PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 18 yaşında 500r ile başlamak..

Sayfa : [1] 2 3

Paukopat
18 Aralık 2016, 14:19
Herkese iyi forumlar başlıkta da belirttiğim gibi cbr 500r ile başlamak istiyorum çok fazla yere baktım ama bu motor ile ilgili pek bir şey bulamadım yaşım şuan 17 üniversiteye hazırlanıyorum sınavdan sonra almayı planlıyorum biliyorum çoğunuz haklı bir şekilde karşı çıkıcaksınız bana hemen karşı çıkmadan önce neden bu motoru seçtiğimi maddeler halinde yazayım size ona göre helva yiyip yemiyeceğimizi tartışalım :pale:

+180'de redline'a giriyor 250 cc liklerin çoğundan düşük bir hız
+100kmde 5,5L yakıyor ortalama çoğu 250liğe yakın hatta düşük bile öğrenci adamız
+18 yaşımın ehliyet şartlarının hepsine uyuyor
+ABS'si var
+bi yerlerde alarmlı veirldiğini duymuştum doğrumudur bilmiyorum
+diğer racinglere göre çok daha rahat
-Çok pahalı

her türden düşünceye veya görüşe açığım tekeriniz düz bassın abilerim :cat:

pea
18 Aralık 2016, 14:23
Çok komikmiş troll özentisi kardeş.

Paukopat
18 Aralık 2016, 14:25
troll değil :(

Ocanner35
18 Aralık 2016, 14:27
Hayatımdan 1 dk bosa gitti :(

tr100a
18 Aralık 2016, 14:36
Gaza gelmeyip hız yapmaz apaçiliğe özenmessen kullanırsın tabi ben ne zaman ulan şu motoru amma güzel kullanıyorum tekim anasını satayım diye düşünsem ya biri kapıyı açar da vururum yada kayar düşerim ben bu işi beceriyorum işte bukadar deme her zaman dikkatli ol birşey olmaz

Paukopat
18 Aralık 2016, 14:41
Gaza gelmeyip hız yapmaz apaçiliğe özenmessen kullanırsın tabi ben ne zaman ulan şu motoru amma güzel kullanıyorum tekim anasını satayım diye düşünsem ya biri kapıyı açar da vururum yada kayar düşerim ben bu işi beceriyorum işte bukadar deme her zaman dikkatli ol birşey olmaz

çok teşekkür ederim sonunda beklediğim türden bir cevap geçen sene araba kullandığımda hız konusunda cesaretsiz olduğumu fark ettim yavaş gitmeyi seviyorum benim için en iyi tercih 500r sanırım

bindiregandi
18 Aralık 2016, 14:51
her koyun kendi bacağından asılır. normal şartlarda 20'li yaşları tek parça görememen lazım.
güvenli sürüş eğitiminde cc geçişlerinde 20bin km tecrübe şartı aranıyordu.
100-150 cc başlangıç
250-500 cc orta
500+ yüksek cc
yani en az 40bin sonra

Erdost
18 Aralık 2016, 14:51
Gayet mantıklı bir tercih, güzel düşünmüş kararını vermişsin.Hadi bakalım güle güle bin.

Paukopat
18 Aralık 2016, 14:52
her koyun kendi bacağından asılır. normal şartlarda 20'li yaşları tek parça görememen lazım.
güvenli sürüş eğitiminde cc geçişlerinde 20bin km tecrübe şartı aranıyordu.
100-150 cc başlangıç
250-500 cc orta
500+ yüksek cc
yani en az 40bin sonra

yani alamaz mıyım ? 500r'ı bazıları başlangıç olarak kullanmış ama :(

unoturbo
18 Aralık 2016, 14:54
Seninle yaşıtız benim önerim daha küçük cc ile başlaman olacak. Hızdan ziyade motor ağır,dengesi trafikte durup kalkması vb vb tonla şey var. 6ya giderken peugeot 103 ile kullanmayı öğrendim ardından 100cup şuan suzuki gn125 replikası 150cc var. Allah kısmet ederse bütçe olursa daha büyük cc geçeceğim he geçemezsem tork vb için 210cc yükselteceğim.

