PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Honda Eğitim!

viper_1
01 Temmuz 2006, 21:16
Arkadaşlar ,
HONDA eğitim merkezi , motosiklet sürüş eğitimi ve diğer eğitimler nerelerde yapılıyor?
Eğitimler hangi firmalar veriyor?
Fiyatlar ve süreleri ne kadar?

A2 ehliyetim var.Motosiklet konusunda 1 yılı geçkin , sağlam bir geçmişim var!
Acaba benim de eğitmen olmam mümkün mü??

Tabi bu sürüş teknikleri kurslarından sonra nasıl eğitmen olunur??

gupilya
01 Temmuz 2006, 21:19
sitesi aşağıda işine yarar umarım
http://www.honda.com.tr/motosiklet/pages/?page=egitim

bbaday
01 Temmuz 2006, 21:39
bende merak ediyorum beceri kazanmanın ötesinde motor eğitmeni olabilmek için nereye başvurmamız ve ne yapmamız lazım ..

misirli
01 Temmuz 2006, 22:18
merhaba,

ben honda eğitimlerini 3 kere aldım. o yüzden merak edenlere faydası olabilir diye yazıyorum. (honda motorlarını sevmemden başka honda ile bir alakam yoktur. hatta motorum honda bile değil.)

önce başlangıç seviyesine katıldım. ehliyetim vardı ancak vitesli motor tecrübem hiç yoktu. sadece scooter kullanıyordum. birinci kur eğitim tamamen 125 veya 250 cc vitesli motorlarla veriliyor. hepsi özel korumalı. en başta motorun günlük kontrolleri ile başladık. daha sonra doğru oturma pozisyonundan kontrolleri doğru vermeye kadar kapalı alanda ve eğitim vermenin eğitimini almış (bir çeşit motor eğitim pedogojisi de diyebilirsiniz) kişiler tarafından verilen ve belli bir eğitim sistematiğini takib eden 2 gün geçirdik. toplam yaklaşık 16 saat kadar. slalom, güvenli fren, hızlanma ve yavaşlama, slalom, ile devamlı tekrarlayan hareketler ile ilk kurun sonunda trafiğe güvenli olarak çıkabilme hissine sahip olmuştum. (gerçi katılanlar arasında motoru olup temel bilgileri ve kontrolleri bilmeyenler de vardı.) birinci seviyeden sonra hocaların tavsiyesiyle 3. kura katıldım. (ve hala motorum yoktu.) bu seviyede ise motorlar artık 600 veya 900 cc idi. yine özel korumalı olarak. hareketler temelde aynıydı. dönüşler, frenler, kontroller. bunlara ek olarak acil durumlarda kaçınma manevraları (bazı yerlerde kıvırmaca denilen), dar bir levha üzerinde (30cm ve 15 m uzunluğunda) minimum hızda gitme (en azından 15 20 sn, hiç de kolay değildi), engebeli arazide ayağa kalkarak yavaş gitme (yere koyulmuş bir merdivenin üstünde) gibi hareketler vardı. ancak bu hareketleri öğrenme düzeyim sertifika almama yetmesine rağmen tam olarak becerdiğime inanmadım. kendi motorum ile 8 ay kadar trafikte dolaştıktan sonra geçemnlerde bir kez daha 3. kura katıldım. artık bu hareketleri daha iyi yapabildiğimi gördum. (artık motorlar cbf500 olmuştu.) bir de ek olarak alan genişletilmiş ve yokuşta u dönüşü gibi bazı ek manevralar programa katılmıştı. hasılı ben eğitimi çok sevdim. herkese tavsiye ederim. hatta utanmasam bir daha 3. kura yazılırım. (ancak hanım bu işe çok kızar.) bu arada son katıldığım 3. kurda, ben 40 yaşındayım, 60'ında olan, 18 yaşında çocuğu olan, bayağı büyük motora sahip olanlar gibi kişiler de vardı. ve gördüm ki trafikte kullanırken güvenli sürüşü çok kimse bilmiyor. (ne olur kimse üstüne alınmasın.) bir diğer tarafı da hazırlanan parkurda kukalarla yapılan yollar devamlı değiştiği için eğlenceli bir aktivite olarak da düşünülebilir. lunapark gibi.:)

neyse bayağı uzun oldu... kusura bakmayın...
sağlıcakla kalın...

mehmet ali
01 Temmuz 2006, 22:21
abi soygunmu yapıolar bu kadarı çok pahalı topu topu bir kaç gün

misirli
01 Temmuz 2006, 23:37
yok yahu..ne pahallısı..istanbul'da bazı yerler saatine 50 ytl istiyor ve alıyorlar eğitimin. buraya bakarsan 3. kur için 280 ytl.. yaklaşık 16 saat desen saati 17.5 ytl eder. bence hiç de pahallı değil.

viper_1
02 Temmuz 2006, 00:29
misirli , öncelikle aramıza hoşgeldin.
hiç gözümden kaçırmam , yani üyeleri :)

verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim!
honda'nın sitesine baktım!saatler hakkında pek net bilgi bulamadım..

