PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Honda'dan yeni 11 vitesli TCT [Evet Double (2) değil Triple (3) Clutch]

G-Strider
23 Ağustos 2016, 16:04
Honda'nın Japon patent ofisine 11 vitesli ve iki değil üç kavramalı (doğru okudunuz) otomatik vites sistemi için başvurduğu açıklandı.
Otomobillerde artık sıklıkla rastladığımız ve klasik otomatik viteslere göre daha seri vites geçişlerine izin veren çift kavramalı sistemi Honda NC serisi motorlarında ve VFR'lerde kullanmakta.

Benim tahminim: NC serisindeki DCT başarısını gören Honda; bu yeni üç kavramalı 11 vites oranlı şanzımanı yeni Goldwing 1800'de opsiyon olarak sunmaya başlayacak.

Kaynak: http://paultan.org/2016/08/23/honda-files-patent-for-11-speed-gearbox-with-three-clutches/#comment-4101354

Mevcut DCT

http://i.hizliresim.com/9G55M9.jpg

TCT (Triple Clutch Transmission) Patent resimleri

http://i.hizliresim.com/pEoo7L.jpg
http://i.hizliresim.com/WbZZlL.jpg
http://i.hizliresim.com/3AaaX4.jpg
http://i.hizliresim.com/6mkk4W.jpg

snappy x
23 Ağustos 2016, 16:08
yerimizi alalım

DKN
23 Ağustos 2016, 16:41
test sürüşünü snapy yapsın

dovahhkin
23 Ağustos 2016, 16:47

japonları ezer mazallah

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:43 ----------

japonları ezer mazallah

DKN
23 Ağustos 2016, 16:48
japonları ezer mazallah

şimdiye kadar ondan kimse kaçamadı. yaralı kurtulanlar sesin gelmesiyle vurması bir oldu demişler. snapy tehlikeye bilerek odaklanır bakışlarını kaçırmazmış

snappy x
23 Ağustos 2016, 16:56

ben bu kadar tecrübeli deyilim hocam

Pulsar41
23 Ağustos 2016, 17:14
MaşAllah, Allah nazarlardan saklasın Japon Mühendisleri.

mrt20
23 Ağustos 2016, 17:20
Ünide bu matematik ne işimize yarayacak bu kadar diye derslerden hep kaçardım.
Demekki karşımıza çıkacakmış illa.
İlk resim harici bişey anlayamadım :mrgreen:

GezeGeze
23 Ağustos 2016, 18:04
MaşAllah, Allah nazarlardan saklasın Japon Mühendisleri.

Tokyo Hayvanat Bahçesine müdür arayışları varsa, buradan gönderebiliriz. Bak o konuda iyiyizdir...

Bthndmrl
23 Ağustos 2016, 18:09
Volkswagen in dsgsi problemli oldugundan honda dct de yürüdü gitti. Avrupalı serviste şanzıman beklerken hondanın sıkıntısı yok şuanda.
Şimdi ise 11 ileri vites çıktı. Eskiden tırlara 12 vitesli makinede at at vites mi biter diyodum(otomatik bile olsa) şimdi ise bu hale geldi sonu hayır olsun. :)

Mengu16
23 Ağustos 2016, 18:10
Sanki 5 ton çekecek alet 11 vitese ne gerek varsa. Motosikletin keyfi uzun vites aralığıyla motorun toktan tize hızlandıkça değişen sesini dinleyince çıkıyo. Bu şanzıman şimdi motordan EDC şanzımanlı Megane dCi gibi bi ses çıkartacak. Hele Goldwing'e takacaklar diyorsunuz ne keyfi kalır.

hasmet
23 Ağustos 2016, 18:17
Sanzimanin motorsiklette kullanilacagina dair hic bir veri yok. Bu kadar komplex, pahali ve agir bir sanzimanin motorsiklette kullanilmasi da cok sacma olur zaten. Goldwing suruculeri daha fazla vites istiyor degil. Alet 6. viteste bile dusuk hizdan hizlanabiliyor. Kamyon gibi tork var.

motorcu48
23 Ağustos 2016, 18:56
kullansa nolucak nc serisi rakiplerine göre çok gucsuz .aynı otomobil gibi doğru.
oysakı honda eski nesil cbf600lerdeki gibi motorlar üretse birde bu teknolojıyle harmanlansa tekrar hondacı oluruz ama benım gözümde 1.yamaha 2. kawasaki dir japonlarda

shooter1
23 Ağustos 2016, 21:29
mobilete geçiş yapacam ne vites derdi var ne otomatik şanzıman masrafı

ardacik
23 Ağustos 2016, 22:04
kullansa nolucak nc serisi rakiplerine göre çok gucsuz .aynı otomobil gibi doğru.
oysakı honda eski nesil cbf600lerdeki gibi motorlar üretse birde bu teknolojıyle harmanlansa tekrar hondacı oluruz ama benım gözümde 1.yamaha 2. kawasaki dir japonlarda

Nc serisinin en buyuk ozellgi 700 / 750 cc olup 250 cc den az yakip iyi bir fren sistemine sahip olmasi. gorunus ve tarz olarakta cok gezip az masraf la rotalarin tamamlanmasi. Zaten 250 cc bir motorla baslayan biri nc serisini cok kolay kullanir. Eger bu teknoloji eski tip motorlarda uygulanirsa emin ol baya bir yakit sarfiyati olur ve ozamanda bir albenisi olmaz.

cemtover
23 Ağustos 2016, 22:15
Volkswagen in dsgsi problemli oldugundan honda dct de yürüdü gitti. Avrupalı serviste şanzıman beklerken hondanın sıkıntısı yok şuanda.
Şimdi ise 11 ileri vites çıktı. Eskiden tırlara 12 vitesli makinede at at vites mi biter diyodum(otomatik bile olsa) şimdi ise bu hale geldi sonu hayır olsun. :)

Vw'nin dsg'sindeki problemler halledildi fakat cift kavramali viteslerdeki kavrama ihtiyaci asilamayan ve de asilamayacak olan bir problem. Cift kavramali sanzumanlarda kavrama sayisi 2 iken maliyet 3000 liralari bulabilirken 3 kavramali bir sanzumanda kavrama degisimi cok daha maliyetli olabilir.

jimi_hendrix
23 Ağustos 2016, 22:44
onu bilmem de "değişken sıkıştırma oranlı" motor yaptılar adamlar, avrupalı turbo sistemiyle uğraşırken infiniti ile honda turbo sistemine vefat ettirecekler...

GP500-1st
23 Ağustos 2016, 23:23
tofaş Honda ya bak sen:)

11 vites 3 kavrama, dual kapak...

hasmet
24 Ağustos 2016, 00:26
onu bilmem de "değişken sıkıştırma oranlı" motor yaptılar adamlar, avrupalı turbo sistemiyle uğraşırken infiniti ile honda turbo sistemine vefat ettirecekler...

Variable compression turbo'ya alternatif değil ki. Hatta ilk uygulanacağı 2 litrelik 4 silindir motor da turbo.

ByYlmzZz
24 Ağustos 2016, 01:23

aslında Wolksvagen'in DSG şanzımanı çok stabil bir sistem..ama şanzıman konusunda ki, millet olarak alıkanlıklar çok geleneksel.DSG şanzımanda 40.000 km'de bir değişmesi gereken şanzıman yağını adamlar koymayı ya unutuyor ya da kendine göre tolerans tanıyıp istediği vakitte değiştiriyor.bu geleneksel davranışımıza örnek teşkil edecek en az 10 Wolksvagen sürücüsü tanıyorum ve de tanımaya devam ediyorum :)

fz6_fazer
24 Ağustos 2016, 01:57
DKN sesli güldüm

japonları ezer mazallah

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:43 ----------

Haykırdım :queen::queen::queen::queen:

japonları ezer mazallah
Bu japonları seviyorum,umarım daha iyisini yaparlar