125 150cc ideal bence. Bizim evde peugeot 103 var diye bide yaşım ufak diye onla başlamıştım

Paukopat
18 Aralık 2016, 14:59
Seninle yaşıtız benim önerim daha küçük cc ile başlaman olacak. Hızdan ziyade motor ağır,dengesi trafikte durup kalkması vb vb tonla şey var. 6ya giderken peugeot 103 ile kullanmayı öğrendim ardından 100cup şuan suzuki gn125 replikası 150cc var. Allah kısmet ederse bütçe olursa daha büyük cc geçeceğim he geçemezsem tork vb için 210cc yükselteceğim.

125 150cc ideal bence. Bizim evde peugeot 103 var diye bide yaşım ufak diye onla başlamıştım

küçüklükten gelen motorsiklet isteği var bende sen şanslıymışsın 100cc 150cc denemişsin şimdi kocaman adam oldum 90 kilo 185 boy olunca 150 cc motorsiklet pek uygun durmuyor bende 250 cclere baktığımda ise 500r kadar güvenli olanı az yakanı torku iyi olanı yok 500r top speedi düşük kolay hızlanan kolay yavaşlayan oturması kolay bi motorsiklet artı benim gibi bir ayıyı üzerinde kötü göstermez sanırım kilosuda 190 kilo civarı zamanla alışabiliceğimi düşünüyorum yorumun için çok teşekkür ederim

Norton772
18 Aralık 2016, 15:03
Yanlış hatırlamıyor isem o yaşta zaten 500 cc motoru kullanamıyorsun yeni ehliyet kanununa göre. Yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum?

Paukopat
18 Aralık 2016, 15:06
http://www.mototurkiye.net/2016da-ehliyetler-ne-olacak-yeni-yasa/ burada 35KW'a kadar yazıyor 500r 35KW zaten bi sınırlama konmamış 125 cc ve üstü denmiş

YasinC
18 Aralık 2016, 15:07
500R 250CC'lerden yavaş motor değil top speed'i görene kadar deli gibi ivmeleniyor. Yani 250CC'ler ile o hızı görene kadar çoktan 500R farkı açmış oluyor.

Yeni başlayacak isen en fazla cbr 250 yada pulsar rs200 ile falan başla rs200'de abs'de mevcut.

Paukopat
18 Aralık 2016, 15:11
rs200 altımda küçük durmaz mı ? 185boy 90 kilo

unoturbo
18 Aralık 2016, 15:17
küçüklükten gelen motorsiklet isteği var bende sen şanslıymışsın 100cc 150cc denemişsin şimdi kocaman adam oldum 90 kilo 185 boy olunca 150 cc motorsiklet pek uygun durmuyor bende 250 cclere baktığımda ise 500r kadar güvenli olanı az yakanı torku iyi olanı yok 500r top speedi düşük kolay hızlanan kolay yavaşlayan oturması kolay bi motorsiklet artı benim gibi bir ayıyı üzerinde kötü göstermez sanırım kilosuda 190 kilo civarı zamanla alışabiliceğimi düşünüyorum yorumun için çok teşekkür ederim

hiç dıştan nasıl durduğumu düşünmedim belkide dediğiniz gibidir ama cılız motor almadıktan sonra ufak durmaz bence(sanki :D) bende 180im 103 kiloyum.Geçsem pulsar 200ns düşünürüm veya dediğim gibi 210cc yükseltmek.Bi cc den sonra bakım ve benzin masrafları artıyor.Nc700ü olan tanıdığımız zincir ve yanında bikaç bişey değişti 1000tl tuttu mesela.500r havalı ama (eğer güzel de dursun derseniz) bakım vb masraflarınıda düşünmek lazım

Paukopat
18 Aralık 2016, 15:22
hiç dıştan nasıl durduğumu düşünmedim belkide dediğiniz gibidir ama cılız motor almadıktan sonra ufak durmaz bence(sanki :D) bende 180im 103 kiloyum.Geçsem pulsar 200ns düşünürüm veya dediğim gibi 210cc yükseltmek.Bi cc den sonra bakım ve benzin masrafları artıyor.Nc700ü olan tanıdığımız zincir ve yanında bikaç bişey değişti 1000tl tuttu mesela.500r havalı ama (eğer güzel de dursun derseniz) bakım vb masraflarınıda düşünmek lazım

hondanın servislerini sürekli övüyorlar başlıktada belirttiğim gibi zaten çoğu 250likten az yakıyor bakım masraflarınında çok olucağını sanmıyorum pulsar jant kırıyor diyorlardı ondan korkuyorum baya bi

GÖKTÜRK99
18 Aralık 2016, 15:25
Aynı yastayiz. Bende r125 ile başladım .8500 km surdum desenki alalim sana 250 lik verelim kabul etmem. Hala alisamadigimi dusunuyorum . ufak ufak hatalarimi farkediyorum trafikte . 2 kez ufak capli kaza yaptim altimda 250 lik ya da senin istedigin gibi 500 luk bir motor olsaydi belki bu sayi 5 e 10 a cikicakti.Bu yuzden baslama derim.Ilerde pisman olacagina al bi 125 lik bin 1 -2 sene sonra al istedigin motoru

Ali Bircan
Neden olmasın, 26.000 tl gibi bir fiyatı var sanırım biraz fazla gibi geldi 30.000 tl civarına nc serisi, 660 tenere gibi motorlar var. Onlar yerine maxiscooterlarada bakabilirsiniz
bkz. Xmax 250
1.300 tl fazla vererek 16.100 tl ye ABS li versiyonunu alabilirsiniz(ABS'siz 14.800 tl) hem koltuk altı bagajı var, topcase sırıtmıyor, daha konforlu ve dik oturuş pozisyonu var falan filan aradaki 10.000 tl yede çok ayrı şeyler yapılabilir ne biliyim motora egzoz takarsın, çakarlı lamba takarsın konfor sele takarsın... Takarda takarsın veya motosikletin için güvenlik önlemleri alabilirsin abusun kilitlerinden alırsın yada kasko yaptırırsın hatta gider ulan birde spor motosikletim olsun dersen üstüne az daha koyup cbr bile alırsın.

Edit: Türkçenin biraz içine ettim kusura bakmayın.

Stock Sever
Yaş 19. Geçen cb500f makinanın üstüne oturdum. Sadece oturdum. Bak ayaklık açık. Hafif iki ayağımla doğrulttum. Ne kadar ağır geldi. Zayıf bişey de değilim 185 80 kg falanım. Sen o makinaya oturunca anlarsın ne demek istediğimi.
Ha şunu da bil. Üniversitede 30 arkadaşımın racing makinaları var. Daha hiçbirine motor için bir kız yanaşmadı, hatta kız yanaşmadı. Sap sap geziyoruz.

unoturbo
18 Aralık 2016, 15:32
tabi bunun aniden hızlanma, frenleme gibi kısımlarını da düşünmek lazım. 2 kişi kullanırken hele de 500cc bi alette dengeyi ayarlamak çok daha zor olacaktır.Sen bilirsin tabi yine de. Bu arada lütfen yamaha yzfr125 veya cbr125 modellerinin sıfırına 10+milyar verme benim gözümde cidden yazık 125cc makineye o kadar para. Çinlileri de çinli bu uf dandik olur diye de düşünme son motorumuz 30bin km ye yaklaştı gram sorun yok. Yakıt dersen cidden az bi depoyu doldurunca tekrar yakıt almayı unutuyorsun :)

Paukopat
18 Aralık 2016, 15:35
Üniversitede kızlar teklif etmiyor mu ? etmiyorsa boşa çalışmayayım. hondanın kursları varmış sanırım onlarda değişik ccler deniyebilirmiyim ? en uygununu seçmiş olurum hem. ayrıca ailemde hiç kullanan yok o yüzden daha önce hiç motorsiklet tecrübem olmadı sadece yanımdan geçerken heyecanlı gözlerle baktım hepsine :( doğruyu söylemek gerekirse scooterlar pek hoşuma gitmiyor neden bilmiyorum çapırlar deseniz çok kaba duruyor en tatlısı racing ondada helva mevzusu var çok teşekkür ederim cevaplarınız için

unoturbo
18 Aralık 2016, 15:36
naked veya commuter öneririm ben

Paukopat
18 Aralık 2016, 15:38
tabi bunun aniden hızlanma, frenleme gibi kısımlarını da düşünmek lazım. 2 kişi kullanırken hele de 500cc bi alette dengeyi ayarlamak çok daha zor olacaktır.Sen bilirsin tabi yine de. Bu arada lütfen yamaha yzfr125 veya cbr125 modellerinin sıfırına 10+milyar verme benim gözümde cidden yazık 125cc makineye o kadar para. Çinlileri de çinli bu uf dandik olur diye de düşünme son motorumuz 30bin km ye yaklaştı gram sorun yok. Yakıt dersen cidden az bi depoyu doldurunca tekrar yakıt almayı unutuyorsun :)

kardeşim sonuna kadar haklısın cbr 125 e bi bakıyorum 8-9bin 250'ye bakıyorum 15-16 500r a her ne kadar pahalı deselerde karşılaştırma yapıldığında ucuz gibi duruyor. düşüncelerim sayenizde biraz değişti 4-5 aylık süre içerisinde çin malı 125 cc birşeyler deneyip öyle 500r'ı denemeyi düşünüyorum.

YasinC
18 Aralık 2016, 15:42
200RS altında küçük duracağını sanmıyorum. Benimde boy 190 kilo 125 pulsar 150ns'e de biniyorum. RS200 iyidir yeni başlayan için. Zaten ilk defa kullanacaksın aklını alır ilk başta :)

fatih.met
18 Aralık 2016, 15:43
paran varsa al motoru, burada boş muhabbet yapmaya meraklı ne kadar çok insan varmış. sen zaten kafaya koymuşsun almayı, şu anda yapman gereken güvenli sürüş taktikleri ve sürüş hakkında ipuçlarını araştırmandır.

yani neyi nasıl yapman gerektiğini öğren sadece, bana uygun mu gibi yorumlar yanlış oluyor.

yanlış anlama sana kızdığım için tepki göstermiyorum. burada kendini bilmez insanlerin ağzına dalga geçme imkanı veriyorsun ona kızıyorum.

seninle alay ettiklerinde ben oturduğum yerden küplere biniyorum. sen beni dinle, motor sürmek denge işidir. çok uzun süreler bisiklet sürmen gerek. sonra kısa bir süre scooter kullanabilirsin tercihen.

ama varsa kabiliyet scooter sürmesende olur. kaza dikkatsizlik ve önlem almama yüzünden olur. ve düşük hızlarda hataları tolera etme şansın fazla ama yüksek hızlarda hata tolera etme şansın düşük olduğu için hızlı motorlarda ölüm riskinin daha yüksek olduğunu söylerler ve bu doğru.

dediğim gibi forumda o kadar sıkıcı insanlar var ki boş boş konuşuyorlar sadece.

Lucien
18 Aralık 2016, 15:44
iradeli bir insansan maddi durumun iyiyse ama yineliyorum gaza gelmicek her türlü kaskımı montumu gireyim diyorsan al yiğenim haleydavidson fourtyeight ile başladı ilk motoru 1200 cc hız yapmaz keyif için biner misal.

Paukopat
18 Aralık 2016, 15:47
paran varsa al motoru, burada boş muhabbet yapmaya meraklı ne kadar çok insan varmış. sen zaten kafaya koymuşsun almayı, şu anda yapman gereken güvenli sürüş taktikleri ve sürüş hakkında ipuçlarını araştırmandır.

yani neyi nasıl yapman gerektiğini öğren sadece, bana uygun mu gibi yorumlar yanlış oluyor.

yanlış anlama sana kızdığım için tepki göstermiyorum. burada kendini bilmez insanlerin ağzına dalga geçme imkanı veriyorsun ona kızıyorum.

seninle alay ettiklerinde ben oturduğum yerden küplere biniyorum. sen beni dinle, motor sürmek denge işidir. çok uzun süreler bisiklet sürmen gerek. sonra kısa bir süre scooter kullanabilirsin tercihen.

ama varsa kabiliyet scooter sürmesende olur. kaza dikkatsizlik ve önlem almama yüzünden olur. ve düşük hızlarda hataları tolera etme şansın fazla ama yüksek hızlarda hata tolera etme şansın düşük olduğu için hızlı motorlarda ölüm riskinin daha yüksek olduğunu söylerler ve bu doğru.

dediğim gibi forumda o kadar sıkıcı insanlar var ki boş boş konuşuyorlar sadece.

