PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Özel Güvenlik Terörü!!

schumacher__
19 Aralık 2016, 15:27
Geçtiğimiz hafta bir avm nin özel güvenlik görevlisiyle tatsız bi olay yaşadım. Kapalı otoparkın çıkış yapmak istediğim kısmında çıkışı kapatmışlar, ben de motorla şeritle kapatılmış olan yere kadar gittim. Güvenlik görevlisi eliyle gelme şeklinde hareket yaptı. Neyse arabaların gitmesini bekledim, sonra güvenlikçinin yanına ilerledim. Adam yolumu kesti, iyi be soldan dönerim ben de deyip ilerlememle adamın kaskımdan çekip motorla beni devirmesi bir oldu ve ben motorla birlikte yerdeyken eleman üzerime saldırdı, birbirimize girip boğuşmaya başladık. Elemanın kafamı geri itmesinden dolayı o an boğuşma sırasında neler oldu, kim kime vurdu bilmiyorum, ben kask yüzünden sadece tavanı görebiliyordum. Neyse kısa süre sonra güvenlikçi full korumaya zarar veremeyeceğini anlayınca durdu, vurmazsan bırakacam dedi ve ben de suçlu duruma düşmemek için elemanı bıraktım ve kalktım.

Olay sonrası üzerime yürüme, tehdit fln derken elemanla mahkemelik olduk. İfadesinde motoru üzerime sürdü, saldırdı, yumruk attı şikayetçiyim demiş. Benim motorun yan çantası ezildi, polis tutanağına geçirildi. Bende zorlamaya bağlı kas ağrıları var. Adli tıp raporu vs. alındı, artık olay savcılıkta. Olayın olduğu yerin hemen arkasında güvenlik kamerası varmış, bütün olanların kayda geçmiş olması gerekiyor. Bakalım sonuç ne olacak. Aramızda hukukçu arkadaşlar varsa ve gidişatı yorumlarlarsa sevinirim.

http://i.hizliresim.com/Yqqbmz.jpg

caglar48
19 Aralık 2016, 15:37
Geçilmez yerden geldi kaskıda vardı suratını goremedim bombacı terorist oldugunu sandım etkısız hale getirmeye calıstım diyip butun yasal haklarınızdan edebilir haberınız olsun unutmayınki türkiyede adalet yoktur problemı kısının adresını bulup kişisel olarak cozmenız taraftarıyım

IRau
19 Aralık 2016, 15:58
vurmazsan bırakacam dedi ve ben de suçlu duruma düşmemek için elemanı bıraktım ve kalktım.
işte adam bırakınca sende dalıcaktın neyse

mahkemede bişey olmayacak sen haksız olacaksın motorun devrildiğiyle kalacak

selsa
19 Aralık 2016, 16:05
Güvenlik kamerası yok mu?

zaferce
19 Aralık 2016, 16:06
2 kisilik kavgada "kim kime vurdu bilmiyorum" argumanini yerlerse efsane bir gerekce olur. Anama kufretti, cumhurbaskanimiza hakaret etti, sarhostum hatirlamiyorum gibi gerekcelerin pabucunu dama atabilir.

ufukt
19 Aralık 2016, 16:11
Bunlar kendini polis zannediyorlar. Güvenlik zihniyeti sıfır. İnşallah adil şekilde sonuçlanır.

KUVVETMİRA
19 Aralık 2016, 16:14
2 kisilik kavgada "kim kime vurdu bilmiyorum" argumanini yerlerse efsane bir gerekce olur. Anama kufretti, cumhurbaskanimiza hakaret etti, sarhostum hatirlamiyorum gibi gerekcelerin pabucunu dama atabilir.

epey dayak yediğimden iyi bilirim, döyüşlerde harddiske kaydedilmeyen bir zaman dilimi vardır, sistem kendini korumak için bu anları kaydetmez.
sadece flaşbek olarak bikaç kare görüntü alır, kaydın gerisi harbiden meçhuldür. ne attığınızı, ne yediğinizi ağrı ve morarmalardan çıkarabilirsiniz.

konuyla ilgili; tam olarak neler olduğunu anlamak içün bir de güvenliğin ifadesine başvurmak lazım, tek taraflı dinleyip ne desek boş.

zaferce
19 Aralık 2016, 16:21
epey dayak yediğimden iyi bilirim, döyüşlerde harddiske kaydedilmeyen bir zaman dilimi vardır, sistem kendini korumak için bu anları kaydetmez.
sadece flaşbek olarak bikaç kare görüntü alır, kaydın gerisi harbiden meçhuldür. ne attığınızı, ne yediğinizi ağrı ve morarmalardan çıkarabilirsiniz.

konuyla ilgili; tam olarak neler olduğunu anlamak içün bir de güvenliğin ifadesine başvurmak lazım, tek taraflı dinleyip ne desek boş.

Uniformalilarin isledikleri cinayetlerde, dogru siyasal gorusten olanların isledigi suclarda da guvenlik kameralari boyle calisiyor. Tam zurnanin zirt dedigi yerler hep kayip. Aciklanamiyor. 15 temmuz'da kayitta olan genelkurmay kameralari ve akinci ussu kameralari da mesela o sekilde. Hangi saatte kim nasil davranmis kim hangi tarafta ne yapmis acikca gisteren kayitlar hep kayip. Insan beyni de boyle calisiyor demek. Bilememisim...

KUVVETMİRA
19 Aralık 2016, 16:27
Uniformalilarin isledikleri cinayetlerde, dogru siyasal gorusten olanların isledigi suclarda da guvenlik kameralari boyle calisiyor. Tam zurnanin zirt dedigi yerler hep kayip. Aciklanamiyor. 15 temmuz'da kayitta olan genelkurmay kameralari ve akinci ussu kameralari da mesela o sekilde. Hangi saatte kim nasil davranmis kim hangi tarafta ne yapmis acikca gisteren kayitlar hep kayip. Insan beyni de boyle calisiyor demek. Bilememisim...

bak mesela görüntüler olmadan görüntülerde ne olduğu ve kimin haklı olduğu hakkında peşinen neticeye varmak da tarafgir bir bakış açısı. eğitimlisi, cahili, herkesin kameraları böyle. görmek istemediğini çekmiyor.

zaferce
19 Aralık 2016, 16:29
bak mesela görüntüler olmadan görüntülerde ne olduğu ve kimin haklı olduğu hakkında peşinen neticeye varmak da tarafgir bir bakış açısı. eğitimlisi, cahili, herkesin kameraları böyle. görmek istemediğini çekmiyor.

