PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Maxi Scooter Sonrası Motor Arayışı (Çok bilinmeyenli denklem)

cagiran
15 Eylül 2016, 15:51
Merhaba,

Motorum Honda NSS 300 Forza

Bayram da 1.700 km artçılı ve yaklaşık 20 kg yüklü uzun yol yaptım.

Ne dik yokuş tırmanışlarında ne düz yolda performans açısından hiç sıkıntı yaşamadım.

Düz yolda 130-140 km hızları rahat gördüm, yokuş aşağı 145-150 km hızlara çıktım.

Aynı şartlarda en az Forza kadar performans sağlayabilecek ve ihtiyaç halinde bahsettiğim hızların altında kalmayacak bir vitesli motor hayal ediyorum.

Şimdi biraz araştırdım,

Minimum 2012 model
Maksimum 25.000 km

15.000 - 20.000 bandında

benim aradığım tarzda (naked, racing, chopper, cross olmayacak, touring için uygun olacak) tek bir motor var

Inazuma F

20.000 - 30.000 bandında

Yamaha XJ6 Diversion F

Kawasaki KLE 650 Versys

Suzuki VStrom 650

Honda NC 700-750 X

(Maxi.scooterdan vitesliye geçiş için ne kadar uygun motorlar?? başka iyi alternatif????)

Şimdi 4 bilinmeyenli denklem var,

Buyrun

1- Konfor için Forza ya devam (bagaj hacmi ve daha az titreşim)

2- Motosiklet sürdüğünü anlamak için,yeni lastik alarak (Masraf) Inazuma F doğru tercih olabilir.
(mt25, duke, cbr vs zaten bana hitap etmiyor)

3- Ya da yazı bekle para biriktir, motorunu değerinde sat,

4- Ehliyeti A2 den A ya yükselt (Masraf) başka modeller düşün.

Fikrileriniz benim için çok değerli çok karasızım :flower:

tanjuzafer
15 Eylül 2016, 16:25
Ben de başlangıç için ve uzun yola çıkacak bir motor arayışındayım.bütçe max 20.000 TL. Oturuş pozisyonu ve görüntü olarak naked motorlar (MT 25 veya KTM Duke 250 gibi) ilgimi çekiyor ancak bu motorsikletlerin şehiriçi kullanıma uygun olduğu söyleniyor. Ancak karenajlı motorsikletlerin oturma pozisyonu sürücü ve yolcu için oldukça rahatsız görünüyor. Ben de maxi scooter ın benim için daha uygun olacağını düşünmeye başladım.Ancak yakıt tüketimi ve servis giderleriyle parça ömürleri konusunda endişelerim var.
Aslında bana uygun bir motor var ama fiyat çok yüksek. Belki sana uygun olur. Şu an tek seçenek Honda NC750X. Yakıt tüketimi çok iyi ve diğerleri kadar sinirli bir motor değil.

Linwelin
15 Eylül 2016, 16:38
Ktm duke 390 isinizi gormez mi?

Bthndmrl
15 Eylül 2016, 16:39
Bagaj artısı, konfor, düşük yakıt, HONDA, DCT eşittir NC750X bu motorda km de çok sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

cagiran
15 Eylül 2016, 16:55
Ben de maxi scooter ın benim için daha uygun olacağını düşünmeye başladım.Ancak yakıt tüketimi ve servis giderleriyle parça ömürleri konusunda endişelerim var.
Aslında bana uygun bir motor var ama fiyat çok yüksek. Belki sana uygun olur. Şu an tek seçenek Honda NC750X. Yakıt tüketimi çok iyi ve diğerleri kadar sinirli bir motor değil.

Uzun yol için çok uygun maxi scooterlar var Forza, Integra, Burgman, X10 bunlara örnek..
Diğerlerini bilmiyorum ama Forza yakıt tüketimi 3-4 lt/100km. Servis giderleri ise 100-200 TL civarı

Ktm duke 390 isinizi gormez mi?

