PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sizden Tek İsteğim

Kadircan1
23 Ağustos 2016, 07:11
23.08.2016 gece saat 00:45 sularında yaşadığım bir olay yüzünden yazma gereği duyuyorum bu yazıyı
Gece arkadaşımla paten sürüyorduk biz caddedeydik ara sokaktan bir anda bir taksi caddeye fırladı ne fren ne sağa sola dönmek hiçbirşey yoktu kısacası birde üstüne üstelik "Ne yapıyosun dayı sen" dediğimde "Yolda öyle mi gidilir gerizekalı" diye çıkıştı bana. Benden yaşça büyük altında arabası var onun kaportası var tamponu var bizimse kaportamızda tamponumuzda bedenimiz. Aynı kadere sahibiz. Onların sinyal kullanmaması bizim hayatımızı karartabilir. Onların ayna kullanmaması bizim hayatımızda kalıcı yaralar bırakabilir. Sizinle aynı şikayette bulunuyoruz farkındaysanız. Araç sürücüleri. Onlar bizim için büyük bir tehlike. Dün gece belkide ben panikleyip elim ayağım birbirine dolaşsaydı ben şuanda bu yazıyı yazamıyor olabilirdim. Belki kolum bacağım alçıda, kafam sargıda bir hastane odasında uyuyor olacaktım. Kimse böyle bir hayat istemez. Kimse onu bekleyenleri üzmek istemez. Benim size anlatmak istediğim, aynı saftayız aynı tehlikeleri yaşıyoruz sizinle ve sizden tek isteğim bizi araç sürücüleri fark etmiyor bari siz fark edin. Patencilere siz sahip çıkın. İyi günler. İyi Forumlar

Hondolog
23 Ağustos 2016, 08:25
Aynı safta değiliz, o iki aracın arasından (aynasız, farsız, kornasız) bakmadan aniden çıkan ve durma fırsatı bulamadan kaza ile çarparsam hastane polisine "Evet maddi manevi her türlü şikayetçiyim, o kadar hızlı gelinir mi?" diyecek olan birisi ile ne işim olur? Bisiklet yollarını kullanmanı tavsiye ederim.

agris
23 Ağustos 2016, 08:34
Dostum geçmiş olsun öncelikle atlattığın kaza için. Ben hiçbir büyük aracın küçük aracı sıkıştırmasına ve onun hakkını yemesine destek veremem elbette. Lakin taktir edersin ki paten motorlu taşıt değil ve trafiğe açık alanda kullanılması çok yanlış.

telike
23 Ağustos 2016, 10:11
Transporter minibüsümü bile farketmiyorlar bazen.
MİNİBÜSLERİ FARKEDİN!!

Ek olarak bizim botumuz pantolonumuz belliğimiz ceketimiz sırt korumamız eldivenimiz kaskımız var. Sizde de bi çoğu var. Biz kullanıyoruz siz kullanmıyorsunuz. Ayrıca araçlara ayrılan yollarda motosiklet ve bisikletin girmesinde sıkıntı yok. Fakat paten bir araç olarak geçmiyor trafik kanununda. Haklı bile olsan haksız olursun.

BalkanRider
23 Ağustos 2016, 10:17
hep sahit oldugum birseyi soyliyeyim neden otobuslerin arkasina tutunup gidiyorsunuz cok merak ediyorum yada arabalara bi ani fren vursalar zincirleme kaza olsa arada kaynayip gitceginiz

Carbondioxid
23 Ağustos 2016, 11:35
Aynı safta değiliz, o iki aracın arasından (aynasız, farsız, kornasız) bakmadan aniden çıkan ve durma fırsatı bulamadan kaza ile çarparsam hastane polisine "Evet maddi manevi her türlü şikayetçiyim, o kadar hızlı gelinir mi?" diyecek olan birisi ile ne işim olur? Bisiklet yollarını kullanmanı tavsiye ederim.

İlk defa şu forumdaşın yorumu beğendim , gezegenler 10bin senede olan tek dizi sıralamsına girmiş olmalı :P imza.

