım motorumu ve ucuz motor bulamıyordum. kışın ucuzlar dediler ama inceledim ilanları ve fiyatlar hiç düşmedi.

bana soracak olursan ben kış tarifesi uygulamam :) yaz kış aynı fiyata satarım.

Cidden fark etmediğini şimdi anlıyorum. Neyse bu konu bence mihenk taşı olsun. Motoru kışın al diyen tiplere bu yazımı atacağım ibretlik olsun diye...

whitedeamon
19 Aralık 2016, 23:29
Biri kuyuya yaş attımıydı hepsi ardından gidiyor

Memory42
19 Aralık 2016, 23:36
Bana piyasanın öğrettiği birşey var oda ucuz fiyat yazmayacaksın. Uygun yazdığım ilanı arayan 1-2 kişi onlarda ölücü sonra fiyatı yükseltiyorum arayan artıyor anlamsız bir durum. Millet kusur arama derdin de nerdeyse benim motorumu bana anlatıcak :) Açıkcası Az bilee fiyatlar 😂😂

Mustaphalanx
19 Aralık 2016, 23:39
Bana piyasanın öğrettiği birşey var oda ucuz fiyat yazmayacaksın. Uygun yazdığım ilanı arayan 1-2 kişi onlarda ölücü sonra fiyatı yükseltiyorum arayan artıyor anlamsız bir durum. Millet kusur arama derdin de nerdeyse benim motorumu bana anlatıcak :) Açıkcası Az bilee fiyatlar ����

İşin bu boyutu da var :)

burak burk
19 Aralık 2016, 23:44
şu ülkede düz giden birşey varmı ?

Mustaphalanx
20 Aralık 2016, 07:41
şu ülkede düz giden birşey varmı ?

Çok siyasete giresim yok. :)

otchill
20 Aralık 2016, 09:43
bende aynı durumdayım,kış gelince xmax 250 abs 2. el alırım demiştim, hem fiyatlarda ucuzlar, ancak 2. el fiyatları çok yüksek...Doviz arttı, kabul ancak hala yamaha sayfasında sıfır fiyatlara zam gelmedi, zam gelmediği halde 2. el piyasası nasıl bu kadar yüksek olur anlaşılır gibi değil... Yamaha fiyatlara zammı yılbaşının hemen ertesi yapacak diyorlar, aslı var mıdır bilemedim.

Kafam iyice karıştı, sanırım bu kadar az fark için 2. el almaya değmez, gidip sıfır alacam.

Seko
20 Aralık 2016, 10:12
Ekonominin sürekli iyiye gitmesindendir. Ben demedim başbakan diyor.

Metehan07-70
20 Aralık 2016, 11:06
Eyyy keyfe-keder satıcılar!!! Ayağınızı denk alın, sabrımızı sınamayın!

fkambay
20 Aralık 2016, 11:16
bence 300 500 e bakmayın arkadaşlar içinize sindiyse bi makine ciddiyseniz alın emin olun fiyatlar daha da artacak ..

bozok_54
20 Aralık 2016, 11:21
paranın sayısal değeri artsa da niteliği azaldığı için bu yaşananlar gayet normal. ne kadar da birileri memlekette kriz yok, bak bak bak herkeste ayfonlar hondalar jazlar dese de durum ne yazık ki böyle.
mesele milletin kalçasında değil, emin ol sen de malını satacak olsan aldığın günün şartlarını değil bu zamanın şartlarını düşünürsün.

Öz_Musti
20 Aralık 2016, 11:44
Bir malın fiyatı, satıldığı fiyattır. Fiyatı uçuk yazmış da kaça satmış. Kuzenim X-City aldı, 12 bin yazdı, 8.900 liraya sattı. X-Max aldı, 14 bine ilan var. Kaça gidecek?

