PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KARARSIZ'la Çok Uğraştık Ama...

pitho
30 Eylül 2016, 07:03
Adamla uğraştık ama ben ondan beter durumdayım. Daha önce de bahsetmiştim durumumdan. Son noktaya geldik. Pazartesi motosiklet alacağım.
Honda CBR 250R (Neon Sarı-Siyah) motosikleti görünce işte bu benim olmalı diyerek yola çıktım. Onun renklerine uygun ekipmanlarımı aldım. Ehliyet sınavına girdim. Ehliyetimi aldım. Sıra motosiklete gelince maddi olarak sıkışacağımı düşündüm ve alternatiflere baktım. Burada da devreye Benelli TNT25 girdi.
Şuanda inanılmaz derecede KARARSIZIM ve sizlere son kez danışmak istedim. 14.200 TL Honda CBR 250, 9.250 TL Benelli TNT25 (ikisi de plaka ruhsat hariç fiyatlar). Honda alırsam hayallerime ulaşacağım ve maddi olarak biraz sıkışırım. Benelli alırsam sıkışmam ama hayallerim ve kıyafet seçimim yalan olur.
İnanın uyuyamaz haldeyim. Ne yapacağımı şaşırdım. (Her seçim konusunda boy kilo yaş soruluyor, sırasıyla 1.73 - 65 - 32)

cagiran
30 Eylül 2016, 07:10
Günaydın :)

Maddi olarak biraz sıkışmanızı tavsiye ederim.

pitho
30 Eylül 2016, 07:13

Maddi olarak biraz sıkışmanızı tavsiye ederim.

Yukarıda yazmayı unuttum. Honda'nın 250 RR ı çıktığı zaman motosikletin değer düşme durumunu da biraz düşündüm. Kafam allak bullak oldu.

something123
30 Eylül 2016, 07:18
Biraz sıkış bence de.. kiyafetleri de almışsın.. 2 yil binersin cbr cbrdir her daim satar bence..

mgora
30 Eylül 2016, 07:22
Benelli benimde Pulsar almadan beklediğim bir motordu ama çok geç girdi ,daha tam rüşdünü ispatlamadı.(Ben Bajaj Pulsar aldım memnunum)
Bu arada maliyet kıyaslamasında servis maliyetlerinide göz önünde tutmak lazım örneğin Pulsar 200Ns , 5000 bakımı 100 tl tutarken , Suzuki inazuma'da bu bakım 300-400 tl ciddi fark.Sadece ilk alma maliyeti değil , kullanım maliyetleri de önemli.

RedCBR125
30 Eylül 2016, 07:28
Cbr sıfırı 14.700 değil mi hocam pazarlik mi yaptiniz ya da 2015 falan mi 14.200 e nasıl dusurdunuz ? :)

karaca3
30 Eylül 2016, 07:36
Odemede zorlanmayacaksaniz honfa alınız
Benelliyi her kullandiginizda,honda aklınıza geldiginde motordan keyif alamiyacaksiniz.

pitho
30 Eylül 2016, 07:53
Ilginiz icin tesekkur ederim. Evet pazarlik yaptim pazarlik sunnettir :)

SONSiyah
30 Eylül 2016, 08:01
Evet bu da bir hastalık. KARARSIZLIK Hastalığı

Benimde yaklaşık uzun zamandır düşündüğüm motosikletler ver Daelim Daystar 250, Honda CMX 250 Rebel

Şimdi senin ekipmanlar alınmış falan her şey hazır benim henüz değil maalesef motosiklete de daha var karar veremedim belki de şöyle yapacağım ikisine yine uzak durup maddi olarak bir de başlangıç için scooter diyeceğim ama şuan gönlüm Daystar ve Cmx 250 den yana bakayım hayırlısı daha 5 Ay var o zamana kadar yaşarsak :)

c4gin
30 Eylül 2016, 08:05
2. el 3-5bin km de temiz bir cbr alın derim, ya da 2. el R25 derim.
Birde hangi motoru alırsanız alın sürmeden almayın.

yürekçe
30 Eylül 2016, 08:21
KEŞKEEE!!! ağır bir kelimedir..
pişmanlık aklı yorar, hayalleri yaşadıkça insan umut etmeye devam eder..
ben olsam hayallerim için az daha sıkardım dişimi ;)
ama yaklaşık 15.000tl yi de 250 lik bir motora vermezdim :)

hakkında hayırlısı..

mrkcn
30 Eylül 2016, 08:25
Benelli'yi sürerken keşke diyeceğime 2-3 ay daha beklerim hayalimdeki motosikleti alırım.

Erdost
30 Eylül 2016, 08:33
Sıfır uygun renklerde Rs 200 de olabilir.Tnt de güzel bir motordur, Cbr ile arasındaki en belirgin fark fiyatdır.Takılıp kalmayın bence birşeye.

Tnt alırsanız hem elinizde ciddi bir para kalacak, ve naked olduğu için aksesuar takip doldurabilirsiniz.Birkaç sene binip maddi imkanlarınız daha iyisine el verdiğinde değiştirirsiniz.

Şunu da unutmayın, tamam şimdi heyecan var ancak Cbr alınca oo süpermiş herşey süper gibi birşey olmayacak birkaç ay sonra herşey normale dönecek maddi zorluklar size kalacak :)

pitho
30 Eylül 2016, 09:15
Sıfır uygun renklerde Rs 200 de olabilir.Tnt de güzel bir motordur, Cbr ile arasındaki en belirgin fark fiyatdır.Takılıp kalmayın bence birşeye.

Tnt alırsanız hem elinizde ciddi bir para kalacak, ve naked olduğu için aksesuar takip doldurabilirsiniz.Birkaç sene binip maddi imkanlarınız daha iyisine el verdiğinde değiştirirsiniz.

Şunu da unutmayın, tamam şimdi heyecan var ancak Cbr alınca oo süpermiş herşey süper gibi birşey olmayacak birkaç ay sonra herşey normale dönecek maddi zorluklar size kalacak :)

Bundan korkuyorum zaten. Her iki şekilde de pişmanlık olur mu diye düşünüyorum. CBR alsam 3-5 ay sonra keşke TNT alsaydım da bu kadar sıkışmasaydım dermiyim? Ya da TNT alsam, keşke CBR alsaydım hayallerime yine ulaşamadım yaş da ilerliyor gibi cümleler kurarmıyım? Bunlar hep çelişki, hep kararsızlık.

mzy
30 Eylül 2016, 09:23
senin yerinde olsam direk tnt alırım düşünmeden.ama sen çok istiyorsan kesinlikle cbr almalısın.banada aynısı olmuştu bekledim baya 1-2 ay,sonra zamanla kararımı daha iyi verdim gittim aldım biyere kaçmıyo sonuçta

Metehan07-70
30 Eylül 2016, 09:25

Yukarıda yazmayı unuttum. Honda'nın 250 RR ı çıktığı zaman motosikletin değer düşme durumunu da biraz düşündüm. Kafam allak bullak oldu.

RR çıktığında düz cbr ın fiyatının düşmesinden bahsediyorsunuz, ama tnt yi hemen ve zararsız elden çıkarabileciğini düşünüyor musunuz?
pitho; hiç bir zaman motor alırken kar etmeyi veya zarar etmemeyi ilk tercih olarak düşünme.

fatihbugra
30 Eylül 2016, 09:34
Şahsi fikrim maddi anlamda rahat olarak motor kullanmanız. Motor işi eğlenceli ve güzel bir aktivite. Bunun için de sevdiğiniz motor ile yapmanız daha hoş. Hep aklınızda kalacak.Honda 2017de yeni modeli çıkaracak. Bu anlamda şimdi sıfır almak mantıklı değil. Temiz bir ikinci el bulup 2-3 bin lira altına alsanız yine de sizi rahatlatır diye düşünüyorum.

yürekçe
30 Eylül 2016, 09:35
bir de şu var ki, en fazla yaşanan olay sanırım bu;

Büyük hayaller ve umutlarla 250cc motosiklet alınır
güzel güzel binilir,
sonra grup geziler falan ve geride kalınmaya başlar ve yavaş yavaş tecrübe de artmıştı ve motor artık yetmemeye başlar
sonra 3000tl kadar zararına satılır, tüm aksesuarlar da beraber gider ve tekrardan -3000 tl gibi + plaka+aksesuar+(takıntılı olan için kask rengi, mont rengi uymazsa )ekipman... ortalama -5000 e çeker..
sonra o karar sizin kaderiniz olur çıkar eğer maddi imkanlarınız kısıtlı ise..

uygun fiyatlı temiz bir ikinci el alınız
sonra zaten zorlanmamış olan bütçeyle daha rahat binilir.
borç öderken, benzin, vergi, sigorta falan filan ve gezilerdeki kişisel yeme - içme masrafları da eklenince
ne geziden zevk alınıyor ne de gezide zorlanan bütçeden sonra ki aybaşına kadar geçen süreden..

iyi araştırın, en fazla 1-1,5 yıl içinde değişikliğe gideceksiniz..
hepimiz gittik
hepimiz geçtik, geçiyoruz ve geçeceğiz bu yollardan.
ve bir de üslup, tarz oturacak..
hemen herkes cruiser ( chopper ) ile başladık
sonra naked ya da ss
sonra kimi hard enduro, kimi trail, kimi soft, kimi asfaltçı, kimi toprakçı sürüşlere meylediyoruz :)
yani diyeceğim şu ki,
ben bu yaşta ve onlarca motosiklet alıpğ satmış olmama rağmen hala bir motosikletin düşünü kurarım, alacağım zaman uykusuz kalırım, alınca çocuk gibiyimdir.. bu heyecan gerçek sevdalılarda geçmez ;)

Sözün özü,
barutunu doğru kullan..
aynı hayale kinci elde de ulaşabilirsin..
tek fark,
benellinin ikinci eli daha zayıf.
ikinci el bir honda düşün..

dewo24
30 Eylül 2016, 10:59
Motosiklet keyif işidir
hayalindekini almazsan devamlı aklında "keşke" olacak ve zevk alamayacaksın
bence de biraz sıkış :)

tigermbz
30 Eylül 2016, 11:06
yalınız, benelli sürerken keşke demezsiniz, hatırlatayım

Darkcity2000
30 Eylül 2016, 11:08
No pain, no gain!

