PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kazaların en büyük sebebi Ön fren..... YBRRRRRRRR

istanbu_gezg
26 Ağustos 2016, 18:56
arkadşalar uzun zamandır sukutırcıyım bence kazaların en büyük sebebi tutulduktan sonra kaza olacağına arka frene basamıyorsunuz cbr de bir kez patlıyordum ordan biliyorum, ben vitesli motorların kazaya davetiye çıkardığı kanaatindeyim abs li olanlar hariç panikle arka tekeri kitliyor ve kaza gerçekleşiyor scooterda ön arka fren elimizde isteidğim gibi kontra veriyorum fren basıyorum

uzun bir tartışma olacağı kanaatindeyim birbirimizi kırmadan görüşleri paylaşalım,

Etikletler : xmax ,cbf,ybr,abs,cg 100 cup, snappy x

The bomb Has Planted!

Carbondioxid
26 Ağustos 2016, 19:04
90'lı yıllarda yeni yetme idik , yer gök mobylette/pejo , araya serpilmiş nadir boldor'lar , derkene MZ masaya yımrığı kodu (janavar 250-301'ler , hatta 125'liği dahi nefes kesici idi, harika aletler idi ) , alan 1 hafta soora ya hastahane yada kara toprak.

Sebebi bulundu yerel şive ile(güney) " Dix fren bay " , evet mümessib çoğu kez disk frenin muhteşem performansı ve mukabilinde alışık olunmayan sürücülerin yapışması idi.

Özetle , her motor tipi hakkında genel kültür edinilmeli , en azından bu tip forumlar okunmalı, motor tipleri tepkileri ölçümlenmeli bilhassa emanet motor kullanılmamalıdır/verilmemelidir , balatanın naifliğine alışık adama " DİX " frenli verirseniz bi badere atlatacaktır mutlaka.

Ha'keza nisbi olarak teker ebadları büyük aletten, emaneten verdiğiniz bebek nüniyesi ebadındaki sikutır kullanılırsa (başıma geldi o'gündür kıl kapıyorum bu aletlerden) badere kaçınılmaz oluyor :)

snappy x
26 Ağustos 2016, 19:10
benim motorumda abs olsaydı tavuk hala yaşıyor olurdu :thumright

ismail sen
26 Ağustos 2016, 19:19
Abs'li motor alınmaya gayret edilmeli,Abs olsun,özellikle panik frenden dolayı kaza riskini azaltıyor,ben ABS siz 250 lik skutırla panik fren yani ön frene aniden fazla yüklenerek beton mikserine ön tekerinin oradan girmeye ramak kala durdum.Hiç beklemediğim anda araç sollamaya çıkmışken mikser önüme duvar oldu..dolayısı ile adı üstünde panik fren..yani o an geldiğinde motor vites vs. çok fark etmeksizin pek kontrol edilebileceğini sanmıyorum..tecrübe,soğukkanlılık bir de ABS o an işe yarayabilecek faktörler..

bagriacik
26 Ağustos 2016, 19:21
Vitesli motorlar kazaya davetiye çıkarmıyor, vitesli motora alışık olmayanlar çıkarıyor.

Beyler bombayı B ye kurmuş.

istanbu_gezg
26 Ağustos 2016, 19:23
benim motorumda abs olsaydı tavuk hala yaşıyor olurdu :thumright

http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2013/12/31/fft16_mf3926230.Jpeg

SENİN YÜZÜNDEN KÜMESTE REFLEKTÖRLÜ YELEK ALDIK CANIMIZ YANDI İÇİMİZDEN BİRİNİ DAHA ALAMAYACAKSIN REFLEKTÖRLÜ TAVUKLAR BİRLİĞİ OLARAK SENİ PROTESTO EDİYORUZ BIIIGAAAHHHKKKKK

crxforever
26 Ağustos 2016, 20:28
mobylette ve honda activa kullanır iken kanuni windy ile vites ve disk fren teknolojisi ile tanıştım. ani vites düşürmelerim, arka frene alışmak, disk frenin motoru yola zımbalaması bana zorlu anlar yaşattı lakin alışınca çok keyif aldım.
şimdiki motorumda(2008ybr) keşke daha güçlü frenlerim olsaydı diyorum. absli motor hiç kullanmadım ama arabada işe yarıyorsa motorda da yarar düşüncesindeyim.

potasyum
26 Ağustos 2016, 20:45
90'lı yıllarda yeni yetme idik , yer gök mobylette/pejo , araya serpilmiş nadir boldor'lar , derkene MZ masaya yımrığı kodu (janavar 250-301'ler , hatta 125'liği dahi nefes kesici idi, harika aletler idi ) , alan 1 hafta soora ya hastahane yada kara toprak.

