PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir can daha toprağa düştü

Kızıl pars
27 Ekim 2016, 23:51
Merhaba arkadaşlar.
Az önce haberini okudum ve çok üzüldüm,
gencecik bir kardeşimiz hayatını kaybetmiş.

Tanıyan, tanımayan, yakınlarda olan arkadaşlarımız belki cenazesine katılabilir.

Ve ayrıca, lütfen hepimiz daha dikkatli, daha temkinli olalım.
Genç kardeşlerimiz, ne olur, sizler daha da dikkatli olun.

http://www.hurriyet.com.tr/motosiklet-sevdasi-16-yasindaki-gencin-sonu-oldu-40261024

R3d
28 Ekim 2016, 00:14
Basta yakınları olmak uzere hepımızın bası saolsun.

Forumda son zamanlarda en cok tartısılan konulardan bırı bu. 16 yasındayım ne alayım adlı bır kac tane baslık acıldı bır hafta ıcınde. Cocuga o yasta motora mı bınılır, senın ısın motor surmek degıl, bu aletı surecek kadar olgunlasmadın, mıllete ısrarla onermeyın, yapmayın etmeyın desekte ne cocuk anlıyor olmazdan, ne mıllet.

Cocuk vay efendım ben yaparım ederım hebele hubele dıyor bılıncsızlıgınden, hadı cocuga neyse asıl bızım buyukler bılıncsız. Vay efendım neden kucuk goruyorsunuz dalga gecıyorsunuz ezıyorsunuz, sız boyle yapıyosunuz dalgaya alıyosunuz sonra neden sampıyonumuz yok kenandan baska vıkvıkvık. Hayat ne kadar polyanna bu adamların gozunde, ne kadar toz pembe. 1500 lıralık motor alacak cocuk, motogp sampıyonu olacak zaten. Yav 50-100 bın lıralık motor da alsa yapamayacak. Bu ısler para gerektıren ısler, cıddı manada para lazım, burda su kadar param var ne alayım dıyen cocuk sampıyon falan olamayacak, ulkeyı temsıl edemeyecek. Bakın topraga, bakın kenanın yanındakılere. O kucucuk beynınıze yazın, kanunlar 16 yasında motosıklet surebılırsın dıyor ama bu senın surebılecegın anlamına gelmıyor. Kanunu cıkaranların paraya ıhtıyacı var ve o parayı ona kazandıracak musterı sensın.

Forumda 16 yasındakı cocukların baslıklarına onerıde bulunanlar, o cocuga motor satanlar, surmesıne goz yumanlar hepsının bu cocukların ölümünde parmagı var.

kuesier
28 Ekim 2016, 00:24
Basta yakınları olmak uzere hepımızın bası saolsun.

Forumda son zamanlarda en cok tartısılan konulardan bırı bu. 16 yasındayım ne alayım adlı bır kac tane baslık acıldı bır hafta ıcınde. Cocuga o yasta motora mı bınılır, senın ısın motor surmek degıl, bu aletı surecek kadar olgunlasmadın, mıllete ısrarla onermeyın, yapmayın etmeyın desekte ne cocuk anlıyor olmazdan, ne mıllet.

Cocuk vay efendım ben yaparım ederım hebele hubele dıyor bılıncsızlıgınden, hadı cocuga neyse asıl bızım buyukler bılıncsız. Vay efendım neden kucuk goruyorsunuz dalga gecıyorsunuz ezıyorsunuz, sız boyle yapıyosunuz dalgaya alıyosunuz sonra neden sampıyonumuz yok kenandan baska vıkvıkvık. Hayat ne kadar polyanna bu adamların gozunde, ne kadar toz pembe. 1500 lıralık motor alacak cocuk, motogp sampıyonu olacak zaten. Yav 50-100 bın lıralık motor da alsa yapamayacak. Bu ısler para gerektıren ısler, cıddı manada para lazım, burda su kadar param var ne alayım dıyen cocuk sampıyon falan olamayacak, ulkeyı temsıl edemeyecek. Bakın topraga, bakın kenanın yanındakılere. O kucucuk beynınıze yazın, kanunlar 16 yasında motosıklet surebılırsın dıyor ama bu senın surebılecegın anlamına gelmıyor. Kanunu cıkaranların paraya ıhtıyacı var ve o parayı ona kazandıracak musterı sensın.

