PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Redline neden Var ?

Romedon
14 Kasım 2016, 17:59
Birşeyi merak ettim. Bu motosikeltlerde redlineda gidilmesi filan motora zararlı.(Aea zararlı değil yağı çabuk bitirirsin sürekli yağ değiştirmen gerekir demişti) Peki Madem zararlı. 12 bin devir olan motosiklet 10,500 de kesiciye giriyor. Peki bu kırmızı kısım neden var?

boy
14 Kasım 2016, 18:06
Redline sadece motosiklette degil tum motorlu araclarda olan bir sinir. Bu sinir motorun cevirebildigi devire gore belirleniyor. Yani 12000 rpm cevirebilen bir motorda eger modifikasyon yapilmadiysa 20000 rpm goremezsiniz. Her motorda da saglikli calisma devir araliklari vardir, redline bu devirin siniridir. Motorun tam performansini kullanacaksaniz zaten redline motorun guc kaybettigi araliktir. Cunku guc/tork grafiginde maksimum gucun alindiri devir redline seviyesinin altinda kalir.

mustafa_325
14 Kasım 2016, 18:15
O sınırlı kısıma birkaç saniyeliğine çıkabilirsin sorun olmaz. Asıl sıkıntı uzun süre yüksek devirde gidersen olur.

Pulsar için konuşuyorum.

7000 devirde sürekli gidebilirsin.

10000 devirde kısa süre gidebilirsin. Uzun süre gidersen motorun zarar görür.

13000 devire çıkarsan birkaç saniye içinde motoru eline alırsın.

işte bu yüzden 9000 deviri geçince uyarı ışığı yanıyor ve 10500 de kesici devreye giriyor.

bilirkişi
14 Kasım 2016, 18:17
Redline sadece motosiklette degil tum motorlu araclarda olan bir sinir. Bu sinir motorun cevirebildigi devire gore belirleniyor. Yani 12000 rpm cevirebilen bir motorda eger modifikasyon yapilmadiysa 20000 rpm goremezsiniz. Her motorda da saglikli calisma devir araliklari vardir, redline bu devirin siniridir. Motorun tam performansini kullanacaksaniz zaten redline motorun guc kaybettigi araliktir. Cunku guc/tork grafiginde maksimum gucun alindiri devir redline seviyesinin altinda kalir.

Güç kaybetme mevzusunu anlayamadım izmitte santral diye dik bir yokuş var %20 eğim olmalı
Orada 2.vites redline sınırında 60 la gidebiliyosun ama 3.vitese attın mı devir güçlü olduğu aralığı gerilemesine raĞmen çekmiyo 50-55 lere düşüyo. Şıkır şıkır 1.2.3 atarsN da bu sefer 40 ı bile görmen zor

boy
14 Kasım 2016, 18:22
Güç kaybetme mevzusunu anlayamadım izmitte santral diye dik bir yokuş var %20 eğim olmalı
Orada 2.vites redline sınırında 60 la gidebiliyosun ama 3.vitese attın mı devir güçlü olduğu aralığı gerilemesine raĞmen çekmiyo 50-55 lere düşüyo. Şıkır şıkır 1.2.3 atarsN da bu sefer 40 ı bile görmen zor

Asagidaki grafige bakarsan guc artiyor ve tavan noktasindan sonra dususe geciyor ancak devir hala artiyor. En yuksek guc tepe noktasinda, yani redline baslangicindan daha once.

http://www.sportbikes.net/forums/attachments/general-sportbikes/200048d1275574286-serious-question-now-no-b-s-146_0906_27-comparison_test_2009_middleweight_smackdown-horsepower_graph.jpg

qıp
14 Kasım 2016, 19:46
redline motorun doğasında var. devir kesici dün icad (çalışmayabilir) oldu.

kuvvetmira
14 Kasım 2016, 20:07

racing motorlarda çip denilen şeyi çıkardıktan sonrada redlinee girermi

boy
14 Kasım 2016, 20:50
racing motorlarda çip denilen şeyi çıkardıktan sonrada redlinee girermi

Cip dediginizden neyi kastediyorsunuz anlamadim. Redline motoru koruma amacli konmus bir sinirlayici. Motorun daha yuksek devirde calismasini engelliyor. Motoru neden redline da calistirmak istediginizi anlamadim. Sormak istediginiz, bu limit ortadan kaldirilabilir mi ise cevap evet kaldirilabilir. Bunu limitleyen ECU yani sizin anladiginiz dilde motorun beyni. Yaris motorlarinda zaten sinirlayici kullanilmiyor, motorun tam performansini kullanmak icin yaris ECU takiliyor cunku OEM fabrika ECU'sunu degistiremiyorsunuz. Ancak normal sartlarda boyle bir seye ihtiyaciniz yok.