Sebebi bulundu yerel şive ile(güney) " Dix fren bay " , evet mümessib çoğu kez disk frenin muhteşem performansı ve mukabilinde alışık olunmayan sürücülerin yapışması idi.

Özetle , her motor tipi hakkında genel kültür edinilmeli , en azından bu tip forumlar okunmalı, motor tipleri tepkileri ölçümlenmeli bilhassa emanet motor kullanılmamalıdır/verilmemelidir , balatanın naifliğine alışık adama " DİX " frenli verirseniz bi badere atlatacaktır mutlaka.

Ha'keza nisbi olarak teker ebadları büyük aletten, emaneten verdiğiniz bebek nüniyesi ebadındaki sikutır kullanılırsa (başıma geldi o'gündür kıl kapıyorum bu aletlerden) badere kaçınılmaz oluyor :)

digs dir o dix diyemez bizimkiler :)

Carbondioxid
26 Ağustos 2016, 20:49
digs dir o dix diyemez bizimkiler :)

Digs olsa idi üstünde duramazdın , Dix doğrusu:P.

fz6_fazer
26 Ağustos 2016, 21:12
Olay çıkmasa bari,uzun yokuş inişlerinde,balata ısınınca ne yapacağınızı merak konusu,vitesli motosikletlerde vites düşürerek yavaşlarsın ya scooterlerde ???

hasmet
26 Ağustos 2016, 21:18
Mesele aracın ağırlık dağılımı ve bunun fren esnasında ne kadar değiştiği ile alakalı.

Daha basit ifadeyle, arka frenin ne kadar tuttuğu ile alakalı.

Cruiser'lar da scooter'lar kadar, hatta daha da güvenlidir mesela bu açıdan. Spor ve agresif naked lar sabıkalı malesef

cıbırlover1
26 Ağustos 2016, 21:23
Kazaların en büyük sebebi bence motosiklet :queen:

Abi napalım ya ön frende mi sıkmayalım mı :)

İşin sakasi bir yana cok haklisin panik fren sırasinda ön fren kazaya sebebiyet veriyor. Bunu yasiyarak test ettim :thumleft:

motorcu48
26 Ağustos 2016, 21:26
doğru scooterlarda bu kadar arka teker kaymıyor panik frende

hasmet
26 Ağustos 2016, 21:47
Kazaların en büyük sebebi bence motosiklet :queen:

Abi napalım ya ön frende mi sıkmayalım mı :)

İşin sakasi bir yana cok haklisin panik fren sırasinda ön fren kazaya sebebiyet veriyor. Bunu yasiyarak test ettim :thumleft:

Aslında öyle. SS ve türevi agresif naked'lar özenti uğruna bilinçsizce alınıyor. Stabil değil, durması sorun, dönmesi sorun. Gerçi ABS ve traction kontrol içerenler oldukça güvenli artık.

sailor33
26 Ağustos 2016, 21:59
İşin püf noktası limon :queen:
http://radorecdn.pckolog.com.tr/k/komik-resim/000/082/025/82025-mayvelerin_en_komik_halleri_d580.jpg

http://www.gazetebilkent.com/wp-content/uploads/2014/08/limon.jpg

Sıkmayı bilirsen her derde deva. :mrgreen:(Tiki olup ağız sulandırdıysam kusura bakmayın) :P

bilirkişi
26 Ağustos 2016, 22:12
Ybr nin frenlerini seviyom ben gayet de yeterli. Gitmiyor ama durabiliyo...

F54
26 Ağustos 2016, 23:04
doğru lastik doğru balata ile durmayacak motosiklet yoktur yeterki motoru tanıyın ve fren yapmayı bilin

hasmet
27 Ağustos 2016, 00:07
SS ve agresif naked'a ABS sart :)

Hondolog
27 Ağustos 2016, 01:05
1) 20-30 km hız ve altında arka fren kullanılır. Üzerinde ikiside kullanılır. Virajda yatmışken ön frene dokunulmaz. Dokunulsa dahi gaz kapatılmaz. (Bu söylediklerim seri U ve 8 çizme antrenmanlarında geçerli değildir, bunlarda bol gaz ve ön fren kullanılır. Bkz: gymkhana)
2) scooter küçük tekerlekleri ve diz ile tutulamadığı için motosiklet kadar güvenli değildir.
3) doğru zamanlı ve doğru usülde fren yapmayı bilmek gerekiyor
4) doğrusu "the bomb has BEEN planted"
Not: biri var aramızda... ya dilimizi sonradan öğrendi veya kastı var. Türkçe yazıldığı gibi okunmaz tamam ama okunduğu gibide yazılmaz.

alp_tunay
27 Ağustos 2016, 01:07
arka frene basamıyorsunuz cbr de bir kez patlıyordum ordan biliyorum,
Bende ön fren hiç yok.. Arka ile de yapışıyorum...
Noolcek şimcik :)

jimi_hendrix
27 Ağustos 2016, 01:10
http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2013/12/31/fft16_mf3926230.Jpeg

SENİN YÜZÜNDEN KÜMESTE REFLEKTÖRLÜ YELEK ALDIK CANIMIZ YANDI İÇİMİZDEN BİRİNİ DAHA ALAMAYACAKSIN REFLEKTÖRLÜ TAVUKLAR BİRLİĞİ OLARAK SENİ PROTESTO EDİYORUZ BIIIGAAAHHHKKKKK

reflektör olmaz abi Alpinestars ceket lazım.

dovahhkin
27 Ağustos 2016, 09:52
Uzun kilometreler boynuca scooter kullandım. Tekerleğinin kücük olması hızlıca freni bırakmanız için size bir zaman tanıyor bu doğru.

Büyük cantlarda durum böyle olmuyor ve aşırı yığılma yapıyor. Şahsen vitesli motosiklette abs hariç kendime fazla güvenmiyorum ben.

cagiran
27 Ağustos 2016, 10:10
Scooter dan vitesliye geçişlerde arka fren yerine debriyaja basmak ve sağ ayak altındaki freni hatırlayamamak falan
bunlar hep "planted bombs"

Sam@
27 Ağustos 2016, 10:18
2-3 defa aniden asıldım ön frene , motosikletimin çatal boyu uzun olduğu için ön teker kaydığında fark etme zamanım oldu hemen bıraktım freni.

Seko
27 Ağustos 2016, 10:27
"bence kazaların en büyük sebebi tutulduktan sonra kaza olacağına arka frene basamıyorsunuz"

Bu yazığın cümleyi sen anlayabiliyor musun ? Yazdığınız şeyleri yollamadan önce dönüp bir okuyun. Noktalama işareti nedir, ne işe yarar öğrenin.

Bir skuter kullanıcısının motor sürmeyi bilip bilmediğini dururken hangi freni kullandığına bakarak çok kolay anlayabiliyorum. Sadece arka freni kullanıyorsa bir halttan haberi yoktur ve genelde kaskı da yoktur. Paketçi apaçilerin tümü böyle sürerler. Hemen her durumda, belki virajda bir istisna olabilir, iki fren birden kullanılmalıdır. Dozajlaması size kalmış. Ben bisikleti bile öyle sürerdim.

istanbu_gezg
27 Ağustos 2016, 12:14
İşin püf noktası limon :queen:
http://radorecdn.pckolog.com.tr/k/komik-resim/000/082/025/82025-mayvelerin_en_komik_halleri_d580.jpg

http://www.gazetebilkent.com/wp-content/uploads/2014/08/limon.jpg

Sıkmayı bilirsen her derde deva. :mrgreen:(Tiki olup ağız sulandırdıysam kusura bakmayın) :P

Allah canını almasın okurken ağzım sulandı :D:asıdhjaıoshıaosd :D

BatuhanK
27 Ağustos 2016, 12:32
Yavaş gidin yavaş :P

hasmet
27 Ağustos 2016, 15:22
Arka freni hemen hemen hiç kullanmıyorum. Tutmuyor zaten :) bozuk değil, dizaynı öyle. Motor ne kadar güçlü ve hızlıysa, arka fren o kadar cılız oluyor tecrubemce. Ön fren asfaltı yırtıyor, o ayrı.

DKN
27 Ağustos 2016, 16:32
Arka freni hemen hemen hiç kullanmıyorum. Tutmuyor zaten :) bozuk değil, dizaynı öyle. Motor ne kadar güçlü ve hızlıysa, arka fren o kadar cılız oluyor tecrubemce. Ön fren asfaltı yırtıyor, o ayrı.

600,1000.. cc yarış veya naked bi motoru durdurmak tecrübe ve yetenek ister. ama scooterlar öyle mi hiç limonu sıktığın gibi durur :) katılıyorum sana haşmet

hasmet
27 Ağustos 2016, 20:18
600,1000.. cc yarış veya naked bi motoru durdurmak tecrübe ve yetenek ister. ama scooterlar öyle mi hiç limonu sıktığın gibi durur :) katılıyorum sana haşmet
ABS olunca duruyor. Ama yoksa asfalti opecegin gun takvimde isaretli.

Onceki naked motosikletlerimde ABS yoktu, 3 kez low side oldum. En sonuncusunda bi kere acil fren yapma durumu oldu, o da tam degil yani, on fren'de ABS devreye girdi ve gozumu kirpmadan yurume hizina geldi motorsiklet. Eski CB1000R veya CB919 olsa yerdeydim.

kong
27 Ağustos 2016, 20:27
O ön freni birden sıkınca cıyyyykkkkk diye bi ses geliyo ya insanın tüm ömrü film şeridi gibi geliyo gözlerinin önüne .:queen: :queen: :queen: