PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Düşük CC de iyi marka egzoz performans arttırır mı?

Romedon
04 Kasım 2016, 14:17
Arkadaşlar mesella 250 rr yada r 25 aldım orjinal egzozu değilde 3 bin tl verip birde akropoviç eksoz aldım. bu düşüc cc motora performans verir mi? Yoksa ayriyeten hava filitresi gibi yükseltmelerde yapmalı mıyım? İsteğim ses değil, performans. DÜşük cc de pata paa sesi sevmem.

Kızıl pars
04 Kasım 2016, 14:35
Teknik arkadaşlar daha iyi fikir verebilir ama,
ben yotube'da bir video izlemiştim.

http://www.motorcyclistonline.com/videos/honda-cb300f-yoshimura-r-77-exhaust-dyno-mc-garage-video

Egzos değiştirdiler, bir beygir kadar arttı, birkaç kilo da hafifledi alet.
Ama harcaman gereken para ile güç atışı orantılı mı tartışılır.
Ve nihayet artan 2 beygiri fark eder mi normal bir insan bilemiyorum.

okican
04 Kasım 2016, 14:35
Egzoz modifiyesinden performans almak için manifold çıkışından komple egzoz , hava filtresi kiti ve bunlara uygun yazılım güncellemesi yapman gerekir.

capozzz
04 Kasım 2016, 14:40
1100 cc de yapılan işlem ve sonucu söylüyorum, oradan pay biçersin dostum.

Hava filtresi K&N ile değişti, doğal olarak yakıt girişinin de artması gerekiyordu, karbüratöre de re-jett denilen işlem yapıldı. Ayrıca egsoz da Cobra Speedster yani performanslı model egsoz ile değişti. Tüm bunların sonucunda; eskiden dik rampaları çıkarken 5. vitesten 4. vitese atmam gerekiyordu, artık direkt 5. viteste de çıkabiliyorum ve hızlanabiliyorum. Son hızla ilgili bir derdim olmadığı için eskiden neydi şimdi ne oldu bilemiyorum. 1100 cc için fark edilir değişiklik bu oldu. Benim yapma amacım tamamen görsel olduğu için gayet mutluyum. Senin için kişisel görüşüm yaptığın masrafa değmeyeceği yönünde.

shruikan
04 Kasım 2016, 14:43
performans arıyosan egsoza vereceğin parayı da ekle başka motor al. 35 beygirlik makinenin 50-60 beygir olacak hali yok.

ZümeR
04 Kasım 2016, 14:43
Düşük cc lerde o kadar masraf edip sonrasında hayıflanmaya gerek yok derim.

Modifikasyon yaparsanız, size tavsiyem aynı motora sahip olan birine rica edip motorları değişin ve aynı yolda uzayın bakalım gözünüzle kendi motorunuzu, stock motorun gidişi izleme fırsatınız olur.

Komple de değiştirsen yinede öyle senin beklediğin gibi aman aman bir fark olmaz. Hatta bütün iş bittiğinde üzerine binip yola çıktığında farkına bile varamazsın değişikliğin.
Şu var..
Çoğu kişi egzos uğultusuna vurulup "abi dehşet bi şey olmuş bu yaaa" diye psikolojik olarak yorumlar yapabilir.
Ama performans öyle değildir.

3.000 liraya neden 60 depo benzin alıpta TR. yi turlasaydım keşke demeyin.

Romedon
04 Kasım 2016, 15:01
performans arıyosan egsoza vereceğin parayı da ekle başka motor al. 35 beygirlik makinenin 50-60 beygir olacak hali yok.

param var sıkıntı o değil. sıkıntı ben büyük motor istemiyorum.

BatuhanK
04 Kasım 2016, 15:02
egzoza şiş soksan da aynı olur, 3 bin lira versen de. Malesef performans arttırmak bu kadar kolay değil. Hava filtresiyle desteklersen performans kaybı ''olabilir''.
İşin özü 3 bin lira egzoza verene kadar daha ucuza bazzaz veya dynojet tarzı yakıt miktarını ayarlayan bir sistemi alabilirsin ve en mantıklısı da budur

Romedon
04 Kasım 2016, 15:09
Peki çakma akro ile orjinal arasında ne fark oluyor? Neden biri 3 binde diğeri 300 tl

astrofizik
04 Kasım 2016, 15:16
param var sıkıntı o değil. sıkıntı ben büyük motor istemiyorum.

Para varsa size ktm rc 390 ,duke 390 tavsiye ediyorum
140kg 44 hp
Pulsar ile aynı ağırlık ve boyutta , iki kat daha güçlü.
Bu tarz modifiye işlemlerinin sonu hep hüsran ile bitiyor,
Daha güçlüsünü alın.

YERUÇAĞI
04 Kasım 2016, 15:17
Arkadaşlar mesella 250 rr yada r 25 aldım orjinal egzozu değilde 3 bin tl verip birde akropoviç eksoz aldım. bu düşüc cc motora performans verir mi? Yoksa ayriyeten hava filitresi gibi yükseltmelerde yapmalı mıyım? İsteğim ses değil, performans. DÜşük cc de pata paa sesi sevmem.

romedon kardeşim aşağıdaki link akrapoviç in kendi sitesi,burda her motora göre egzos var ,ve ne kadar güç ve nekadar tork verdiğini orada yazıyor,ben r25 in linkini attım sana 4 çeşit egzosu var ve hangisinin nekadar güç ve tork verdiğini tıklayarak görebilirsin

benim motorumdakinin verisi +2 beygir + 2.3 tork ,,buda ortalama 100/7-8 arası artı güç anlamına geliyor

https://www.akrapovic.com/#!/motorcycle/products?brandId=41&modelId=697&phaseId=1

BatuhanK
04 Kasım 2016, 15:19
Peki çakma akro ile orjinal arasında ne fark oluyor? Neden biri 3 binde diğeri 300 tl

pazardaki lacoste ile mağazadaki arasındaki farkın aynısından var

kahraman1
04 Kasım 2016, 15:21

250cc de performans aramak hiç akıllıca birşey değil,performans arıyorsun 250cc ile ne işin var? Büyük motor istemiyorum diyorsun ama performans arıyorum diyorsun,bende 1 tane bisküviyle 1 hafta tok kalmak istiyorum mümkün mü? Hayır.
Aradaki farkın büyük kısmı marka,sonra kalite,dayanıklılık vs vs. birde ülkemize dışardan geliyor olması. 250cc ye egzosun katacağı max 5km/s. Ama sıkışmayı azalttığı için çekişin azalma ihtimali %90.

YERUÇAĞI
04 Kasım 2016, 15:23
pazardaki lacoste ile mağazadaki arasındaki farkın aynısından var

birinden + güç ve tork alırsın çok güzel sesi çıkar,çakması güçten düşürür sesini bilemiyorum ama kesinlikle orijinal gibi olmaz

Romedon
04 Kasım 2016, 15:24
250cc de performans aramak hiç akıllıca birşey değil,performans arıyorsun 250cc ile ne işin var? Büyük motor istemiyorum diyorsun ama performans arıyorum diyorsun,bende 1 tane bisküviyle 1 hafta tok kalmak istiyorum mümkün mü? Hayır.
Aradaki farkın büyük kısmı marka,sonra kalite,dayanıklılık vs vs. birde ülkemize dışardan geliyor olması. 250cc ye egzosun katacağı max 5km/s. Ama sıkışmayı azalttığı için çekişin azalma ihtimali %90.

ben performans arıyorum derken 600 cc performansı arıyorum demedim ki. Stoğa göre performanstan bahsediyorum

BatuhanK
04 Kasım 2016, 15:26
birinden + güç ve tork alırsın çok güzel sesi çıkar,çakması güçten düşürür sesini bilemiyorum ama kesinlikle orijinal gibi olmaz

Kesinlikle doğru değildir. Eğer slip on bir egzoz için konuşursak aradaki fark 20-30 hp bir motosiklet için konuşulmaya değmeyecek kadar az olur

YERUÇAĞI
04 Kasım 2016, 15:26
yukarıda akrapoviçin sitesinin linkinde motoru seçip egzosuda seçip ortada yuvarlak bir düğme var ordan motorun sesinide dinleyebiliyorsunuz

bireycell
04 Kasım 2016, 15:27

Bahsettiğin değişim gözle görülebilir yada hissedilebilir bir performans olmaz. Bunun için epeyi bir parça değiştirmen lazım o masrafa girmek yerine yüksek cc bir makina alman çok daha avantajlı ve performanslı olur. Havası da cabası :)

YERUÇAĞI
04 Kasım 2016, 15:29
Kesinlikle doğru değildir. Eğer slip on bir egzoz için konuşursak aradaki fark 20-30 hp bir motosiklet için konuşulmaya değmeyecek kadar az olur

iyide benim motor 31-32 hp buna 2.01 hp artı güç veriyorki buda yazdığım gibi yüzde 7-8 arası bir güç eklemesi demek,hiçte az değil yüzdeye vurursak

ayrıca youtubede akrapoviç öncesi ve sonrası 0-100 hızlanması videosu varorjinal 8 saniye olan hızlanması 1 saniye gibi fark ediyor birde j-costa varyatör takınca 6 saniyelere iniyor bu süre ,,video var youtubede

BatuhanK
04 Kasım 2016, 15:37
iyide benim motor 31-32 hp buna 2.01 hp artı güç veriyorki buda yazdığım gibi yüzde 7-8 arası bir güç eklemesi demek,hiçte az değil yüzdeye vurursak

ayrıca youtubede akrapoviç öncesi ve sonrası 0-100 hızlanması videosu var 1 saniye gibi fark ediyor

Sukıtır egzozundan mıdır neden bilmiyorum ama egzoz işe yarıyor onlarda :)
Full sistem olduğu *zaman üst devirlerde* fark olur. Alt-orta devirde kayıp olur. Ki dyno sonuclarına bakınca da bir kaç beygir alınıyor r25 ten. Ama benim bahsettiğim nokta o değil, yani yalnızca tüp değişimi olduğunda çakma da olsa orijinal de olsa hissedilen değişim çok az. Bu çok az değişimde iki egzoz arasındaki fark ise çok çok daha az.
Biri iyi eder, biri hasta eder demek bu açıdan yanlış olur. İkisi de placebo etkisi kadar iyi eder :)

Seko
04 Kasım 2016, 17:10
Hiçbir etkisi olmaz. Egsoza verilen para çöpe atılmış paradır.