kuvvetmira
14 Kasım 2016, 21:02
çip kırdırma dye duydum çipi kırdırınca 1000cc çoğu makina 300 görüyor işte çipi kırdırınca 300 üstü çıkıyormuş ama zararlı birşeymiş diye duydum tam olarak bilmiyorum

atheras
14 Kasım 2016, 22:05
Ktm lerin bazılarında redline yok diye biliyorum

zangiff
14 Kasım 2016, 23:25
Ben redline da geziyorum bence öyle aman aman zorlanmıyor blok. Ha yağı erken değiştirmek mantıklı geliyor.

fatih.met
14 Kasım 2016, 23:49
Ben redline da geziyorum bence öyle aman aman zorlanmıyor blok. Ha yağı erken değiştirmek mantıklı geliyor.

red line gezmenin bir başka tehlikesi vardır belki. mesela motor 9 bin devirden sonra krankı falan yeterince yağlayamadığı için red line uzun süre gitmek bir nevi yağsız kalıp hararete ve sonra kol çıkartmaya kadar sebep olabilir.

zangiff
15 Kasım 2016, 00:50
red line gezmenin bir başka tehlikesi vardır belki. mesela motor 9 bin devirden sonra krankı falan yeterince yağlayamadığı için red line uzun süre gitmek bir nevi yağsız kalıp hararete ve sonra kol çıkartmaya kadar sebep olabilir.

Bende yağı daha sık değiştirmekten söz ettim zaten ben öyle yapıyorum mesela. Su soğutma da var sorun yok gibi şimdilik.

banro
15 Kasım 2016, 01:58
Motor gebermesin diye var. Comet'çiler bilir.:mrgreen::queen:

Romedon
15 Kasım 2016, 08:21
Motor gebermesin diye var. Comet'çiler bilir.:mrgreen::queen:

anlatmak istediğim bu değil yani madem 12 bin devirde zorlanıyor göstergede 9 bin devir yazsın üzerine gitmesin. İşte bundan bahsediyorum.

Seko
15 Kasım 2016, 09:00
Orada yazan alt tarafı bir yazı, bu kadar takılmaya gerek yok. Adam tabi ki yapabileceğinden fazla yazacak ki insanlar nerede olduklarını görsünlar.

Redline'la ilgili olarak üç tane kısıtlayıcı vardır :

- Motor yeterince yağlanamaz. Bu yüzden laf dinlemeyip motor kıran bir sürü arkadaş var.
- Motorda aşırı titreşim oluşur ve bu da motora zarar verebilir (Dizel motorların redline'ı bu yüzden düşüktür)
- Motorun sübapları belirli bir hızdan sonra pistonu doldurup boşaltmak için yetersiz kalmaya başlar (12 bin devirde piston saniyede 200 kere inip çıkar)

Bunların yanında dizel motorlarda aşırı siyah duman atma başlar. Nerede arada bir siyah duman atan bir ticari araç görürürseniz (Doblo, Fiorino vs) bilin ki onun cahil sürücüsü motoru sıkıştırmadan vites değiştirmiyordur.

Ayrıca yukarıda arkadaşın yazdığı gibi motorların güçleri belirli bir noktadan sonra düşmeye başlar, tork zaten oralarda bitiktir. Bir çoğunun sandığının aksine motor en üst devirlerde en yüksek gücünü verip, en iyi hızlanmayı sağlamaz. O devirlerde sürekli gezerseniz, hem yeterli performans alamaz, motor bağırdığı için aldığınızı sanar gaza gelirsiniz, hem motoru yersiniz, hem de bir sürü benzinin yakar ya da yakmadan dışarı atarsınız.