Artçı konforu da önemli bu yüzden küçük artçı seleli motorları elemek zorunda kalıyorum.

Bagaj artısı, konfor, düşük yakıt, HONDA, DCT eşittir NC750X bu motorda km de çok sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Teşekkürler, NC750x bagaj hacminin böyle geniş olduğunu bilmiyordum, siz söyleyince araştırıp fark ettim.

freewill
15 Eylül 2016, 17:34
üzülerek söylemem gerekir ki bir maxi skuterin yerini anca daha büyük bir maxi skuter doldurabilir :)

cagiran
15 Eylül 2016, 17:49
üzülerek söylemem gerekir ki bir maxi skuterin yerini anca daha büyük bir maxi skuter doldurabilir :)

Bana bunu demiycektin abi

Ben de üzülüyorum :))

OZARSLAN
15 Eylül 2016, 17:52
Maxi Scooter ; Piaggio X10 gerçekten amiral gemisi bence bu sektörün ..

Burgman'da iyi bir seçenek fakat yolda X10 gördüğümde şahsen hayranlıkla bakıyorum ...

Zor bir soru , zor bir durum inşallah seni en Mutlu edecek kararı verirsin ... :)

Aspenda
15 Eylül 2016, 18:11
İnazuma F kullanıcısıyım, tavsiye ederim. Gezi motosikletı olarak süper bir başlangıç olur. Ancak heyecan, adrenalin, hız derseniz inazuma da bunları bulamazsınız. İnazuma katır gibi yükle banamisin demiyor 151 km de kesici devreye giriyor. Mersedes konforu var ancak üzerindeki lastikler irc ve 5 para etmez. Koltuk pek konforlu değil fakat çok kötü de denmez. Yakıt tüketimi 16 diyorlar şahsen ben ege Akdeniz turunda 13 kuruş ölçtüm. Emsallerine göre nispeten iri duryor buda uzun yolculuklar da motosikletin eşyalardan kaybolmasını önlüyor ve dikkat çekiyor. Ktm harika bir motosiklet ancak artçılı ve uzun seyahatlerde kesinlikle işkence olur diye düşünüyorum. Amacım şehir içi diyorsan kesinlikle ktm derim. Ama benim gibi yükü sarar gezerim diyorsan tavsiyem inazuma olur. Eğer bütçem de yeterli ise F. ben çok memnunum nx 700 x te güzel motosiklet bence dikkate alınmalı, fakat bana fazla geldi.ikinci el olacaktı ve Vergi dilimi falan derken gereksiz gördüm ve gidip sıfır F aldım.

cagiran
15 Eylül 2016, 18:54
İnazuma F kullanıcısıyım, tavsiye ederim.
Ben çok memnunum nx 700 x te güzel motosiklet bence dikkate alınmalı, fakat bana fazla geldi.ikinci el olacaktı ve Vergi dilimi falan derken gereksiz gördüm ve gidip sıfır F aldım.

Aspenda teşekkürler, sana özelden yazmıştım ama görmedin sanırım
İzmirde isen bir kahve ısmarlıyım biraz başını ağrıtıyım diyorum

127
16 Eylül 2016, 01:38
Hem tur motoru hem enduro hem naked hem ucuz hem ABS li. 200 Duke den sonra stajyer ehliyetim bitince geçmeyi planladığım motor; HONDA NC700X. Ciddiyim fazla yakacağını sanmıyorum aynı hızlarda gittiğini varsayarsak taş çatlasa yarım litre fazla yakacaktır. Hız konusunda iyi, rüzgar için önlem alması kolay ve önünde kocaman bagaj yeri mevcut. Ayrıca honda kalitesi. Tüm bunlar 20-23 arasına bulunuyor.

cagiran
16 Eylül 2016, 10:24
Maxi Scooter ; Piaggio X10 gerçekten amiral gemisi bence bu sektörün ..

