PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuralsızlar

ölü adam
31 Ekim 2016, 16:12
Sevgili mt ailesi küçüklerim büyüklerim kardeşlerim,öncelikle bu yazı tüm kurallara uyan her şeyi doğru yapan insanlara göre değildir.Yazıdaki kişi ve kurumlar tamamen hayal ürünü olmakla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.
Bu mt forum a sonradan katılan bu ihtiyar abinizin elvadasıdır burası kendini trafik şube amiri zaddenler ile dolmuş.Yazdığımız her yorumda hemen her yazıda bize kuralları hatırlatanlar var.Bu ahlak ve etik anlayaşında doğru olabileceği gibi biz eskiler e terstir.Bizler empati yapmayı biliriz ama yeni nesil abartmış.Motorcu empatisi nedir?Ulan arkadaş ben aralardan geçiyorum,hız yapıyorum,radar a yakalanmıyorum,geçiş köprü ücreti vermiyorum trafikte her şey den muafım o vakit polis bana zaman ayırmayıp motorumu ayırmasa haktır.Motosikletimi iyi muhafaza edeyim.Ama yok plaka takacaksınız motorunuzu elinizden alsınlar gibi çirkin söylemler beni üzdü.Eskiden böyle değildi.Kardeşim yapsınlar her bölgeye iç anadolu,ege,marmara gibi kendi bölgemizdeki piste trafikten düşürdüğümüz ss lerle gidelim kaldıki pistin kiralama ücretide olmayacak.
İkinci bir konu hız arkadaşlar kusura bakmayın ama herkez bilgin kesilmiş.Basan kişi ölümünü,artçı da ölümünü göze almıştır siz yapmıyorsunuz diye başkalarınım cesaretini sorgulamaya hakkınız cahil cesaretidir cuhale cesaretidir.Ölen bi kardeşimizin arkasından yazmışlar ki araç hatalı hızlı olmasa dururdu.Yani bu kadarı pes dedirtiyor.Yıllar mukaddem motor kullanırım : her önüne gelen hata yapacak diye motor kullansan bırak motoru arabayı öyle kullansan şuradan şuraya gidemezsin.Eskiden motorcular bağnaz insanlardı birbirlerini tutardı şimdi ciddi ayrılıklar baş göstermiş.
Eskiden motorlar delikanlı işiydi hiç bi sistem yoktu elektirik marşla farı idare ederdi şimdi onlar artınca tabi herkes modern dünyanın ve kuralların esiri olmuş.
Son bir konuda başka çok bilmişlerin iddia sı : yayaya zarar verebilirsin ulan şehir içinde kaç yapıyozki yoldan fırlayıp yayaya çarpacam,bakın araştırın arabalar la motorları kıyaslayın araba kaç tane yayayı katletmiş,bir de motorlara bakın.Kusura bakmayın ama kaynatılmayan birbirinin derdini anlamadan ahkam kesen kuralcılar kuşatmış burayı.adam basmayacak olsa 250 alır 1000 liği olan adam basma diyorlar bir de ss birde yasaklansın diyorlar yasaklanacaksa önce sigara yasaklansın,yasaklanacaksa önce şehrin içinde makas atan araçlar yasaklansın keza ben bir araca şahin olmadığı ve 2 airbag olduğu sürece çok çok aşırı bir durumda makas atarken anca zarar veririm.
Bu uğurda çok kişi öldü.Cesurca bir karar aldılar ve erkek gibi sonuçlarına katlandılar.Çok kişi düştü kalktı ciddi sakatlıklar atlattı motorun üstünde hız tutkusu olan ve kuralsız olan kişiler yaptıkları bu baskıcı ve fikirlerini dikte etmeye yönelik hareketleri esefle kınıyorum.Bu arkadaşlar bilmezler iyi sürücüler vardır trafik de başkalarının hatalarını kapatan trafik öyledir iyi süreceksin herkes insan hata yapar kapatıp hayatta kalacaksın.Olaki bir ss ci kardeşim öldü saygımla selam çakar geçerim.Siz görmemiş olabilirsiniz ss ciler yerinden fırlamış çok diz,kemik,kopmuş bacak kafa görmüştür.Kardeşlerimizi arkadaşlarımızı parça parça yollardan topladık.Bu demek değil ki hız yapmayacağız yapmayacaklar birileride çıkıp diyecek ki hız felakettir binmeyin.Nasıl bir insanın sigarasına karışamassın hızına da karışamassın ta ki senin özgürlüğüne müdahele edene kadar.Sena zarar verirse konuşursun.Kapalı ortamlarda sigara da yasak içiyorlar yakalanırsa cezesını veriyor.Makas atmak yanlamak da yasak yapıyorlar.Motor da öyle basmak yasak basıyorlar yakalanırsa cezasına ölürse kaderine razı gelir.Kendi yazdığı kaderine.Anlaşılan o ki eski durum değişmiş eskiden chopper ve diğerleri derdik oturuş sürüş ağırlık merkezi açısından şimdi ss ve diğerleri olmuş yazık.Buradan trafik de görünce selamlaşacağımız bir birimizi tanıcağımız fırlama hep ortamın sevgilisi cesur ve modern dünyanın korsanlarına selam ederim.Gemiyi en son kaptanı terk ederi,ölünce.Doğru batan bir gemi kaptanıyla batar siz insanın kalbini yakıp kavuran bu tutkuyu anlayamayacaksınız neyse anlamanıza da gerek yok hadi eyvallah kalın sağlıcakla.Allah hiç birinizin ailesine evlat acısı vermesin.