Firma motoruna redline koyduysa buna uymak zorundasınız. Ben firma olsam uymayan motorları garanti dışında tutarım. Devir kesiciyi de motorlara bu sebepten koyarlar, kendinden devir kesici diye de bir şey yoktur. Motorun devri kendiliinden sabitleniyorsa bu fiziksel olarak zorlanma sınırına geldiğini gösterir. Burada sürekli gezerseniz motoru kırarsınız. Kendinizin bisiklet sürerken neden daha fazla hızlanamadığınızı düşünün.

qıp
15 Kasım 2016, 10:08
"Ben redline da geziyorum"
güvenli ve keyfli sürüş için. vites uygun, devir max/2 civarında olmalı. redline de egzoz bile detone olur.
relax

ZümeR
15 Kasım 2016, 10:53
Evet bende sen gibi takıntılıyımdır.
Çocukken araçların kadranına bakar son değeri bağırarak söylerdik.
"Olm arabaya bak 160 yapıyo laaaaan.."
Büyüyünce öğrendim ki 160 yapmıyor.
Doğan SLX kadranı 200 ama o kadar gitmiyor. O zaman neden 200 lük kadran koyuluyor..?

Gideri neyse ona göre üret koy arkadaş..

Devir saatleride 13.000 RPM gösterir.
10.000 RPM den yukarı çıkamazsın.
10 binlik kadran koy redline olmasın değil mi ?

capozzz
15 Kasım 2016, 11:31
anlatmak istediğim bu değil yani madem 12 bin devirde zorlanıyor göstergede 9 bin devir yazsın üzerine gitmesin. İşte bundan bahsediyorum.

Hataya ve acil duruma karşı tolere diye bir kavram var yani. 6. viteste 9000 devirde gidiyorsun, aniden yavaşlaman gerekti. Frene asılıp, vites freni için 6 dan 5 e atıyorsun, eğer tolere olmazsa 5. vitese ilk attığında 9000 devirin üzerine çıkamazsa başın belada. Mesela 90 km hız sınırı olan yerde %10 da artı konur, 99 a kadar ceza yemezsin, bu da bir toleredir.

shruikan
15 Kasım 2016, 11:37
8000 devirde 50000km ömrü varsa motorun, 11000 devirde 20000km olur (değerler farazidir). ne kadar süper yağ koyarsan koy, yüksek devirlerde (10000+), motoru yeterince yağlanmaz.

30000km dayanan yarış bloğu gördün mü hiç?

mühendisin demek istediği şu "bak bu motor basarsan 12000 devir çevirir; ama yatak-yorgan eline çabuk almak istemiyorsan kırmızılarda dolaşma."

Kesici de, bu yukarda dediğimi akıl edemeyen garibanlar için var.

arda4
15 Kasım 2016, 11:45
Birşeyi merak ettim. Bu motosikeltlerde redlineda gidilmesi filan motora zararlı.(Aea zararlı değil yağı çabuk bitirirsin sürekli yağ değiştirmen gerekir demişti) Peki Madem zararlı. 12 bin devir olan motosiklet 10,500 de kesiciye giriyor. Peki bu kırmızı kısım neden var?

Hocam amma çok konu açıyorsun ha :)

Sorunun detaylı cevabı şurada:
https://en.wikipedia.org/wiki/Redline

Kırmızı adı üstünde tehlikeli bölge. Mümkün mertebe oralara gelmemekte faide mevcut.

qıp
15 Kasım 2016, 12:35
https://www.youtube.com/watch?v=uUWO9M8XQrA

LynXMaSTeR
15 Kasım 2016, 16:30
sanıyorum ki motor yanmasın diye var.
nette bazı lastik yakma videoları var, adam redline olmayan motorda gaza abandıkça abanıyo, sonrasında egzoz kısmından alevler çıkarak motor yanmaya başlıyor.

EmirŞengezer
15 Kasım 2016, 17:33
Vu tu tu tu tu icin var.

ogzcngdk
15 Kasım 2016, 19:40
arkadaşın sorusunu çoğu kişi anlamamış :) ben anladığım kadarıyla cevaplayayım, devir kesici araçlara yeni gelen bir özellik, eskiden devir kesici yoktu kullanıcı isterse o kırmızı bölgeye çıkabiliyordu, artık devir kesiciler olduğu için çıkamıyoruz fakat ister istemez kırmızı bölgeye çıktığımız anlar oluyor örneğin yüksek devirde vites düşürdüğümüzde devir kesici falan hikaye oluyor kırmızı bölgeye girebiliyoruz.

yani anlatmak istediğim bazı durumlarda o bölgeyi hala kullanabiliyoruz.

fatih.met
15 Kasım 2016, 21:41
Bende yağı daha sık değiştirmekten söz ettim zaten ben öyle yapıyorum mesela. Su soğutma da var sorun yok gibi şimdilik.

hayret bişey, 5 dakika aralıksız red line giderken yağsız kalan motorun yağını nasıl değiştiriyorsun o hızda? anlayamadın, sorun yağda değil yağlama sisteminde.

