PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden yüksek cc li motosikletler ve arabalar satılıyor.

Sonick34
02 Kasım 2016, 00:08
Uzun yıllardır araba kullanırım. A2 ehliyetim de var. Motor olarak da şu anda arkadaştan ara ara aldığım cbf150 yi kullanıyorum. Karayollarımızda hız sınırları belli. En fazla yasal hız 120. Hadi sollamaya falan girdin max. 150 kmh. Şimdi 200-250 max sürati olan araba/motor satışına devlet neden izin verir? Bu arabayı/motoru alan adam belliki hız limitlerini aşacak. Hızlanma dersen ok anlarım. 0-100 km keşke 2-3 saniye olsa bütün araçlarda. Max. da 150 km hızda sabitlense araçlar. Yani bu iş biraz bana garip geliyor. Vergiden falan kazanıyor devlet ok .Bana biraz uyuşturucu taşı , kullan ama bana yakalanma; yakalanırsan cezayı yazarım gibi geliyor. Sizin düşünceleriniz nelerdir?

R3d
02 Kasım 2016, 00:14
Hız lımıtoru kullanmaları lazım dedıgın sey ıcın, motor omrune zıyan. Devletın para kazanması gerek nıcın yasaklasın? Yuksek hız yuksek benzın/mazot+ceza olursa kaza ordan kdv. Bındıgın dalı keser mısın?

ogzcngdk
02 Kasım 2016, 00:16
bunun sebebi siyasidir hocam, kapitalizm ile alakalı serbest piyasa olduğu için herkes herşeyi satmakta özgür, devlet bu tür işlere pek fazla karışmıyor.(istisnalar hariç)

hasmet
02 Kasım 2016, 00:41
Uzun yıllardır araba kullanırım. A2 ehliyetim de var. Motor olarak da şu anda arkadaştan ara ara aldığım cbf150 yi kullanıyorum. Karayollarımızda hız sınırları belli. En fazla yasal hız 120. Hadi sollamaya falan girdin max. 150 kmh. Şimdi 200-250 max sürati olan araba/motor satışına devlet neden izin verir? Bu arabayı/motoru alan adam belliki hız limitlerini aşacak. Hızlanma dersen ok anlarım. 0-100 km keşke 2-3 saniye olsa bütün araçlarda. Max. da 150 km hızda sabitlense araçlar. Yani bu iş biraz bana garip geliyor. Vergiden falan kazanıyor devlet ok .Bana biraz uyuşturucu taşı , kullan ama bana yakalanma; yakalanırsan cezayı yazarım gibi geliyor. Sizin düşünceleriniz nelerdir?

Hizlanma :)

Tecrube ederseniz fikriniz degisir. Turkiye'deki ortalama araba ölü. Gaza bastinmi gitmiyor. Amerika'nin ortalama arabasi (Honda Accord, Toyota Camry, Nissan Altima, Hyundai Sonata, hepsi $22000 civarinda) 2400cc 4 silindir motor kullanir. Minimum olmasi gereken de bu. O bile yokusta hizlaniyorken veya solluyorken zorlanip bagirabiliyor. 3.5 litre V6 bayilmiyor, daha bir rahat. Daha da otesi biraz zevk'e giriyor. Ama daha azi zevk degil, olmasi gereken.

Tabi turbo olunca bu hacimleri (2.4 ve 3.5), 1.8 ve 2.4 diye azaltabiliriz. Bir de kucuk araba (Civic, Corolla, Versa) icin hafif olduklari icin biraz daha da azaltilabilir.

Bu arada 0-100km 2-3 saniye hizlanan araba demek, 1 milyon TL demek, en az...

whitedeamon
02 Kasım 2016, 00:49
Zevk işidir kimse karışamaz.Ayrıca bu ülkeye gelmeyen modeller için firmalar taşlanıyorken devlet hız sınırı belli onun için sadece bu hacme kadar motor/araba alacaksınız daha fazlasını alamazsınız dese millet neler yapar kim bilir.Bu benim özgürlüğümdür.Belki yüksek cc motoru sadece tipi için sesi için kalınlığı vs vs. Bunlar için seviyorumdur kimse bana alma diyemez.Siz bu yakarışınızı firmalara yapın yüksek cc üretmeyin sadece pist için belli sayıda üretin seri üretim yapmayın de.

MrJ
02 Kasım 2016, 01:17
Tesla P100D 2.5sn 120.000$'a satıyorlar.Hatta otomatik pilotuda var :))))

C3DbrYx-SN4

Bizde 120.000tl'ye (gelir oranına girmeden bile 1 araba sana 2 araba devlete modeli yüzünden teneke satıyorlar.)

Anlamadığım istanbul sokaklarındaki 200.000€'luk Range Rover'ları bedavamı dağıtıyorlar :)

whitedeamon
02 Kasım 2016, 01:19
Tesla P100D 2.5sn 120.000$'a satıyorlar.
Bizde 120.000tl'ye (gelir oranına girmeden bile 1 araba sana 2 araba devlete modeli yüzünden teneke satıyorlar.)

Anlamadığım istanbul sokaklarındaki 200.000€'luk Range Rover'ları bedavamı dağıtıyorlar :)

Hayır öyle birşey yaptıklarını sanmıyorum

evural
02 Kasım 2016, 09:12
Kapitalizmin dayatması ve insanlardaki tatminsizlik duygusu nedeniyle bu araçlar satılıyor ve alınıyor. Ama söylediklerinizde %100 haklısınız. Hem 120 km hız sınırı koyuyorsun hem de 200 yapan araba/ motor satışına birşey demiyorsun. Aynı define aramanın yasak olması ama dedektör satışının serbest olması gibi. Aklı başında bir insanın anlayabileceği birşey değil. Ama insanlık ilerleyip belli bir düzeye gelirse bu gibi yanlışlar da zamanla düzelecektir. En azından olması gereken bu.

hasmet
02 Kasım 2016, 10:52
Kapitalizmin dayatması ve insanlardaki tatminsizlik duygusu nedeniyle bu araçlar satılıyor ve alınıyor. Ama söylediklerinizde %100 haklısınız. Hem 120 km hız sınırı koyuyorsun hem de 200 yapan araba/ motor satışına birşey demiyorsun. Aynı define aramanın yasak olması ama dedektör satışının serbest olması gibi. Aklı başında bir insanın anlayabileceği birşey değil. Ama insanlık ilerleyip belli bir düzeye gelirse bu gibi yanlışlar da zamanla düzelecektir. En azından olması gereken bu.
Hizlanma siniri var mi peki? "Kardesim, 50'dan 120'ye cikiyorken ille de 5 saniye bekleyeceksin" diye bir kural var mi? Peki bu hizlanmayi kac cc arac yapabilir?

ZümeR
02 Kasım 2016, 11:11
Tek marka sigara satılması gibi bir şey olmuş bu..
Neticede hepsi adamı kanser yapıyor, hepsi tütün dumanı ne gerek var bu kadar çeşitliliğe naneli, filtreli, uzun, kısa vs..
ve fiyat farkına..
Sigara içmek yasak mı ? Yasak..
Eeee yasak diye milletin elinden sigaraları toplayamazsın.
Kardeşim şu alanda içemezsin içersen cezası var..
Radar olayı gibi..

Çok yanlış bir açıdan konuya bakıyorsunuz.

Tüm araçlara limitör takılı diyelim.
140 son 141 demiyor.
Sende BMW 760Li, önündeki araç şahin sollamaya kalktın şahinci gurur yaptı bastı kafa kafaya gidiyorsun nereye kadar ?
Ne güzel bir çözüm üretmişsiniz kafanızda değil mi ?
Bazen 1 saniye önemli dir bu gibi durumlarda.

pea
02 Kasım 2016, 11:11
Belki haftasonu piste çıkıyor araçlar ::winkwink
Ama hızlı araçların %99'u şehir içinde, dışında basmak için alınıyor.

Hızlı gidiyor diye araç satışını engellemek, adam öldürebilir diye bıçak satmayı engellemeye benziyor biraz.

zangiff
02 Kasım 2016, 11:25
Türk kafası sorun varsa çözüm hepten yasaklamak. Her şehre adam gibi pist açarsın denetimli ücretsiz vs azan girer rahatlar. Bunun gibi yapıcı çözümler yerine Türk mantığı yasaklayalım engelleyelim diyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:18 ----------

Yayalar kaldırımda yürüyemiyor motorlardan kaldırıma motor koymayı yasaklıyalım motorlar için bir yer yapmıyalım. Otoparktan motor çalınıyor yasaklıyalım girmesinler güvenlik koyalım yok. Bu liste uzar gider.

Okan Sinan Ocan
02 Kasım 2016, 11:37
Bence aşağıdaki konuyu yeniden canlandırmakta fayda var.

Büyük cc ve güç konusundaki tercihlerin sebepleri hakkında yazmıştım zamanında.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/86007-guc-%3D-tehlike-denklemi-dogrumu-7.html

Sonick34
02 Kasım 2016, 15:19
Mesele yasaklamak değil. Hatta bence şu anki hız sınırlarımız yok yetersiz.

vsvr
02 Kasım 2016, 23:48
Güç sadece son hız demek değil. Motorda güç arttıkça zevkde o oranda artıyor. Ben gibi insanlar, yani zevk için motor kullananlar da, yüksek cc motor kullanıyor.

zheroen
02 Kasım 2016, 23:51
ne saçma sapan sorular bunlar yav

neyzen38
03 Kasım 2016, 00:14
Bi lamborghini ile fluance aynı mı gitsin şimdi. Hızlı giden aracı Yasaklamak başka birşey, kurallara uymayana cezai işlem uygulamak ayrı birşey. Hız sınırını aşan cezasına da razıdır zaten.

Hem zevk meselesi bu ben hiç istemezdim tüm araçların son hızının 120 falan olmasını

YERUÇAĞI
03 Kasım 2016, 00:28
güç sadece çok hızlı gitmek demek değil,herkes böyle algılıyor,güçlü motor ani hızlanma,ara hızlanma,sollamalarda çok önemli,yoksa türkiyede nerde boş trafiksiz ve düzgün yol bulupta 250-300 lere çıkıcan,,

şu var orta güçteki bir motorla artçılı olarak düzde 180 gidersin diyelim fakat rampaya vurunca 120-140 lara düşersin ama güçlü motorla düzdede rampadada 180 gidersin,motorun bayılmaz,motor her devirde gaz açmaya cevap verir

whitedeamon
03 Kasım 2016, 06:38

Sen dedektörü sadece define aramakta kullanıldığını düşünüyorsan zaten boşver hocam bunları sen aşmışsın