PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sabah Sabah Sinirlerimi Bozanlar

pitho
04 Kasım 2016, 09:33
Günaydın arkadaşlar. Sabah evden işe giderken tam olarak e5 e girmeden 1-2 km önce sol şeritte gidiyordum. Şeridin ortasından yaklaşık 20 cm soldaydım. Arkamdan bir araç geldi aynaya baktığımda tam yanıma girdi ve beni kenara attı ve ilerleme şansı olmadığı için durdu. Camına tıklattım ve neden böyle yapıyorsun dediğimde özür diledi, sağında aracın onu sıkıştırdığını söyledi ve mecburen bu duruma düştüğünü anlattım. Bende ona haksız olduğunu, madem araç sıkıştırdı yavaşlasaydın neden üzerime sürdün dediğimde özür diledi, bende sakin olduğumdan uzatmadım devam ettim.
Neyse köprüyü geçtim, okmeydanından kasımpaşaya dönüş yolunda keskin bir viraj ve yağmur olduğundan hızımı 50km hıza düşürdüm ve virajı dönüyordum. Tek şerit bir yol ve tam şeridin ortasındaydım. Aracın biri solumdan geçmeye çalıştı ve beni keskin viraj da kenara attı. Sonra tabiki yakaladım ama çok sinirliydim. Anlattım oranın tek şerit olduğunu ve beni sıkıştırmasının benim canıma kast olduğunu. Anlamadı tabiki ve enteresan bir şekilde konuşmaya başlayınca sinirlerime hakim olamadım ve şahsına küfür ettim. Oda sinirlenip kenara çek dedi. Demesiyle basıp gitmesi bir oldu. Yakalayamadım ve gitti.
Sorun yaşadığım araçlara her zaman olayın motosiklet kullanıcısını nasıl etkilediğini, kaza yaptığımızda başımıza neler gelebileceğini sakin sakin anlatmaya çalışıyorum. Bazıları anlıyor ve hatalı olduklarını kabul edip özür diliyor. Bazıları ise bizi hiç yerine koyup, hayatlarına devam ediyor.
Arkadaşlar lütfen araçlara olduğundan daha fazla dikkat edelim.

Jemand
04 Kasım 2016, 09:45
Günaydın arkadaşlar. Sabah evden işe giderken tam olarak e5 e girmeden 1-2 km önce sol şeritte gidiyordum. Şeridin ortasından yaklaşık 20 cm soldaydım. Arkamdan bir araç geldi aynaya baktığımda tam yanıma girdi ve beni kenara attı ve ilerleme şansı olmadığı için durdu. Camına tıklattım ve neden böyle yapıyorsun dediğimde özür diledi, sağında aracın onu sıkıştırdığını söyledi ve mecburen bu duruma düştüğünü anlattım. Bende ona haksız olduğunu, madem araç sıkıştırdı yavaşlasaydın neden üzerime sürdün dediğimde özür diledi, bende sakin olduğumdan uzatmadım devam ettim.
Neyse köprüyü geçtim, okmeydanından kasımpaşaya dönüş yolunda keskin bir viraj ve yağmur olduğundan hızımı 50km hıza düşürdüm ve virajı dönüyordum. Tek şerit bir yol ve tam şeridin ortasındaydım. Aracın biri solumdan geçmeye çalıştı ve beni keskin viraj da kenara attı. Sonra tabiki yakaladım ama çok sinirliydim. Anlattım oranın tek şerit olduğunu ve beni sıkıştırmasının benim canıma kast olduğunu. Anlamadı tabiki ve enteresan bir şekilde konuşmaya başlayınca sinirlerime hakim olamadım ve şahsına küfür ettim. Oda sinirlenip kenara çek dedi. Demesiyle basıp gitmesi bir oldu. Yakalayamadım ve gitti.
Sorun yaşadığım araçlara her zaman olayın motosiklet kullanıcısını nasıl etkilediğini, kaza yaptığımızda başımıza neler gelebileceğini sakin sakin anlatmaya çalışıyorum. Bazıları anlıyor ve hatalı olduklarını kabul edip özür diliyor. Bazıları ise bizi hiç yerine koyup, hayatlarına devam ediyor.
Arkadaşlar lütfen araçlara olduğundan daha fazla dikkat edelim.

özür dileyenlere her zaman gülümseyip eyvallah diyorum, ama dilemeyip pişkin pişkin artistik yapanlara ağız dolusu küfrediyorum. genelde kaçıp gidiyolar cevap veremiyorlar.
geçen cevahir avm den çıktım arkadaşın motoruyla. herifin biri mazgala girmeyeyim diye bana doğru kırdı 2 araba arasında tost oluyordum. napıyon lan sen dediğimde bana şöyle akıllara zarar bir cevap verdi; "NİYE ARTİSTİK YAPIYORSUN LAN? çukurdan kaçıyordum, senin orda olduğunu görmedim, görsem yaparmıyım, bana sesini yükseltme" dedim senin ananı avradını s... şerefsiz, öldürücen beni tatlı söz mü bekliyorsun dedim.
tam motordan şöööyle inip kafa göz girecektim ki;
http://i.giphy.com/Lw3o6Ee5fZQ1a.gif

bastı uzadı.

pitho
04 Kasım 2016, 09:51
özür dileyenlere her zaman gülümseyip eyvallah diyorum, ama dilemeyip pişkin pişkin artistik yapanlara ağız dolusu küfrediyorum. genelde kaçıp gidiyolar cevap veremiyorlar.
geçen cevahir avm den çıktım arkadaşın motoruyla. herifin biri mazgala girmeyeyim diye bana doğru kırdı 2 araba arasında tost oluyordum. napıyon lan sen dediğimde bana şöyle akıllara zarar bir cevap verdi; "NİYE ARTİSTİK YAPIYORSUN LAN? çukurdan kaçıyordum, senin orda olduğunu görmedim, görsem yaparmıyım, bana sesini yükseltme" dedim senin ananı avradını s... şerefsiz, öldürücen beni tatlı söz mü bekliyorsun dedim.
tam motordan şöööyle inip kafa göz girecektim ki;
http://i.giphy.com/Lw3o6Ee5fZQ1a.gif

bastı uzadı.

Aslında olması gereken ama maalesef şiddetle de çözümü yok. Ehliyet sistemi değişmeli. Toplum olarak da saygı konusunda biraz level atlamamız lazım.

Öz_Musti
04 Kasım 2016, 10:00
Abi bu durumlara baştan girilmeyecek. Öncelikle sen haksızsın, sen yanlışsın, sen suçlusun demiyorum. Evet sen haklısın ama;

Abi şeridin ortasından gitmeyeceğiz. Nedenini anlatırım sonra ama gitme işte. Gidersen sıkıştırmalara mahal verirsin. Dediğim gibi sen haksızsın demiyorum. Ortadan gidilmeyecek.

Bir de "şeridimden yavaş yavaş gidiyordum" durumu var. Hayır abi. Şeridinden yavaş gidersen adamı yerler. Aralardan biraz hızlı gidilecek. Tehlikesi daha az. Bu da ayrı bir taktik. Nedenleri sonuçları uzun uzun yazıldı. Sinir olma. Aralardan uza.

ZümeR
04 Kasım 2016, 10:00
Aktif olarak motor kullanıyorum.
Ehliyetim CA2 yıl 1995
Trafiğe ilk olarak kamyon şoförü olarak çıktım.
Halde çalıştım sebze meyve taşıdım.
Sonra minibüs ile servis çektim.
Arabam var ailecek uzun yol için kullandığım.