Macit250
30 Eylül 2016, 11:26
Şahsi fikrim

14000 tl 250 cc bir motosiklete vermem,özellikle cılız yeni kasa cbr 250 hiç vermem.Yamaha r25 verebilirim mesela.Ama hondaya kesinlikle vermem.
Tnt yede 9 küsür vermem ,ne olduğu belirsiz bir markaya o meblağları vermek sacmalık.Git pulsar al ona bin daha iyi diye düşünürüm.
Takıntı ve kuruntu yapmazdım.Bütün herşeyim takım olsun şöyle olsun böyle olsun diyede düşünmezdim.Bende ilk motosikletime ucuz bir crusierle başladım.Motosiklet kırmızı benim kaskım griydi.Paramın yettiği kadarı ile ucuz mont eldiven aldım.Sabır ettim bir ay kaliteli bot ,bir ay eldiven bir ay mont derken durumumu düzelttikçe motosikletimide 1 den 10 kadar maddi olarak pahalı şekilde büyüttüm.

Acele etmek mantıklı değil.Tnt felan almak bana göre pişmanlıkdır.Piyasası vs olmayan bir malı ucuz diye heleki 0 olarak almak kesinlikle bana uymaz.2. el honca cbr ile başla yinede gidip 0 alma .Zaten paran yok olduda yattın kalktın ,granaj fiyatlarından haberin varmı ?

Al kardeşim 2011 üstü bir cbr 250 motosiklete alış iyice zarar etmeden geri satarsın.
Mesela şöyle düşün;

Şimdi 14000 yeni alet alsan ıvırı zıvırı 15500 gelecek o.Ekipman alacaksın 1000 1500 tl dünyanın parası tutar.
Ama gidip 8000 tl ye bir eski kasa cbr 250 alıp ekipmanlarınıda 1 kere adam akıllı en pahalısından yaparsan.Ne borç yükü altında ezilmiş olursun .Nede 1 2 sene sonra fazlaca zarar etmiş.

Her aslanın gönlünde bir güzel yatar .Ama o güzel hemen gel deyince gelmiyor.Ben mondialle başladım mct 250 ile bir sürü motosiklet değiştirdim.Şu an 2 tane motosikletim var.Kawasaki görünce içim gidiyordu.Şimdi biniyorum .Hayat süprizlerle dolu yarının ne getireceği belli değil.O yüzden acele karar verme .Hadi kolay gelsin dostum.

kadango
30 Eylül 2016, 12:32
Yazık yav 14.000 nedir CBR250'ye... TNT'nin fiyatı alınası. 5.000TL'den bir şey olmaz kıyafetleri de almışın CBR'de senin gönlün bana kalırsa, CBR al.

pitho
30 Eylül 2016, 12:43
Herkese ilgisi icin cok tesekkur ederim. Ikinci el motosiklet almak bana pek mantikli gelmiyor. Amacim 0 alip satarken kar etmek degil sadece yeni kasasi biraz tedirgin ediyor. Farkli bir motosiklet alinca aklimin kalacagini biliyorum. Sanirim CBR alicam. Magazada gordugum zaman bile heyecanlandiriyor.

RruDeBoyY
30 Eylül 2016, 13:03
cbr 250 almalısın bence düşünme bile

JafJaf
30 Eylül 2016, 17:58
Adam öldü halen kemiklerini sızlatıyonuz. Yeter artık be..

pitho
30 Eylül 2016, 18:09
Adam öldü halen kemiklerini sızlatıyonuz. Yeter artık be..

Sadece andik. Ve kararsizligin nasil bir durum oldugunu, kendisine hak vermemiz gerektigini anladik.

polo34
30 Eylül 2016, 19:16
Motora ne kadar sıklıkla biniyorsunuz? Hergün binip, çok km yapacaksanız Honda alın, hiç düşünmeyin...

Eğer hafta sonu sürücüsü iseniz Benelli alın, az km yapacağınız için temiz temiz kullanırsınız, 5000 tl fark az değil, eğer Benelli alırsanız motoru 3-4 yıl satmasanız iyi olur, ikinci el zararı minimum olur...

Motosiklet_C
30 Eylül 2016, 19:17
hevesimi atiyim diyosan benelli. lakin hevesimi atarken bir yandanda kafam rahat olsun diyosan agresif olsun güvenilir olsun diyorsan hani CBR 250.