Hangi netice? Neticeye varmisim da haberim mi yok? Konuyu mu degistirdin sen yine?

goreny
19 Aralık 2016, 16:33
seni kaskindan cekip dusurmesi kabul edilemez o ayri ama kendini polis zannediyorlar denmis gorev yeri icinde polisin ne hakki varsa guvenlikcinin de hakki odur tipki polis memuru gibi hatta olay guvenlikcinin gorev yeri oldugu icin mahkemede bir polis memurunun hakki ne ise ona gore muamele gorecek guvenlikci yani normal bi vatandas gibi degil.gorev alani icerisinde seni kelepceleme,polisler gelene kadar goz altina alma hatta jop kullanma yetkisi bile var.

5188 numarali ozel guvenlik yasasinda hepsi var.

guvenlikci kapatilmis yoldan sizi gecirmemekle hakli ama adam tam bir hödükmüş iletisim sifir tatli dille daha iyi halledilebilirdi.sinir harbi olmuş.keşke olmasaydi ama olmus.hem guvenlikciyim hem de motorcuyum gecmis olsun.

Quad87
19 Aralık 2016, 16:43
seni kaskindan cekip dusurmesi kabul edilemez o ayri ama kendini polis zannediyorlar denmis gorev yeri icinde polisin ne hakki varsa guvenlikcinin de hakki odur tipki polis memuru gibi hatta olay guvenlikcinin gorev yeri oldugu icin mahkemede bir polis memurunun hakki ne ise ona gore muamele gorecek guvenlikci yani normal bi vatandas gibi degil.gorev alani icerisinde seni kelepceleme,polisler gelene kadar goz altina alma hatta jop kullanma yetkisi bile var.

5188 numarali ozel guvenlik yasasinda hepsi var.

guvenlikci kapatilmis yoldan sizi gecirmemekle hakli ama adam tam bir hödükmüş iletisim sifir tatli dille daha iyi halledilebilirdi.sinir harbi olmuş.keşke olmasaydi ama olmus.hem guvenlikciyim hem de motorcuyum gecmis olsun.

Şimdi hocam Ankara da ki ünlü bir AVM de çalışan arkadaşım hırsızın kaçmasını engellemek için hırsız koşarken ayağına çelme takıyor ve hırsız zemine düşüp burnunu kırıyor. Sonrasında yakalanıyor ama hırsız güvenlikten şikayetçi oluyor ve bizim arkadaşa kimse birşeyler sormadan hırsızı dinliyor ve kamu davası açılıyor üstüne de işinden oluyor.

Yetki kısmı sürümcemede bence.Kaçan bir hırsızı çelme atarak düşürmek YASAK çünkü :) :queen: Böyle yetkiyle sanırım "hırsız bey lütfen kaçmayın ve teslim olun" deyip kaçışını arkadan izlemesi gerekirdi. Ha belki başka avm veya güvenlik görevlisi gerektiren yerlerde durum farklıdır onu anlarım ama böyle saçma bir ortamda yukarıda ki gibi yalan beyanatla haklı çıkmak için bomba vs. gibi şeyler söyleyip haklı çıkar mı çıkar. :pr:

Geçmiş olsun tekrar olmaz umarım.

KUVVETMİRA
19 Aralık 2016, 16:44
Hangi netice? Neticeye varmisim da haberim mi yok? Konuyu mu degistirdin sen yine?

"bence suçlular ama görüntüleri paylaşmıyorlar" dedin gibime geldi.
netice yoksa sorun yok o zaman.
kastettiğin görüntülerle ilgili bildiğin birşeyler varsa benimle paylaşmalısın.
ne kastettiğini anlamakta zorlanıyorum.

Tundzhay
19 Aralık 2016, 16:53
Benim anlamadığım çıkış kapalı ise sen neden hala ordan ısrar ediyorsun? Var olan yerden neden çıkmıyorsun?

Eksik mi anlattın ben mi yanlış anladım

zaferce
19 Aralık 2016, 16:53
"bence suçlular ama görüntüleri paylaşmıyorlar" dedin gibime geldi.
netice yoksa sorun yok o zaman.
kastettiğin görüntülerle ilgili bildiğin birşeyler varsa benimle paylaşmalısın.

Yok hocam hasahuzurdan, kimin suclu oldugunu ben ne bileyim? Goruntulerin hep dogru zamanlarinda kayip olmasindan mutevellit kim hakli kim degil hic belli olmuyor. Genel kamu hep bilgi ve erk sahiplerinin uygun gordugunu suclu belliyor. Ben de uslu bir vatandas gibi aynisini yapiyorum.

Iktidar gucunu, yargisini, kolluk kuvvetini, yurutmesini, yasamasini arkaya alip genis genis tartismak zevkli di mi hocam? Begenmedigin bir sey oldu mu, hop yardir gitsin. Karsindaki de acik acik yazamayacagina gore evirip cevirmeye ugrassin dursun. Hayat sana guzel be haciabi. Metin'in oraya gel bi ara da yuzyuze daha rahat konusalim. :)

ertano
19 Aralık 2016, 17:03
olay nerede oldu?

KUVVETMİRA
19 Aralık 2016, 17:08
Yok hocam hasahuzurdan, kimin suclu oldugunu ben ne bileyim? Goruntulerin hep dogru zamanlarinda kayip olmasindan mutevellit kim hakli kim degil hic belli olmuyor. Genel kamu hep bilgi ve erk sahiplerinin uygun gordugunu suclu belliyor. Ben de uslu bir vatandas gibi aynisini yapiyorum.

Iktidar gucunu, yargisini, kolluk kuvvetini, yurutmesini, yasamasini arkaya alip genis genis tartismak zevkli di mi hocam? Begenmedigin bir sey oldu mu, hop yardir gitsin. Karsindaki de acik acik yazamayacagina gore evirip cevirmeye ugrassin dursun. Hayat sana guzel be haciabi. Metin'in oraya gel bi ara da yuzyuze daha rahat konusalim. :)

ooo tehdit!
adres ver adres!!! :cherry:

15 temmuzda ne olduğunu ve bunun gizlendiğini düşündüğünü haggetten anlamadım.
suçluların korunduğunu söyleyen sendin, yani o kayıtlarda bir suçlu olduğu neticesine varmışsın zaten.
yanlış anlıyorsam düzeltebilirim.
ayrıca iktidar partisinden 3 kuruş menfaatim, en küçük bir gammazcılığım, ricacılığım yoktur, olmamıştır, olmayacaktır,
ordan nası görünüyo bilmem de, kendi halinde amatör bir antikemalistim.
alışveriş merkezi önündeki kavgadan iktidar partisine çakacak malzeme çıkarmak bana biraz marazi bir tutum gibi geliyor.
bunun aynı zamanda yalançı çoban hikayesindeki gibi algıları sağırlaştırdığını düşünüyorum.

goreny
19 Aralık 2016, 17:11
Şimdi hocam Ankara da ki ünlü bir AVM de çalışan arkadaşım hırsızın kaçmasını engellemek için hırsız koşarken ayağına çelme takıyor ve hırsız zemine düşüp burnunu kırıyor. Sonrasında yakalanıyor ama hırsız güvenlikten şikayetçi oluyor ve bizim arkadaşa kimse birşeyler sormadan hırsızı dinliyor ve kamu davası açılıyor üstüne de işinden oluyor.

Yetki kısmı sürümcemede bence.Kaçan bir hırsızı çelme atarak düşürmek YASAK çünkü :) :queen: Böyle yetkiyle sanırım "hırsız bey lütfen kaçmayın ve teslim olun" deyip kaçışını arkadan izlemesi gerekirdi. Ha belki başka avm veya güvenlik görevlisi gerektiren yerlerde durum farklıdır onu anlarım ama böyle saçma bir ortamda yukarıda ki gibi yalan beyanatla haklı çıkmak için bomba vs. gibi şeyler söyleyip haklı çıkar mı çıkar. :pr:

Geçmiş olsun tekrar olmaz umarım.

evet dogru soyluyorsun ulkede hic bi yasa tam uygulanmiyor.mahkemenin anlayis sekline kalmis ama arkadas madem boyle bi konuyu acmis bildiklerimi soylemek istedim.ayrica soyle bisey var bi link kopyalicam olay bire bir ayni degil ama fikir vermesi acisindan..

http://www.memurlar.net/haber/505729/

zaferce
19 Aralık 2016, 17:18
ooo tehdit!
adres ver adres!!! :cherry:

15 temmuzda ne olduğunu ve bunun gizlendiğini düşündüğünü haggetten anlamadım.
suçluların korunduğunu söyleyen sendin, yani o kayıtlarda bir suçlu olduğu neticesine varmışsın zaten.
yanlış anlıyorsam düzeltebilirim.
ayrıca iktidar partisinden 3 kuruş menfaatim, en küçük bir gammazcılığım, ricacılığım yoktur, olmamıştır, olmayacaktır,
ordan nası görünüyo bilmem de, kendi halinde amatör bir antikemalistim.
alışveriş merkezi önündeki kavgadan iktidar partisine çakacak malzeme çıkarmak bana biraz marazi bir tutum gibi geliyor.
bunun aynı zamanda yalançı çoban hikayesindeki gibi algıları sağırlaştırdığını düşünüyorum.

Buralarin tadini da sen cikariyon haa, rahat rahat neye karsi oldugunu haykir bakalim.

Hem devletimizi yoneten partiye cakmak da ne demek? Hic yakistiramadim. Ben ateistleri ve kilisdari kast ettim.

Tamam tamam raad ol. Ugruyom ben arada dukkana. Belki bi motor duser kelepir diyerekten. Selam ve dua ile ;)

izmir3535
19 Aralık 2016, 18:15
5188 sayılı yasaya bağlı özel güvenlikler görevleri başında bir olaydan dolayı mahkemece suçlu bulunurlarsa hem % 50 oranında diğer vatandaşlara göre fazla ceza alırlar. hemde özel güvenlik kimlik kartları valilikçe iptal olur ve işinden olmuş olur. ister kavga ister küfür isterse cakı taşısın maahemece suşlu olduğu anda işi biter.

MrMud
19 Aralık 2016, 18:24
Benim son olaydan sonra bide bu, milletçe kristali çizdik sonumuz hayrolsun.

kahraman1
19 Aralık 2016, 19:02
Adamın şahsına terbiyesiz bir şekilde herhangi bir kelime söylemediğin sürece hiç bir güvenlik motorun üstündeki adamı motordan düşürüp yerdeyken üzerine atlamaz neden mi? Özel şirket,taşeronluk kavramı olduğu sürece güvenlikler %100 tehlike görmediği durumda sallamaz hiçbir şeyi helede avm lerde. Bence ya bilerek yada farkında olmadan o şahsı(güvenlik farklı bir konu) rencide ettin veya söyleme tarzınla rahatsız ettin,onunda sinirli bir anına denk gelince olan oldu. Güvenliklerin %99 u maaş gününü bekler gerisi teferruattır helede avm dedin mi.

YERUÇAĞI
19 Aralık 2016, 20:31
kardeşim ne yapacaan belli,,bu adam orda görevli değilmi,ve neticede bu paydos edip evine gitmiyomu,,eee sende motorda var her halukarda evini yerini yurdunu kolayca bulabilirsin,ne yapacağınıda bizmi söyleyelim sana,,ben olsam bikaç defa kendimi gösterir yanına gider,sen bittin herşeyini öğrendim,şu kadar kan parası verecen yoksa ailenle vedalaş derim,,zaten o ona yeter pisikolojisi bozulur,,olmadı gerekeni yaparım,,ama görevli olduğu yerde değil ,paydos etmişken

ama bunları şahsen yüzde yüz haklıysam yaparım,yoksa adama küfür ettiysen iş değişir

mete_han
19 Aralık 2016, 21:39
uzman geldi..:P darp..polise mukavemet ve hakaret..mala ızrar...meskun mahalde huzuru bozmak.. ve buna benzer adli suçların başrolünde kendimi bulduğum için biraz kıdemli sayılabilirim...

1.konu senin üzerinde ekipman ve kask var..yani aldığın darbeler (tabi almışsan) üzerinde bir iz ve etki yaratmadı..eğer böyleyse tabi ki bir darp raporu alma ihtimalin yok diye tahmin ediyorum...