Hiç araba kullanmamış biriyseniz diyecek bir şeyim yok.
Ben motor üzerindeyken araba psikolojini bildiğim için saygı gösteririm onlara.
Kamyonların neresinden nasıl yaklaşacağınızı bilirseniz en tehlikesiz ve hantal araçlardır.
Araba yağışlı ve ıslak yolda çok rahat 80-90 ile ilerlerken önüne siz çıkıyorsunuz.
Hızını kesiyorsunuz üstelik sağınız boş olmasına rağmen.
Arkanızdakine yol verecek durumunuz varken neden yol vermeyip şeridinizde ısrar edersiniz ? Anlamıyorum.

Hiç bir aracın arkamdan takip etmesine izin vermem, sağım müsait ise çekilirim geçer.
Bunu yaparken de gocunmam.
Ben araç kullanırken bazıları yol vermiyor ortalama gidiyor. Fazla değil 1 mt sağa çekilse ben hızımı düşürmek zorunda kalmayacağım. Ama bunu yapmıyor. Ben senin hızına ayak uydurmak zorunda değilim.
Durum böyle olunca taciz ediliyorsunuz.
Yıllardır motor kullanırım hiç bir şekilde taciz edilmedim çünkü hiç kimsenin önünde bende aracım çekilmem diye onun hızını kesmem, önünde gitmem, yol veririm geçer.. İleride yol müsait olunca hepsini geçerim..
Kimse bana yol ver diye selektör yapmaz korna çalmaz. Aynadan gördüğümde onun geçebileceği kadar boşluğu bırakırım.
Bunları yapmak size zarar vermez deneyin.

pitho
04 Kasım 2016, 10:10
Abi bu durumlara baştan girilmeyecek. Öncelikle sen haksızsın, sen yanlışsın, sen suçlusun demiyorum. Evet sen haklısın ama;

Abi şeridin ortasından gitmeyeceğiz. Nedenini anlatırım sonra ama gitme işte. Gidersen sıkıştırmalara mahal verirsin. Dediğim gibi sen haksızsın demiyorum. Ortadan gidilmeyecek.

Bir de "şeridimden yavaş yavaş gidiyordum" durumu var. Hayır abi. Şeridinden yavaş gidersen adamı yerler. Aralardan biraz hızlı gidilecek. Tehlikesi daha az. Bu da ayrı bir taktik. Nedenleri sonuçları uzun uzun yazıldı. Sinir olma. Aralardan uza.

Şeridimde yavaş gitmiyordum. Olması gereken kurallar çerçevesinde gidiyordum. Ayrıca eğer şeridin kenarından giderseniz daha çok sıkıştırma oluyor. Trafik kurallarına göre de benim aslında şeritten gitmem gerekiyor. Arkadan gelen aracında trafik çizgilerine göre hareket etmesi lazım. Tek şeritli yolda sollama zaten yapılamaz. Karşıdan gelen araca ait bir şerit yok.

Mustaphalanx
04 Kasım 2016, 10:13
Ehliyetim CA2 yıl 1995

Kamyonların neresinden nasıl yaklaşacağınızı bilirseniz en tehlikesiz ve hantal araçlardır.
Araba yağışlı ve ıslak yolda çok rahat 80-90 ile ilerlerken önüne siz çıkıyorsunuz.
Arkanızdakine yol verecek durumunuz varken neden yol vermeyip şeridinizde ısrar edersiniz ? Anlamıyorum.

Hiç bir aracın arkamdan takip etmesine izin vermem, sağım müsait ise çekilirim geçer.
Ben araç kullanırken bazıları yol vermiyor ortalama gidiyor. Fazla değil 1 mt sağa çekilse ben hızımı düşürmek zorunda kalmayacağım. Ama bunu yapmıyor. Ben senin hızına ayak uydurmak zorunda değilim.
Yıllardır motor kullanırım hiç bir şekilde taciz edilmedim çünkü hiç kimsenin önünde bende aracım çekilmem diye onun hızını kesmem, önünde gitmem, yol veririm geçer.. İleride yol müsait olunca hepsini geçerim..
Kimse bana yol ver diye selektör yapmaz korna çalmaz. Aynadan gördüğümde onun geçebileceği kadar boşluğu bırakırım.