Keşke heryerde sizin gibi yol gösteren bilgili bildiğini güzel bir şekilde dile getiren insanlar olsa dediğim gibi bu konuda çok tecrübesizim ve şuan ders çalışıyor olmam gerekli sayenizde dersime dönücem soruma noktayı çok güzel koydunuz :D çok teşekkür ederim iyi forumlar

unoturbo
18 Aralık 2016, 15:49
çok alakasız olacak ama hedefin nedir üni. olarak

Paukopat
18 Aralık 2016, 15:51
çok alakasız olacak ama hedefin nedir üni. olarak

hedefim odtü inşaat ama zor gibi duruyor :) olmadı pamukkale yazarım diye düşünüyorum senin ?

unoturbo
18 Aralık 2016, 15:55
mf yim ama hukuk düşünüyorum. Bi matematiğim eksik ondan da umarım 20-25yaparım.Mat nasıl senin? konu baya dağıldı olsun artık.Pamukkale bence iyi insan kendini geliştirdikten sonra üni fark etmez bence

whitedeamon
18 Aralık 2016, 15:57
Al kardeşim güzel seçim yapmışsın.Hayırlı olsun

Paukopat
18 Aralık 2016, 15:57
mf yim ama hukuk düşünüyorum. Bi matematiğim eksik ondan da umarım 20-25yaparım.Mat nasıl senin? konu baya dağıldı olsun artık.Pamukkale bence iyi insan kendini geliştirdikten sonra üni fark etmez bence

benim netler kötü 90-100 arası net çıkarıyorum denemelerden konular daha bitmedi hukuk istiyen çok fazla tmci var ama genelde zaten hukukların çoğunluğu mfci ygsde fark atmaya bak kardeşim olmayacak diye birşey yok inşallah nasip olurda ikimizde ankarada gazlarız :)

IRau
18 Aralık 2016, 16:03
olur ya niye olmasın ilk başlarda sakin sakin kullanır alışır.

Uygundur

Mengu16
18 Aralık 2016, 17:14
yani alamaz mıyım ? 500r'ı bazıları başlangıç olarak kullanmış ama :(
18 yaşında 500'lük motor alamazsın derler, motor alırsın 1500-2000 lira trafik sigortası çıkar ama hiç motora binmemiş 35 yaşında adamın en az 750'lik motor alması çok normal karşılanır. Sigorta şirketleri bu tarz sürücüleri de çok sever, düşük fiyat verir hâlbuki uzun yolda hız yaparken kontrolü kaybederek kaza yapan sürücülerin profilini incelesen hepsi daha önce motor kullanmamış ama orta yaşta büyük cc ile başlayan kişiler çıkar. Kendine hakim olacaksan bu motoru alabilirsin ancak şehir içi giriş çıkışı bol, U dönüşü yapılabilecek yollarda 40-50 km hızları geçme. Tecrübe edinsen de geçme, en çok kaza mahalle içi bölgelerde hız yapılması sonucu gerçekleşiyor.

Egee
18 Aralık 2016, 17:19
A2 ehliyetler cbr 500r yasalara göre kullanılamaz, a2 ehliyet 35 kw ve ağırlık güç oranı 0,2 yi geçmeyen motorları kullanabiliyor bu motorun güç ağırlık oranı 0,25

Paukopat
18 Aralık 2016, 17:26
A2 ehliyetler cbr 500r yasalara göre kullanılamaz, a2 ehliyet 35 kw ve ağırlık güç oranı 0,2 yi geçmeyen motorları kullanabiliyor bu motorun güç ağırlık oranı 0,25

eminmisiniz ? bir yolu yok mu :/

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:25 ----------

18 yaşında 500'lük motor alamazsın derler, motor alırsın 1500-2000 lira trafik sigortası çıkar ama hiç motora binmemiş 35 yaşında adamın en az 750'lik motor alması çok normal karşılanır. Sigorta şirketleri bu tarz sürücüleri de çok sever, düşük fiyat verir hâlbuki uzun yolda hız yaparken kontrolü kaybederek kaza yapan sürücülerin profilini incelesen hepsi daha önce motor kullanmamış ama orta yaşta büyük cc ile başlayan kişiler çıkar. Kendine hakim olacaksan bu motoru alabilirsin ancak şehir içi giriş çıkışı bol, U dönüşü yapılabilecek yollarda 40-50 km hızları geçme. Tecrübe edinsen de geçme, en çok kaza mahalle içi bölgelerde hız yapılması sonucu gerçekleşiyor.

çok teşekkür ederim böyle uyarılara cidden ihtiyacım var babamın üstüne yaptırıcam büyük ihtimalle motorsikleti

M.M
18 Aralık 2016, 17:26

Sigorta şirketleri senden benden daha uyanık emin ol o incelemeleri çok daha detaylı yapıyorlar

Mengu16
18 Aralık 2016, 17:32
Sigorta şirketleri senden benden daha uyanık emin ol o incelemeleri çok daha detaylı yapıyorlar
Hiç kaza yapmayan sürücülerin trafik sigortası yaşa göre fark eder sadece. Yüksek yaş daha az trafik sigortası öder. 35 yaşında 100 beygir motor ile başlayan birine özel primlendirme sistemi yok.

mgora
18 Aralık 2016, 17:33

Yaşlılara çamur atmayalım bence o kaza yapanlar sigorta az çıksın diye babasının üstüne yaptıran gençlerdir.
130 dedi mi benim gözümden yaş geliyor , yaşlı adamlar hız yapmaz :D
Konuya dönünce bence al , 19 yaşına kadar yaşarsan örnek gösteririz seni.

Mengu16
18 Aralık 2016, 17:43
Yaşlılara çamur atmayalım bence o kaza yapanlar sigorta az çıksın diye babasının üstüne yaptıran gençlerdir.
130 dedi mi benim gözümden yaş geliyor , yaşlı adamlar hız yapmaz :D
Konuya dönünce bence al , 19 yaşına kadar yaşarsan örnek gösteririz seni.
35-40 yaş civarı için konuşuyorum. İstediği her motoru alabilecek kadar parası olan insanların ilk motoru olsa da 250cc'lik bir motor alması pek görülmüş birşey değil. Ne yazikki çeşitli sebeplerden gaza gelip 2-3 motor değiştirmiş kişilerin sakınacağı riskleri alabiliyolar.

Paukopat
18 Aralık 2016, 17:58
19 yaşımda bu entry'i güncellerim sizin için

jimi_hendrix
18 Aralık 2016, 18:21
Düşürürsen yatırırsan masrafını karşılar mısın, işin içine anne baba karıştırmadan? Honda parçaları da artık kol gibi çünkü. Eğer sakin birisi isen alınabilir, ama ağır bir motordur vücut biraz zayıfsa tutma güçlüğü çekebilirsin. 500R nin yanında; bana kalırsa 1000-1500 tl ye hurdası çıkmış bi mondial ya da kuba nın cg tipi bi motorunu al, adam gibi vites atmayı öğren, ister tekere kalk ister yanla, içindeki tüm apaçiliği yap. İşte o zaman cbr500R'ı daha rahat ve daha hakim sürersin. 500R alıpda vites karıştıran adamla iyi dalga geçilir çünkü (ben geçerim)...

fatih.met
18 Aralık 2016, 18:23
Keşke heryerde sizin gibi yol gösteren bilgili bildiğini güzel bir şekilde dile getiren insanlar olsa dediğim gibi bu konuda çok tecrübesizim ve şuan ders çalışıyor olmam gerekli sayenizde dersime dönücem soruma noktayı çok güzel koydunuz :D çok teşekkür ederim iyi forumlar

ben bir bisiklet sürücüsüydüm ve iş hayatı başlayınca otobüslerin zor şartlarına katlanamadım, yapamadım. ilk maaşım ile 500 liraya 125cc bir scooter motor aldım. üste para verseler binmem diyenler oluyordu. o motora ben 11 ay bindim ve artık motor sevgisi başlamıştı da benim haberim yoktu. bir yere yolladıklarında seve seve gidiyordum.