2. kim kime vurdu bilmiyorum dediğine göre sen ona vurduysan o darp raporu almışsa zaten savcı senin hakkında suçlama yapacaktır... çünkü arkadaşın üzerinde bi mont bir pantolon var..sen korumalı eldiveninle daha açık ve belirgin izler bırakmışsındır...(ihtimal dhailinde)

3 . ve sana kötü bir haber veriyorum..uzun zamandır yeni kanunla birlikte güvenliğe yapılan bu tarz darp hakaret vesaire tüm suçlamalarda KAMU GÖREVİNİ YAPTIRMAMA ve MUKAVEMET suçu ile yargılanıyorsun..yani ha polise yapmışsın ha özel güvenliğe..

neyse bu detayları atladıktan sonra Savcı kararını verecek...kamera görüntüleri varsa bunu size sormadan BİLİRKİŞİ ye izlettirecek...savcı muhtemelen (tahminimce) asli suçlamayaı sana yapacak..nedeni şu..Savcı genelde polis ve kolluk kuvvetlerinin yanında olur...bilirkişi o savcıya raporunu sunacak..kararını verip dava açma veya uzlaşmaya gitme önerilerinden bulacak..ifadende uzlaşmak istemiyorum dediysen zaten direkt dava açılması yakındır..yakında tebligat gelir ilk celse için...

benim davamda da o şekilde oldu..Hakimi ben ikna ettim kendi savunmamı kendim yaptım..

bana özelden ulaş dosyanın durumu hakkında daha net bilgilere ulaşayım...

nacizane tavsiyem konuyu uzlaşma yoluna giderek kapatman..lehine veya aleyhine gelişmesi meselesinden öte..güvenlik hatalı bile olsa onada aynı şeyi tavsiye ederdim..günlük hayatın içinde olan şeyler..mesela şu an o kişiyle karşı karşıya gelseniz bir el skışmanız da mümkün olurdu..genelde iş stresine bağlıyorum..ve avm güvenlikleri ciddiye alınmadıkları için kimse kahale almadığı için o anlık duygularla sanada saldırmış olabilir..bedel ödetmek de isteyebilirsin..ama unutka kolluk kuvvetlerinin arkasında savcı ve hakim var..bu bir algı..şahit ve kamera kayıtları yoksa kendini birden SUÇLU durumunda yargılanıyor bulabilirsin...

yoldan geçenin 90 saatlik kursa eğitimiyele (çoğuda kursa gitmiyor sadece sınava giriyor)özel güvenlik olabildiği bir sistemden bahsediyoruz...yani karşınızdaki kişi saatli bomba gibi..kaybedecek birşeyide yoksa söverde tekme tokat dalarda...çalıştığı kurumuda ona sahip çıkar alehine şahit bile bulabilir..yani her ihtimali düşünmek lazım...motoru üzerime kırdı bende üzerine atlamak zorunda kaldım..malum en son Yenibosna da karakol önünde sabit haldeki motoru patlattlar..

der ki korktum ve görevimin gereği üzerine atladım boğuştum falan..giriş esnası oldu çıkış esnası oldu kimse demez..yani madem bombayım neden çıkış esnasında saldırdı dersin ona bile bakmaz bu sistem..aferin görevini yapmışsın der adam hayatına devam eder..sende dep hırpalanmış hemde yargıd abir tokat yemiş şekilde evine dönersin..bu ülkeye olan inancın biraz daha azalır...

dediğim gibi olay savcılıktaysa iş uzamadan karşılıklı barışmanızı tavsiye ederim..insani anlamda da hukuki anlamda da çıkmaz sokak gibi..eğer davayı kaybedersen alacağın ceza paraya çevrilir mahkeme masrafları vs sende patlar (tebligat vs kamerayı inceleyen bilirkişi masrafı vs) atıyorum 4 ay ceza alsan gün bazında paraya çevrilse günde 65 liradan 8-10 bin arası ceza alabilirsin..alacağın ceza 5 yıl başka bir su işlememek kaydıyla tecilde edilebilir ..mahkeme masrafları hazineye irat olarak yazılır elli bin tane detay ve ihtimal..haklıda olabilirsin..mesele haklılık değil..mesele mahkemeye git gel davanın sonuçlanması yargıtaya gitmesi bilmemnesi..bir an dersin ki ulan keşke bu işlere hiç girmeyeydim...karşı taraf da densizlik yapmış olabilir sende..ne oldu bilmiyorum demişsin mesela..eğer kamera kayıtlarıyla ifaden uyuşmazsa zaten bilki kaybettin..bu bağlamda kaybetme ihtimalin fazla olabilir...

geçmiş olsun..bundan sonra güvenlik görevlilerinin talimatlarına uymanı tavsiye ederim..ben motorum aradan kaçarım göçerim dediysen adamı kahale almadıysan işte böyle bir dengesize dek gelirsin başın ağrır..gelişmeleri aktarırsan seviniriz...inşallah bir daha olmaz...

ben senin haklı olduğuna inanıyorum..güvenliğinde genel anlamda gergin olduğu aşikar..bir sıkıntısı sorunu varsa sana patlamıştır...

beni havalimanı dış hatlarda 8 polis yere yatırıp kelepçeledi..sivil narkotikcilerle dalaştım...küfürleştim ve darp durumu oldu..ama kamera kayıtlarında şansıma onların bana darpı vardı..:P ordan yırttım..yargılandım ve dava düştü...şahit olarak polisler Hakimden fırça yiyerek geri döndüler..bu arada polis çocuğu olduğum için bana emniyetin artsitliği sökmez...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:17 ----------

ama yinede özüm sözüm hayatım emniyet olmuş..yani polise laf söylerim ama laf söyletmem..teşkilatın içinde büyüdük sonucta...polis vatandaşa karşı daha sabırlı olmalı...vatandaş da polise..yani sende keşke o güvenlikciye biraz saygılı olsaydın yönlendirmesi karşısında farklı bir tavır sergilemeseydin..sana gelme demiş niye gidiyorsun adamın üzerine.. :P

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:31 ----------

bir ekleme daha yapayım..şimdi burası Özel Güvenlik forumu olsaydı..o güvenlikci arkadaşın başlığıda şöyle olurdu..:P

MOTOSİKLETCİ TERÖRÜ...:queen:

yani biz nasıl kendi açımızdan bakıyorsak olaya onlarda kendi açısından bakıyor...haklı haksız hakim bilir artık..

tyrung
19 Aralık 2016, 23:28
Kapalı olan çıkıştan çıkma ısrarınız nedendi onu çözemedim.
Kamera kaydında çıkacak olan şey kapalı bi yola girmek için zorlayan bi motosikletli adam, kazayı önlemek isteyen güvenlik görevlisi olarak görünecektir.

fenerbahceli
19 Aralık 2016, 23:40
Bu şehrin çok afedersiniz boku çıkmıştır arkadaşlar. Kimse kimseyi sevmiyor, herkes birbirini hasım ya da düşman olarak görüyor, insanlar mutsuz, kimsede yaşama sevinci kalmamış, yüzü gülen bir tane insan yok, hiç kimse istanbullu sayılmadığı için hemşehrilik anlamında duygusal bağ da yok, dolayısı ile saygının sevginin zerresi yok,
Hani saygı diyoruz ya, istanbulda saygı denen kavram sadece rol gereği uygulanıyor. O da biraz eğitimi olan kişilerce,
Lalelide güpegündüz dövizci soyuluyor, rus büyükelçi bir polis memuru tarafından öldürülüyor,almanyada bir tır noel çarşısına intihar dalışı yapıyor, offff yeter bee ne biçim hayat bu

abeciMotoru
20 Aralık 2016, 09:14
Konu nerden nereye gelmiş bravo size.

ZümeR
20 Aralık 2016, 09:39
Bu gibi olayları hukuku adaleti şahidi kamerası vs. beklemekle felan olmaz.
Olay anında olay yerinde çözülmesi gereken ufak meseleler bunlar.
Nakit alış veriş gibi al gülüm ver gülüm.
Ayağa kalkınca kaskla birlikte kafayı geçirip, oraya serecektiniz sonrada motorunuza binip gidecektiniz.
Böyle veresiye iş olmaz, sonu gelmez.

Metehan07-70
20 Aralık 2016, 10:19
''Çıkış yapmak istediğim kısmı kapatmışlar'' cümlesinden sonrasını nedense okuma gereği duymadım.

ertano
20 Aralık 2016, 11:26
nerede oldu?

Öz_Musti
20 Aralık 2016, 11:54
Birşey olmayacak. Keşke sen de ona vursaydın. Ben de Halkalı Arena park da güvenlikçiyle tartışmıştım. Kapalı otoparka motosiklet girmesi yasak diye. Sürekli sorun çıkartan insanlarla muhatap olduklarından kaba davranışları olabiliyor bu güvenlik görevlilerinin. Ben de o zaman bağırıp çağırıp küfretmiştim. Arkamdan o da saydırdı, bişey yapamadım ama psikolojimi rahatlatmıştım.

Senin olayda da uzlaştırmaya falan çalışabilirler. Uzlaşma, para iste. Vermezse kendiliğinden mahkemeye gidiyor olay. Git-gel, mahkemelik olma falan adamın iş bulması da zor. Devam et yolunda, uğraşsın dursun. Sen uğraşmazsan yarın birgün o adam bize de saldıracak. Yılma.

kareem1987
20 Aralık 2016, 12:16
Ben 2012-2014 yılları arasında burada çalıştım. Bursa Korupark AVM burası. Ben Güvenlik Görevlisinin terörü olduğuna inandığımı belirtmek istiyorum. Burada çalışan kişiler maalesef asgari ücret alan,maaşları zamanında ödenmeyen,birçoğu yaşını almış kişiler. Çalıştığım zamanda yaşadıklarım çok kötü tecrübelerdi. 30 yaşındayım ne kimseye diklenmişliğim ne de kavga etmişliğim oldu sivil hayatımda. Fakat maalesef insanlarımız tüm kurallara karşı gelmek için yaratılmış gibi davranıp gereksiz bir şekilde iş stresi yaşattılar bana. Agresifleştirdiler beni. Yine kimseyle kavgam veya sürtüşmem olmadı. Sakin bir insan olduğumdan mütevellit. Birkaç yaşadığım diyaloğu anlatmak istiyorum.
-Lütfen parketmeyin beyefendi,engelli park alanı. Cevap vermiyor.
-Fotoğraf çekiliyor beyefendi.
-kim çekiyor, diyor bana.
-Biz çekiyoruz diyorum.
-Hadi çekin bakalım görüşürüz diyip gidiyor adam.
Başka bir olayda.
-Duyarlı kapıdan geçin lütfen diyorum.
-Sen beni tanıyor musun diyor.
-Siz beni tanıyor musunuz diyorum.
-Hayır.
-O zaman ben de sizi tanımıyorum diyorum. Geçmiyorum kardeşim deyip çekip gidiyor. Üstlerime haber veriyorum. Müdahale yok onlardan da.
Ben yanlış anlamazsanız olay hakkında yorumumu söylemek istiyorum. Sağ taraf dediğiniz gibi eskiden çıkış yönüydü. Siz de araba gelmeyene kadar bekleyip çıkmak istediniz ordan. İzin vermediler. Belki de önünüzde durdular. Siz de iyi be ben arabaların girdiği yol güzergahından geri döneyim diye yüksek ses tonuyla bağırdınız. O sinirle gazı köklediniz. Üstüne sürermiş gibi. Çünkü sinirlendiniz. O da sen misin bana artistlik yapan dedi döndü üzerinize atladı.
Veyahut normal insan gibi davrandınız o da sizin bu ısrarınıza veya aranızdaki ufak bir söz,harekete karşı böyle bir cehalet sergiledi. Benim iki durumda da yapacağım şey umursamamak. Ama maalesef bu kimlikler (kimseyi küçük gördüğümden değil) ilköğretim mezunlarına verilirse olacaklardan birisi de budur. Lütfen yanlış anlaşılmasın ben hala bu mesleği icra ediyorum. Sağını solunu bilmeyenler,iletişimi koca bir sıfır olan,adli bir olay olduğunda nasıl müdahale edeceğini bilmeyenler mevcut. Benim lafım bunlara.
Burda benim size tek sormak istediğim şey. Neden o sağ yoldan geri dönmediniz de onların arkasına kadar geldiniz. Varsayımıma göre fotoğraftaki araçların gittiği yoldan gitmek istediniz. Fotoğraf çok daha geriden çekilmiş olsaydı eminim birçok kişi sizi suçlayacaktı.
Sonuç olarak geçmiş olsun diliyorum size.