Evet paten/bisiklete mahsus ayrılmış/park gibi yerlerde kullanın lütfen , küçücük yerde dahi yayıldı paten işi , bilinçli kullananları tenzih ederim , ancak gördüklerimden (toplamda 4-5 kadar kullanıcı) nerede ise tamamı absürd hareketler, korumalardan bi'haber trafiğe açık alanlarda idiler.

uqur497
23 Ağustos 2016, 13:45
sizin durum bizimkinden de tehlikeli bizim yine korna var egzoz sesi var yine birşeyler varda siz çok dikkat etmelisiniz keşke burasıda amerika kadar alt yapı hizmetleri insanların ihtiyaçlarına göre çalışsaydı.

Levent
23 Ağustos 2016, 13:50
Maltepe sahilde paten parkuru var, bence bu iş bir hobidir, ve özel bir parkur ile gerçekleştirilebilir. O yüzden lütfen bazı konuları birbirine karıştırmayın. (ülke şartlarında)

Kar yağdı diye Fulya yokuşundan aşağı kayak yapmıyoruz değil mi? Onun da bir parkuru var..

MotorKafa
23 Ağustos 2016, 13:59
Motosiklet bir araçtır. Ve her türlü kara yolunda diğer araçlar gibi seyir halinde olma hakkına sahiptir.
Paten ise bir araç değildir. Türkiye'de paten sürecek alanların olmaması/az olması ne yazık ki paten sürücülerine kara yoluna çıkma hakkı vermez.
Evet, büyük küçük fark etmeksizin her araç size saygı göstermelidir. Fakat bu saygı sadece sürücünün görgülü, kibar bir insan olmasından kaynaklanır.
Paten sürücüleri ise kara yollarına çıkarak, araç sürücülerine saygısızlık etmiş olurlar.
O nedenle kara yolunda paten sürmemen/kullanmaman dileğiyle.
Saygılar.

EldekiDebryj
23 Ağustos 2016, 14:05
Ne aynı safı Allah aşkına paten bir araç mı? Ne işin var patenle anayolda? Bisiklet yolunda sür, parklarda sür. Benimde patenlerim var ama ulaşım aracı olarak kullanmıyorum. Sirtima aliyorum patenleri cantasina sabitleyip, motosikletle bir parka biyeri gidip orada kullanirim en fazla. Herseyinde biyeri var.

ZümeR
23 Ağustos 2016, 14:06
Adamlar ulaşım amaçlı kullanıyor..

jackonbir
23 Ağustos 2016, 15:29
Döndük en başa :queen:
Tam toplumu motosikletin modern bir ulaşım aracı olduğuna ikna etmeye çalışırken :bounce:

Nikkfurie
23 Ağustos 2016, 16:26
patenle İstanbul,Antalya,İzmir,Adana,Konya,Eskisehir,Çanak kale,Bursa ve hatta Gürcistan da gezen biri olarak tavsiyem trafiğe girme arkadaşım :D

DKN
23 Ağustos 2016, 16:28
yol sadece motorlu taşıtların olmamalı bence. bisiklet, paten, kaykay gibi kas gücüyle çalışan araçlarda bu yolu kullanabilmeli. bunun tersini düşünen, senin araban ucuz yada sen bana göre daha ufaksın sağdan git hatta sen yaşama diyebilir. buna arabacılardan alışkındık ama motosiklet sürücüleri olarak düşüncelerimizle farkımız olmalı

EldekiDebryj
23 Ağustos 2016, 17:19
yol sadece motorlu taşıtların olmamalı bence. bisiklet, paten, kaykay gibi kas gücüyle çalışan araçlarda bu yolu kullanabilmeli. bunun tersini düşünen, senin araban ucuz yada sen bana göre daha ufaksın sağdan git hatta sen yaşama diyebilir. buna arabacılardan alışkındık ama motosiklet sürücüleri olarak düşüncelerimizle farkımız olmalı

Aralardan geçme, kaçma işinde motosikletliler bile birbirine çarpabiliyor. Birde trafigin icine kaykayı, pateni katarsak o iş çok karışır. Mesele ufaklık, ucuzluk pahalılık değil yani. Onlar bir aracta değil.

SenC_an
23 Ağustos 2016, 18:57
Bu çocuklar şehirler arası yola gitmiyor patenle , otobana da çıkmıyor. Şehir içinde bisikletinde pateninde kedi köpeğin de yolda olmaya hakkı var, da bizde öyle yol yok,yol olsa saygı yok. Koca ülke dururken çoğumuz toplanmışız birer noktaya , ve bu noktada kimsenin kimseye saygısı kalmamış. Bizi bile ezmeye çalışıyor arabalar siz nasıl cesaret ediyorsunuz hayret ediyorum.

Darkcity2000
23 Ağustos 2016, 19:14
Aracin sinyaline, dikizine kalirsaniz vay halinize dostlar..

K121L
23 Ağustos 2016, 19:30
Yollarda bisikletlileri sıkıştırmasınlar diye uraşıyorum bazen ama kardeşim iyice abartmayın
bende sıkışınca köklüyom gazı geçiyom başka şeride sen ne yapıcan yolculuğuna kaportanın üstünde mi devam edeceksin

Kadircan1
24 Ağustos 2016, 00:41
hep sahit oldugum birseyi soyliyeyim neden otobuslerin arkasina tutunup gidiyorsunuz cok merak ediyorum yada arabalara bi ani fren vursalar zincirleme kaza olsa arada kaynayip gitceginiz

Genelde onu yol yapanlar kullanıyor malum motorlu bi taşıt değiller insan yoruluyor illaki ve otobüs kamyon araba motor ne bulunursa yorulmamak için bu yöntemi tercih ediyorlar

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:22 ----------

İlk defa şu forumdaşın yorumu beğendim , gezegenler 10bin senede olan tek dizi sıralamsına girmiş olmalı :P imza.

Evet paten/bisiklete mahsus ayrılmış/park gibi yerlerde kullanın lütfen , küçücük yerde dahi yayıldı paten işi , bilinçli kullananları tenzih ederim , ancak gördüklerimden (toplamda 4-5 kadar kullanıcı) nerede ise tamamı absürd hareketler, korumalardan bi'haber trafiğe açık alanlarda idiler.

Olduğum yerde paten kaykay bisiklet gibi araçlar için kullanma pisti skatepark vs. yok bir tane boş alana 3 tümsek yapıp oraya kaykay pisti demişlerdi zamanında şuanda ise tinercilerden dolayı önünden geçemez olduk

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:25 ----------

Ne aynı safı Allah aşkına paten bir araç mı? Ne işin var patenle anayolda? Bisiklet yolunda sür, parklarda sür. Benimde patenlerim var ama ulaşım aracı olarak kullanmıyorum. Sirtima aliyorum patenleri cantasina sabitleyip, motosikletle bir parka biyeri gidip orada kullanirim en fazla. Herseyinde biyeri var.

Skatepark gibi yerlere gidebilme fırsatım olsa gitmek isterdim bende fakat benim öyle yerlere gidebilmek için bi imkanım yok

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:28 ----------

Neredeyse aynı tehlikeleri yaşıyoruz motosiklet sürücüleri ile

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:30 ----------

Neredeyse aynı tehlikeleri yaşıyoruz motosiklet sürücüleri ile

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:32 ----------

Aralardan geçme, kaçma işinde motosikletliler bile birbirine çarpabiliyor. Birde trafigin icine kaykayı, pateni katarsak o iş çok karışır. Mesele ufaklık, ucuzluk pahalılık değil yani. Onlar bir aracta değil.

Amacım aralara girmek değil eğer yola çıksam bile emniyet şeridinden veya kaldırımdan gidiyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:35 ----------

Amacım aralara girmek değil eğer yola çıksam bile emniyet şeridinden veya kaldırımdan gidiyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:37 ----------

Bu çocuklar şehirler arası yola gitmiyor patenle , otobana da çıkmıyor. Şehir içinde bisikletinde pateninde kedi köpeğin de yolda olmaya hakkı var, da bizde öyle yol yok,yol olsa saygı yok. Koca ülke dururken çoğumuz toplanmışız birer noktaya , ve bu noktada kimsenin kimseye saygısı kalmamış. Bizi bile ezmeye çalışıyor arabalar siz nasıl cesaret ediyorsunuz hayret ediyorum.

Mecburen eve otobüsle dönecek para kalmayınca kendimiz gelmek zorunda kalıyoruz

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:39 ----------

Mecburen eve otobüsle dönecek para kalmayınca kendimiz gelmek zorunda kalıyoruz

arbak
24 Ağustos 2016, 18:43
Yolda paten kullanmak ne kadar mantıklı? Hadi bisiklet de bir araç sayılır, neticesinde adam akıllı bir iskeleti ve freni var. Kaldı ki trafik olan bi yerde bisiklet sürerken bile tedirgin oluyoruz. Türkiye'de araçların geçtiği yerde(mahalle arası işlek olmayan yerler vs hariç) paten sürülmez. Aniden önüne bir şey çıksa nasıl duracaksın, neye tutunacaksın, dengeni nasıl sağlayacaksın?

Paten, kaykay gibi hobilere hep soğuk bakmışımdır çünkü güvenliğin çok az, risk çok fazla. Birçok arkadaşım yaralandı şu kaykay sevdası yüzünden. Birkaçına platin bile takıldı, bir müddet yürüyemediler.
Bunlar bir araç değil neticesinde, bir hobi. Bunun yeri trafik değil. Skatepark bulamıyorsan sahile ya da şehir parklarına gidersin takılırsın. Yolda süremezsin.

blacktulip
24 Ağustos 2016, 18:57
dün arabayla gecenin 2sinde paten yapan bir delikanlıyı eziyordum az kalsın.

canım kardeşim paten sürüyorsanız uslubuyla surun. uslubu artık neyse.

yola pat diye cıkarsanız,sekil yapmaya kalkarsanız asfaltı opersiniz.

bunu hic kimse arzu etmez. gece sürüyorsan da rekletif yelek falan giy. durumun yoksa git bir insaattan oradaki iscilerden iste,verirler.

unutma,paten taşıt değildir.

Kadircan1
24 Ağustos 2016, 19:41
Mahalle arası işlek olmayan yerler diyorsunuz zaten yolda araba olmasın diye gecenin bi yarısı sürüyoruz yollar boşken

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:35 ----------

dün arabayla gecenin 2sinde paten yapan bir delikanlıyı eziyordum az kalsın.

canım kardeşim paten sürüyorsanız uslubuyla surun. uslubu artık neyse.

yola pat diye cıkarsanız,sekil yapmaya kalkarsanız asfaltı opersiniz.

bunu hic kimse arzu etmez. gece sürüyorsan da rekletif yelek falan giy. durumun yoksa git bir insaattan oradaki iscilerden iste,verirler.

unutma,paten taşıt değildir.

Paten sürerken zaten üslubuna göre yollarda fazla hız yapmadan hele hele insanlar varsa onların hızında gidiyorum
Yola da hiçbir zaman pat diye çıkmadım şekil yapma olayları ise zaten hep kapalı yerlerde küçük bir basket sahasının içinde yeri mumlayarak çalışıyorum
Gece yolculukları içinse açık renk giyinmeye dikkat ediyorum ki ben bir ara pahalı olmayan bir motosiklet ceketi alıp kask ve kamera ile tamamlayıp o şekilde gezmeyi düşünüyordum en azından karşı taraf hatalı ise elimde bir kanıt bulunsun diye

FB10ur
24 Ağustos 2016, 20:29
Maltepe sahilde paten parkuru var, bence bu iş bir hobidir, ve özel bir parkur ile gerçekleştirilebilir. O yüzden lütfen bazı konuları birbirine karıştırmayın. (ülke şartlarında)

Kar yağdı diye Fulya yokuşundan aşağı kayak yapmıyoruz değil mi? Onun da bir parkuru var..
+1 Doğru sözün üzerine ne söylenebilir'ki

cemmoto41
24 Ağustos 2016, 21:19
İnşallah rahat rahat binersin patenine de güzel arkadaşım dedikleri gibi bir farın plaka o yola çıkma hakkın yok bunu göze alarak ona göre dikkat ederek çıkmalısın trafiğe buradan ne denirse densin düştüğünde senin canın acıyacak.

Kadircan1
26 Ağustos 2016, 02:40
İnşallah rahat rahat binersin patenine de güzel arkadaşım dedikleri gibi bir farın plaka o yola çıkma hakkın yok bunu göze alarak ona göre dikkat ederek çıkmalısın trafiğe buradan ne denirse densin düştüğünde senin canın acıyacak.

İstanbulda trafiğe çıkmak zor iş bırakın rahat rahat sürmeyi süremiyoruz bile
Zaten 2 gün önce patene 1 yıl ara verme kararı aldım inşallah seneye bu tarz şikayetlerle başınızı şişirmem

Merdo
26 Ağustos 2016, 03:39
size ne lan illa ki sizin dedikleriniz gibi kullanacak, adam ulaşım için kullanıyordur, eğlenmek için kullanıyordur, hobi için kullanıyordur, baba yadigarıdır, milli sporcudur saygı duyacaksınız ya bu kadar basit. yıl 2016 hala şehirli olamadınız la köylüler trafikte en aşağıdakine saygı duyacaksın ya bu kadar basit, bisikletliye, motosikletliye, patenliye saygı duymak zorundasınız ya bu kadar altı üstü, adam sizi mi öldürecek sanki. ulan bu ülkede motorcular bile trafikte anası ağlatılanlar bile saygıdan bir haberi yok. herkeste bir paragözlük. herkes güçlünün tarafında bombok bir ülke, bombok trafik, bombok insanlar

Hondolog
26 Ağustos 2016, 10:23
Hakaret etmeye başladığına göre bu fikir alışverişinde başka çaren kalmadı. İstemiyorum sizi, kapansın patenciler, kollarına sarı bant takalım, alışverişi keselim, sosyal güvencelerini iptal edelim, hadım edelim, önce asalım sonra yakalım demedim, buna hakkımda yok :) ben trafik akışı olan yerde birisinin başına bela olmayın diyorum. Ölsen mühim değil, mesele; annen baban gelecek kan parası isteyecek bizden. Seni değil kendimi düşünüyorum.

dovahhkin
28 Ağustos 2016, 18:46
EDİT : YANLSI OLDU

serkany
28 Ağustos 2016, 22:14
Paten ile uzun yola cikmayi düşünüyorum.yanima ne alayim ?

DKN
28 Ağustos 2016, 22:17
nedir bu alıp verilemeyen şey ? elektirikli cincıra binen görse tekme atma isteği, arabayla giderken patenci görse ezme isteği, motorcu görse sıkıştırma isteği, kendinden küçük araba görse üstünden geçme isteği, yakışıklı görse imha etme isteği, kız görse.. ne oluyoruz ?

Nikkfurie
28 Ağustos 2016, 23:23
........ne oluyoruz ?.......

sanırım olduk bile :( saygısız bir toplum olduk, sadece trafikte değil heryerde.

özellikle büyük şehirlerde,kısır bir döngü içinde sinir harbi yaşıyoruz...kimseye saygımız yok ama herkesden beklentimiz çok !

Kadircan1
29 Ağustos 2016, 00:58
Hakaret etmeye başladığına göre bu fikir alışverişinde başka çaren kalmadı. İstemiyorum sizi, kapansın patenciler, kollarına sarı bant takalım, alışverişi keselim, sosyal güvencelerini iptal edelim, hadım edelim, önce asalım sonra yakalım demedim, buna hakkımda yok :) ben trafik akışı olan yerde birisinin başına bela olmayın diyorum. Ölsen mühim değil, mesele; annen baban gelecek kan parası isteyecek bizden. Seni değil kendimi düşünüyorum.

Trafikte zaten herkes bencil olduğundan dolayı biz bu durumdayız

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:51 ----------

Paten ile uzun yola cikmayi düşünüyorum.yanima ne alayim ?

Patenle en uzun yolum 8 buçuk saat falan sürmüşttü dizliğin olsun eldivenin olsun yanında çanta bulundur çantasa ayakkabın olsun mutlaka, yedek bir tişört olabilir eğer bi günlük bir gezi olacaksa yanına ekmek arası alabilirsin yolda boşuna para harcamamak için ama sana önerim çantana 1,5 litrelik şişede buz koy o yolda eriyor zaten eğer kaskın ve aksiyon kameran varsa mutlaka al onlarıda yanına lazım oluyor çünkü ve cebinde en az 30 lira civarı paran olsun malum 500ml su bile 1 lira o yüzden paran bitmesin yolda ve aksiyon kamerası yaricinde bir kamera ve selfie çubuğu alabilirsin yanına yoldan bir hatıra olur

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:55 ----------

nedir bu alıp verilemeyen şey ? elektirikli cincıra binen görse tekme atma isteği, arabayla giderken patenci görse ezme isteği, motorcu görse sıkıştırma isteği, kendinden küçük araba görse üstünden geçme isteği, yakışıklı görse imha etme isteği, kız görse.. ne oluyoruz ?

Bencilce hareket edenler yüzünden böyle olduk trafikte kendini hep üstün görenlerden dolayı sokak arasında kayan patencilere bile artık korna çalıp küfür ediyorlar

SenC_an
29 Ağustos 2016, 01:33
onlarda paten
http://l7.alamy.com/zooms/00cee4013040493fa58b2303c370089a/girl-rollerblading-in-the-slow-moving-traffic-on-ocean-drive-at-south-a8x6a2.jpg
bizde paten
http://im.haberturk.com/2016/03/24/ver1458814898/1214537_620x410.jpg

Valla benim yolumdaysa patenci yol veririm, saygı duyarım üstüne kıskanırım . amma kalkıp orama burama tutunmaya çalışan olursa açarım gazı söylemedi demeyin

Nikkfurie
29 Ağustos 2016, 02:17
onlarda paten
http://l7.alamy.com/zooms/00cee4013040493fa58b2303c370089a/girl-rollerblading-in-the-slow-moving-traffic-on-ocean-drive-at-south-a8x6a2.jpg
bizde paten

Valla benim yolumdaysa patenci yol veririm, saygı duyarım üstüne kıskanırım . amma kalkıp orama burama tutunmaya çalışan olursa açarım gazı söylemedi demeyin

internet den iki fotografa bakıp yorum yapmayın yahu :) ben Greg Mirzoyan ile paten kaydim (paten dünyası tanır) adam yanımda araçlara asila asila gitti :D

hattoi
29 Ağustos 2016, 03:08
Mevzuatta bisiklet geçiyor, bisiklet resmi otoriteninde belirttiği üzere bir ulaşım aracıdır.(önce bunu netleştirelim)

Şimdi konuya gelirsek. Hoş geldin önce. Neler yaşadığını, şikayetlerini çok iyi anlıyorum, ama hiç paten kullanmadım. Peki nasıl anlıyorum? Bisiklet kullandım ben hemde yıllarca her gün önceleri okula giderken, sonraları işe.

Ben bu ülkedeki herkesin çocukken, sahip olana kadar, "benimde olsa" diye hayal kurdukları bisiklet ile yaşadığım şeyleri hala hazmedemiyorum. Paten ile bunları yaşaman, üzülerek söylüyorum ama çok normal. Burası normal değil, biz normal değiliz ama bizim normalimiz budur.

Paten mevzuatta geçmiyor olabilir zaten mevzuat eski. Bu konuda bir itirazınız olabilir, belki başarı da sağlarsınız, umarım da uygun olan yerlerde resmi haklarınızı(eğer yoksa elde edersiniz) fakat bazı gerçekler var;

Mesela şerit sayısı, genişliği, kaçış alanları, yol kalitesi vs. oradaki trafik akış hızı.

Bunları göz önüne aldığımız da bizim motosiklet camiasında bile X cc motosikletler a yoluna, b yoluna çıkmamalı, tehlikeli vb. tartışmaları bir ortak kanaat oluşturamadı. Vaziyet bu iken, paten kullanılan yerler çok dikkatli seçilmeli ve karşılaşabilecek zorluklara önden hazırlıklı olunmalı, bunlar göze alınarak hareket edilmeli.

Birde unutma ki trafikteki insan senin ayağında ki pateni görmeyebilir ve yaya hızında olduğunu düşünme ihtimali çok yüksek.

Kal sağlıcakla.

fatih063838
29 Ağustos 2016, 03:42
size ne lan illa ki sizin dedikleriniz gibi kullanacak, adam ulaşım için kullanıyordur, eğlenmek için kullanıyordur, hobi için kullanıyordur, baba yadigarıdır, milli sporcudur saygı duyacaksınız ya bu kadar basit. yıl 2016 hala şehirli olamadınız la köylüler trafikte en aşağıdakine saygı duyacaksın ya bu kadar basit, bisikletliye, motosikletliye, patenliye saygı duymak zorundasınız ya bu kadar altı üstü, adam sizi mi öldürecek sanki. ulan bu ülkede motorcular bile trafikte anası ağlatılanlar bile saygıdan bir haberi yok. herkeste bir paragözlük. herkes güçlünün tarafında bombok bir ülke, bombok trafik, bombok insanlar

birader bu nasıl üslub?

Kadircan1
29 Ağustos 2016, 19:59
onlarda paten
bizde paten

Valla bazen bizde yokuşlarda falan tutunalım mı abi diyoruz yorgun oluyoruz ki zaten patenle arabalara falan tutunmak sıkıntı olabiliyor çünkü 60 dan sonra ayak titremeye soğuk terler akmaya başlıyor :cherry:

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:50 ----------

Mevzuatta bisiklet geçiyor, bisiklet resmi otoriteninde belirttiği üzere bir ulaşım aracıdır.(önce bunu netleştirelim)

Şimdi konuya gelirsek. Hoş geldin önce. Neler yaşadığını, şikayetlerini çok iyi anlıyorum, ama hiç paten kullanmadım. Peki nasıl anlıyorum? Bisiklet kullandım ben hemde yıllarca her gün önceleri okula giderken, sonraları işe.

Ben bu ülkedeki herkesin çocukken, sahip olana kadar, "benimde olsa" diye hayal kurdukları bisiklet ile yaşadığım şeyleri hala hazmedemiyorum. Paten ile bunları yaşaman, üzülerek söylüyorum ama çok normal. Burası normal değil, biz normal değiliz ama bizim normalimiz budur.

Paten mevzuatta geçmiyor olabilir zaten mevzuat eski. Bu konuda bir itirazınız olabilir, belki başarı da sağlarsınız, umarım da uygun olan yerlerde resmi haklarınızı(eğer yoksa elde edersiniz) fakat bazı gerçekler var;

Mesela şerit sayısı, genişliği, kaçış alanları, yol kalitesi vs. oradaki trafik akış hızı.

Bunları göz önüne aldığımız da bizim motosiklet camiasında bile X cc motosikletler a yoluna, b yoluna çıkmamalı, tehlikeli vb. tartışmaları bir ortak kanaat oluşturamadı. Vaziyet bu iken, paten kullanılan yerler çok dikkatli seçilmeli ve karşılaşabilecek zorluklara önden hazırlıklı olunmalı, bunlar göze alınarak hareket edilmeli.

Birde unutma ki trafikteki insan senin ayağında ki pateni görmeyebilir ve yaya hızında olduğunu düşünme ihtimali çok yüksek.

Kal sağlıcakla.

Paten kullanmamış hiç deneyimi olmayan biri bile bu şekilde anlayabiliiyorsa beni ülkemde bazı şeyler yoluna giriyor demektir :thumleft:

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:54 ----------

internet den iki fotografa bakıp yorum yapmayın yahu :) ben Greg Mirzoyan ile paten kaydim (paten dünyası tanır) adam yanımda araçlara asila asila gitti :D

Forumda bir patenci daha mı buldum ben yoksa :)

SenC_an
29 Ağustos 2016, 20:31
cık patenci diil o dansçı gibim bişi , vaktiyle gel koreografik bişiler yapalım dedik dinlemedi.
bunlar böle 2-3 gazoz kapağı etrafında döner durur bi yere gittikleride yok (işte bunlar hep kıskançlık) ,kendi gençliğimden biliyorum bizde sabahtan akşama kadar dönerdik noldu karnımızmı doydu ? yoo öle işte