Forumda 16 yasındakı cocukların baslıklarına onerıde bulunanlar, o cocuga motor satanlar, surmesıne goz yumanlar hepsının bu cocukların ölümünde parmagı var.

Allah rahmet eylesin. GEncecik can. Kask yok ehliyet yok. SIRF hava ugruna. allah ailesine başsağlığı versin. Dedigin şeylerde %100 haklisin. trafik tecrubesi fiziki olgunluk. 16 yasindaki cocukta bulunacak en son şey. Ne yazikki ülkemiz. Ahh Türkiyem ahh. kac can daha gidecek boyle

kraker_190
28 Ekim 2016, 00:34
https://www.facebook.com/mumincan.keskin.9 (https://www.facebook.com/mumincan.keskin.9):( Allah rahmet eylesin

gSol
28 Ekim 2016, 00:58
Allah rahmet eylesin, geride kalanlarına sabır versin inşallah.. Diğer genç arkadaşlarımız da gereken dersi çıkarsın buradan...

R3d
28 Ekim 2016, 01:00
Allah rahmet eylesin. GEncecik can. Kask yok ehliyet yok. SIRF hava ugruna. allah ailesine başsağlığı versin. Dedigin şeylerde %100 haklisin. trafik tecrubesi fiziki olgunluk. 16 yasindaki cocukta bulunacak en son şey. Ne yazikki ülkemiz. Ahh Türkiyem ahh. kac can daha gidecek boyle

Daha bır suru, buyukler olarak bız aklımızı basımıza almadıkca, kucuklere dogruyu dogru bıcımde gostermedıkce daha cok canlar gıdecek. Once senın kardesın oglun, sonra benımkı ya da tam tersı ne farkeder.. Hepımız motorla ıc ıceyız, bızden goren bızı ornek alacak. Sozlerımızı dogru kabul edecek. Bız yanlıs oldukca, onlarda yanlıs yapacak.

Gercı ınsanlar nasıl cocuk yetıstırecegını bıle sasırdı, bır uzman cıkıyor cocugunuzun egosunu oksayın onu kucumsemeyın cesaretlendırın dıyor, bır uzman cıkıp cocuklarınızın egosunu oksamayın, cesaretlendırmeyın, yapmaması gereken seylerı cesaret bularak yapmasın dıyor. Bırı cıkıyor elektronık aletler, televızyon, cızgıfılm zeka gelıstırıyor dıyor, bırı aptal yapıyor dıyor. Her seyın tam ortasını bulmaya kalksan, cocugu bombos, a dedıgınde eko yapan bır salonun ortasına koyup mal gıbı etrafı ızlemesını beklemen lazım. E boyle ekimin hasatı da boyle bıcılıyor.

Umuyorum kı cocuklar ölmesin ama daha çok ölecek.. Üzücü..

Seko
28 Ekim 2016, 08:56
Memleketteki cahilliğin sonuçlarından birisi. 16 yaşında çocuk bisiklete binmesi gereken yaşta süper bir egoyla ve kendine güvenle motora biniyor. Cahil ailesi bisiklet sanıp motor alıyor. Kask yok, plaka yok, apaçilik tavan yapmış. Sorumsuz trafik polisleri de amirleri söylemeden bunları yakalamıyor, sonuç bu işte... Geçen gün Bursa'da bayi geziyorum, parası bol motorcu bir beyefendi gelmiş 17 yaşındaki ehliyetsiz oğluna CBR250 bakıyor. Hatta bir ara NC'lere falan bindirdi de çocuğun ayakları yere değmedi. Değse alacak, ondan sonra kaza mahallinde sinir krizi geçirecek. Cahillik memlekette zengin fakir gözetmeksizin tam gaz yükseliyor.

Ondan sonra bizden bir şey olmaz dedimizde sözde ülkesini herkesten çok seven bazı arkadaşlarımız bizim gibi düşünenleri yabancı hayranlığı ile suçlayıp Türk'ün gücü muhabbetlerine giriyorlar. Evet ben motosiklet kültüründe, insana saygıda, kurallara uymada yabancı hayranıyım. Bu konularda onların yanında geçemeyiz. Bu ülkeyi bu hale getirip cahilleştiren ve cahillikten prim yapanlar utansın.