schumacher__
20 Aralık 2016, 12:52
Ben 2012-2014 yılları arasında burada çalıştım. Bursa Korupark AVM burası. Ben Güvenlik Görevlisinin terörü olduğuna inandığımı belirtmek istiyorum. Burada çalışan kişiler maalesef asgari ücret alan,maaşları zamanında ödenmeyen,birçoğu yaşını almış kişiler. Çalıştığım zamanda yaşadıklarım çok kötü tecrübelerdi. 30 yaşındayım ne kimseye diklenmişliğim ne de kavga etmişliğim oldu sivil hayatımda. Fakat maalesef insanlarımız tüm kurallara karşı gelmek için yaratılmış gibi davranıp gereksiz bir şekilde iş stresi yaşattılar bana. Agresifleştirdiler beni. Yine kimseyle kavgam veya sürtüşmem olmadı. Sakin bir insan olduğumdan mütevellit. Birkaç yaşadığım diyaloğu anlatmak istiyorum.
-Lütfen parketmeyin beyefendi,engelli park alanı. Cevap vermiyor.
-Fotoğraf çekiliyor beyefendi.
-kim çekiyor, diyor bana.
-Biz çekiyoruz diyorum.
-Hadi çekin bakalım görüşürüz diyip gidiyor adam.
Başka bir olayda.
-Duyarlı kapıdan geçin lütfen diyorum.
-Sen beni tanıyor musun diyor.
-Siz beni tanıyor musunuz diyorum.
-Hayır.
-O zaman ben de sizi tanımıyorum diyorum. Geçmiyorum kardeşim deyip çekip gidiyor. Üstlerime haber veriyorum. Müdahale yok onlardan da.
Ben yanlış anlamazsanız olay hakkında yorumumu söylemek istiyorum. Sağ taraf dediğiniz gibi eskiden çıkış yönüydü. Siz de araba gelmeyene kadar bekleyip çıkmak istediniz ordan. İzin vermediler. Belki de önünüzde durdular. Siz de iyi be ben arabaların girdiği yol güzergahından geri döneyim diye yüksek ses tonuyla bağırdınız. O sinirle gazı köklediniz. Üstüne sürermiş gibi. Çünkü sinirlendiniz. O da sen misin bana artistlik yapan dedi döndü üzerinize atladı.
Veyahut normal insan gibi davrandınız o da sizin bu ısrarınıza veya aranızdaki ufak bir söz,harekete karşı böyle bir cehalet sergiledi. Benim iki durumda da yapacağım şey umursamamak. Ama maalesef bu kimlikler (kimseyi küçük gördüğümden değil) ilköğretim mezunlarına verilirse olacaklardan birisi de budur. Lütfen yanlış anlaşılmasın ben hala bu mesleği icra ediyorum. Sağını solunu bilmeyenler,iletişimi koca bir sıfır olan,adli bir olay olduğunda nasıl müdahale edeceğini bilmeyenler mevcut. Benim lafım bunlara.
Burda benim size tek sormak istediğim şey. Neden o sağ yoldan geri dönmediniz de onların arkasına kadar geldiniz. Varsayımıma göre fotoğraftaki araçların gittiği yoldan gitmek istediniz. Fotoğraf çok daha geriden çekilmiş olsaydı eminim birçok kişi sizi suçlayacaktı.
Sonuç olarak geçmiş olsun diliyorum size.

Terör lafını duyunca konu nerelere gelmiş, tartışmalarınızı konu dışı bölümünde yaparsanız sevinirim.

Evet olay aşağı yukarı böyle (ilk anlattığınız varsayımla) oldu, tecrübeyle doğru yaklaştığınız için teşekkür ederim. Şimdi fotoğrafta görünmeyen bikaç detayı daha vereyim.

-Fotoğrafta motorun önünü kapatan duba olay sırasında sol taraftaydı. Yani araçlar motorun olduğu yere doğru giriş yapıyorlardı (olay sırasında ve sonrasında giriş yapan araç yok). Eleman çıkışa izin vermeyince ben soldan (dubanın yanından) geri dönmek üzere hareket ettim.
-Olduğum yerde geri dönmem çok mümkün değildi, çünkü tek şerit içerisinde 250kg lık motoru 7-8 manevrayla döndürmek çok akıl işi değil. O yüzden soldan çıkmayı tercih ettim. (Motora dikkat ederseniz sola yönelmiş durumda)
-Eleman ifadesinde üzerime sürdü demiş, olay sırasında eleman sağ tarafımdaydı ve motora dikkat ederseniz sağa yatmış durumda. Üzerine motor sürülen birisi motoru tutup da kendine doğru çekmez, refleks olarak iter. Buradan zaten açıkça elemanın korunma değil saldırı niyetinde olduğu belli oluyor. Yerler pürüzsüz beton ve kardan dolayı ıslak olduğundan kaygan olacağı düşüncesiyle olay sırasında bütün dikkatim yerdeydi, elemanın hareketlerine çok dikkat edemedim, dolayısıyla böyle bir hareketi beklemiyordum.
-İfadede yine bana saldırdı demiş, saldıracak insan motorla beraber yerdeyken saldırmaz, saldırı niyetim olsa ayağa kalktıktan sonra kaskla bi kafa atsam olay bitmişti zaten. Buradan da kendimi savunurum diye düşünüyorum.

-Asıl önemlisi, bütün bu olaylardan sonra elemanın benden daha çok şikayetçi olma isteği, üzerime yürümesi, hakaret ve tehditleriydi. Bana gerek kalmadan kendisi ekipleri ve polisi çağırdı ve birbirimizden şikayetçi olduk. Ben ifademde uzlaşmak istediğimi belirttim (çanta ve demirinde ciddi hasar olmayabileceği düşüncesiyle), arkadaş uzlaşmak istemediğini söylemiş. Böylece dava yoluna girmiş olduk.

Metehan07-70
20 Aralık 2016, 14:32
Gençliğimde uzunca bir süre havalimanında güvenlik görevlisi (EDS operatörlüğü) yapmış biri olarak bu yorumu yapıyorum,
Bu konuda iki temel, acı gerçek var;

1.Güvenlik görevlileri seçilirken maalesef gerekli vasıflara pek bakılmıyor, çoğu işletme yasal bir zaruret, veya göz boyama amaçlı olduğundan güvenlik görevlisi çalıştırıyor. Küçük bir misal, ben orada çalışırken, dış hatlar terminalinde görevliyiz ve bırakın yabancı dili, içimizde bir çok kişi daha Türkçe yi düzgün konuşamıyordu.

2.Halkın gözünde özel güvenlik görevlisi bir hiçtir, kısaca sadece bir bekçidir, polise yapamadığın atarı yapabileceğin üniformalı kişilerdir. Ama bilmezsiniz ki, bir özel güvenlik görevlisinin görev alanı içinde bir çok yetkisi vardır, hatta gerekli koşullarda silah kullanabilecek kadar. Halkın gözünde bu itibarsızlığın nedenlerinden biri de tabiki birinci maddede belirttiğim vasıfsızlıktır.

Şimdi bu olaya gelirsek; ilk olarak sen suçlusun, orada bir karar alınmış, bir yasak konulmuş, uyacaksın, nokta.
Güvenlik görevlisi de suçlu; çünkü birilerinin malına ya da canına kasteden bir tehlike yoksa ortada, kimseye kaba kuvvet uygulayamazsın veya kanundaki adıyla zorkullanamazsın.
Mahkemeden takipsizlik çıkacak büyük ihtimal.

F54
20 Aralık 2016, 14:35
Mahkemeye gittiğine göre yorum yapmak biraz boş olur
Şimdi konuyu acan arkadaşı yakinen taniyorum sessiz sakin saygili bi arkadaş yüksek sesle bile konuşmaz
Evet kapali yoldan gidip küçük bi hata yapmisş
Daaa bu kadar küçük bi olay için kimsenin kimseye darp etme hakki yoktur
Kolundan tutarsin buradan geçmek yasak dersin oda anlamiyorsa laf uzar gider
( bu arada özel guvenlikcilik yapiyorum)

kadango
20 Aralık 2016, 15:39
Kamera kayıtları silinmeden bulman lazım, bürokrasiye bırakırsan kamera kayıtlarını bir süre sonra siliyoruza döner iş. Devlet dairesinde karıştığım bir olayda savcılık kameranın ve kayıtlarının olduğunu bildiği halde kamera kayıtlarını istemedi, ilk celsede kamera kayıtlarını talep ettim silinmişmiş halbuki haklı olsalar kamera kayıtlarını kendi elleriyle gelir verirlerdi... Üstelik kamera kayıtlarını sakladıkları süre de dolmamıştı. Ben ceza aldığımla kaldım, Savcı-Polis el ele beni kekledi gafil avlandık acemiliğime geldi. Bu ülkede ne hukuk, ne polis... Özellikle polislere ciddi bir antipatim var, yaşadığım olay için değil sadece öncesinde de vardı ve artarak devam ediyor. Özellikle nerede dandik adam var polis olduğunu öğrendikten sonra vicdanım daha da rahat... Ne yapacaksanız kılıfına uydurup yapın, ülke hukuku kendi sağlayacağın bir ülke.

BerkB.
20 Aralık 2016, 15:56
Bu gibi durumlarda polisten üst yazı alarak kendiniz kamera kayıtlarını isteyebilirsiniz.

GezeGeze
20 Aralık 2016, 21:43
Güvenlik güçlerimizle herhangi bir türde tartışmalara girip şu sıralar zaten zor olan mesailerini daha da zorlaştırmayınız.

Otoparkı 2 kere turla gel bile dese; tamam deyip, dolanıp geliniz; nereden çıkış verdilerse oradan çıkınız ...

Ne uğraşıyorsunuz, uğraştırıyorsunuz!

PcK0PaT
20 Aralık 2016, 22:24
Bunlar kendini polis zannediyorlar. Güvenlik zihniyeti sıfır. İnşallah adil şekilde sonuçlanır.

5188 yasaya haiz her güvenlik görevlisi görev yerinde Polis gibi yetkilidir. Güvenliği darp veya resmi üniformada düğme bile çekmek koparmak suretiyle şiddet de dahi bulunmak mahkeme nezdinde polisi darp etmiş gibi sayılır ona göre yargılanırsınız. Bunu bilin ona göre konuşmalarınıza dikkat edin.

Konuyu açan arkadaşım olayı mahkemeye kim taşıdı bilmiyorum ama mahkemeden zararlı çıkarsın buna emin ol. Çünkü karşındaki güvenlik de olsa polisi darp etmiş gibi yargılanırsın bilgin olsun. Onun için konuşarak olayı tatlıya bağlayın uzatmayın gerçekten haklıda olsanız zararlı çıkabilirsiniz. O güvenlik yanına 2 tane da mesai arkadaşlarından şahit tutsa işin içinden çıkamazsınız.

8 yıldır güvenliğim bu alıntı yaptığım arkadaş gibi çok edebiyat yapan oldu siz kendinizi polis sanıyorsunuz gibisinden. Şikayetci olduğum konular da oldu siz kendinizi polis mi sanıyorsunuz diye edebiyat yapanlar konu ciddiye binip mahkemelik olunma aşamasına geldiğinde ve bilen birisine sorduklarında abi özür dilerim diye dönüyorlar.

Uzun lafın kısası haklı da olsanızda boşverin uğraşmaya değmez tatlı dille konuşun karşılıklı şikayetlerinizden vazgeçin.

Lucas
21 Aralık 2016, 10:45
İkili tartışma ve konudan alakasız siyasi mesajlar silinmiştir.

mehmetseza
21 Aralık 2016, 11:05
gecen sıvıl polıslere de artıstık cektı ozel guvenlıkcıler bır guzel sopayı yedıler ıstanbulda ozel bır avm de
bırde muhkavemetten dava edıldıler
herkes yerını yurdunu haddını bılecek
hemsıre cıkıp doktorum ben yetkım var dıyebılır mı
astsubay cıkıp ben pasayım dıyebılır mı
ozel guvenlıkcı de cıkıp ben polıs yetkısıne sahıbım dememelı
neye sahıpsın sen sılah tasıyabılıyor musun?
guvenlık guclerıın elındekı sılahı emanete alabılıyor musun?
sana kımlık gosterıldı mı haddını yerını yurdunu bıleceksın arkadas
evet arkadasların yaptıgı gorev kolay degıldır mesulıyet sıter bulundujkları alanın guvenlıgını ıster
ama bu guvenlık gorevlısıne terbıyesızlık yapmak saygısızlık yapmak hele hele kendını polıs emnıyet gorevlısı yerıne koymak yetkısını vermez
ınsanları darp etme yetkısını hıc vermez
oyle mahkemede polıs yerıne konulup dugume mugme sı bunlar komık seyler
darp edılen malı zarar gorulen arkadasım
ılk once sıkyaet var sıtesınden basla guvenlık fırması ıle ılgılı tum hususları yazmaya
sonra hukucular sıtesıne gırıp emsal bır dava bul
sonra dava dılekcesı ornegı bul
uslubuyla yaz yazacaklarını
sen en fazla trafık kusuru ıslemıssın tarfık polıs gelıp senı dovuyor mu suc ısledın dıye
hakkını sonuna kadar savun hıc dert etme
neyse daha fazla yazmak ıstemıyorum hele hele su bırlık olmamız gerekene gunlerde fuzulı konularda tartısmayaa gırmenın anlamı yok.

ilker a.
21 Aralık 2016, 12:51
Çıkış kapalı diyorsa niye zorluyorsun be arkadaşım? :(
Arbede yaşama, vücutta hasarlar, motosiklette hasarlar, nur topu gibi bir dava, sinir, stres vs, değer mi yani?
Dolan otoparkın içinden, çık diğer çıkıştan, 300 metre daha motosiklete binmiş olursun en fazla.

Metehan07-70
21 Aralık 2016, 15:08
[QUOTE=mehmetseza;
sana kımlık gosterıldı mı haddını yerını yurdunu bıleceksın arkadas
.[/QUOTE]

Olay o kadar basit değil kardeşim, daha geçen akşam kimliği gösterdi girdi ne oldu? Büyükelçiyi vurdu. Görevi başında olmadığı, veya görevli olmadığı her yere kimliği gösterip giremez. Ha Avm ye girer orası ayrı.

mehmetseza
21 Aralık 2016, 15:48
Olay o kadar basit değil kardeşim, daha geçen akşam kimliği gösterdi girdi ne oldu? Büyükelçiyi vurdu. Görevi başında olmadığı, veya görevli olmadığı her yere kimliği gösterip giremez. Ha Avm ye girer orası ayrı.

once mevzuatı ıyı bılmen lazım .
burası ucuncu dunya ulkesı degıl her ısın bır kanunu bır nızamı var
kımın nereye hangı sartlarda nasıl gırecegı, tanınan yetkıler, gorevın nerde baslayıp nerde bıttıgı ve sınırları kanunla belırlıdır.
suıkast olayı burda bu motor platformunda tartısılacak yer degıl
burda bır vatandasımızı madur olmus baslıga da yazmıs ozel guvenlık teroru dıye akıl ıstemıs karınca kararınca ona yol gostermek haklıysa hakkını araması yonunde gorus beyan etmek amacıyla yazı yazdım ben

schumacher__
21 Aralık 2016, 16:33
Evet, benim olaydaki güvenlikçi de buradaki güvenlikçi arkadaşlar da gördüğüm kadarıyla dolduruşa gelmişler, bizim polisten farkımız yok, istediğimizi yaparız diye ama o söyledikleri 5188 nolu kanunu bi açıp okusalar ne kadar yanıldıklarını görüp, davalık olmaktan kurtulacaklar. Bakın 5188 sayılı kanun, 7. maddede hangi durumlarda yakalama yetkisi varmış. Sadece Ceza Muhakemesi Kanunu Madde 90a göre, suçüstü vs. yapılan bir durumda şüphelinin kaçma durumu vs. varsa yakalama yapılabilir (üstelik bu kanunda bu yetki herkese veriliyor). Benim olayda öyle bir durum olmadığı gibi, bana ve motoruma zarar verecek şekilde bir müdahaleye polis bile olsa hakkı yoktur. Öyle olsa polisler en ufak trafik hatasında çekip vursun hepimizi, oh ne güzel.

Ayrıca çok güzel bir nokta daha dikkatimi çekti, 12. madde diyor ki "Kimlik kartı görev alanı ve süresi içerisinde herkes tarafından görülebilecek şekilde yakaya takılır. Üzerinde kimlik kartı olmayan
özel güvenlik görevlileri Kanunun 7 nci maddesinde sayılan yetkileri kullanamazlar." Bilin bakalım bana müdahale eden arkadaşta kimlik var mıydı? Peki kaç güvenlik görevlisi kimlik takıyor, o kadar hakkımız var, istediğimizi yaparız diyen arkadaşlar yanıtlarsa sevinirim. Gördüğünüz gibi daha hiçbir şeyi hesaba katmadan sırf kimlik takmadığı için tüm yetkilerini kaybetti bile.

Dolayısıyla buradan küçük bir tavsiye, kanun, nizam bilmeden, bizim polisler kadar yetkimiz var diye dolduruşa gelip iş yapmamak lazım. Yeri gelir o polisler bile davalık olur, çekmedikleri kalmaz tüm yetkilerine rağmen.

Metehan07-70
21 Aralık 2016, 17:10
Yine okuduğunu anlamamakla-anlayamamakla ilgili bir sürü yorum.
Baştan tahmin etmiştim zaten, birileri çıkacak ''güvenlik görevlisini haklı gösterdin'' diyecek diye.
Ayrıca mevzuatı da çok iyi bilirim.
Ama boşverdim, sizin dediğiniz gibi olsun.

schumacher__
22 Aralık 2016, 16:43
Yine okuduğunu anlamamakla-anlayamamakla ilgili bir sürü yorum.
Baştan tahmin etmiştim zaten, birileri çıkacak ''güvenlik görevlisini haklı gösterdin'' diyecek diye.
Ayrıca mevzuatı da çok iyi bilirim.
Ama boşverdim, sizin dediğiniz gibi olsun.

sözüm size değildi, siz zaten yazmışsınız böyle bir olayda zor kullanma yetkisi olamaz diye, boşa alınganlık yapmışsınız

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:15 ----------

Bu gibi durumlarda polisten üst yazı alarak kendiniz kamera kayıtlarını isteyebilirsiniz.

Bu iş nasıl oluyor anlatabilir misiniz?

Metehan07-70
22 Aralık 2016, 17:05
sözüm size değildi, siz zaten yazmışsınız böyle bir olayda zor kullanma yetkisi olamaz diye, boşa alınganlık yapmışsınız

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:15 ----------

Bu iş nasıl oluyor anlatabilir misiniz?

Benim sözüm de size değildi, ben de yazdığımı anladığınıza sevindim.