PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorda yarım debriyaj

mazaderin
20 Eylül 2016, 16:09
Arkadaşlar merhaba bildiğiniz gibi yokuşta arabayı kaldırırken yarım debriyaj yapıldığı zaman frene basmaya gerek kalmıyor. Acaba bu durum motorsiklette de oluyor mu?

freewill
20 Eylül 2016, 16:12
yalnız bahsettiğiniz teknik debriyaj balatasının canını almak için harika bir yol :) sorunuza gelecek olursak oluyor.

Mengu16
20 Eylül 2016, 16:14
Motosiklet debriyajları arabalarınkine göre basittir ve yağlı debriyaj uzun süre yarım debriyaj yapamaz. Debriyaj balataları arasındaki yağ tükendiği anda debriyaj birden kilitlenmeye meyillidir. Bu yüzden sıkışık trafikte yarım debriyaj yapmak için balatalar yağlansın diye debriyajı çek bırak yapmak gerekir. Arabalardaki gibi yokuşta debriyajla tutmayı beklemeyin. Zaten debriyajın kullanım amacına ters ve zararlı bir eylem.

yalnız bahsettiğiniz teknik debriyaj balatasının canını almak için harika bir yol :) sorunuza gelecek olursak oluyor.
Manuel debriyajlı motorda pek olmuyo sizinki merkezkaç kavramalı kuru debriyaj.

serhat207
20 Eylül 2016, 16:26
Arkadaşım debriyaj 3-5 metre kalkarken yarım basılır en fazla sonrasında bırakılır, çok yormamak lazım aleti elinde kalabilir.

DKN
20 Eylül 2016, 16:32
Motosiklet debriyajları arabalarınkine göre basittir ve yağlı debriyaj uzun süre yarım debriyaj yapamaz. Debriyaj balataları arasındaki yağ tükendiği anda debriyaj birden kilitlenmeye meyillidir. Bu yüzden sıkışık trafikte yarım debriyaj yapmak için balatalar yağlansın diye debriyajı çek bırak yapmak gerekir. Arabalardaki gibi yokuşta debriyajla tutmayı beklemeyin. Zaten debriyajın kullanım amacına ters ve zararlı bir eylem.

bi de yokuşta kaydırmadan kaldırsınlar değil mi ? arabacılarda el freni kombinasyonu yapsın yoksa debriaja extra yük biner

freewill
20 Eylül 2016, 17:03

merkez kaç kuvvetinden kurtulmak için o yüzden hızlı kalkış yapmak gerekiyor skuterlerde :)

Mengu16
20 Eylül 2016, 17:11
merkez kaç kuvvetinden kurtulmak için o yüzden hızlı kalkış yapmak gerekiyor skuterlerde :)
Merkezkaç kuvveti sayesinde hareket ediyo motor :) Ne kadar fazla gazlayıp motor devrini yükseltirseniz debriyaj parçaları debriyaj tamburuna o kadar fazla baskı uyguluyor.

freewill
20 Eylül 2016, 17:31
Merkezkaç kuvveti sayesinde hareket ediyo motor :) Ne kadar fazla gazlayıp motor devrini yükseltirseniz debriyaj parçaları debriyaj tamburuna o kadar fazla baskı uyguluyor.

akşam akşam kafa kalmadı yahu tam tersini söyleyecektim :mrgreen: Bir yandan video editleyip bir yandan yazınca böyle oluyor kafa kayışa gitti :)

hasmet
20 Eylül 2016, 18:15

Sizin kullandiginiz modellere has bir ozellik olmasin bu durum? Motor yagini kirlettigi icin debriyaji surekli kullanmiyorum, ancak yarim debriyajla uzun sure kullanma konusunda bir sorun yasamadim simdiye kadar simdiki ve onceki motosikletlerimle (Honda ve KTM). Hele hele debriyaj yarim cekiliyken kavrama hic yasamadim.

Gerci KTM debriyaja surekli yag puskurtuyor, ama Honda da oyle bir mekanizma yok bildigim kadariyla.

Mengu16
20 Eylül 2016, 18:31
Sizin kullandiginiz modellere has bir ozellik olmasin bu durum? Motor yagini kirlettigi icin debriyaji surekli kullanmiyorum, ancak yarim debriyajla uzun sure kullanma konusunda bir sorun yasamadim simdiye kadar simdiki ve onceki motosikletlerimle (Honda ve KTM). Hele hele debriyaj yarim cekiliyken kavrama hic yasamadim.

Gerci KTM debriyaja surekli yag puskurtuyor, ama Honda da oyle bir mekanizma yok bildigim kadariyla.
Sıfır km Bajaj Pulsar bile aynısını yapıyordu. Bildiğim kadarıyla KTM bloğu var onda da.

linkinpark20
20 Eylül 2016, 18:46
Ben yokusta sag ayagım arka frende bekliyorum sonra normal geri kacırmadan kalkıyorum. Eğitim almadım ne kadar dogru bilemem.

hasmet
20 Eylül 2016, 20:13
Sıfır km Bajaj Pulsar bile aynısını yapıyordu. Bildiğim kadarıyla KTM bloğu var onda da.
Açıkçası her KTM'de var mı bilmiyorum. LC8'te var. Ama Hondalarda da debriyaj yarım çekiliyken yağın yok olup debriyajın kavramasi sorununu yaşamadım hiç, VLX600, CB900F ve CB1000R ile.