PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1000 cc makinede topcase, atın bacağında kelebek gibi midir?

cerkezbiker
15 Eylül 2016, 13:10
http://i.hizliresim.com/E3Dnrn.jpg (http://hizliresim.com/E3Dnrn)

"1000 cc makinede topcase, atın bacağında kelebek gibidir?" görüşü, motorcular arasında çok yaygın. Sebebi ise, topcase'in virajlarda ve yüksek süratlerde motorun kafasının sallanmasına yol açması. Örneğin CBF 1000 satış ilanlarına baktığınız zaman, birçoğunda topcase var. 1000 cc.ye top case takılır mı?

Örnek: https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-honda-garaj-motoru-340137972/detay

whitedeamon
15 Eylül 2016, 13:34
Hocam kullanana bağlı birazda viraja yatmaktan ziyade sakin bir sürüşle tur yapan abilerimizden tutun evlenmiş barklanmış ama bu sevdadan vazgeçmemiş ama hanımda var rahat bir motora binmek lazım diyip eşya taşıyan,uzun yol yapmak için ihtiyacı olan,günlük hayatında şehir içinde olmak durumunda olan ve yanında belli büyüklükte elde taşınmayacak ıvır zıvırı arkaya atmak için kullanan birsürü motorcu dostlarımız var yani herkes için değişen bir durumdur

Bthndmrl
15 Eylül 2016, 13:49
Çantasız enduro mu olur 😀

Linwelin
15 Eylül 2016, 13:52
Bence fotodaki motorda yan cantalar eksik. Ati essegi bilmem de canta buyuk rahatlik. Ben r25te dagci cantasiyla seyahat ediyorum. Sadece bi 200-300km benim gibi cantaylz seyahat ederseniz "cakayim sekline mis gibi topcase yahu"ya doner fikriniz..

Levent
15 Eylül 2016, 15:21
Yol motorunu racing sanmadiginiz surece hic bir problem olmaz.

http://i.hizliresim.com/qEv285.jpg

hasmet
15 Eylül 2016, 15:44
Motora göre değişir, hacimle alakası yok. Arkaya konulan fazla ağırlık, eninde sonunda önde stabilite sorunları oluşturur spor ve agresif naked tarzlarında.

MD.Murat
15 Eylül 2016, 15:51
yüksek süratler , kafa sallamalar ,virajlar için bir çözüm var.
istanbul parkın girişinde top casei çıkarıp öyle girersin hiç bir sorun kalmaz.:P

Seko
15 Eylül 2016, 16:28
1000 cc'ye topcase takılmaz. O yüzden Africa Twin'de topcase yok zaten.

Bir konu açmadan önce biraz araştırın, forumun iyice çivisi çıktı artık.

fz6_fazer
15 Eylül 2016, 17:06
Hayabusaya bile atan var
Önemli olan sınrıları bilmek
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-suzuki-suzuki-hayabusa-1300-2005-trafik-cikisli-2002-model-325158587/detay

CBF 1000
15 Eylül 2016, 17:10
Mesaj başlığındaki "atın bacağında kelebek gibi" ibaresi neyi kast ediyor, hepimiz anlıyoruz. Keşke bu ibareyi yazmadan konuyu açsaydınız, daha iyi olurdu. Neyse, olmuş bir kere.

Örnek bir fotoğraf vermişsiniz. CBF 1000 ülkemizde naked olarak bilinse de, aslında Sport Touring sınıfında bir motordur. Avrupa'daki forumlara, inceleme yazılarına bakarsanız, hep ST olarak geçer. CB 1000 bir ST motor olduğuna göre, böyle bir motor ile genellikle uzun yola çıkılır. Genellikle arkada artçı olur. Yine genellikle sidecases ve topcase olur. Böyle bir sürüş şekli bu motorun doğasına uygundur. Bu motorun doğasına uygun olmayan şey ise, side cases takılmadan sadece topcase takılmasıdır. Bu yanlıştır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:08 ----------

Hayabusaya bile atan var
Önemli olan sınrıları bilmek
https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-suzuki-suzuki-hayabusa-1300-2005-trafik-cikisli-2002-model-325158587/detay

Lütfen dikkat, ilandaki Hayabusa'da sidecases var, topcase yok. Konuyu açan çerkezbiker sidecases takılmamış topcase.den bahsediyor.

fz6_fazer
16 Eylül 2016, 19:24
Mesaj başlığındaki "atın bacağında kelebek gibi" ibaresi neyi kast ediyor, hepimiz anlıyoruz. Keşke bu ibareyi yazmadan konuyu açsaydınız, daha iyi olurdu. Neyse, olmuş bir kere.