Burgman'da iyi bir seçenek fakat yolda X10 gördüğümde şahsen hayranlıkla bakıyorum ...

Zor bir soru , zor bir durum inşallah seni en Mutlu edecek kararı verirsin ... :)

Hocam X10 a hayranım, ama ciddi pahalı..

Güzel dileklerin için teşekkürler :)

Hem tur motoru hem enduro hem naked hem ucuz hem ABS li. 200 Duke den sonra stajyer ehliyetim bitince geçmeyi planladığım motor; HONDA NC700X. Ciddiyim fazla yakacağını sanmıyorum aynı hızlarda gittiğini varsayarsak taş çatlasa yarım litre fazla yakacaktır. Hız konusunda iyi, rüzgar için önlem alması kolay ve önünde kocaman bagaj yeri mevcut. Ayrıca honda kalitesi. Tüm bunlar 20-23 arasına bulunuyor.

Nc 700 dense 750 x tercih edicem sanırım.

Aea incelemesinde güzel değişikliklerden bahsediyordu

Gökhan_Aygün
16 Eylül 2016, 11:01
Kardeşim bence vitesle uğraşmaya gerek yok. NC 750 X/S DCT otomatik olmakla beraber triptonik olarak da kullanılabiliyor. Şahsen ben Forza'dan sonra geçsem geçsem böyle bir şeye geçerdim. Ekstra yapman gereken yanlara 2 çanta takmak olacak. Bu sebeple para biriktirip tek ve en doğru motosikleti alman daha doğru olur. Acele etmemeni öneririm.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-yukselis-hondadan-temiz-750-x-dct-329241529/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-drd-motorbikes-kiziltoprak-tan-honda-nc-750-s-dct-338212940/detay

Zincir yağlamak, germek beni bozar dersen de İntegra var.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-honda-nc-750-integra-750-dct-333894722/detay

İnazuma falan kesmez şu saatten sonra bence o toplara sakın ha girme. ( Not: Üzerine binmediğim motosiklet hakkında tavsiye vermem. )

Haaa bu arda belki bilmiyorsundur tanıştırayım. SW T 600 Forza'nın ağabeyi. Belki bu da bir alternatif olabilir.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-sade-ve-orjinal-333297238/detay

cagiran
16 Eylül 2016, 12:23
Kardeşim bence vitesle uğraşmaya gerek yok. NC 750 X/S DCT otomatik olmakla beraber triptonik olarak da kullanılabiliyor. Şahsen ben Forza'dan sonra geçsem geçsem böyle bir şeye geçerdim. Ekstra yapman gereken yanlara 2 çanta takmak olacak. Bu sebeple para biriktirip tek ve en doğru motosikleti alman daha doğru olur. Acele etmemeni öneririm.

Dostum teşekkürler tavsiyeni dikkate alıcam

Zincir yağlamak, germek beni bozar dersen de İntegra var.

Depo istiyorum önümde bi tane, dizlerimle tutayım diye :) hem de belki depo üstü çanta...

İnazuma falan kesmez şu saatten sonra bence o toplara sakın ha girme. ( Not: Üzerine binmediğim motosiklet hakkında tavsiye vermem. )

Ona kafayı takmıştım ama soğuyorum yavaş yavaş.. Bütçeme en uygun Inazuma bu aralar diye aslında, tamamen duygusal :)
Sanırım yazın iyi ki Inazuma almamışım diycem Nc750x den sonra

Tek korkum Nc750x in Forza dan sonra güçlü ve vitesli motor olması, araya Inazuma daha soft bi geçiş mi olur acaba?

Haaa bu arda belki bilmiyorsundur tanıştırayım. SW T 600 Forza'nın ağabeyi. Belki bu da bir alternatif olabilir.

Depo vites ve büyük teker... Bunları istemesem Forza forever ;)

Gökhan_Aygün
16 Eylül 2016, 12:34
Şuna bir bak !

http://www.yakittuketimi.net/honda-nc-750x/

Az yakıyor, yeteri kadar gidiyor, agresif de değil daha ne olsun ?