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:46 ----------

Daha bır suru, buyukler olarak bız aklımızı basımıza almadıkca, kucuklere dogruyu dogru bıcımde gostermedıkce daha cok canlar gıdecek. Once senın kardesın oglun, sonra benımkı ya da tam tersı ne farkeder.. Hepımız motorla ıc ıceyız, bızden goren bızı ornek alacak. Sozlerımızı dogru kabul edecek. Bız yanlıs oldukca, onlarda yanlıs yapacak.

Gercı ınsanlar nasıl cocuk yetıstırecegını bıle sasırdı, bır uzman cıkıyor cocugunuzun egosunu oksayın onu kucumsemeyın cesaretlendırın dıyor, bır uzman cıkıp cocuklarınızın egosunu oksamayın, cesaretlendırmeyın, yapmaması gereken seylerı cesaret bularak yapmasın dıyor. Bırı cıkıyor elektronık aletler, televızyon, cızgıfılm zeka gelıstırıyor dıyor, bırı aptal yapıyor dıyor. Her seyın tam ortasını bulmaya kalksan, cocugu bombos, a dedıgınde eko yapan bır salonun ortasına koyup mal gıbı etrafı ızlemesını beklemen lazım. E boyle ekimin hasatı da boyle bıcılıyor.

Umuyorum kı cocuklar ölmesin ama daha çok ölecek.. Üzücü..

Uzmanların hepsi kendilerince çok güzel söylerler, bizim ebeveynlerimiz de bunların işlerine gelen kısımlarını çok güzel uygular ama birisi çıkıp da önce onlara kendilerini ezdirmeden insanlara saygı göstermeyi öğretin demez. Çekingen olup hakkını yedireceğine yırtık olup başkalarının hakkını gaspetsin yeridir. Çünkü o anne babalar da o kafayla yetişmişler. Çocuk eğitiminde eminim ki dünyanın en kötülerinden biriyiz. Hiçbir gelişmiş ülkede bizdeki gibi histerik şekilde durduğu yerde bebek arabası sallayan, 5 yaşında çocuğun peşinden elinde kaşıkla koşup yemek yediren anne babalar göremezsiniz. Hiçbirisi çocuğunu bizdeki gibi kolundan tutup sürükleyerek götürmez. Gel dedi mi o çocuk gelir, gelmezse de ikna edilir. Hiçbirisi sırf ağladı diye çocuğunu susturmak için yapmaması gereken bir hareketi yapmaz. O çocuklar da gayet mutludurlar.

Malesef işimiz çok zor.

Romedon
28 Ekim 2016, 09:04
aileler sallamıyor demiyor benim oğlum nerede kontrol emtiyor.Motora biniyor ama kask yok bişey yok. Benim annem motora dizliksiz binsem kızar giy şunları der öytle çıakrırıdı. İlk motoru aldığımda plakam yok diye bindirmezdi beni.Bunlar saldım çayıra mevlam gayıra

Mustaphalanx
28 Ekim 2016, 09:08
O zaman sürücü kursları fiyatları iki katına çıkarılıp ders müfredatı kaldırılsın. Ehliyet alma yaşı 12ye indirirsin. Belki kazaların önüne geçilebilir?

Sürücü kursuna gitse bile eğitim verilmiyor ki. Adamlar sadece para alıp belge veriyor. Eee şu ne bu ne diye soruyorsun. Iıı şu hocamız var şu kadar ücret karşılığında size anlatabilir bunları biz bilmiyoruz. O zaman sen eğitmiyorsan benden harç değil haraç alıyorsun! Bana ders veren "hoca" nın kaskı yoktu! Ben sürücü kursuna verdiğim parayı devlete ve o kuruma haram ettim. 840tl karşılığında ehliyet aldım ve 1saat motosiklet sürdüm!!! Eğitim yok!!!

kurubuz
28 Ekim 2016, 09:39
Sevdiklerine sabır diliyorum.
Benim de o yaşlarda oğlum var. Çocuğun gece vakti motosikletle, hemde kasksız gezmesi için cesedimi çiğnemesi gerekir. Aileler çok cahil.

MotoNoob
28 Ekim 2016, 09:58
Bu olaylara engel olmak için ilk Aileler ve sonra Sürücü kursları titizce eğitim vermeleri gerekir. Sonra Polisin sıkı kontrol yapması ve ufak hataları dahi acımadan Cezalandırması ile birkaç sene içinde etraf toparlanır.
Ben Ehliyetimi yaptığımda 5 Puanım kesildi. Niye? DUR Levhasında durduğum için.

Allah Ailesine sabır ve güç versin.

Kızıl pars
28 Ekim 2016, 10:03
Maalesef bu konu da diğer pek çok konu gibi neremiz doğru ki şeklinde, en azından uzunca bir süre çözümsüz olarak kalacak.

Belki de trafikte birbirimizi uyarmalıyız, böyle çocukları görürsek abilik yapmalıyız.
Gördüğüm kadarı ile devlet, polis, ceza, ehliyet kursu vb çözümler işe yaramıyor.

nazar48
28 Ekim 2016, 10:20
Bile bile lades...

istanbu_gezg
28 Ekim 2016, 10:36
Çok üzücü 16 yaşında bir çocuk motosiklet kullanabilir tabiki ancak eğitim ve destek alması gereken bir önemli husustur benim 13-14 yaşında kaç kez ölümden döndüğümü bisiklet ile saysam bitmez

https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/1510762_1399396236978245_1847087785_n.jpg?oh=b5c56 32efa1cbacd72e9a6d0604af030&oe=589A021B

14 yaşında bu mozuk paylaşmış bende bu yaşlarda keçimiz vardı karakacan der kovalardık köy meydanında,

Aİlesine Allah sabır versin ,

ufukt
28 Ekim 2016, 11:46
Bence 16 yaş motosiklet için çok ama çok küçük bir yaş. Adamın aklı başında değil ki bu merete binebilsin. Motoru muhtemelen hava atmak için kullanıyorlar düz yolda kurallara uyarak da hava atılmayacağına göre ... B sınıfı ehliyet için 18 yaş , A2 için 16 yaş !

Bu konuya göre bir yasa olmalı hatta 18 yaşa çıkarılmalı A2 ehliyet alma yaşı.

Metehan07-70
28 Ekim 2016, 12:23
Allah rahmet eylesin.
Yaş konusuna katılmıyorum, TRAFİĞE çıkmasına şiddetle karşıyım, fakat motora binmek için yaş hiçte küçük değil.
Burada yerel yönetimlerin ve devletin eksikliği bir kez daha ortaya çıkıyor. Örnek olarak; Ülkemde sanki her aileden bir kişi buz pateni yapıyormuş gibi, sağa-sola pistler yapılıyor, ama misal motosiklet cenneti Antalya da bile bir tane motosiklet ile ilgili, parkur-pist yok.
Yüzmede bilinçsiz yapılırsa tehlikeli bir spor, ama yüzme kurslarına çocuklar 3-4 yaşında bile başlayabiliyor.

Kızıl pars
28 Ekim 2016, 17:03
Yüzme de bilinçsiz yapılırsa tehlikeli bir spor, ama yüzme kurslarına çocuklar 3-4 yaşında bile başlayabiliyor.

Spor olarak yapılması konusunda Metehan'a katılıyorum.
Bazı sporlara çok küçük yaşta başlamak gerekiyor.
Bu durumda belki de federasyonun okullarda konu ile ilgili çocuklara eğitimler vermesi, imkan tanıması, yetenekli çocukları tesbit etmesi vs. gerekiyor.

Akrobasi de çok önemli bir spordur, hem de gösteri yönü vardır.
Sorun akrobasinin tarafikte yapılması, önlemlerin alınmaması.

ufukt
28 Ekim 2016, 18:02
Spor olarak yapılması konusunda Metehan'a katılıyorum.
Bazı sporlara çok küçük yaşta başlamak gerekiyor.
Bu durumda belki de federasyonun okullarda konu ile ilgili çocuklara eğitimler vermesi, imkan tanıması, yetenekli çocukları tesbit etmesi vs. gerekiyor.

Akrobasi de çok önemli bir spordur, hem de gösteri yönü vardır.
Sorun akrobasinin tarafikte yapılması, önlemlerin alınmaması.

Ben bu ölen çocuğun 16 yaşından daha küçük bir yaşta motora başladığına eminim. Ayrıca yaş konusunda hala aynı fikre sahibim . 16 yaşında bir çocuğa araba bile verilir ama motosiklet gibi trafiğe daha hakim olması gereken bir araç verilmez. Spor olarak elbette yapabilir yalnızca pistte kullanır , eğitim alanında kullanır.Forum yaş aralığı nedir bilmiyorum ama ülkemiz gençleri 16 yaşında motosiklet kullanacak olgunluğa sahip değiller

R3d
28 Ekim 2016, 19:41
Allah rahmet eylesin.
Yaş konusuna katılmıyorum, TRAFİĞE çıkmasına şiddetle karşıyım, fakat motora binmek için yaş hiçte küçük değil.
Burada yerel yönetimlerin ve devletin eksikliği bir kez daha ortaya çıkıyor. Örnek olarak; Ülkemde sanki her aileden bir kişi buz pateni yapıyormuş gibi, sağa-sola pistler yapılıyor, ama misal motosiklet cenneti Antalya da bile bir tane motosiklet ile ilgili, parkur-pist yok.
Yüzmede bilinçsiz yapılırsa tehlikeli bir spor, ama yüzme kurslarına çocuklar 3-4 yaşında bile başlayabiliyor.

Spor dedıgın sey trafıkte yapılmıyor. Bu sebeple 16 yasında bır cocuk motosıklete bınmemelı. Bak kenanın yanındakılere, ehlıyetlerı de yok, 16'dan daha kucukler, ama senı benı katlıyorlardır. Nerde? Pıstte. Bu ısın sporunu yapacak adamlar bıze haber olacak adamlar degıl, foruma 16 yasındayım ne alayım dıyen adamlar degıl, ehlıyetsızım kaza yaptım napacam dıyenlet degıl, ehlıyetsızım motordan dustum hastanede olay polıse gıttı nolacak dıyenler degıl. Bu ısın sporunu sessız sakın bır koselerde yapıyor ıstısna adamlar. Yanı bu ısın sporunu yapacak adamların her ısıne sponsorları kosuyor, burada baslık acma ıhtıyacları yok. Sız burada baslık acanlara bıraz bılınc yuklesenız yeter ya da trafıktekılere. Obur turlu daha cok okuyup gorecez bu haberlerı.

Jemand
28 Ekim 2016, 19:54
daha çok küçük be..

Mertcan39
28 Ekim 2016, 20:20
bana çok yakın yaklaşık 30 km Allah rahmet eylesin keşke kaskını ekipmanını taksaydı ehliyeti gelene kadar bekleseydi yazık oldu gencecik hayatı bitti

crxforever
28 Ekim 2016, 21:16
resmini profilini gördüm içim gözümden yaş geldi daha bebek yahu.
ehliyet yaşı daha önce de 17 idi. mesele ülkemizde okullarda ve ailede çocuklar yeterince donanımlı yetişmiyor. yaptığı işin nereye varacağını bilmeden, kuralları sadece cezalandırma aracı olarak gören bireyler yetişiyor."yahu ben bu lanet şeye biniyorum ama nasıl binmeli başkası nasıl biniyor?kaza yapan nasıl yapmış?"bu bilgi bolluğunda açıp bakma isteği yok. üstüne de yaşın getirdiği cesaret ve enerji eklenince acı sonuçları oluyor.

МОТОRCU
28 Ekim 2016, 21:27
Bence yanlışlar şunlardır ;
- "Motosiklet sevdası can alır " algısı.
- Eğitimsiz motosiklete binmek
- Devletin plakasız motosikletlilere göz yumması.
Bence doğrular şunlardır ;
- Güvenlik on plandayken motosiklet tatlı bir sevdadır. Öldürmez.
- Motosiklete eğitim alınarak binilir.
- Devlet kayıtsız motosikletlere ciddi önlem almalıdır. Böylelikle motosiklet hırsızlığı azalır, arabacıların motorculara saygısı artar.

Mstkdrglu
04 Kasım 2016, 22:56
Allah rahmet eylesin yaşı küçük bi kardeşimiz. Burada plakasız ekipmansız gezmesine izin veren polislerde ve bu yaştaki çocuğa motor alan ehliyet almayan ekipmansız motora bindiren ailede çok büyük bir suç var bana göre. Konuyu bilerek hortlattım belki böyle ekipmansız hala motora binen/binmek isteyen arkadaşların kafasına dank eder ne kadar önemi olduğunun