PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor üstünde yoruluyormusunuz?

TWG
28 Haziran 2006, 10:52
Arkadaşlar geçen cumartesi itibariyle ilk motorum olan er6n i almış bulunuyorum. :cherry:
aldıgımdan bu yana 4 günde ancak 115km yol yapabildim :cat:

gelelim sorunuma: ufak ama önemli bir problemim var
motordan inince kendimi o kadar yorgun hissediyorum ki "tamam artık bir daha binmeyecem" diyorum kendi kendime
ne zamanki yorgunluk hissim geçiyor ondan sonra gene binmek istiyorum
motora tam koruma ile biniyorum kask, mont, eldiven ve dizlik
(bellik de var ama bir kere taktım ve çok terletti)
montu giyer giymez terlemeye başlıyorum zaten

acaba bu yorgunlugun sebebi aşırı terlemem mi
yoksa daha acemiyiz hem kaslar bu hareketlere alışmadı hem de çok dikkat harcıyorum bu mu
yani bu yorgunluk zamanla azalır mı tecrübe arttıkça?

bir de önlem olarak mont yerine bir dirseklik alıp onu kullansam terlemeden püfür püfür mü gezsem?

bu arada montum clover T2-WP

http://www.mototal.com.tr/cloverbuyuk/1720_nr.jpg

montun astarı çıkıyor ve o olmadan kullanmama rağmen çok terliyorum

ne olur bi fikir verin yoksa motora başlarken bitirecem

praetorian
28 Haziran 2006, 10:54
bence kendını cok kasıosundur farkında olmadan..

kivanctf
28 Haziran 2006, 11:00
walla kardesim sanırım sehir icinde kullanıyorsun motorunu buda acemi oldugundan ve motorun yeni oldugundan sana bi sıkıntı verıyor olabilir. Motorda 40-50 km den sonra yorulmaya baslıyabilrisin popon uyusur vesaire 5 dakıkalık bir molada toparlar devam edersin yoluna . Senin durum sanırım kendını kasmandan ileri geliyor. Birde bu sıcakarda o mont da etkiliyor olabilir . ( soyledigin montu kullnmadım bilmiyorum ) bende dainesse var montu giymessem terliyorum desem inanırmısın ...

nautilus
28 Haziran 2006, 11:08
80-90 km kadar kullandıktan sonra popom gazoz kapağı gibi oluyor biraz mola verip dinlenince herşey yoluna giriyor onun haricinde bir yorgunluk olmuyor

TWG
28 Haziran 2006, 11:10
aslında biraz kasıyorum farkındayım ama çok da değil
dd nin tabiriyle narin bir bileği tutar gibi tutmaya çalışıyorum elcikleri:)

ama biraz gaz verince kollarımı ve ellerimi sıktıgımı fark ediyorum bir süre sonra

montu daha giydigim gibi şakır şakır terliyorum abi
alırken keklendim galiba biraz, mevsimlik mont diye aldık resmen karakışlık mont oldu bizimki

chess
28 Haziran 2006, 11:19
Öncelikle hayırlı olsun! Bende er6-f kullanıyorum. "Her Zaman Full Kuşam" motor kullanıyorum. Bu havalarda işin içine yoğun trafik ve yeni motor/acemilikte girerse terleme gayet normal görünüyor. Sonuçta 30 derecelik bir sıcaklıkta mont kask vs 90 saniyelik bir ışığı bekliyorsan doğal olarak terlersin. Yapılacak benim bildiğim bir şey yok. Termometre her saniye yükselir...
Motoru ilk kullandığımda gidonu o kadar sıkıyordum ki motordan inince elimi sağlıklı kullanamıyordum. Acemilikle yorgunluk arasında doğrudan bir ilişki olsa da İstanbul yollarının tüm motor kullanıcılarını yoracağını düşünüyorum. Sürekli dikkat ve stress...
Örnek:
Dün bir minibüsü solladığım vakit ters yöne girmiş bir araçla burun buruna geldim. Şans eseri durumu kurtardıysamda dayak yemiş gibi hissettim kendimi.

Keyifli seyirler...

