PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İSTEDİĞİM TİP MOTOR ÖNERİSİ :)

MERL1N
24 Ekim 2016, 23:04
Herkese iyi akşamlar aranızda yeniyim.
16 yaşında öğrenciyim boyum 1.70 kilom 50 ve zayıfım :)
(Moto Sohbet yazdığı için başlığı burada açtım)
Bundan önce aklımdan çok motor geçti;
ilk başta asya nostalji daha sonra ybr, fiddle, motoran dante vs. vs.
İlk defa arkadaşım fiddle almıştı bi tur istedim bi tur attım düşecek gibi (inerken motor yatıyordu) oldum.
Daha sonra arkadaşımın kanuni s170t'sini aldım rahat rahat kullandım(fakat dönerken çok genişten alabiliyorum)
Bu tür motorlar bana çok itici geliyor. Fakat öğrenciyim malum bütçemde yok.
-------
İstediğim motor tipi cbr tarzı supersport denilen motorlar fakat çok pahalı ben daha çok yarış tarzı seviyorum (hız hayranı değilim) nette gezerken Hero KARIZMA'yı gördüm biraz kaba ama fiyatı ve görünüş olarak en ucuz bilmiyorum sporta girmiyodur ama aradığım tip motor bu şekil grenajı vs yarış motoru tarzında.
-------
Bu arada motor biraz sağa sola kayınca yatacak gibi olunca zor kaldırıyorum. Bu psikolojik mi? fiziksel mi ? ileride alışırmıyım?
-------
Ehliyet konusunda önereceğiniz motor 125cc üstü ise en yakın olursa sevinirim zaten motor 125 cc yi geçse bile ne olur ne olmaz A1 almak istiyorum.
-------
Fiyat olayını mümkünse minimum olarak önerirseniz sevinirim.

R3d
24 Ekim 2016, 23:35
Motor saga sola kayınca yatacak gıbı olunca zor kaldırıyorsun ve bu fızıksel bır durum. Sende karenajlı bır motor ıstıyorsun boyle ss gıbı gorunen. 16 yasındasın muhtemel ıhtımalle ogrencısın ve maddı gucunu aılenden alıyorsun.

Sımdı dogrultmakta zorlandıgın motor, yarın bır gun yatacak, uzerınde sen varken veya yokken. Sen varken yattıgında karenajlar hasar gorecek sen bu maddı gucun altına gırebılecek mısın? Sen hasar goreceksın ve bunun maddı ya da manevı olacagı tamamen bır kumar. Buraya kadar her sey kabataslak. Sımdı balıgın kılcıklarına gelırsek bu motorun yakıtı, vergısı vesaıre yanı kısaca bır ısletım malıyetı var. Bunlar motorla olan kısım, ısın ekıpman malıyetı var. Kask ceket pantolon eldıven bot. Bunlar hep malıyet.

Ehlıyet konusuna gelınce, zaten motor 125ccyı gecse bıle a1 almak ıstıyorum dıyorsun, motor 126cc olsa bıle a1 ıle bınemezsın. 16 yasında a1 ehlıyetten farklı bır ehlıyette alamazsın motora bınmek ıcın.

Dolayısıyla 125ccyı gecmeyen bır motor alman gerek ehlıyetten sonra. Tabı motordan oncede ekıpman.

Sımdı bu kosullarda ehlıyet, ekıpman, motosıklet ve ısletım malıyetlerını hesaba kattıgımızda, maddı gucunu aılesınden saglayan bır ogrencı olarak karsılayabılecegıne ınanıyorsan motosıklet onerısını arkadaslar verecektır. Tabı once saydıgım seylerı karsılayabılır mısın bır dusun bence.

Uğur Gündüz
24 Ekim 2016, 23:39
cg al kardeşim. Ben aldım fıstık gibi memnunum.. I am keko :)

snappy x
24 Ekim 2016, 23:45
sana bisiklet gider..

MERL1N
24 Ekim 2016, 23:51
Motor saga sola kayınca yatacak gıbı olunca zor kaldırıyorsun ve bu fızıksel bır durum. Sende karenajlı bır motor ıstıyorsun boyle ss gıbı gorunen. 16 yasındasın muhtemel ıhtımalle ogrencısın ve maddı gucunu aılenden alıyorsun.

Sımdı dogrultmakta zorlandıgın motor, yarın bır gun yatacak, uzerınde sen varken veya yokken. Sen varken yattıgında karenajlar hasar gorecek sen bu maddı gucun altına gırebılecek mısın? Sen hasar goreceksın ve bunun maddı ya da manevı olacagı tamamen bır kumar. Buraya kadar her sey kabataslak. Sımdı balıgın kılcıklarına gelırsek bu motorun yakıtı, vergısı vesaıre yanı kısaca bır ısletım malıyetı var. Bunlar motorla olan kısım, ısın ekıpman malıyetı var. Kask ceket pantolon eldıven bot. Bunlar hep malıyet.

Ehlıyet konusuna gelınce, zaten motor 125ccyı gecse bıle a1 almak ıstıyorum dıyorsun, motor 126cc olsa bıle a1 ıle bınemezsın. 16 yasında a1 ehlıyetten farklı bır ehlıyette alamazsın motora bınmek ıcın.

Dolayısıyla 125ccyı gecmeyen bır motor alman gerek ehlıyetten sonra. Tabı motordan oncede ekıpman.

Sımdı bu kosullarda ehlıyet, ekıpman, motosıklet ve ısletım malıyetlerını hesaba kattıgımızda, maddı gucunu aılesınden saglayan bır ogrencı olarak karsılayabılecegıne ınanıyorsan motosıklet onerısını arkadaslar verecektır. Tabı once saydıgım seylerı karsılayabılır mısın bır dusun bence.

Teşekkür ederim güzel anlattınız. Manevi konuda ailem arkamda güvenlerini kazanmasam zaten bu işin altına girmem maddi konuda belli bir miktarı ailem karşılayacak en büyük vazife bana düşüyor iş konusunda çalışma vs bana düşüyor ki yaptığım hesaba göre kaza vs hariç maddi hesap bana gayet uygun geldi. Yani bu işte maddi kısmı en aza düşürmeye çalışıyorum istediğim şeyin mükemmel olma gibi bi eğilimim yok. Kastetmeye çalıştığınız karakterde baba parası yiyen istediğini aldıran hevesi olduğu için aldıran birisi değilim. Düşüncenize saygı duyarım teşekkür ederim. Önerebileceğiniz model var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:46 ----------

cg al kardeşim. Ben aldım fıstık gibi memnunum.. I am keko :)

cg olarak motoran dante çok hoşuma gitti aslında ama bilmiyorum ısınamadım yoksa bi cg ye göre çok hoş duruyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:49 ----------

sana bisiklet gider..

bu açıklayıcı cümleyi avelliğine veriyorum. teşekkür ederim.

snappy x
24 Ekim 2016, 23:52
kusura bakma abi

MERL1N
24 Ekim 2016, 23:57
kusura bakma abi

Estafurullah abi falan yalnız ithamın falan hoş değil paşam kimsenin kullanıdğı motoru vs sorgulama haddime değil ama kullandığın motora göre sofuoğlu'ndan farkıszsın :wiinkk:

R3d
24 Ekim 2016, 23:58
Teşekkür ederim güzel anlattınız. Manevi konuda ailem arkamda güvenlerini kazanmasam zaten bu işin altına girmem maddi konuda belli bir miktarı ailem karşılayacak en büyük vazife bana düşüyor iş konusunda çalışma vs bana düşüyor ki yaptığım hesaba göre kaza vs hariç maddi hesap bana gayet uygun geldi. Yani bu işte maddi kısmı en aza düşürmeye çalışıyorum istediğim şeyin mükemmel olma gibi bi eğilimim yok. Kastetmeye çalıştığınız karakterde baba parası yiyen istediğini aldıran hevesi olduğu için aldıran birisi değilim. Düşüncenize saygı duyarım teşekkür ederim. Önerebileceğiniz model var mı?

Ası cocuk, ben her hangı bır sey kastetmedım. Senın yaslarında benımde bır kardesım var ve ben kucuklerımı bırbırlerınden ayırmam. Kanunlar 16 yasında ehlıyet almanıza musade edıyor olabılır, ama bu kanunu cıkaranların paraya ıhtıyacı var. Bu parada vergıden, cezadan cıkıyor. Kanunu cıkaranların musterılerısınız yanı bır bakıma. Motor surebılecek fızıksel ve zıhınsel olgunluga sahıp oldugunuza dusunmuyorum. Dıkkat et, olduguna degıl olduguNUZA. Ha nerden mı bılıyorum, ınsan gorunumlu boyle essek gıbı bı kardesım var demıstım senın yaslarında, bu beyfendı gectıgımız gunlerde bır arkadasımın motoruyla kaza yapıp kafayı(motorun) dagıtmıs. Kısa bır zaman sonrada bır kazaya karısıp ıyı nıyetlı bırıne denk gelmıs ıkı tarafta bır hasarla karsılasmasalarda dustuler nıhayetınde.

Yanı hesaba katmadıgın her sey, hesaba kattıklarından once basına gelecek. Sen o fızıksel olgunluga erıstıgını dusunerek bındıgın motordan dusecek motoru ve asıl onemlı olan kendını yaralıycaksın. Tavsıye edebılecegım tek sey bısıklet. O da trafıge kapalı alanlarda.

Forumdan rıcamda, lutfen su cocukları kardesınız yerıne koyun. Motorunuzu kardesınıze verıp trafıge salar mısınız bır dusunun. Motor tavsıyesı falan vermeyın rıca edıyorum.

Merto54
25 Ekim 2016, 00:19
Genç kardeşimize gelen bazı yorumlar,biraz ağır sanki. Fakat bizim toplumda var böyle şeyler 21-22 yaşlarına erişmemiş fakat 14 yaşını da aşmış kardeşlerimize hep çok ufak müamelesi var tabi.

Yaşım 25,motosiklete yeni başladım,ama bu benim tercihim tabi. Üniversiteyi bu sene bitiriyorum. Fizik matematik dalında hesaplanabilir bilimler içersinde bir bilimci olacağım. Bu konuya şu yüzden girdim,dalım gereği çok fazla dönemsel yurtdışı eğitimleri aldım. Oradaki insanları gördüm. Şimdi bu konuyla bağıntılı motosiklet mevzusuna dalayım; 15-19 yaş arası bir birey dünya üzerinde,bir çok bilgiden sorumlu tutularak eğitim alıyor. Bu gençlerin zihni gayet açık durumda oluyor bu yaşlarda. Ülkemizde olmasa da özellikle Avrupa'nın kalburüstü ülkelerinde (İsviçre,Almanya,Norveç vs.) bu yaştaki insanların,insanlığa,bilime büyük katkıları iyi bir eğitim ile çoğu zaman gerçekleşiyor. Bu konuda bireysel şahit olduğum için direkt konuşabiliyorum.

Motosiklet kullanmakta,bu dünya gerçekleri oldukça zor olan bilgileri iyi bir eğitimle kazanmaktan kolay. Bu yaştaki insanların ehliyet Hakkı varsa iyi bir eğitimle de bu işi gayet düzgün,profesyonelce yapabilir. Ülkemizde her şeyi 30-35 yaş evresinde olan insanlardan beklemek bizi geriletir. Her eğitim bu genç kardeşimizin yaşlarında daha verimli.

Tecrübe konusu ise,bu insanlara bu fırsatı tanırsan ilerler. Forumu kısa süredir takipliyorum,hayli eğlenen trollümsü takılan yaşı bu arkadaşımızdan hayli fazla insanlar tabi var. Ha trolle de bağlarız,ama genç kardeşime tavsiye yapmayı seçtim bu başlıkta.

Şimdi genç kardeşim,motor tavsiyesini cc sini falan geçelim. Bu işe burdan başlayamayız. Şimdi sen başlıca yapacağın işi bu konuda sıkı bir eğitim almak olarak belirle. Bu konuda güzel bir eğitimden geçtikten sonra,bu işe gir. Çünkü merakından dolayı gözünde canlandırdığın makinalar gerçekten iyi bir sürücü olmanı gerektiren makinalar.

Daha sonra,trafikte bulunurken sana gerekli ekipmanları edin; sadece kıyafet değil,belgelerin,ehliyetin vs.

Daha sonra eğitim aldığın profesyoneller sana sen bu işi artık yapıyorsun dediğinde kanunların sana belirttiği ehliyet düzeyinde olan,içine sinen hangi makinaysa onu al bin.

Kolay gelsin.