şehir dışından gelen birisi için sence nasıl olur?
yani bu eğitimler 1 hafta mı sürüyor? yoksa gerçekten günde 1 saatten 16 gün mü sürüyor?

ledo
02 Temmuz 2006, 01:16
viper1,

dayanamadım sonunda yazdım :)

Bir de internetçi geçiniyorsunuz, tek bir tıklama ile tüm cevapları Honda nın sitesinden almak varken, burada didinip duruyorsun :mrgreen:

Önce şunu söyleyeyim ki sorduğun sorulan cevabı Hondanın sitesinde var.

http://www.honda.com.tr/motosiklet/pages/?page=egitim_80

ama ben yinede cevap vereyim :

Bu eğitimler 2 gün sürüyor, Sabah 09:00 ile akşam 16:30 arası. Arada bir de öğle yemeği için mola var.

Bir de şu eğitmenlik meselesi için kısa bir cevap yazayım. Eğer bir Hornet üzerindeyken, yerde düşen kukaları kaldırıp, tekrardan doğru yere koyabiliyorsan, sanırım bu işi yapabilirsin :mrgreen:

ortomoto
02 Temmuz 2006, 01:53
güvenli sürüş 1 eğitimine katıldım . iyiydi. hiç motor tecrübem olmadan motor kullanmayı öğrendim . şimdi kendi motorumla öğrendiğim temel teknikleri geliştiriyorum . eylül ayında 2. aşama eğitime de katılacağım . herkese şiddetle tavsiye ederim. verilen paraya fazlasıyla değer. zaten eğitim tarihleri açıklanır açıklanmaz müracaatler nerdeyse doluyor.
KAÇIRMAYIN

gaffar
02 Temmuz 2006, 02:06
Viper1 kardeşim hakkaten ayıp yahu. Sana sitenin adresni vermişler zahmet edip bir okusan olmaz mı?

Hondanın Güvenli Sürüş 1 eğitimine katıldım. Eylülde Güvenli Sürüş 2 'ye katılacağım. Bence eğitim ücreti makul. Şöyleki benzin motor ve hasarlar Hondaya ait. Bazı yerlerde kendi motorunla ve benzininle eğitim alıyorsun ve tüm riskleri üstleniyorsun. Honda'da ise eğitim ücretinden başka beş kuruş vermeyeceğin garanti. Öğrenmek için bu çok önemli aslında. Kendi motorunla düşersem düşüncesiyle bazı hareketleri tam olarak yapamayabilirsin. Hatta bu gerçekten düşemene bile sebep olabilir. Ben her motorcuya tavsiye ederim.

viper_1
02 Temmuz 2006, 03:14
viper1,

dayanamadım sonunda yazdım

Bir de internetçi geçiniyorsunuz, tek bir tıklama ile tüm cevapları Honda nın sitesinden almak varken, burada didinip duruyorsun

Önce şunu söyleyeyim ki sorduğun sorulan cevabı Hondanın sitesinde var.

http://www.honda.com.tr/motosiklet/p...page=egitim_80

Viper1 kardeşim hakkaten ayıp yahu. Sana sitenin adresni vermişler zahmet edip bir okusan olmaz mı?

Tamam abiler , vurmayın , ben yaptım..Ekmek parası için yaptım:P :P :P

Hocam walla şaka biryana , ben olayları karıştırdım.

Topicin başlığını farklı açtım , konuyu farklı yazdım , sorum da karıştı.:cyclopsan

Ben asıl soruma döneyim , eğitmen nasıl olcaz peki??

bbaday
02 Temmuz 2006, 11:23
heh konunun özüne gel aslında viperinde öğrenmek istediği sorunsundanda anladığım gibi buydu ama bende biraz münneccimlik olduğu için hemen anladım

peki hondadan eğitimi tamamladığımızda aldığımız sertifika yada benzeri birşeyle eğitmen sıfatını taşıyormuyuz yoksa farklı bir kurs gibi biryere mi gitmliyiz

not.. nette aradım sadece honda eğitim sürüşleri çıkıyor bilgisi olan paylaşırsa sevinirim

ledo
02 Temmuz 2006, 11:55
peki hondadan eğitimi tamamladığımızda aldığımız sertifika yada benzeri birşeyle eğitmen sıfatını taşıyormuyuz yoksa farklı bir kurs gibi biryere mi gitmliyiz

Honda'dan aldığın sertifika bir kağıt parçası...

Sen ona bakıyorsun, o sana bakıyor. Önemli olan, o kağıt parçasını almaya hak kazanmadan önce beynine kazınanlar.

gaffar
02 Temmuz 2006, 17:18
Honda sadece motosiklet kullanmayı öğretiyor. Motosiklet kullanmayı öğretmeyi öğretmiyor. Bu yüzden verdiği sertifika da motosiklet kullanabilirlik ile ilgili eğitimle ilgili değil.

poseidon_20
03 Temmuz 2006, 20:15
Arkadaşım eğitmen olabilmen için yüksek okul mezunu olman gerek daha sonra sürücü kurslarından birisiyle anlaşıyosun milli eğitim bakanlığına kursa gönderiyolar ve eğitmen oluyosun

johnny_rook
03 Temmuz 2006, 23:47
eğitim sırasında ben de sormuştum ama soruyu çok net cevaplamamışlardı, elemanlar honda personeliydi birincisi, japonlardan özel eğitim mi almışlardı, oraya gidip kurslara mı katılmışlardı, öyle bir şeyler hatırlıyorum
ama ledonun dediği gibi 900 lük bir hornet ile yere düşen kukayı yerine koyabilicek kadar yada bir metre aralıklarla dizilmiş kukaların arasından vın vın vın vın vın şeklinde hiç ritmini bozmadan geçebilecek kadar tecrüben varsa belki birşeyler olur