freewill
31 Ekim 2016, 16:26
Ağır saçmalamışsınız, gitmekle doğru kararı vermişsiniz. Haydi uğurlar olsun :)

barismanco
31 Ekim 2016, 16:29
okuyan birisi özet geçebilir mi

Uğur
31 Ekim 2016, 16:48
okuyan birisi özet geçebilir mi

Abimiz diyor ki;

1-

http://67.media.tumblr.com/c07471c0d0fb39bdd2ab4792caf7fbe8/tumblr_ny6cc0ZYIl1tdordvo1_1280.jpg

2-

http://66.media.tumblr.com/caccb0f8621c35a352e0a3a77427f305/tumblr_nlz9vh6n4E1scyrclo1_1280.jpg

MoKo777
31 Ekim 2016, 16:51
İhtiyar abinizim yazmasanız başta, derdim ki 16 yaşında bir ergen girip yazmış bu konuyu.Gitmeniz tam isabet olmuş, bu forum size göre değil.

Okumayanlar için özet: Delikanlı adam son gaz gider. Aksini iddia eden cahildir.

ZümeR
31 Ekim 2016, 17:00
Bana kalırsa haklı olduğu noktalar var.

FB10ur
31 Ekim 2016, 17:28
İhtiyar abinizim yazmasanız başta, derdim ki 16 yaşında bir ergen girip yazmış bu konuyu.Gitmeniz tam isabet olmuş, bu forum size göre değil.

Okumayanlar için özet: Delikanlı adam son gaz gider. Aksini iddia eden cahildir.

+1 Eğer yazının başını bende okumamış olsam aynı düşünecektim.

tozluklu
31 Ekim 2016, 17:30
Zihniyete bak yahu. Boşa geçmiş onca yıl. kamera şakası gibi yazmış adam.

ölü adam
31 Ekim 2016, 17:32
Forum anahtarlığı kaldı benim 900 rr dan isteyene karşı ödemeli kargolarım.

evural
31 Ekim 2016, 18:14
Anladıysam arap olayım. İyi bir şey mi demiş kötü bir şey mi?

turkish39
31 Ekim 2016, 20:40
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13133191_1174769375889424_4237788958055632217_n.jp g?oh=b0619267ce67858fd6a4e93a0e4c451d&oe=58A0C8AA
Bir organizasyon yapıyosun,nizami sıra,şehir içine özel izinle girmişsin zaten.İnsanlar alkışlayarak izliyor seni.Aaaaa nekadar güzel,hepsi kasklı,bi düzen içinde insanların algısını değiştiriyorken hooooop bir iki kuralsız SS çi tekere kalkmalar,türlü şebeklikler...Gününü zehir ediyor.Yahu valilikten özel izin almışık,emniyetteki amirler yardımcı olmuş.Bi daha nasıl izin alıp yaparız!!!Gideceğimiz yerde zaten her türlü şovunu yapacaksın,gerekli emniyet tedbirleri alınmış,ambulansına kadar ayağına getirmişik.Neden bu yaptığını bütün motosikletçiçere maalettiriyosun!!!Geçen yıl Başka ilde arkadaşım organizasyon yapıyor,ordada bir yunan SS çi,ulan 300 motor var,2 kişiyi biçiyosun,kendin perişan,organizasyonu yapan arkadaş onca insanı bırakıp senle uğraşıyo.Dönüş yoluna geçiyoruz,araç sollayacam,hızım 130-140 a çıktı.Son anda arkamda bi ışık hüzmesini görmemle yanımdan geçmesi bir oldu.300 m ilerde kavşak var(motorcuların en fazla patladığı yer).Noluyo arkadaş,hani diyoruz ya motosikletleri farkedin,neyi farkediyon aga...Aga şimşek...
Motosiklet zaten gaza getiren bi alet.Bir de SS olunca 250 CC de olsa değişime uğruyosun.Allahtan fakir bi ülkeyiz 16-17 yaşında veletler bile 250 CC den direk başlıyo.zengin olsak 14-15 e iner heralde.Kim ne derse desin,kendine hakim olamıyosan SS almayacaksın(ben olamıyorum),Kendini düşünmüyorsan,illa vardır bi sevenin onu düşün,o da yoksa motosikletçileri kuralsızlar olarak tanıtmaya hakkın yok.
Arada her motorcu gaza gelir,sinir yapar,hava atmak ister vs. ama,bu kadar katil araçlar varken araya bide motosikletler girmesin yeter.Kimse bir motorcunu kopan kafasını,kolunu toplamaya meraklı değil.

''Bu demek değil ki hız yapmayacağız yapmayacaklar birileride çıkıp diyecek ki hız felakettir binmeyin.Nasıl bir insanın sigarasına karışamassın hızına da karışamassın ta ki senin özgürlüğüne müdahele edene kadar.Sena zarar verirse konuşursun.''
Bana zarar verdikten sonra konuşacak ne kalıyo ki geriye? Motorunla sana çarpan adamla ne konuşbilirsinki...Oysaki motosiklet üzerine konuşacak bi dünya konu var,hemde hiç tanımadığın biri ile saatlerce konuşursun,adını sormak bile gelmez aklına.Motosiklet sevdadır,aşktır,tutkudur.Atarlı ergen hava atma aracı değildir.Kızan kızsın,gencecik bi kardeşimin hava atma uğruna bi kazaya karışmasına üzülüyorum.

fatih.met
31 Ekim 2016, 20:52
Sevgili mt ailesi küçüklerim büyüklerim kardeşlerim,öncelikle bu yazı tüm kurallara uyan her şeyi doğru yapan insanlara göre değildir.Yazıdaki kişi ve kurumlar tamamen hayal ürünü olmakla birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.
Bu mt forum a sonradan katılan bu ihtiyar abinizin elvadasıdır burası kendini trafik şube amiri zaddenler ile dolmuş.Yazdığımız her yorumda hemen her yazıda bize kuralları hatırlatanlar var.Bu ahlak ve etik anlayaşında doğru olabileceği gibi biz eskiler e terstir.Bizler empati yapmayı biliriz ama yeni nesil abartmış.Motorcu empatisi nedir?Ulan arkadaş ben aralardan geçiyorum,hız yapıyorum,radar a yakalanmıyorum,geçiş köprü ücreti vermiyorum trafikte her şey den muafım o vakit polis bana zaman ayırmayıp motorumu ayırmasa haktır.Motosikletimi iyi muhafaza edeyim.Ama yok plaka takacaksınız motorunuzu elinizden alsınlar gibi çirkin söylemler beni üzdü.Eskiden böyle değildi.Kardeşim yapsınlar her bölgeye iç anadolu,ege,marmara gibi kendi bölgemizdeki piste trafikten düşürdüğümüz ss lerle gidelim kaldıki pistin kiralama ücretide olmayacak.
İkinci bir konu hız arkadaşlar kusura bakmayın ama herkez bilgin kesilmiş.Basan kişi ölümünü,artçı da ölümünü göze almıştır siz yapmıyorsunuz diye başkalarınım cesaretini sorgulamaya hakkınız cahil cesaretidir cuhale cesaretidir.Ölen bi kardeşimizin arkasından yazmışlar ki araç hatalı hızlı olmasa dururdu.Yani bu kadarı pes dedirtiyor.Yıllar mukaddem motor kullanırım : her önüne gelen hata yapacak diye motor kullansan bırak motoru arabayı öyle kullansan şuradan şuraya gidemezsin.Eskiden motorcular bağnaz insanlardı birbirlerini tutardı şimdi ciddi ayrılıklar baş göstermiş.
Eskiden motorlar delikanlı işiydi hiç bi sistem yoktu elektirik marşla farı idare ederdi şimdi onlar artınca tabi herkes modern dünyanın ve kuralların esiri olmuş.
Son bir konuda başka çok bilmişlerin iddia sı : yayaya zarar verebilirsin ulan şehir içinde kaç yapıyozki yoldan fırlayıp yayaya çarpacam,bakın araştırın arabalar la motorları kıyaslayın araba kaç tane yayayı katletmiş,bir de motorlara bakın.Kusura bakmayın ama kaynatılmayan birbirinin derdini anlamadan ahkam kesen kuralcılar kuşatmış burayı.adam basmayacak olsa 250 alır 1000 liği olan adam basma diyorlar bir de ss birde yasaklansın diyorlar yasaklanacaksa önce sigara yasaklansın,yasaklanacaksa önce şehrin içinde makas atan araçlar yasaklansın keza ben bir araca şahin olmadığı ve 2 airbag olduğu sürece çok çok aşırı bir durumda makas atarken anca zarar veririm.
Bu uğurda çok kişi öldü.Cesurca bir karar aldılar ve erkek gibi sonuçlarına katlandılar.Çok kişi düştü kalktı ciddi sakatlıklar atlattı motorun üstünde hız tutkusu olan ve kuralsız olan kişiler yaptıkları bu baskıcı ve fikirlerini dikte etmeye yönelik hareketleri esefle kınıyorum.Bu arkadaşlar bilmezler iyi sürücüler vardır trafik de başkalarının hatalarını kapatan trafik öyledir iyi süreceksin herkes insan hata yapar kapatıp hayatta kalacaksın.Olaki bir ss ci kardeşim öldü saygımla selam çakar geçerim.Siz görmemiş olabilirsiniz ss ciler yerinden fırlamış çok diz,kemik,kopmuş bacak kafa görmüştür.Kardeşlerimizi arkadaşlarımızı parça parça yollardan topladık.Bu demek değil ki hız yapmayacağız yapmayacaklar birileride çıkıp diyecek ki hız felakettir binmeyin.Nasıl bir insanın sigarasına karışamassın hızına da karışamassın ta ki senin özgürlüğüne müdahele edene kadar.Sena zarar verirse konuşursun.Kapalı ortamlarda sigara da yasak içiyorlar yakalanırsa cezesını veriyor.Makas atmak yanlamak da yasak yapıyorlar.Motor da öyle basmak yasak basıyorlar yakalanırsa cezasına ölürse kaderine razı gelir.Kendi yazdığı kaderine.Anlaşılan o ki eski durum değişmiş eskiden chopper ve diğerleri derdik oturuş sürüş ağırlık merkezi açısından şimdi ss ve diğerleri olmuş yazık.Buradan trafik de görünce selamlaşacağımız bir birimizi tanıcağımız fırlama hep ortamın sevgilisi cesur ve modern dünyanın korsanlarına selam ederim.Gemiyi en son kaptanı terk ederi,ölünce.Doğru batan bir gemi kaptanıyla batar siz insanın kalbini yakıp kavuran bu tutkuyu anlayamayacaksınız neyse anlamanıza da gerek yok hadi eyvallah kalın sağlıcakla.Allah hiç birinizin ailesine evlat acısı vermesin.

allah aşkına nolursun arada bir satır boşluk bırak ve noktalama kullan. okumadan geçiyorum direk. gözlerim ağrıdı bu gibi yazıları okumaktan. niye böyle yapıyorsunuz yaauuuvv

watercolours
31 Ekim 2016, 21:38
Diyor ki: Ben istediğim hızda giderim, bana karışamazsınız.

Devlet diyor ki: Sana motosiklet ehliyeti veriyorsam benim belirlediğim kurallara göre sürmeni beklerim.
Yani kurallarımı beğenmiyorsan ehliyetimi alma diyor. Arkadaş ehliyeti aldığına göre kurallara uymak zorunda. Burada da kimse arkadaşa karışmıyor, karışma yetkimiz yok zaten. Karışacak kişi polistir. Öte yandan "Hızlı sürersem riski göze alıyorum, size ne" derken şunu göz ardı ediyor ki, tarlada bağda motorla uçsa bir tek kendine bir şey oluyor, beni hiç ırgalamaz. Ama trafikte birine çarpsa en azından maddi hasara yol açar ki o da başkasının hakkına zarar vermek oluyor.

