PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : scooter ağır bakımda neler yapılır?

burakfbz
30 Ekim 2016, 18:07
motorum kymco agility 200i 25 bin km ye geldi ve bu zamana kadar lastik ve yağ değişimi dışında hiç birşey yapılmadı motorumu ömrünü uzatmak ve güvenliğim açısından ağır bakıma sokturmak istiyorum yetkili serviste ama servise vermeden öncede scooter in nelerine bakım yapılması ve nelerinin değişmesi gerekir kişisel bilgi dağarcığım açısından bilmek isterim bilgi sahibi arkadaşlardan?

barismanco
30 Ekim 2016, 18:23
segman piston silindir dişli zincir krank vs ne varsa alt takıda değiştir gitsin hocam ne güzel mis gibi en ağırından bakım :)

burakfbz
30 Ekim 2016, 18:37
hocam motorda bu zamana kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım maşallah kale gibi motormuş kymco nun malzeme kalitesi ve işçiliği gerçekten süper ama bu saydığınız herşeyin gerçekten değişmesi gerekiyor mu?

osiosborn
30 Ekim 2016, 18:45
Kitapçığında neyin ne zaman değişmesi gerektiği yazar.

MeNGuC
30 Ekim 2016, 18:51
Yetkili servisinde buji şanzıman dişli yağı 90 numara olmak kaydıyla ve varyötör bakımı yaptır kayışın durumuna baktır ve sbobların vurup vurmadığını zor ve ayarını yaptı 25 bin km rede ilaki kaymıştır

Her 10 binde bir buji ilaki değiştir motor ömrü ve yakıt sarfiyatın etkiler ve hava filtreni her yağ bakımına gitiğinde temizlet ve 10 binde bir değiştir kayış ömrü saten 20 25 bindir hidrolik firen yağlarını değiştir disklerin firen balatalarına bak durum kötüyse değiş

Debraj balatalarını ve varyatör misketlerine baktır mayı unutma gerekirse değiş

Tabi kayışı kontürol ettir bir sorunu yoksa sağlamsa devam et ama ben olsam 25 bin yol gitmişim değişirdim orjinal 150 tl sanırım

weirdo1
30 Ekim 2016, 18:55
Kayış degiseli 15k olduysa veya hiç degismediyse değiştir. Varyator elemanlarını kontrol edin,
Genel kontrol yaptirin eksikleri tamamlayın. Fren hidroligi, sanziman yağı gibi sıvıları değiştirin.

barismanco
30 Ekim 2016, 18:59
hocam motorda bu zamana kadar hiç bir sıkıntı yaşamadım maşallah kale gibi motormuş kymco nun malzeme kalitesi ve işçiliği gerçekten süper ama bu saydığınız herşeyin gerçekten değişmesi gerekiyor mu?

O zaman standart bakımı uygula. Nedir ?

Yağ+yağ filtresi+hava filtresi+buji+balatalar+hidrolikler+kayış

Bunları değiştir sonra subab ayarına baktır 20 binde motor subab ayarı ister genelde temiz kullandıysan 30 binde de ister ama yine de bir baktır sen.

motor aksamında bakımlar tamamsa başka birşeye ihtiyacı yoksa motorun frenlere ve lastiklere bak değişmesi gerekiyorsa değiştir.

bunların haricinde aklıma bir şey gelmiyor. ama ben yine de ağır bakım yapacaksak şu motor bloğunu bi açıp sekman piston silindir ne alemde diye bi bakar gerekirse benzinler temizler sonra yine takardım.

burakfbz
30 Ekim 2016, 19:58
ayrıntılı ve açıklayı cevaplarınız için çok teşekkür ederim herkese 😊

weirdo1
30 Ekim 2016, 22:23
25binde blok mu açılır arkadaşlar.yakıt artar, performans düşer ne biliym yağ falan yakar öyle açılır. durduk yere motor açmakta nedir.
25bin km niye bu kadar büyütüluyor anlamış değilim.

barismanco
30 Ekim 2016, 22:27
25binde blok mu açılır arkadaşlar.yakıt artar, performans düşer ne biliym yağ falan yakar öyle açılır. durduk yere motor açmakta nedir.

Zarar gelir mi ? Gelmez. Faydası olur mu ? İllaki olur. E niye açmayalım o zaman hacı :)

freewill
31 Ekim 2016, 02:02
bujiyi değiştir. Bagaları,debriyaj tasını ve kayış ne durumda kontrol et. Şanzıman yağını ve motor yağını değiştir. Fren ne durumda hidrolik olsun balatalar olsun. Gevşeyen vidaları kontrol edilsin. Yağ ve hava filtresi kontrol edilsin. Büyük bir ihtimalle de değişmek zorunda kalacaktır. Subapları kontrol ettir ve direksiyonu da unutma.

burakfbz
31 Ekim 2016, 13:41
teşekkür ederim herkese bilgisini paylaştığı için

hondaps150
31 Ekim 2016, 15:03

Motordada sıkıntı yokken motora piston sekman atacak adam o paraya gitsin sıfır motor alsın. Zararı yoksa sıfır motor almanında zararı yok. Hem model yükselir.