PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Yağ Vidasi

sagopa422
17 Eylül 2016, 10:40
Arkdaşlar motorum 150cc lik Chopper tipi uzun yol motoru geçtiğimiz günlerde arkadaşım kaza yaptı allahtan kendınde bir şey yok. neyse konumuza dönelim motorumun alt yağ vidasi sıkıntılıydı ama o gün kazadan sonra vida çıkmış bütün yağı boşaltmış vida yerine olmuyor ne yapmalıyım ? motorun başka yerinden yağını boşaltabilirmiyim ?

beyefendi
17 Eylül 2016, 11:22
Bi tornacıya gidilir ve vidanın deliği tekrar oyulur vida da sorun yok ise

Erhan Tosun
17 Eylül 2016, 11:54
vidanın (yağ tapası) bağlandığı yer söküle bilir parça olması lazım, yalama olmasına karşı önlem olarak, o parçayı söküp değiştire bilirsiniz ya da torna, frezesi olan bir yere yenisini yaptıra bilirsiniz, parça yanılmıyorsam alüminyum dur, kaynak yaptırıp yeniden delik ve diş yaptıra bilirsiniz.

Saygılar.

sagopa422
17 Eylül 2016, 11:58
kaynak tutmuyor motorun o alt şanzıman yerinden denedik vidayı kaynatmayı ama vidada sorun yok aynı vıdadan aldım yınede damala damla kacırıyor vida boşa dönüyor yani
yinede teşekür ederim denicem:cat:

Erhan Tosun
17 Eylül 2016, 12:07
kaynak tutmuyor motorun o alt şanzıman yerinden denedik vidayı kaynatmayı ama vidada sorun yok aynı vıdadan aldım yınede damala damla kacırıyor vida boşa dönüyor yani
yinede teşekür ederim denicem:cat:

Hocam vida dan bahsetmiyorum ben, bağlandığı yer bozuk dişler yalama olmuş o kısımdan bahsetmiştim.Tapa yeri yalama diye şanzıman blounu değiştirmek mantıksız o kısım yekpare parçadır.

Bakın bu benim motorun parçası aldığımda yerde 2 damla yağ gördüm ve tapaya baktığım da yağ kaçırdığını fark ettim, yalama olmuş boşa dönüyordu, yenisine baktım baya pahalı benimde yenisini yapmaya imkanım var paslanmaz dan yenisini yapıp taktım.

Eski parça ve bağlantı şekli.
http://i.hizliresim.com/yVqb09.jpg (http://hizliresim.com/yVqb09)

buda yeni parça.
http://i.hizliresim.com/6mN3JE.jpg (http://hizliresim.com/6mN3JE)

shruikan
17 Eylül 2016, 12:07
vidanın etrafına sicim midir nedir o zımbırtıdan sarmayı denesen? hani genelde musluk bağlantılarında yaparlar ya...

sagopa422
17 Eylül 2016, 12:11
hepsini tek tek denicem söz :D

Erhan Tosun
17 Eylül 2016, 12:14
vidanın etrafına sicim midir nedir o zımbırtıdan sarmayı denesen? hani genelde musluk bağlantılarında yaparlar ya...

Teflon bant vidayı sabitlemez sadece sızıntıyı engeller, blok ısındığı zaman vidanın yerinden çıkma olasılığı var, buda kaza yapmanıza neden ola bilir.

Resim atma şansınız var mı ?

barisblt
17 Eylül 2016, 12:16
Önce sorunun cıvatada mı yoksa delikte mi olduğuna emin ol. Cıvatanın dişleri üzerinde ezik bölgeler vs var mı kontrol et. Sorun cıvatada ise diş tarağı ile cıvatanın diş ölçüsünü bulup uygun bir pafta ile cıvatanın dişlerini düzeltebiirsin veya internet üzerinde cıvatayı bulabileceğin yerleri araştır. Sorun delikte ise bazen deliğe sadece uygun delik klavuzu salmak işi düzeltebilir düzelmezse delik büyültme yoluna gidilebilir yani delik normalden büyük çapta delinir ve yeni bir diş ölçüsü ile tekrar kılavuz çekilir veya kaynak ile doldurma yoluna ( bu yolu önermiyorum kaynak yapan kişinin iyi bir kaynakçı olması gerekli ve daha birsürü etmen var. ) bir diğer yöntem ise deliği büyütüp tornada imal edilecek bir parçanın deliğe çakılması ve eski diş ölçüsünde diş açılması ( bunuda önermiyorum ısıl değişimden dolayı düzgün yapılmazsa yolda çıkabilir.) son olarak helicoil denilen bir spiral diş yayı kullanabilirsin.
Bunlar benim bildiğim yöntemler ve bilgi amaçlıdır işi bilmeyen biri için çoğu uğraşması zor şeylerdir. Umarım yardımcı olmuştur.:cat:

sagopa422
17 Eylül 2016, 12:23
teşekür ederim bilgilendirdiğin için inşallah işe yarar.
Fakat işin aslı o vida bidaha ordan sokülmez ise biz yağ bakımında yağı nerden boşaltıcaz sokülebilir olmalı önemli olan bu , ama arkdaşlarım başka yerden yani 3 tane yer olduğunu söylüyor benım bildiğim üst ve alt kapak

Bthndmrl
17 Eylül 2016, 12:29
Motor yağı pcx de 2 yerden de boşaltılabiliyor. Büyük ihtimal sizdede öyledir 2 3 yer olabilir.

Olcay Avşar
17 Eylül 2016, 12:33
Eğer yuva yalama olduysa bir büyük ölçü ile yeni diş açılır ve yeni vida takılır. Bunun için ya bir tornacıya ya da elinde dişli klavuz vs olan bir tamirciye gitmen gerekir.

sagopa422
17 Eylül 2016, 14:03
Teşekkür ederim:-)

Alisilin
17 Eylül 2016, 14:57
Arkadaşlar doğru yöntemleri söylemişler.
Fakat hep merak etmişimdir, yeni diş açılırken bloğun içine nasıl oluyor da çapak kaçmıyor?

myagdi
17 Eylül 2016, 15:25
Bir tornacıya göster, gerisini o halleder.

sagopa422
17 Eylül 2016, 15:38
onu hiç düşünmedim

StiF
17 Eylül 2016, 22:06
3 sebebi var
1. yag tapasinin vida dislileri hasarlanmistir o yuzden yuvasina takildiginda damlatma yapar.
2. Yag tapasinin yuvasindaki disliler hasarlanmistir.
3. Yag tapasinin dibindeki conta ( o-ring) yani plastik bir halka yada metalde olabilir o kesmistir.

Tavsiyem ise once tapanin uzerindeki contayi bir kontrol edin yoksa uygun bitane takip deneyin.

Tapa hasarliysa eger hic yeni dis acmakla ugrasmayin eskisingibi olmaz yenisini alin illaki vardir serviste yada internette.

Yuvasi hasarliysa icine yeni dis actirmaniz gerekicek.Buda elinde kılavuz olan bir usta icin 15 dakikalik is.Eger birde icine yeni disli yayi takarsa tadindan yenmez.

sagopa422
18 Eylül 2016, 10:18
teşekür ederim bilgilendirdiğin için

senolas
18 Eylül 2016, 12:32
direkt olarak bir tornacı kalıpçıya gidin, motoru yan yatırım klavuzla deliği büyüttürün sonra örn metrik 8 ise 8 lik civata bulun takın olay bukadar büyütülecek bişey yyok