PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bütün markalar zam aldı mı değişmeyen var mı

Zabitatak
04 Aralık 2016, 01:05
Zamlar hakkında bilgisi olan varmı acaba? Yeni fiyatlar ne zaman belli olur?bajaj markasının fiyatı da artarmı ?

watercolours
04 Aralık 2016, 01:09
Kawasaki için konuşuyorum. Onların fiyatları hep avro üzerinden olduğu için bildiğimiz anlamda zam gelmiyor, ama avro her değerlendiğinde motorun fiyatı da artıyor.

Aquaium
04 Aralık 2016, 02:53
Kawasaki için konuşuyorum. Onların fiyatları hep avro üzerinden olduğu için bildiğimiz anlamda zam gelmiyor, ama avro her değerlendiğinde motorun fiyatı da artıyor.

Sabit kur kampanyası var şuan Kawasaki'de.

watercolours
04 Aralık 2016, 10:12
Bakın bunu bilmiyordum. Teşekkürler düzeltme için.
Sitesinde de hiç bu yönde bir ibare koymamışlar, ondan yanlış biliyorum herhalde.

Aquaium
04 Aralık 2016, 10:31
Bakın bunu bilmiyordum. Teşekkürler düzeltme için.
Sitesinde de hiç bu yönde bir ibare koymamışlar, ondan yanlış biliyorum herhalde.

Düzeltiyorum KTM'nin kampanyasıymış o. :)

sanausbe
04 Aralık 2016, 11:42
"Zam Almak" diye bir kelime türetildi, üstelik bu da normal kabul edilmeye başlandı...

Fiyatlara zam geldi, fiyatlara zam yapıldı falan denirdi de, "Yamaha'lar senede 3 kere zam alır" gibi genellemeler görüyorum, enteresan buluyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:40 ----------

Düzeltiyorum KTM'nin kampanyasıymış o. :)

KTM geçen senenin kurundan mal almış tahminen, şimdi sabit kur dediği kur geçen seneden en az %10 fazla. Önce bindirim, sonra indirim.

simurgg
04 Aralık 2016, 12:04
"Zam Almak" diye bir kelime türetildi, üstelik bu da normal kabul edilmeye başlandı...

Fiyatlara zam geldi, fiyatlara zam yapıldı falan denirdi de, "Yamaha'lar senede 3 kere zam alır" gibi genellemeler görüyorum, enteresan buluyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:40 ----------

KTM geçen senenin kurundan mal almış tahminen, şimdi sabit kur dediği kur geçen seneden en az %10 fazla. Önce bindirim, sonra indirim.

Bu adamlar ellerindeki son motorlari satip dukkani kapatip guneyde bir sahil kasabasina yerlesmeyecekler herhalde. Kazandiklari parayla yeni motor alacaklar "yeni kurdan", bu tip yorumlar yapanlarin beklentisi ne anlamiyorum.

watercolours
04 Aralık 2016, 12:22
Bu adamlar ellerindeki son motorlari satip dukkani kapatip guneyde bir sahil kasabasina yerlesmeyecekler herhalde. Kazandiklari parayla yeni motor alacaklar "yeni kurdan", bu tip yorumlar yapanlarin beklentisi ne anlamiyorum.

Bence yanlış mantık. Yeni mal alacağı doğru ama o alacağı maldan da kar edecek. Şöyle örnek vereyim. 100'e mal aldınız. 110'a satıyorsunuz. Bir sonraki sene malın gelişi 120 oldu. Siz zaten onu 120'ye alıp 130'a satacaksınız, yani karınızı yine yapacaksınız. Siz eski malı 110'a satarken yeni malı düşünerek değil, o malı alışınıza göre kar etmeyi planlıyorsunuz ve ediyorsunuz da. Yeni malı da daha pahalıya alacaksınız ama ondan da kar edeceksiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:17 ----------

"Zam Almak" diye bir kelime türetildi, üstelik bu da normal kabul edilmeye başlandı.

Katılıyorum, ama zam almaya gelene kadar lokasyon, destinasyon gibi kelimelerimiz var. Lokasyon kelimesini gavurda görene kadar mekan, konumu nasıl anlatıyorduk acaba birbirimize? Ve işin kötüsü devletin resmi kurumları kullanıyor bu sözcükleri. Bir de mevcut kelimelerin yanlış kullanmaya başlanması var sizin dediğiniz gibi. Bayramınız mübarek olsun yerine, bayramınız mübarekli olsun gibi.

sanausbe
04 Aralık 2016, 12:57

Bu konuda biraz düşünüyorum. Maksat siz ya da ben haklı çıkması değil. Örneğin bir tane Duke 690 almak isteyelim. Almanya'da da 10'ar 10'ar satıldığını sanmıyorum, Alman satıcı tahminen bizim satıcıya göre daha ucuz alıyordur da, çok da değildir..

Oradaki fiyatı örnek aldım. Duke 690 orada 8.495 euro. %19 vergi dahil. 6.880 euro vergisiz fiyatı. Bu çıplak fiyat vergisiz, müşteriye satış fiyatı. Yani satıcı karı var. Üzerine %38 ötv, üzerine %18 kdv koydum. 11.200 euro. Haydi 500 euro da gönderi, gümrükleme koydum. 11.700 euro.

Bizdeki fiyatı: 12.300 euro. E bunu bir de sabit kur adı altında aldığı kurdan yükseğine satınca onun adı bence kar olmuyor. Avrupa üretimi bütün modellerde durum böyle.