Seat Altea XL arabam var. Dizel otomatik. 56 binden ilanı verdim, 50 bine kadar indim. Alan olmayınca sattığımda aynı donanımda yerine alabileceğim arabanın olmadığını, üstüne 20 bin verip, daha dar, donanımsız bir arabaya bineceğimi anladım. Satmaktan vazgeçtim.

Fiyatları yazdılar da, satılınca "kardeşim şu fiyata sattım" diye yazmıyorlar ya. Sen bakma fiyatlara.

mustafav
20 Aralık 2016, 12:10
Geçenlerde internetten pcx bakıyordum. Honda Kasım ayında pcx te kampanya yapmıştı. 8100 tl ye düşmüştü sıfır pcx. Adam eski kasa pcx e 8500 yazmış. Ha motor temiz ona bir diyeceğim yok ama sıfırından pahalı diyor. Motorun Ekstrası da yok. Dayanamadım adama mesaj attım. Hocam motorun sıfır fiyatı 8100 tl dedim. O zaman sıfırını al kardeş diye cevap attı. Hayır selbest piyasa tabiki. Herkesin hayatına kimse karışamaz. Ha nasıl karışamaz. Ben bu fiyata satarım bu bayan bu fiyata satar şu fiyata satar. Ha Gurban olduğum dolar 3.5 lira olmuş olabilir fakat lakin ki öyle değildir. Yani sıfırının üstüne satmak nedir arkadaş yaa. Kış geldi ben de düşer diye bekliyordum sıfıra yöneliyorum artıkın.

IRau
20 Aralık 2016, 12:28
sen motosiklet almazsan alma bize milletimiz yeter

mustafav
20 Aralık 2016, 16:27
al işte bi tane daha sıfırından yüksek fiyat çeken adam buldum. Motorun fiyatı 10.100 TL adam 10.300 TL fiyat koymuş. ve 8.000 Km yol yapmış. Neyse almak zorunda değiliz ne de olsa.

Osm@n
20 Aralık 2016, 16:47
https://resmim.net/f/8iSqn3.jpg

ZaptNaMumkun
20 Aralık 2016, 16:58
Piyasada TL'nin değeri dalgalı olarak sürekli değiştiği için piyasa belirlenemiyor. Ayrıca satılan araçların bir çoğu zevkten satılıyor. İhtiyacı olan biri bulduğunuzda normal değerinde alabilirsiniz. Ben elimde para ile 1 ay bekledim her gün girdim siteye inceledim araştırdım. En son yeni giren bir ilanla aynı gün anlaştım bir gün sonra aldım. Yani zevkten satılanları değil gerçekten satmak isteyenleri bulmak lazım.

SAZMAN
20 Aralık 2016, 17:07
Mustafa canlıyı gösterdin mi fiyat iner. Denendi biliyorsun. :bounce:

watercolours
20 Aralık 2016, 17:57
Düz giden ne var ki ters gideni soruyorsunuz?

emrb
20 Aralık 2016, 17:58
tvs apachemi ederinin çok altında 3,900e ilan açtım.Ne arayan var ne soran.Birazdan ilandan kaldırıp havalar azcık düzelince fiyatını yüksek yazmayı düşünüyorum.Millete iyilik yaramıyor :)

watercolours
20 Aralık 2016, 18:01
Sıfırından yüksek fiyat koyun, arayan çıkar.

emrb
20 Aralık 2016, 18:06
Sıfırından yüksek fiyat koyun, arayan çıkar.

aynen.ucuz yazdım diye millet kazalı mı zannediyor nedir.

Mustaphalanx
20 Aralık 2016, 19:24
aynen.ucuz yazdım diye millet kazalı mı zannediyor nedir.

Ucuz etin suyu yavan olur, pahalı adamlar keyfekeder satıcı, ederini yazsan 1000tl aşağısına alırız mantığı. Satamazsın hemşerim bu piyasada motosiklet ne alınır ne de satılır :)

watercolours
20 Aralık 2016, 20:09
İşte, fazla yazarsın, millet niye fazla yazılıyor der. Az yazarsın, millet bu niye az yazmış diye almaz, vs vs.

