PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lütfen bi fikir verin abi

Burak..
31 Ekim 2016, 19:57
Selamun aleyküm abilerim kardeşlerim ben ta 7-8 ay önce motor alcam demiştim babam çok karşı çıktı sonra babama köye yardıma gittim yaz tatilini felan köydeydim sulama-biçme felan çok yardım ettim sonra kendisi dedi işlerimiz bitsin sana motor alıcam söz diye deli gibi sevindim hatta bikeresinde ta köyden şehire motora bakmak için gelmiştik baktık geri gittik köye sonra benim arkadaş geldi köye ve traktörle giderken direksiyona yapıştı kamyonet türü bi arabaya vurduk kaçtık ama sonra gidip söyledik 2500 civarı ona gitti para kaza olmasaydı hemen alırdık felan dedi 1 ay önceye kadarda şu köydeki işlerim bitsin alacaz dedi ve 15 gün öncesine kadar pancar dolu kamyonu yatırdı kasası düştü Allah kimsenin başına vermesin bi 1 hafta onla şey etti ve şimdi köydeki işleri bitti şimdi ben nabayım lütfen yardım edin oyalıyor mu yoksa düzgün zamanımı bekliyor bana hep sen hemen almıcanki onu alıp bi ustaya götürürüz sonrada alım satım işleri en az 2-3 gün sürer diyodu sizce ne yapmaya çalışıyor ve ben nabmalıyım babam beni oyalıyormu?:pale: Arkadaşlar artık dalga geçiyor ne zaman alıyon burak ya alda gezdir ya ah şimdi senin motorun olsa motorlarla gezerdik ama felan diyolar gülüp geçiyorum ama yerin dibine batıyorum

fatih.met
31 Ekim 2016, 20:22
sana bir kaç öneride bulunayım ve önerilere kulak asman senin yararına olacak.

1) motosiklete iki kişi binme. (en azından 5 bin kilometre falan bin ve iyice alış motora ondan sonra iki kişi bin.
2) motora babanda dahil kimseyi bindirme.
3) marşa basıp ilk çalıştırmada sakın gaz verme. çalışmıyor ise bir gıdım gaz ver. ilk çalışma anı yağsız olur çünkü ve 30 saniye falan rolantide çalışsın ve sonra 5 dakika boyunca sakin kullan sonra serbest.
4) toz toprak vb. yollardan virajları yavaş dön çünkü motoru yatırma açın olmaz ve hızlı girersen tekerin kayıp düşme ihtimalin çok.

şimdilik bu kadar, ekonomini düşünerek yazdım önerileri. özellikle üstüne basarak söylüyorum yine; motoruna kimseyi elletme! meraklısı çoktur ama kimse para verip almaz. ama beleş görünce kendi malıymış gibi kurcalar utanmaz adi herifler.

bu konuda katıyımdır, gerekirse arkadaşlığımı bozarım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:18 ----------

meraklı arkadaşlarımdan yeterince zarar gördüm şimdi taviz vermiyorum. önceki motorumda da ve şu an kullandığımdada hatrı sayılır masraf açıldı arkadaşlarım sayesinde.

şimdi bir tur atayım diyenlere "al iki tur at diyorum" sonrada "çok meraklısında sen niye almadın bir motor" diyorum ve kurcalatmıyorum motoru. üstüne falan binerler en fazla onuda gözetimim ve baskım altında. hareketlerine dikkat ederek.

Burak..
31 Ekim 2016, 20:25
Abi dün bi abimin 150 hunterini aldım arkaya arkadaşı attım ilk deneyimimde çocuk arkada sallanıp duruyo sokakdan çıkarken yavaşlıyom sonra hafif gaz vererek kalkıyom benden tutunuyo zaten bi alırsa babam çok yakın bi arkadaşım var 7-8 senedir sürüyor onunda motoru var verirsen sadece ona bi nasıl baksın diye 1-2 dklığına veririm başka yok bide sana sorayım ilk motor olarak snappy x 100 var 1700 e onumu alayım superboy 100 var 1500 e onumu alayım masti 100 var 1600 e onumu alayım yoksa kanuni breton 125 var 1500 e onumu alayım

Jeeztro
31 Ekim 2016, 20:30
Adam yazmış.

fatih.met
31 Ekim 2016, 20:59
saydığın motorlar hakkında tecrübem yok :D ama ben çin malı alıcak olsam küba cg125 alırdım sanırım. ilerde yükseltmeye para olmasa bile 250cc blok takıyorlarmış öyle güzel bir modifiye şansın olur en azından. ama başkalarıda öneride bulunsun. ben cahal sayılırım henüz.

çin malı scooter motorlar arasında en çok sevdiğim "monero angel 150" bayılıyorum motora arkadaş yaa. ehliyet direksiyon sınavındaydım ve birisi "monero" ile gelmişti. nasıl bir modifiye yapmış bilmiyorum ama ön kaldırıyordu eleman.