Katılıyorum. Beni de taciz etmiyorlar yahu size nasıl denk geliyor. Tabi Allah denk getirmesin...

Ne kadar haklı olursanız olun küfür yanlış bir davranış

pitho
04 Kasım 2016, 10:22
Ehliyetim CA2 yıl 1995

13 yıllık ehliyetim var ve aktif araç kullanıcısıyım aslında. Motosiklete 1 ay önce binmeye başladım. Söylediğim yol Çağlayan adliyesini (beylikdüzü tarafına doğru) geçince az ileride kasımpaşaya yol ayrımı var ve tek şerit keskin bir viraj var. Hızım 50km/h iken keskin viraj da yol hakkı da bende olduğunu düşünürsek ve dar bir yol olduğundan kenara geçip yol vermem mümkün değil ki sabah fazlasıyla yağmur yağıyordu, kendimi riske atmamak için şeridimden karayolları hız kurallarına uygun gidiyordum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:14 ----------

Ehliyetim CA2 yıl 1995

Birde sizin söylediklerinize göre dört (4) teker ve üzeri teker sahibi araçlar trafikte motosikletlere göre daha üstündür. Asıl yol araçlarındır. Motosiklet kullanıcıları normal hızda gidemez, gitse de kenardan diğer araçlara yol vererek normal hızda gidebilir.
Örnek vermek gerekirse 3 şeritli bir yolda eğer ben motosikletle sağ şeritten normal bir hızda gidiyorsam sende hızını düşürmeden gitmek istiyorsan sol sinyalini verip beni sıkıştırmadan sol şeride geçmen gerekiyor. Hiç bir aracın şeritte giden bir aracı sıkıştırma hakkı yok. Eğer yavaş gidiyorsam ve tek şeritse ve hızım trafik kurallarına uyuyorsa arkamda bekleyeceksin. Ya ben motosiklet kullanıcısı değilsem de büyük kamyon şöförü isem ne yapacaksın ?

weirdo1
04 Kasım 2016, 10:28
Frene basmak yerine, sağa sola bilinçsizce kaçmayı ustalıktan sanıyor gavatlar.

ZümeR
04 Kasım 2016, 10:38
Arkadaşım okuduğunu bu şekilde özetliyor ve anlıyorsan sende problem var demektir.
Burada görülen o ki;
EGOn tavan yapmış ve müsait olduğun halde arkandan gelen araca yol vermek bile sana ağır geliyor.
Bu sadece saygıdır, sen gösterirsen sende saygı görürsün

Ben neden taciz edilmiyorum ? Çünkü ne ekersen onu biçersin.

Sen bildiğin gibi kullan ama taciz edilince de mızmızlanma.

Selametle.

pitho
04 Kasım 2016, 10:42
Frene basmak yerine, sağa sola bilinçsizce kaçmayı ustalıktan sanıyor gavatlar.

Asıl sorunun başı 'SAYGI', 'BİLGİ' ve 'SABIR' dır. Bunlar olmadığı için herkes kafasına göre hareket ediyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:39 ----------

Arkadaşım okuduğunu bu şekilde özetliyor ve anlıyorsan sende problem var demektir.
Burada görülen o ki;
EGOn tavan yapmış ve müsait olduğun halde arkandan gelen araca yol vermek bile sana ağır geliyor.
Bu sadece saygıdır, sen gösterirsen sende saygı görürsün

Ben neden taciz edilmiyorum ? Çünkü ne ekersen onu biçersin.

Sen bildiğin gibi kullan ama taciz edilince de mızmızlanma.

Selametle.

Burda okumak-anlamak la alakalı bir durum yok. Senin hakkına kast olduğunda gayet rahat davranıyorsun sanırım. İş okumaya gelince de 'dar yol', 'yağmur', 'tek şerit' gibi yerleri tam okumadığını düşünüyorum. Normal şartlar altında trafikte fazlasıyla saygılıyımdır. Yine normal şartlarda saygımdan daha fazla sakinimdir.
Bir de sana bir soru sormak istiyorum. Keskin bir virajda, tek şerit bir yolda, normal bir hızda ve kaygan bir zeminde ilerlerken; neden arkamdan hızlı gelen ve normalde sollama yasağı olan bir yerde, yavaşlayıp kenara çekip kendimi riske atıp o araca yol verim?

Seko
04 Kasım 2016, 11:02
Özür dilerim veya görmedim diyen adamla işi uzatmanın gereği yok. Öyle diyorsa gerçekten görmemiştir. Ayrıca yukarıdaki mazgal olayında adamın bunu yapabileceğini öngörmek gerekirdi.

Jemand
04 Kasım 2016, 11:06
Özür dilerim veya görmedim diyen adamla işi uzatmanın gereği yok. Öyle diyorsa gerçekten görmemiştir. Ayrıca yukarıdaki mazgal olayında adamın bunu yapabileceğini öngörmek gerekirdi.

mazgal yol boyu bu arada, kaçacak bir yer yok. arabayla da yan yana gidiyoruz zaten. normalde dikkat ederim öyle şeylere.

IRau
04 Kasım 2016, 11:06
Al dedi git dedi ne yaparsan yap dedi...

Boyle konulari video kaydi olmadan acmayin bisey anlasilmiyor

PiedPiper
04 Kasım 2016, 11:39
Ya ben motosiklet kullanıcısı değilsem de büyük kamyon şöförü isem ne yapacaksın ?

...ya seridin ortasinda agac olsaydi??

Kızıl pars
04 Kasım 2016, 12:32
okmeydanından kasımpaşaya dönüş yolunda keskin bir viraj ve yağmur olduğundan hızımı 50km hıza düşürdüm ve virajı dönüyordum. Tek şerit bir yol ve tam şeridin ortasındaydım. Aracın biri solumdan geçmeye çalıştı ve beni keskin viraj da kenara attı.

@Pitho, bu durum yağmura has değil sıkça karşına çıkabilir.
Yani yağmurlu olmasa da soluna ya da sağına girmeye çalışan araçlar olabilir.
Ya da yeşil alan sulamasından dolayı yolun bir kısmı ıslak, bir kısmı kuru olabilir vs.

Bazı arkadaşlarımız böyle durumlarda emniyet şeridine girip yol verdiği için araçlar da ne yapacağını bilemiyor olabilir.
Yani senin aslında onu görünce kenara gideceğini zannedebilir vs.

Eğer bir tehlike sezinliyorsan ve yanına girmeye çalışan bir araç görürsen, arkadaki araca elinle yavaşla işareti verebilirsin.
Ben şimdiye kadar bu işareti görmesine rağmen hala girmeye çalışana rastlamadım.

wind16
04 Kasım 2016, 12:52
Acemi bir motorcu olarak D-100, çevre yolu gibi yollarda trafiğin akışına uygun olarak gidemiyorsam mutlaka en sağ şeride geçiyorum. Gereksiz yere sol şeridi meşgul etmiyorum arkam boşsa bile.
Şeridi pek ortalamam. Şeridin 3'te 2lik kısmında gidiyorum genellikle.
Yine de bir iki defa dibime giren tip oldu. Sağım boşsa hemen yol veriyorum, didişmiyorum bu gerizekalılar ile. Ama şeridim de devam etmek zorundaysam dörtlüleri yakıyorum. Öküz hala anlamıyorsa en uygun yerde yol vermeye ya da aralardan uzamaya bakıyorum.
Beni en çok rahatsız eden sürücüler ise aniden, sinyalsiz dönüş yapan tipler. Bir de her araya girmeye çalışan, kırmızı da geçen, kuralsız taksiciler. Bu tiplere yukarıda ki videodaki gibi sakince gelip kaskı gömmek cidden çok keyifli olurdu ama tabi şiddet hiçbir şeyin çözümü değil maalesef.:pr: