PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sonra Aileler Neden Motosiklete İzin Vermiyor..

skethcim
30 Ekim 2016, 21:48
Merhaba arkadaşlar.Şu aralar bir motosiklet alacak olmanın heyecanını yaşıyorum.16 yaşına geldim.Kursa kaydoldum ve direksiyon sınavından da geçebilirsem A1 ehliyetimi alacağım.Ekipmanları temel düzeyde hesapladım,küçük çapta bir motosiklet araştırması yaptım vs. vs. derken bir de Konya'da 2. el motosiklet bakan Facebook Gruplarına bakayım dedim.Gittim en büyük olanına istek attım hemen.Her ne kadar aradığım sonuca ulaşamasam da (çünkü gruptaki piyasa cup grenajı ve Küba Filinta vs Mondial Drift üzerineydi..)çok daha farklı bulgular edindim.Ben ailemi ikna edene kadar canım çıktı arkadaşlar.Baya geceli gündüzlü kulaklarını kuruttum.Hani Lise'de ders çalışcam nolur gibi bahaneler bulunur ya ben ondan da mahrumdum(Fen lisesini kazandım),zaten çalışmak senin görevin diyip geçiştiriyorlardı.Ha bir de ufak not:Süreceğim yer Konya'lılar bilir,Kelebekler Vadisi ile Eski Koyuncu Lisesi'nin Arası.Trafik namına bir şey yok.Neyse biz bunların sıkıntındayken grupta geçen ilginç bir diyalogu size de sunayım dedim
http://i.hizliresim.com/jBZrPL.png
İlk olarak bu gönderiye dikkatlice bakıyoruz.Kendilerini bir polis durdruyor ve her ne sebepten ise 5 km kaçıyorlar polis de el freni falan çekip durduyor bu elemanı sonra da cop atıyor qhanqasına..(!)
Şu işe bak yav?
Gayet saf duygularla sebebini sorduğumda ise
http://i.hizliresim.com/0ydWqR.png
Aramızda geçen diyalog bu.Siyah Profil Fotoğraflı olan benim.Yani arkadaşlar ehliyet ve kask aslında gereksiz.Plakanız varsa tamamdır.
Bu aileyi ikna etme zarfına beni hep ikna etmeye çalışmışlardı ben de hep aslında motosiklet sürücülerinin çok bilinçli insanlar olduğunu söylemiştim fakat bu gruba göre yorumlarsak sanırsam haklılar.Ve tahminimce bu acı gerçeği bu forumdaki herkes biliyordur diyorum.Size de iyi günler diyorum..(Küfür Kullanmasa bu zahmete girmeyecektim bu arada.)

fatih.met
30 Ekim 2016, 22:09
heee sen öyle san. motoru aldım ve aldıktan yarım saat sonra eve yaklaştığımda yolda çevirme vardı ve polisler benide çevirdi. ruhsatı verdim ehliyet henüz evrak halindeydi ve emniyete verip kart olarak alıcaktım. sigorta ve muayene sıkıntım yoktu. ilk 15 gün motorun eski sigortası geçerli olduğu için sorun yoktu yani.

ama ehliyeti evrak şeklinde taşımanın 800 lira cezası varmış. dedim abi evraklara bakın işte, direksiyon ve yazılı sınavdan geçtim. sadece kart parası verip ehliyet alacağım, yani benim ehliyetim var siz niye ceza kesiyorsunuz? +yasak kardeşim, evrak değil ehliyet kartın olacak! -abi ne farkeder? amaç güvenlik ve tedbir değil mi? yazılı ve direksiyon sınavını geçtiğime göre mantıken bir engel yok artık. +niye evrakla dolaşıyorsun? -emniyete gidiyorum, evrakları verip ehliyet alacağım. +yolcu olarak başka araçla gideceksin bu şekilde yasak! sana 800 lira ceza kesiyorum. -abi ceza kesme bana, ödeyemem o parayı. 1400 lira maaş var, ev kirası elektrik su yiyecek yeni pantolon alamıyorum mafolurum.

böyle yalvar yakar adam "hadi git" dedi yolladı sonra :)

aynı polis 2. çevirmesinde mucize oldu ve kaçtım :D bu sefer ehliyet var ama sigorta günü geçtiydi kesin bağlardı.

barismanco
30 Ekim 2016, 22:23
Ben fotoğrafa bittim yalnız :) GTA dan mı shoplamışlar onu :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:20 ----------

heee sen öyle san. motoru aldım ve aldıktan yarım saat sonra eve yaklaştığımda yolda çevirme vardı ve polisler benide çevirdi. ruhsatı verdim ehliyet henüz evrak halindeydi ve emniyete verip kart olarak alıcaktım. sigorta ve muayene sıkıntım yoktu. ilk 15 gün motorun eski sigortası geçerli olduğu için sorun yoktu yani.

ama ehliyeti evrak şeklinde taşımanın 800 lira cezası varmış. dedim abi evraklara bakın işte, direksiyon ve yazılı sınavdan geçtim. sadece kart parası verip ehliyet alacağım, yani benim ehliyetim var siz niye ceza kesiyorsunuz? +yasak kardeşim, evrak değil ehliyet kartın olacak! -abi ne farkeder? amaç güvenlik ve tedbir değil mi? yazılı ve direksiyon sınavını geçtiğime göre mantıken bir engel yok artık. +niye evrakla dolaşıyorsun? -emniyete gidiyorum, evrakları verip ehliyet alacağım. +yolcu olarak başka araçla gideceksin bu şekilde yasak! sana 800 lira ceza kesiyorum. -abi ceza kesme bana, ödeyemem o parayı. 1400 lira maaş var, ev kirası elektrik su yiyecek yeni pantolon alamıyorum mafolurum.

aynı polis 2. çevirmesinde mucize oldu ve kaçtım :D bu sefer ehliyet var ama sigorta günü geçtiydi kesin bağlardı.

Ahahahah :) Polis la bu yapar valla lanet ediyorum artık iyimser hiçbir tarafım kalmadı polise :)

fatih.met
30 Ekim 2016, 22:29
Ben fotoğrafa bittim yalnız :) GTA dan mı shoplamışlar onu :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:20 ----------

Ahahahah :) Polis la bu yapar valla lanet ediyorum artık iyimser hiçbir tarafım kalmadı polise :)

büyükçekmece de batıköy durağının biraz yukarısında dikkat edin orada sarı kafalı bir polis. hiç acıması yok. alıştım artık, oraya her yaklaşmamda uzaktan bakıyorum eğer çevirme varsa tepecik tarafına sapıp 5 kilometreden fazla uzatıyorum yolu ama en azından huzurlu bir yolculuk oluyor.

whitedeamon
30 Ekim 2016, 22:38
Kontrol etmese işin peşine düşmese polis bir halt yapmıyor görevini yapmıyor diyorsunuz şuan yaptığınız muhabbete bak adamlar kontrol etseler suç etmeseler suç kanunu o adam mı yazıyor.Sen onun insiyatifinden yararlanıyorsun sonra adam yine suçlu oluyor bu ne perhiz ne turşusu

barismanco
30 Ekim 2016, 22:44
Kontrol etmese işin peşine düşmese polis bir halt yapmıyor görevini yapmıyor diyorsunuz şuan yaptığınız muhabbete bak adamlar kontrol etseler suç etmeseler suç kanunu o adam mı yazıyor.Sen onun insiyatifinden yararlanıyorsun sonra adam yine suçlu oluyor bu ne perhiz ne turşusu

Aga çok havalılar böyle patron benim havalarına bürünüyorlar o beni deli ediyor. Bu herkes için geçerli kim böyle burnu havada takılırsa ben ayar olurum ama elinde yetki kuvvet filan olan polis bunu yapınca iyici kıl oluyorum. Yoksa dediğin doğru yani kanunu o mu yazıyor sanki adam sadece uyguluyor evet dediklerinde haklısın ama bu polislerde ki ego beni onlara karşı soğutuyor yani..

shooter1
30 Ekim 2016, 22:53

Sene 2013 ehliyetimi aldigim sene trafik tescile gittim ehliyeti çıkartmaya cuma günü ve öğleden sonra olması nedeniyle o gün kart çıkmadı hafta sonu motosiklet kullanabilir miyim diye sordum polis elime bir evrak vermişlerdi eğer trafik durdurursa bunu goster senin ehliyetin sisteme girdi demişti ve hiçbir sıkıntı çıkmadı al bir de buradan yak hangi polis doğru söylüyor

Ve konuyu açan arkadaş için söylüyorum ohal ne demektir onun yazısını at o beyinsize terörist diye onu vururlar poliste hesap vermez şu anda
cunku polisten kaçıyor bombadan şüphelendik derler olay kapanır

barismanco
30 Ekim 2016, 22:58
Sene 2013 ehliyetimi aldigim sene trafik tescile gittim ehliyeti çıkartmaya cuma günü ve öğleden sonra olması nedeniyle o gün kart çıkmadı hafta sonu motosiklet kullanabilir miyim diye sordum polis elime bir evrak vermişlerdi eğer trafik durdurursa bunu goster senin ehliyetin sisteme girdi demişti ve hiçbir sıkıntı çıkmadı al bir de buradan yak hangi polis doğru söylüyor

Ve konuyu açan arkadaş için söylüyorum ohal ne demektir onun yazısını at o beyinsize terörist diye onu vururlar poliste hesap vermez şu anda

Yep+1 al buyur buradan yak.

Rockdewil08
30 Ekim 2016, 23:45

İşlem şöyle işliyor dostum zamanında bir arkadaşım ehliyetsiz motosiklet kazası geçirdi kaza öncesinde a2 ehliyet almaya hak kazandı sınavlarını falan kazandı dosya hazır tek emniyette ehliyet alınacaktı neyse bu kazayı yaptı polise abi ehliyet için dosyam falan hazır dedi polis ise kardeşim bana 2 saat içerisinde dosyanı getirirsen 800₺ ceza yazarım yok eğer getirmezsen direk ehliyetsizlikten ceza yazarım dedi ve arkadaş dosyayı götüremedi polise ondan dolayı zamanında 1500₺ civarı sanırsam ceza ödedi. Yani işlem şu ki dosyaya yarı yarıya ceza kesiliyor ehliyetsize tam ceza kesiliyor.

Senin mesajına gelecek olursak dostum bahsettiğin belge ile bir üstte yazılan mesajda ki dosya farklı senin dediğin belge polis kaşe imza ile geçici süre ile ehliyetsiz gezebilmen için geçerli olan a4 kağıt. Bir üstte ki mesajda belirttiğim arkadaş a2 ehliyet aldıktan sonra b ehliyet alacaktı araç kullanması gerektiği için polis memuru onaylı kaşeli imzalı kağıtla bir aya yakın gezdi kağıtta geçerlilik tarihi belirtilir dosya ile bahsettiğim kağıt farklıdır.

Konuyu açan arkadaş nerede oturuyorsun sen kelebekler vadisinin orada oturuyorum ben de

fatih.met
30 Ekim 2016, 23:52

turşuyu falan boş ver de, bu kanunlar işine gelince uygulanıyor. işine gelmeyince uygulanmıyor buna ne diyeceksiniz? gariban insana gelince kanun böyle deyip ayağına çakıyorlar frangaları acımadan.

ama zengine gelince görmemezlikten gelmeler falan filan.

efendy06
30 Ekim 2016, 23:52
Geçecek herkes bu işleri. Daha ehliyetimi almamıştım, Ankara'da iskitler sanayiden çıkıp gimata geçeceğim, bir türlü doğru yerden çıkamayınca yunus ekibine sormuştum yolu. Ehliyetin var mı diye sormuştu, emniyette hazır, gidip alacağım deyince eliyle selam verip devam etmişti yoluna. Kafanda kask olmayınc bir de kaçarsan, zaten kovalar. Adamın işi şüpheli kovalamak. Niye şüphe yaratıyorsun ki?

skethcim
31 Ekim 2016, 00:01
Di mi:D Hayır bir de konuşmanın devamında onu haklı bulanlar mı dersin ,yunusları prim peşinde koştuğu için suçlayanlar mı dersin?Sanki kendisi 4 4'Lük de..

fatih.met
31 Ekim 2016, 00:13
Geçecek herkes bu işleri. Daha ehliyetimi almamıştım, Ankara'da iskitler sanayiden çıkıp gimata geçeceğim, bir türlü doğru yerden çıkamayınca yunus ekibine sormuştum yolu. Ehliyetin var mı diye sormuştu, emniyette hazır, gidip alacağım deyince eliyle selam verip devam etmişti yoluna. Kafanda kask olmayınc bir de kaçarsan, zaten kovalar. Adamın işi şüpheli kovalamak. Niye şüphe yaratıyorsun ki?

haklısın, yani belli olmuyor. iyi polis var kötü polis var birde bu açıdan bahmah lazım :) ben iyisine denk geldimde ceza kesmedi ve ikinci kez aynı polis çevirdi ve mucize oldu kaçtım.

zangiff
31 Ekim 2016, 01:05
Keşke yunus tarafından takip edilsem becerimi sınamak istiyorum ama yok arkadaş sigorta var plaka var muayene var ehliyet var şansızlık işte.

whitedeamon
31 Ekim 2016, 01:07
turşuyu falan boş ver de, bu kanunlar işine gelince uygulanıyor. işine gelmeyince uygulanmıyor buna ne diyeceksiniz? gariban insana gelince kanun böyle deyip ayağına çakıyorlar frangaları acımadan.

Şöyle düşün sen trafik şubede çalışan bir memursun.Üstelerinden sorumluluğun var yani.Ne derlerse onu yapmak mecburiyetindesin en önemlisi ise kanunları uygulamak mecburiyetindesin. istanbuldasın evin ailen orada bir hayatın var.Öyle bir sistem düşün ki bazen doğru şeyi yapmanın cezasını sürülmekle ödüyorsun.Kendini o paradoksun içine bir sok.Hem kanunları uygulaman gerekiyor bunun baskısı bir yandan üstlerinin baskısı yapman gereken şey belli kanunu uygulaman gerekli ama uygulasan ayrı bir dert uygulamasan ayrı bir dert. Kanunu sen mi yazdın hayır peki kime uygulamayacağını sen mi belirliyorsun hayır.O adamlar keyfinden yapmıyor onu.Görev başındaki bir memur kendi istekleri ve arzusu doğrultusunda ceza vereceği adamı seçmiyor ona masa başındakiler karar veriyor umarım az çok anlamışsındır.Diğer yandan @barismanco arkadaşımız ego sahibi memurlardan bahsetmiş o tipe bende sinir olurum onlar çok ayrı bir konu ben iki tarafın ortasında kalmaya zorlanmış memurlardan bahsediyorum

alpbdr
31 Ekim 2016, 01:17
Keşke yunus tarafından takip edilsem becerimi sınamak istiyorum ama yok arkadaş sigorta var plaka var muayene var ehliyet var şansızlık işte.

valla geçen levent civarında sayko bi yunus gördüm ki, emin ol peşine takılmasını istemezin. cidden arada çok iyi kullananları da mevcut.

something123
31 Ekim 2016, 07:08

Okudukca sasiriyorum.. becerini sinamak istedigin sey pek bir matahmis tebrikler...

MD.Murat
31 Ekim 2016, 09:23

Franga değil pranga.