Burak..
31 Ekim 2016, 21:15
Küba cg 125 buldum ama 2500 :D

yaşlıveacemi
01 Kasım 2016, 02:50
Lütfen bir fikir verin dediğin için yazıyorum. Lütfen hakaret olarak anlama. Yazından anladığım kadarı ile düzgün bir cümle kuramıyorsun ne dediğin anlaşılmıyor. Okuyan yazılmak isteneni tahmin etmek zorunda kalıyor. Bol bol kitap okumanı tavsiye ederim.

whitedeamon
01 Kasım 2016, 04:26
Babanın kafasındakini bilemeyiz ama sen elinde para varsa ekipman dizmeye başla

YERUÇAĞI
01 Kasım 2016, 10:33
babana git açıkça arkadaşlarının,hani baban sana motor alıyordu nooldu seni kandırıyor oğlum baban diye dalga geçtiğini aynen söyle,,büyük ihtimal en kısa zamanda ne yapar eder sana motor alır

hiç bir baba evladıyla dalga geçilip eğlenilmesini istemez

Burak..
01 Kasım 2016, 17:46
Saolun hepiniz düz dedin baba ne zaman motor alıyoz diye oğlum dur bi daha yeni bitti işlerim Bismillah felan dedi git gide hevesim-tutkum ve umudum düşüyor beni en çok etkileyen arkadaşların dalga geçmesi ve yalancı durumuda düşmem yoksa bu kadar üstelemezdim

OgulcanMC
01 Kasım 2016, 19:50
Dostum öncelikle gücenme ama biraz kitap okuyup, anlatmak istediklerini tam olarak yazıya dökebilmek için kendini geliştir. @yaşlıveacemi'nin dediği gibi yazdıklarını anlamak biraz zorluyor adamı.
Konuya gelecek olursak, kimsenin seninle dalga geçmesine izin verme! Baban, 'alacam oğlum' dediyse elbet alır. Acele etme. Ne kadar acele edersen, o kadar çabuk hata yapma ihtimalin yüksek. Motor aşkı başkadır ve motor almadan önce, alacağın motora karar ver, tarzını belirle. Sonra da o motoru bir güzel araştır. + sını - sini ölç biç ona göre al. Motoru almakla da bitmiyor. Bunun sigortası, ekipmanı, bakımı, arızası, tamiri var.
Ekipmansız bir şekilde motor alıp kaza yaptıktan sonra bacağını kırmış biri olarak, tavsiyem EKİPMANI es geçme! 1000 TL bütçeni ekipmana ayır. Haydi sağlıcakla.

R3d
01 Kasım 2016, 20:17
Bende kardesımı yıllardır alacam dıye oyalıyorum, baban taktıgı cozmus. Kardesımde aralarda alacam motor bak gorursun dıyor al dıyorum, bılıyorum ne parası var ne bırıktırebılır. Bu yuzden once oncelıklı vazıfelerınızı yerıne getırın, okuyun. Bır yazmayı falanda ogren mesela bu sure zarfında. Sonra alırsınız motor. Eskıden bız cabuk buyumek ısterdık, buyumus gıbı davranmazdık cocuklugumuzu kabul ederdık. Sımdı kalmadı boyle seyler..

Burak..
01 Kasım 2016, 20:26
Düzgün motoruda bulamıyorum 4 motor arasında hep gidip geliyorum
1-Kanuni Breton S125 > 1800
2-Mondial Masti X100 > 1600
3-Mondial Superboy 100 > 1500
4.Mondial Snappy X100 > 1700
Bundada bi yardımcı olurmusunuz :silent:

fatih.met
01 Kasım 2016, 21:20
zaaaa.... motor alamıyokiii... hahahaha :)

aga bastımı gidecek, al sana "yamaha bws 100"

iki zamanlıdır, standart olarak yağ yakar 2 zamanlılar ve biraz fazla benzin yakarlar ama ön kaldırma konusunda iyidirler çünkü hayvan gibi çekişe sahiptirler.

Yamaha Bws 100 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-yamaha-temiz-bws-100-ciddi-alicilar-353504276/detay)

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:19 ----------

hem bunlarda sübap olmadığı için silindir piston masrafıda çok azdır. 100 liraya silindir piston atarlar herhalde.

Burak..
02 Kasım 2016, 20:38
Scooter istemiyorum abi nedense gördüğüm anda sinir oluyom o motorlara sesinden tut tipine kadar

fatih.met
02 Kasım 2016, 21:50
bu scooter başka scooter. bununla ön yargıları kıracağız. bu kendini aşan bir scooter. gilera runner kadar olmasada 150cc dört zamanlı motorları tokatlayacağın garanti.

can kurban böyle scooter'e

whitedeamon
02 Kasım 2016, 22:40
Düzgün motoruda bulamıyorum 4 motor arasında hep gidip geliyorum
1-Kanuni Breton S125 > 1800
2-Mondial Masti X100 > 1600
3-Mondial Superboy 100 > 1500
4.Mondial Snappy X100 > 1700
Bundada bi yardımcı olurmusunuz :silent:

Şimdi tanıdım seni sen hala konu mu açıp duruyorsun.Kardeşim eski konularına gelen cevapları beğenmiyorsun devamlı konu açıyorsun.Madem verdiğimiz fikirleri dinlemeyeceksin neden devamlı sorup duruyorsun.

pikefish
10 Ocak 2017, 01:50
Baban seni oyalıyor.

Zabitatak
10 Ocak 2017, 01:59
Kardeşim başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiş babanın azıcık halden anla sabret zaten bu havada sürülmez

whitedeamon
10 Ocak 2017, 02:18
Arkadaşlar çocuk evlendi barklandı 2ci çocuğu kucağına aldı.Bu nasıl bir horttur.