GezeGeze
20 Aralık 2016, 22:07
Yazılanlara aldanmamak gerek. Çoğunda gerçekten satış gerçekleştiğini sanmıyorum. Duruyor öyle; sonra da ilanın süresi dolup ilandan düşüyor...

Millet de malının değerini yüksek görüyor; bahara daha pahalıya satabileceğini sanıp fiyatı indirmiyor; ama şimdiden satamamış da oluyor. Ocakta vergisi gelecek; onu hesaba katmıyor.

Gerçekten satmak isteyenleri bulabilirseniz, ederinde almanız mümkün olabilir.

Bahara, arkadaşların da belirttiği gibi muhtemelen bu fiyatları bulamayabiliriz.

Gerçekten satmak isteyenler de Ocak'taki vergisini falan hesaba katıp, Aralık çıkmadan uygun fiyata elden çıkarmaya baksınlar.

Nakte dönüp işlerine bakarlar...

efendy06
20 Aralık 2016, 23:41
Hocam dolar almış başını gitmiş, ot vergisi b.k vergisi derken herşeyin fiyatı uçmuş. Adam satıp ta daha yüksek hacme geçecekse, veya tarz değiştirecekse, veya canı sıkılmışta motor değiştirecekse, bakıyor önce almak istediği motorun fiyatına, kendi motorunun fiyatını ona endeksliyor. Dolayısı ile piyasa kabarıp gidiyor. Haklı mı vatandaş, evet haklı. Bu gün sattığım mala karşılık aldığım para ile yarın o malın aynısını alamıyorsam (sıfırını değil, mesela aynı km'de aynı özelliklerde motor) demekki o fiyat düşük olmuş diye düşünülüyor haliyle. Bu bir bakış açısından bakıldığında görünen.
Diğer bir bakış açısı da şu; kış geldi, kar yağdı diye herkes ölü fiyat teklif ediyor. Ben de kendi motorumu satıyorum. Ful aksesuarlı motor. Bakıyorum, orjinallerinin aynı model aynı km civarında olanlarına istiyorlar X fiyat. Ben de kaliteli lastik, topcase ve taşıyıcı, ön tur camı, sis farı, gidon yükseltme ve alt sakal için bu X rakamına 500 tl ekliyorum (ekstraların sıfır değeri 1500 tl civarı). Adam aradı geçen, onun ödemek istediği ile benim almak istediğim fiyat arasında 500 tl fark var. Diyor ki eleman "ben baktım senin motorun lastiksiz aksesuarsız olanlarına X fiyat istiyorlar. senin motor dolu." sonra bana o X fiyatı teklif ediyor. Ortada buluşalım X+250 olsun deyince de "Ya çok istedin, üstündeki aksesuarlar bana lazım değil zaten" diyor. Tamam sökelim aksesuarları, o paraya sadece bridgestone lastiklerle vereyim sana diyorum, onu da kabul etmiyor. "Aksesuarları için alıyorum motoru zaten" diyor. Ulan hani lazım değildi. Elinden gelse hediye et diyecek. Sonra da bak ocakta vergisi var diye hatırlatıyor. Yahu 200 cc motor, her yanı vergi olsa ne olur?
Dolayısı ile mevcut durumda alıcı da haklı satıcı da. Kimi yerde alıcı tabutçu çıkıyor ciklet parası öneriyor, kimi yerde satıcı dolandırıcı çıkıp milletten sıfırından fazla para istiyor.

Taner YILMAZ
20 Aralık 2016, 23:49
Motorumuza kaç lira yazacağımızı sizden öğrenecek değiliz. :cherry:

logaritma
21 Aralık 2016, 00:05
insanlar artık kışında motor sürüyor özellikle profesyönel kışlık ekipman kıyafet lastik v.b artması ve küresel ısınma kışların eskisi kadar yoğun ve sert geçmemesi soğuğu bunun dışında tutuyorum.. motorcuları artık yaz kış yollarda tutuyor..

bana 15-20 sene önce gel aralıkda motor sürelim desen kafayımı yedin derdim şimdi çıkıyorum çok rahat çünkü havada soğuk dışında bir şey yok.. ayrıca kışlık ekipman kıyafet korumalarda var..

Kısaca sezon diye bir şey kalmayınca fiyatlarda ucuzlamaz artık..

hknzrdm
21 Aralık 2016, 09:56
Yaz veya kış almak konusunda bir gerçeklik payı var. Ancak sahibinden gibi ilan kaynaklarındaki satıcıların fiyat kriterlerinin de piyasa yerine başka bir yerleri olduğu da gerçek. Benzer durum kiralık ev ilanlarında vardı, ama hepsi zaman içinde fiyat indirmek zorunda kaldılar. Türkiye genelinde kiraların %20 civarı düştüğü haberleri dolaşmaya başladı bile ekonomi köşelerinde.

Genel fiyatların artması durumu söz konusu. O da doların veya yenin değer artmasından ziyade, Türk lirasının kritik seviyede değer kaybetmesinden ileri geliyor. Şahsen Mart - Nisan arası almayı düşündüğüm motosikletin yeni fiyatlar üstünden oluşacak farkı (ÖTV de işin içine girince) 5000 TL civarı olacaktı, ben de bu ay satın aldım o yüzden.

Mustaphalanx
21 Aralık 2016, 11:29
Bu gidişte hiçbirşey alamayacağım :) Gerçek satıcı bulmak gerçekten zor.

piaggioman
21 Aralık 2016, 12:06
Artan döviz kurunu göz önüne alarak herkes yeni fiyatlara göre 2.el fiyatını yüksek tutuyor maalesf

izmir3535
21 Aralık 2016, 12:44
Bir şeyin yükseldigi yok FAKîR leşen bir toplum var. Hayat sıkıci değil paramiz yok fakiriz o kadar.

shruikan
21 Aralık 2016, 12:56
Bir şeyin yükseldigi yok FAKîR leşen bir toplum var. Hayat sıkıci değil paramiz yok fakiriz o kadar.

iyi de arkadaşım, 2. el bu motorlar. yani vaktinde adam TL verip almış; almış bitmiş. talep olacak da yeni mal ithal edecek değil. elde, halihazırda bulunan motor.

tabi asıl yamuğu yapan bayiler. hazır elindeki motora dolar/euro arttı diye zam koymak şark kurnazlığından başka bi şey değil.

logaritma
21 Aralık 2016, 15:31
euro dolar artarsa 1990 model motorun bile fiyatı artar..

çünkü euro dolar arttımı herşeyin gideri artıyor buna endeksli örnek verdiğim 1990 model motoru olan adamında giderleri o orantıda artıyor..

adam motorunu satıp önceden kafasında belirlediği bir motoru almak için 20 bin tl bütçe ayırmışsa dolar euro zamlarından sonra alıcağı motor 3 bin lira zamnlanmışsa tabiki eşit piyasa orantısında oda motoruna zam yapıcakdır..

bu bir sirkülasyondur.. en tepedekinden başlar dalga dalga en aşağıdakine kadar iner..

almış bitmiş ne eurodan dolardan etkilinecek diye bir dünya mantık yok.

o mantıkda adam gitmiş 10 yaşında 5 kasa bmw ye 90 bin tl para istiyor oda allah bilir zamanında 10 sene önce dolar 1.40-1.60 iken aldı kaç türk lirasına kim bilir.. oda satsın o zaman aldığı fiyatlara onu ne etkilerki şu anda doların 3.5 olması.. zamanında almış bitmiş.

Kısaca herkes etkilenir..