mesele yağın bozulması değil, fizik kanunlarına göre red line durumunda motor parçalarının bazı yerlerinin artık yağlanamayacak derecede aşırı hızlı sürtünmesi falan işte.

sen istersen her binmeden önce yeni yağ koy bir şey farketmez. çünkü aşırı red line kullanımı motor mekaniğinin bir kısmını yağlamaya yetişemiyor olması sorun olabilir.

bozulmamış yada bozulmuş yağ demiyorum dikkat et, yağlama sistemininde bir sınırı var. hareket etmeyen parçaları tamamen yağlayamaz yada aşırı hızlı hareket eden parçaları yine tam yağlayamaz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:35 ----------

arkadaşın sorusunu çoğu kişi anlamamış :) ben anladığım kadarıyla cevaplayayım, devir kesici araçlara yeni gelen bir özellik, eskiden devir kesici yoktu kullanıcı isterse o kırmızı bölgeye çıkabiliyordu, artık devir kesiciler olduğu için çıkamıyoruz fakat ister istemez kırmızı bölgeye çıktığımız anlar oluyor örneğin yüksek devirde vites düşürdüğümüzde devir kesici falan hikaye oluyor kırmızı bölgeye girebiliyoruz.

yani anlatmak istediğim bazı durumlarda o bölgeyi hala kullanabiliyoruz.

sen şimdi "red line" neden var sorusuna cevap vermedin. konuyu saptırdın, red line kullanmanın tehlikesini bilmeyen kullanıcıları dizginlemek için devir kesici icat edildi ama konu bu değil.

anlayış biçiminize hayranım.

asıl cevabı ben veriyorum açıklamasız.

soru: Red line neden var?

cevap: motorun ömrü uzun olması için kullanıcıya bilgi verme amacıyla vardır. motorun maksimum sağlıklı çalıştığı devirden sonrası "red line" olarak adlandırılır ve devir göstergesi "red line" üzerine geldiğinde motor hasar alma ihtimali var anlamına gelir ve bu yüzden motoru sürerken "red line" bölgesine gelmeden vites değiştirin diye "red line" konulmuştur.

zangiff
15 Kasım 2016, 23:20
Tahtamı bu çat diye kırılsın. Hayır kırılırsada kırılsın nedir. Ben redline girmedimmi zevk alamıyorum belki. Çok tiltim şu camianın bu kadar korumacı çekingen olmasına. Sürmeyin abi bu kadar inciğini boncunuğunu düşünecekseniz. Araba alın araba mis gibi airbag felan.

Romedon
16 Kasım 2016, 08:32
hayret bişey, 5 dakika aralıksız red line giderken yağsız kalan motorun yağını nasıl değiştiriyorsun o hızda? anlayamadın, sorun yağda değil yağlama sisteminde.

mesele yağın bozulması değil, fizik kanunlarına göre red line durumunda motor parçalarının bazı yerlerinin artık yağlanamayacak derecede aşırı hızlı sürtünmesi falan işte.

sen istersen her binmeden önce yeni yağ koy bir şey farketmez. çünkü aşırı red line kullanımı motor mekaniğinin bir kısmını yağlamaya yetişemiyor olması sorun olabilir.

bozulmamış yada bozulmuş yağ demiyorum dikkat et, yağlama sistemininde bir sınırı var. hareket etmeyen parçaları tamamen yağlayamaz yada aşırı hızlı hareket eden parçaları yine tam yağlayamaz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:35 ----------

sen şimdi "red line" neden var sorusuna cevap vermedin. konuyu saptırdın, red line kullanmanın tehlikesini bilmeyen kullanıcıları dizginlemek için devir kesici icat edildi ama konu bu değil.

anlayış biçiminize hayranım.

asıl cevabı ben veriyorum açıklamasız.

soru: Red line neden var?

cevap: motorun ömrü uzun olması için kullanıcıya bilgi verme amacıyla vardır. motorun maksimum sağlıklı çalıştığı devirden sonrası "red line" olarak adlandırılır ve devir göstergesi "red line" üzerine geldiğinde motor hasar alma ihtimali var anlamına gelir ve bu yüzden motoru sürerken "red line" bölgesine gelmeden vites değiştirin diye "red line" konulmuştur.

fatih sen yanlış anladın :) oğuz doğru anladı.

qıp
18 Kasım 2016, 09:20
"Aea zararlı değil yağı çabuk bitirirsin sürekli yağ değiştirmen gerekir demişti"
arada birde motor değiştirmen gerekir. demeyi unutmuş