Son olarak, arkadaşın matığıyla hırsızlar şöyle söyleyebilir "Senin evini mi soyuyorum, sana ne? Suç olduğunu biliyorsam riskini göze alıyorum. Polis yakalarsa beni yakalar, siz bana akıl vermeyin.".

GkRR
31 Ekim 2016, 21:41
Yakında harleycilerde olduğu gibi %1 ciler gibi bizim ülkemizde de %5 yada %7 ciler olarak bir grup çıkacak gibi :)

fatih.met
31 Ekim 2016, 21:49
Diyor ki: Ben istediğim hızda giderim, bana karışamazsınız.

Devlet diyor ki: Sana motosiklet ehliyeti veriyorsam benim belirlediğim kurallara göre sürmeni beklerim.
Yani kurallarımı beğenmiyorsan ehliyetimi alma diyor. Arkadaş ehliyeti aldığına göre kurallara uymak zorunda. Burada da kimse arkadaşa karışmıyor, karışma yetkimiz yok zaten. Karışacak kişi polistir. Öte yandan "Hızlı sürersem riski göze alıyorum, size ne" derken şunu göz ardı ediyor ki, tarlada bağda motorla uçsa bir tek kendine bir şey oluyor, beni hiç ırgalamaz. Ama trafikte birine çarpsa en azından maddi hasara yol açar ki o da başkasının hakkına zarar vermek oluyor.

Son olarak, arkadaşın matığıyla hırsızlar şöyle söyleyebilir "Senin evini mi soyuyorum, sana ne? Suç olduğunu biliyorsam riskini göze alıyorum. Polis yakalarsa beni yakalar, siz bana akıl vermeyin.".

açıklama için teşekkürler, o zaman bu yanlış bir düşünce. başkalarını rahatsız ettikten sonra yaptığım işten keyif alamam ki. birde sevmediğim şeyleri başkasına yapmam.

ama başkaları kendi sevmediği şeyleri diğer insanlara yapıyor. sonra haberlerde izliyoruz, "sinir krizi geçiren şahız ... kişiyi katletti"

onunkisi can diğerlerininki patlıcan yok öyle.

MD.Murat
01 Kasım 2016, 03:03
Erkek gibi sonuçlarına katlandılar ama acaba bugün hayatta olsalardı, 2.bir şansları olsaydı acaba nasıl düşünürlerdi? Sevdiklerine daha sıkı sarılırlar mıydı?
Bilemiyoruz tabiki. Çünkü artık yoklar.

Siz ölmekte özgürsünüz, ama bir bağımlılık sonucu ölmek istemeniz üzücü.
Nasıl ki köprüden atlamak isteyen depresyondaki bir vatandaşı ikna etmek için diğer insanlar uğraşıyorsa, nasıl onun ölümü boş yere olacaksa ve aslında her şeyin çözümü varsa, nasıl ona acıyorsak ve ikna olup hayata tutunanlar sonrasında "ne aptallık yapmışım zamanında" diyorsa, ilerde belki de ilk çocuğu doğduğunda atlamadığına şükür ediyorsa bu da öyle birşey.

Siz de pek tabi ölebilirsiniz, ama ölmek cesaret gerektirmez bunu unutmayın.
Asıl cesaret gerektiren yaşamaktır. Her gün kalkıp mücadeleye devam etmektir.
Erkek adam serseri gibi gidip sağa sola patlamakla olunmaz.
Her gün inşaata gidip evine ekmek getiren ve çocuklarını geçindiren işçi, serserilik yapan ss cilerin topunun toplamından daha erkektir.

Eyyorlamam bu kadar.

whitedeamon
01 Kasım 2016, 04:11
Dayı sen alamanyada mı yaşıyon ciddi soruyom.Birde yolda denk gelmeyelim

The Dude
01 Kasım 2016, 12:19
baştan alalım.
hocam burası bir forum,
ağırlıklı olarak kelimler ile iletişim kuruyoruz.
mesajında kullandığın kelimelere okuyucuya yardımcı olacak bir nizam vermediğin için bir iki problem ortaya çıkıyor.
okunmuyor,
halbuki bu yazının amacı okunması ve iletişim kurulması.

yani bu yazım olayının estetik ve pratik tarafını kaçırmışsın.

yazının içeriği de bu davranış biçimine paralel tespitler ve fikirler içeriyor.
içerisinde kabul edebileceğim bir tespit göremedim.
daha çok bireyim toplum ile olan çatışması neticesinde yaşadığı içsel huzursuzluğu ifade etme çabası var.

eleştirilerinizin kabul edilebilir bir tarafı yok.
size düzene değil kurallara uymanız salık veriliyor,
ayrıca bir pastafaryan olarak korsanlıkla nasıl alaka kurdunuz merak ediyorum ?
sizin fikrinizin karşılığı olarak haydutluk kelimesi daha uygun gibi.

evet eskiden her şey güzeldi.
tek derdimiz bir horoz şekeri idi.

motosikletin felsefi tarafını daha çok irdelemenizi tavsiye ederim.
avam bakış açısı gereklidir ama bizi bir yere götürmez.

forumda son dönemde kalan 3 adet kaza var,
ilki öğretmen bayanın yaptığı kaza,
bir tanesi yol çalışmasından dolayı aniden yavaşlayan trafikte öndeki araca vuran arkadaş,
bir de tv de çıkan iki motorun çarptığı aracın olduğu kaza,
bunların hepsi doğru konumlanma, takip mesafesi ve hızın doğru ayarlanması ile önlenebilecek kazalardı.
iki tanesinde yoldaşlarımızı kaybettik.
bu mudur isteğiniz ?

aonal
01 Kasım 2016, 12:27
Kısaca demişki bana kimse karışmasın basarım gazıma neden 1000 lik adama gaza basma diyosunuz filan diyor herkes çok biliyor sanki diyor ölü

adam(rahmetli)

something123
01 Kasım 2016, 12:49
bende deilmiş sorun okudum hiç bir şey anlamadım..

Motor ile ilgili bildiğim tek sey, yerine göre kullanacaksın, boş buldun kendine güvenirsin bas kardeşim, ama öyle şehir içi sokak araları, gaza gelmeler,, yazıktır kendine ve diğer insanlara zarar verirsin..

Obs
01 Kasım 2016, 13:01
Ayy ne hizmis yahu biz faniler cbr 250ye 15 ay calistigimiz icin hic okumadim. Zenginler kapissin nasil olsa 600 rr alamayacagim 😊😋

ufukt
01 Kasım 2016, 13:26
Sen kurallara uymayabilirsin dayı , ama şunu unutma uymadığın kurallar yüzünden canı yanan onlarca can var.

zangiff
01 Kasım 2016, 13:50
Dün aşırı sıkışık trafikte kaldırıma çıktım gazı açtım akıyorum birden arkası dönük bir bayan önüme atladı frenlere asıldım durduk allahtan bayan döndü ne yapyorsun abla kaldırıma birden çıkılırmı hiç dedim kadın dondu şaka şaka kusura bakma abla benim hatam dedim kadın çözülmeden uzaklaştım. :) Bende kuralsızmıyım.

keremkrmn
01 Kasım 2016, 14:01
Canımın içi bu nasıl bir yazı ya, bi satır başı yap boşluk bırak.

ilk satırda gözlerim kanamaya başladı ve tabiki okumadım.

velizrsln
01 Kasım 2016, 14:40
bir ara okicam sayfa açık güzel birşeyler yazmış gibisin

R3d
01 Kasım 2016, 15:16
Sen dıledıgın kadar yasını basını almıs ol ve ya bunu ıddıa et, kac yasında olursan ol kafanın ıcındekı beyın 16 yasında bır cocugunkınden ıyı calısmıyor. Sen yasakları cıgnemeyı kendıne kural edınmıssın, bunu ıyı bısey gıbı anlatıyosun, yasakları tanımayıp ölenler erkek gibı cezasını cektıler dıyosun. Yasasalardı aynı seyı tekrar yapıp eskısı gıbı dusunurlermıydı acaba? Forum ortamı olmasa, ortamda bayanların oldugunu bılmesem ozetle "bak şurdan git" diyen bır caps atardım burayada neyse, gıttıgın yerde uzunca kal da dönme.