Nc'ler çok atik makineler değil. Genel olarak yüksek vites düşük devir mantığına göre hareket ediyor. Bir anda hızlanmak yerine yavaş ve istikrarlı bir hızlanma sağlıyor. Zaten bu yüzden az yakıyor. Nc serisini Mt 07 gibi falan düşünme ! Yanlışlıkla gazı açıp yanlaya yanlaya gideceğin ya da duvara gireceğin bir yapı yok Nc serilerinde.

İmkan varsa üzerine bin ve test et ! Ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın.

Bunlara bakabilirsin bilgi edinmek için ;

https://www.youtube.com/watch?v=Loe1voRoF2k

https://www.youtube.com/watch?v=kb-8skTri7s

Sinan Er
16 Eylül 2016, 12:34
Senin ilacın bu Honda NT 700 Deauville (https://www.google.tm/search?q=Honda+NT+700+Deauville&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjy6qWVy5PPAhWE8x4KHUuIAzAQ_AUICCgB&biw=1304&bih=636)

Gökhan_Aygün
16 Eylül 2016, 12:36
Honda NT 700 Deauville

Bak bu modeli de daha önce beğendin fakat güncel bir motosiklet değil ne yazık ki. 10 sene önce ki makineler.

Yine de hatırlaman için buraya koyuyorum.

http://i.hizliresim.com/RQDn7Y.png (http://hizliresim.com/RQDn7Y)

cagiran
16 Eylül 2016, 12:47
Senin ilacın bu Honda NT 700 Deauville (https://www.google.tm/search?q=Honda+NT+700+Deauville&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjy6qWVy5PPAhWE8x4KHUuIAzAQ_AUICCgB&biw=1304&bih=636)

Sinan Er nokta atışı yaptın :)
Gökhan Aygün kendi Forza'sının fotoğrafını göndermişti ben yandaki motoru beğenmiştim :)
Aklımda olsun
Teşekkürler

Sinan Er
16 Eylül 2016, 15:44
Sinan Er nokta atışı yaptın :)
Gökhan Aygün kendi Forza'sının fotoğrafını göndermişti ben yandaki motoru beğenmiştim :)
Aklımda olsun
Teşekkürler

Bak bu modeli de daha önce beğendin fakat güncel bir motosiklet değil ne yazık ki. 10 sene önce ki makineler.

Yine de hatırlaman için buraya koyuyorum.

http://i.hizliresim.com/RQDn7Y.png (http://hizliresim.com/RQDn7Y)

Bu motor düşündüğün gibi eski bir teknoloji değil tam tersi şu anki NC serisinin Full versiyonudur.

Kombine ABS

Enjeksiyon

Süper Bagaj Hacmi ( Kontak anahtarı ile açılabilen )

Şaft aktarma

Dayanıklı ve ekonomik motor

Harika Sürüş konforu

Yüksekli ayarlı arka amortisör

Orjinal Motor koruma takozları

Ve kullandığında Hah buymuş diyebileceğin bir makina.

Aşağıdaki fotolar 2013 yılında severek kullandığım motoruma ait

http://i299.photobucket.com/albums/mm306/harbiturk/DSC02467_zpsu8axdn9b.jpg

http://i299.photobucket.com/albums/mm306/harbiturk/DSC02473_zpsqmbur34w.jpg

http://i299.photobucket.com/albums/mm306/harbiturk/DSC02145_zpsxed0kdwa.jpg

cagiran
16 Eylül 2016, 16:02
Bu motor düşündüğün gibi eski bir teknoloji değil tam tersi şu anki NC serisinin Full versiyonudur.