Örnek bir fotoğraf vermişsiniz. CBF 1000 ülkemizde naked olarak bilinse de, aslında Sport Touring sınıfında bir motordur. Avrupa'daki forumlara, inceleme yazılarına bakarsanız, hep ST olarak geçer. CB 1000 bir ST motor olduğuna göre, böyle bir motor ile genellikle uzun yola çıkılır. Genellikle arkada artçı olur. Yine genellikle sidecases ve topcase olur. Böyle bir sürüş şekli bu motorun doğasına uygundur. Bu motorun doğasına uygun olmayan şey ise, side cases takılmadan sadece topcase takılmasıdır. Bu yanlıştır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:08 ----------

Lütfen dikkat, ilandaki Hayabusa'da sidecases var, topcase yok. Konuyu açan çerkezbiker sidecases takılmamış topcase.den bahsediyor.

Bir defa sahibinden de görmüştüm,Hayabusa'da 3 lü çanta

zaferce
16 Eylül 2016, 19:31
Allah başka dert vermesin. Bi' de tost ekmeği paketinden tek sayıda ekmek çıkması var ki düşman başına.

enxdesign
18 Eylül 2016, 13:03
Motorumla uzun yol yapmayı seviyorum. Ama sırt çantası sırtımda yük oluyor. O yüzden arkaya bağlamam lazım. Bağlayınca da topcase'e göre daha kötü duruyor ve kuyruk kısmında kılcal çizikler oluyor. Yakın zamanda 1198'de topcase görürseniz şaşırmayın :D

Potenza
18 Eylül 2016, 13:21
Vay beee...Yıllardır 1200 cc motor kullanıyorum, 4 avrupa ülkesi + sayısız ege Akdeniz turu yaptım, demek topcase den mis virajda motorun kafa sallamasi vs...si.Yahu iyi ki varsınız...

GP500-1st
18 Eylül 2016, 14:37
Başlıkla içeriğin bağlantısını kurabilen, mantığını anlayan beri gelsin.

banro
18 Eylül 2016, 22:13
Vay be 1000cc üzerine topcase takılmazmış demek. Goldwing'e hem topcase hem araba koltuğu koyuyor çekik gözlüler.

EnesBeyter
18 Eylül 2016, 22:30
1000cc motoruna topcase takar veya takmaz bu motorun sahibini bağlar. Motosiklete binmek zaten zevk işi bu konuda tamamen kişini zevkine kalıyor. Niye aynı mevzuda bilmem kaç tane konu açılıyor forumda anlamadım.
Adamın pulsarı var 1000lik motor için at-kelebek geyiği yapıyor. Sen 1000lik atı bi al önce sonra kelebek koymassın istemiyosan :wiinkk:
(küçük görme gibi anlaşılmasın bende de wolf 125 var:P)

modifix
18 Eylül 2016, 23:40
Bu motorun doğasına uygun olmayan şey ise, side cases takılmadan sadece topcase takılmasıdır. Bu yanlıştır.
Hocam merak ettim sadece topcase takılıp yan çanta takılmassa dengeye negatifmi yansıyor ?

hasmet
19 Eylül 2016, 00:28
Başlıkla içeriğin bağlantısını kurabilen, mantığını anlayan beri gelsin.

Hacim ve silindir sayisi ile motosiklet tanimlamaya calisma forumdaki en yaygin hata.

Motosiklet tipleri ve cesitlerini ne kadar az tanidigimizin acik net gostergesi.

DKN
19 Eylül 2016, 00:34
atın bacağında ki kelebeği sen yakalayıp kavanoza koymuşun, onu en güzel göründüğü yerde yakalamışın

Draconian
19 Eylül 2016, 00:38
Atın bacağından ziyade eşeğin uzvuna konan kelebek diye hatırlıyorum o jargonu ama yanılıyor da olabilirim..

kadango
19 Eylül 2016, 00:42
Yan canta oldu mu guzel duruyor.

Lucas
19 Eylül 2016, 00:54
Uygun olmayan, sansurlenerekte olsa kufur iceren konu basligi