yolda yürüyen birilerini görünce "abi durağa kadar götüreyim" diyordum ve zevk için insanlara ufak tefek iyilikler yapıyordum. hatta komşumuza 2 torba çimento aldım ve 5 lira abur cubur parası almıştım.

sonra 150cc başka bir scooter aldım ve performans yetmedi, iki buçuk ay kullandım ve sattım. sonra TVS Apache aldım 150cc ve bugün tam 9 ay oldu. şimdi param olsa zaten bana uygun mu sorusunu sormam. sorucak olursam eski motorda neye bakarak almalıyım sorusunu sorarım.

yani 99 model r1 alacak olursam neresine bakayım diye sorarım; amortisör. 50 km hızla giderken sağa sola çekiyor mu denerim, motorun yağına bakarım ne kıvamda ve rengi nasıl diye, hatta mümkünse örümcek kameramıdır nedir işte öyle kamerayla silindir bloğunun içine dahi bakmaya çalışırım.

yani aldığım mal sağlam çıksın da gerisi zaten bendee.

peki Paukopat, daha önce bisiklet sürdün mü? bizim iş yerinde daha önce bisiklete bile binmemiş bir abiyi üç dört sefer falan bir yere götürdüm ve arkamda öyle titriyordu ki her an düşecekmiş gibi kasıyordu kendisini.

denge kurmayı bilmiyordu ve ben en ufak hareketimde o tam tersini yapıp motor sürmemi zorlaştırıyordu. şimdi onu gözümde canlandırdım ve o şu anda motor kullanamaz. önce bisiklet sürmeyi öğrenecek ve bisiklet sürmesini geliştirecek. yani öyle yıllarca pratik yapmasına gerek yok. kısa sürede kendini geliştirmek onun elinde. ve bisikleti öğrendikten sonra scooter sürmesine gerek kalmadan direk vitesli motor kullanabilir çünkü vitesli motor ile bisiklet bir konuda benzer.

ikisinde de vites var ve ayak araları dolu, yani ben scooter'den sonra biraz yadırgadım vitesli motoru. scooter'e alıştım ve vitesli tuhaf geldi ilk binmede. şimdi direk vitesliyle başlasam da olurmuş diyorum. bu hem araba ve hem bisiklet sürebilen birisi aynı zamanda ilk denemesinde rahatça motosiklette sürebilir. bunu kendi abimden örnek verebilirim.

şu an kendisine renault megane 3 var ve daha önce hiç vitesli motoru olmadı, küçük 2 zamanlı yamaha bws 100 tarzı bir motoru var sadece ve fazla binmezdi. aslında motor küçük abimindi ve büyük abim çok nadir binerdi.

büyük abimin sürdüğü ilk vitesli motor benim sarı apaçim oldu :) sanki daha önceden biliyormuş gibi aldı götürdü. e adam debriyaj kavramasını biliyor zaten denge problemide yok. onlarda çok bisiklet sürdüler zamanında.

bisiklet ve araba sürebiliyorsan motorda sürersin. ama güçlü bir motorda acemilik atmak daha riskli olur, gaza fazla dokunmayacaksın. virajlarda fren yapmak yok, debriyajı sıkmak yada bırakmak yok, aşırı gaz vermek yada bir anda gaz bırakmak yok.

bu basit şeyleri öğrendikten sonra rahatça öğrenir sürersin. yani virajda hata yapıp düşmek için bir cbf150 bile yeterli :) öyle 500cc olmasada olur.

(before) üste para verseler binilmeyecek olan motorum :) ilk motorum;
http://i.hizliresim.com/R1Qm2n.jpg

(after)şu anki motorum;
http://i.hizliresim.com/d8XQp7.jpg

(more after) ve gelecekteki motorum;
http://i.hizliresim.com/7v5ROP.jpg

jimi_hendrix
18 Aralık 2016, 18:31
Düşürürsen yatırırsan masrafını karşılar mısın, işin içine anne baba karıştırmadan? Honda parçaları da artık kol gibi çünkü. Eğer sakin birisi isen alınabilir, ama ağır bir motordur vücut biraz zayıfsa tutma güçlüğü çekebilirsin. 500R nin yanında; bana kalırsa 1000-1500 tl ye hurdası çıkmış bi mondial ya da kuba nın cg tipi bi motorunu al, adam gibi vites atmayı öğren, ister tekere kalk ister yanla, içindeki tüm apaçiliği yap. İşte o zaman cbr500R'ı daha rahat ve daha hakim sürersin. 500R alıpda vites karıştıran adamla iyi dalga geçilir çünkü (ben geçerim)...
Mesela benim hurda mondial 125uag'm var, dün buzlanmış yolda döner kavşakta 2 tur boyunca 0 çizdim, virajlara yan yan girdim, arkadaşla beraber her tip apaçiliği yaptık. Ayağım kaydı yere düştüm masraf sıfır. CBR250'im ile aynısını yapsam, bir düşsem kol gibi parça fiyatları girecek...

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:24 ----------

Önerimi bi düşün derim, çok bişey değil 1000 tl'lik motor=cbr500r'nin iki bakım parası.

kabyelmen
18 Aralık 2016, 18:35
19 yaşındayım 1.90 85 kg ilk motorumu edindim 100 cc bir cup ha öncesinde puch vardı taa 12 yaşlarımda sonra xcenter kullandım düzenli olarak ama babamındı bende motor sahibi olmak istedim ve cup tercih etmemei önerdi yada düşük cc li bir motor anlam veremedim ilk başta 250 cc istiyordum ama yeni yeni anlamaya başladım düşük cc avantajını burdaki insanlara biraz kulak ver içini rahatlatmak için sorma

jimi_hendrix
18 Aralık 2016, 18:38
HA bir de bununla başlar mıyım gibisinden buraya bir soru soruyorsan başlayamazsın. Bu motoru alıp da kaza yapmayacak olan hakim olacak olan adam kimseye sormaz direk alır biner.

Bak mesela fatih.met hiç sormadan direk binliğe geçiyor, o kadar kararlı...

fatih.met
18 Aralık 2016, 18:39
evet, benim ilk motorum çarpışan araba niyetine kullanılmaya müsait ve masrafı çok düşük. zaten ön amortisör ve arkanın teki patlak. bu arada motor duruyor, sana ucuza bırakırız, kaportayı söktük ama :)sinyal korna falan var.

levend84
18 Aralık 2016, 18:50
Herkese iyi forumlar başlıkta da belirttiğim gibi cbr 500r ile başlamak istiyorum çok fazla yere baktım ama bu motor ile ilgili pek bir şey bulamadım yaşım şuan 17 üniversiteye hazırlanıyorum sınavdan sonra almayı planlıyorum biliyorum çoğunuz haklı bir şekilde karşı çıkıcaksınız bana hemen karşı çıkmadan önce neden bu motoru seçtiğimi maddeler halinde yazayım size ona göre helva yiyip yemiyeceğimizi tartışalım :pale:

+180'de redline'a giriyor 250 cc liklerin çoğundan düşük bir hız
+100kmde 5,5L yakıyor ortalama çoğu 250liğe yakın hatta düşük bile öğrenci adamız
+18 yaşımın ehliyet şartlarının hepsine uyuyor
+ABS'si var
+bi yerlerde alarmlı veirldiğini duymuştum doğrumudur bilmiyorum
+diğer racinglere göre çok daha rahat
-Çok pahalı

her türden düşünceye veya görüşe açığım tekeriniz düz bassın abilerim :cat:

Kardeşim amacım A...noktasından B....noktasına gideyim ve öğrenciyim diyorsan arıza yapmasın az yaksın mekanik ve motor aksamı arıza çıkarmasın yağını suyunu koyayım 5-10bin km sorunsuz beni götürsün getirsin hee motorum şekil önümden çekil :) düşüncen yoksa sana abi tavsiyesi ybr 125 olur bajaj discover 125st olur bin 10-15 bin km sonra duruma göre büyük cc ye geç..koruyucu ekipmanları ihmal etme üçe beşe bakma bayıl parayı kaliteli olsun.Allaha emanet ol kardeşim...

Darkcity2000
18 Aralık 2016, 19:03
Arama kısmından "Bilginozi" diye aratıp bulduğun en uzun sayfalı topiği okuyabilirmisin rica etsek..