Kombine ABS

Enjeksiyon

Süper Bagaj Hacmi ( Kontak anahtarı ile açılabilen )

Şaft aktarma

Dayanıklı ve ekonomik motor

Harika Sürüş konforu

Yüksekli ayarlı arka amortisör

Orjinal Motor koruma takozları

Ve kullandığında Hah buymuş diyebileceğin bir makina.

Hocam ilgine teşekkür ederim.

Bakımlı ve güvendiğin bir makine satılığa çıkarsa haber verirsen sevinirim.

DKN
16 Eylül 2016, 16:41
ehliyeti a2 den a ya yükseltmeden hacimli motor sürülmüyo mu ? (eski ehliyette olsa verildiği tarihe bakılıyor diye biliyodum) sorunuza gelirsek; 250 cc den inip aynı hacimde vitesliye binmek gereksiz olur. xj 6 diversion f veya dediğiniz gibi versys 650 falan olabilir. üzerlerine oturun bakın inceleyin hangisi içinize sinerse.. pek yardımcı olunacak bir konu değil malesef ki, belli ki artık kullanımından keyif almak istiyorsunuz zaten

Gökhan_Aygün
16 Eylül 2016, 16:53

Yok zaten demek istediğim ; parçaların aşınma oranının yeni bir motosiklete göre daha yüksek olabileceğiydi.

cagiran
16 Eylül 2016, 16:59
ehliyeti a2 den a ya yükseltmeden hacimli motor sürülmüyo mu ? (eski ehliyette olsa verildiği tarihe bakılıyor diye biliyodum)

Dediğiniz gibi biraz daha keyif almak istiyorum, yaza kadar araştıracağım ve önerinizdeki gibi motorları en azından oturuş pozisyonlarını deneyeceğim

Sorunuza gelirsek
Yeni sistemle A2 alınca 35 kw üstüne müsaede edilmiyor.
Bunu A ya çevirmek gerek
Forza tüm ihtiyaçları karşılayabilen eşsiz bir motor bana yeter sandım ve A2 aldım, ancak keyif açısından egolarımı
bastıramıyorum :)

DKN
16 Eylül 2016, 17:11
Sorunuza gelirsek
Bunu A ya çevirmek gerek
Forza tüm ihtiyaçları karşılayabilen eşsiz bir motor bana yeter sandım ve A2 aldım, ancak keyif açısından egolarımı

A ya çevirmek için sadece 15 lira yenileme ücreti yeterli oluyor değil mi ?

acgh1907
16 Eylül 2016, 17:33
Dediğiniz gibi biraz daha keyif almak istiyorum, yaza kadar araştıracağım ve önerinizdeki gibi motorları en azından oturuş pozisyonlarını deneyeceğim

Sorunuza gelirsek
Bunu A ya çevirmek gerek

Bu kural 2016 ve sonrasi alinan ehliyetler icin mi gecerli?

cagiran
16 Eylül 2016, 17:43
A ya çevirmek için sadece 15 lira yenileme ücreti yeterli oluyor değil mi ?

Sanırım daha fazla, tekrar direksiyon sınavına girmek gerekiyor çünkü

Bu kural 2016 ve sonrası alınan ehliyetler için mi geçerli?

Aynen

MeNGuC
16 Eylül 2016, 18:23
2016 sonra A1 A2 A sınıfı ayrılmıştır yeni yasada A2 alınırsa A sınıfı için tekrar kursa yazılır yazılı sınava girilmez direksiyon sınavına girlir toplamda 1500 masraf edilir ben 5 inci ayda A sınıfı almıştım 125 lik scooter kulanıyorum

Türk aklı bi numara büyük al ilerde lazım olur :P

Oncuerkn
16 Eylül 2016, 18:38
Abi çok bildigimden değil ama honda integrayı soylecektim kiii yukardaki yorumunu okudum. Ama integraya şahsen bayılıyorum dayım da var ve bazen dolaşıyoruz gazı koklemdigi halde rahatça 170 km hıza çıkıyor. Konforu hiç soylemeyecegim zaten. Sürücünün dengesini bozmasam uyurum.

UMARIM SENİ EN MUTLU EDECEK MAKİNEYİ ALIRSIN. TEKERİN DÜZ BASSIN.

myagdi
16 Eylül 2016, 18:55
sizi enduro paklar.

tecrübenize güveniyorsanız, bütçe de yeterliyse kawasaki versys, hiç başka alternatif düşünmeyin.

tecrübe konusunda biraz endişeniz varsa, güçlü motosiklet kullanırken kendinize hakim olmaktan yana kaygı duyuyorsanız honda nc 750. uysal karakterli bir motoru vardır, büyük cc. ye geçiş için emniyetli bir seçenek olur.

forza'dan sonra 250'lik vitesli motor hiç düşünmeyin. düşük model motosiklet şans işi; yerinizde olsam usta kalitesinin yerlerde süründüğü türkiyemizde eski modellere hiç bakmam.

cagiran
17 Eylül 2016, 00:16
Tüm arkadaşlara değerli önerileri için teşekkürler.
Artık karar verdim. Fikirlerinizin faydasını gördüm kesinlikle
Önümüzdeki yaz yeni motorumu almadan 1-1.5 ay önce mevcut motorumu satıp eşimin ve benim eksik ekipmanlarımızı ( bot, bel koruma, pantalon)
tamamlayacağım, Honda güvenli sürüş eğitimlerine katılacağım ( belki bu eğitimler sonunda DCT şanzıman fikrim değişir mi bilmiyorum) ve ehliyeti değiştireceğim.
Birikmiş bütçemizin ve Forza'dan arta kalan (kalırsa :)) paranın üstünü kredi ile tamamlayıp kısmetse (ve para yeterse :)) Nc750x almaya karar verdim.

Bu yol haritası bana mantıklı geliyor ve genç arkadaşlar için örnek bir yaklaşım olacağını umuyorum.

Sevgiler saygılar

tanjuzafer
17 Eylül 2016, 01:18
Hayırlısı olsun.Doğru bir karar vermişsin bence...Ancak çıtayı oldukça yukarı çekmişsin :) 28.000 TL.
Benim ancak hayallerimi süsler. KTM 390 dan bahsetmiş arkadaşın biri.Evet fiyat olarak uygun sayılır ancak tek silindirden dolayı titreşim olayı kötü. Nerden baksan günde en az 200km yol yapmam gerekiyor. Hele bir de bagaj sorunu olunca mecburen devre dışı... NC750X de ise deponun bulunduğu yerde kaskı da alan koca bir bagajı var ve istenirse hem otomatik vites hem de manual olarak kullanılıyor. Ayrıca çok agresif olmayan ve yüksek devir çevirmeyen, bu sayede oldukça az yakan motoru da benim için bir avantajdı.Sanırım alternatifsiz olduğundan fiyat bu denli yüksek. Ya da motor hacmi nedeniyle vergi diliminden.
Neyse artık kısmet.. Bu gidişle muhtemel Yamaha X-city ile maceraya başlayağız görünüyor.

cagiran
17 Eylül 2016, 01:27
Hayırlısı olsun.Doğru bir karar vermişsin bence...Ancak çıtayı oldukça yukarı çekmişsin :) 28.000 TL.
Benim ancak hayallerimi süsler.
Neyse artık kısmet.. Bu gidişle muhtemel Yamaha X-city ile maceraya başlayağız görünüyor.

Tanju hocam teşekkürler, zaten evdeki hesap çarşıya uymayacak işin sonunda.
Şu an için benim de hayallerimi süslüyor diyelim
Yan çanta, koruma demiri vs derken bir bakıcam...
Aaaa sattığım forzanın peşine mi düşüyorum demekten den korkuyorum :)

İlk mesajında Max 20.000 TL bütçe demişsin,
Xcity hakkında fikrim yok ancak o bütçeye güzel Burgman da bulursun Forza da ve hatta belki Integra