Dağdaki Ateş
28 Haziran 2006, 11:50
Zamanla motora alıştıktıkça altındaki makineyi tanıdıkça kendine olan güvenin artmasıyla doğru orantılı stres ve gerginlik azalıyor buda şu anda yaşadığının terleme sorununun azalmasını sağlıyacaktır.
Ama motor üzerinde devamlı dikkatli olmanın gerektirdiği bir yorgunluk varki özellikle trafikte adamın pestilini çıkarır buna bende çözüm bulamadım :)

kelsinus
28 Haziran 2006, 11:56
Üstat Donald Duck'ın yazılarında hep hatırlattığı, tekrar tekrar üstüne basarak dikkat çektiği bir husus var:Gülümsemek.:)
Ne olursa olsun gülümse kardeşim.Gülümsemek insanın kendini rahat hissetmesini sağlıyor ve ne kadar rahatarsan o kadar az yoruluyorsun.Bazen trafikte bir varta atlattıktan sonra hemen gülümsemek gelir aklıma.Gülümserim o anda, az önceki heyecanın etkisiyle hızlanmış olan nabzım yavaşlar ve rahatlarım.Sakın gülüp geçme.Mutlaka dene.Trafikte sırıta sırıta gezen birini görürsen de mutlaka yanına yanaş ki tanışalım.:rendeer:

fly+fly
28 Haziran 2006, 12:01
Motor üstünde nargile içmeyi dene çok keyif verici yorulma filan olmuyor

crato
28 Haziran 2006, 12:06
aldığınız mont mevsimlik olarak adlandırılıyor, çok sevgili (!) satıcılarımız da 4 mevsimlikmiş gibi lanse ediyorlar halbuki o tarz montlar en çok 3 mevsim giyilebiliyorlar. yaz mevsiminde file montlardan almak en mantıklısı görünüyor.
bunu dışında genel yorgunluğun sebebi bence trafiğe, motora karşı olan acemilikten kaynaklanıyor. (elbetteki kuşamdan ötürü ortaya çıkan aşırı su kaybı da vücudu güçsüz bırakabilir)

intercom
28 Haziran 2006, 12:08
Öncelikle hayirli olsun, güzel bir motor almissin ve iyi bir siteye üye olmussun.
yeni motorcu döneminde heycan, acemilik yüzünden kendini kasmiyor gibi hissetsen bile bunu gayri ihtiyari yapmaktasin. bu biir
ellini 60 km/h ile giden bir arabadan cikartmisindir. hava akimi büyük bir kuvvetle iter elini geriye. bu kuvvete sen artik tüm vücudunla karsilik veriyorsun. bu ikii
sicaklik da büyük bir etken. ama "cok terliyorum abi" diyip korumasiz da gezilmemeli. müsait isen yazlik-kislik olmak üzere kendine iki takim toparla.

deniz sezonunu actigin zaman ilk iki üc gün yüzmekten bi hal düser insan. motorla da aynisi olur. merak etme dostum bir kac gün sonra kalmaz bi derdin.

batuhan35
28 Haziran 2006, 12:14
walla kardesim sanırım sehir icinde kullanıyorsun motorunu buda acemi oldugundan ve motorun yeni oldugundan sana bi sıkıntı verıyor olabilir. Motorda 40-50 km den sonra yorulmaya baslıyabilrisin popon uyusur vesaire 5 dakıkalık bir molada toparlar devam edersin yoluna . Senin durum sanırım kendını kasmandan ileri geliyor. Birde bu sıcakarda o mont da etkiliyor olabilir . ( soyledigin montu kullnmadım bilmiyorum ) bende dainesse var montu giymessem terliyorum desem inanırmısın ...
oncelıkle motorun hayırlı olsun...:cat:
bende arkadasıma katılıyorum muhtemelen kendını sıktıgın(kastığın)ıcın yoruluyorsun hafta sonu bılıyorsun kerpe deydık ve ben 110cc cup ıle full koruma (bellık harıc) 420km yol yaptım yorgunlugu sen bana sor...:mrgreen:
bence zamanla motora alısıp bu sorunu ortadan kaldırabılırsın.....:cat:
bırde unutmdaan artık
kask
mont
dızlık
olmadan motora bınınce kendımı cok rahatsız hıssedıyorum bence herkez elınden geldıgınce butcesı yettıgınce full koruma gıyınmelı....:cat:

Kemal
28 Haziran 2006, 12:15
Selam,
Bende scooter olmasına rağmen bende full koruma çıkıyorum. Normal şartlarda bile çok terleyen biriyken bi de mont üstümde düşünün. Bende de 4 mevsimlik mont var ve çok terletiyor. Korumalarım olmadan bırak garajdan çıkmayı motorun ütüne bile binmiyorum.

Çok sıcak havalarda son iki gündür bende motora binmiyorum. Çünkü sıcaktan bir süre sonra bunalıyorsun ve kazaya davetiye çıkıyor. Şu an bende ki en büyük sorun burnumdan damlayan terleri silmek. Sağa çekip az kaskı çıkarıp yüzümü silmedim. Ama bu bile eziyet. Kaskı çıkarmak için eldivenleri çıkart, kaskı çıkart sonra hepsini tekrarla. :)

Hammer
28 Haziran 2006, 12:17
Ben de ilk motor kullanmaya başladığımda aynı şeyleri yaşamıştım.

Aynı senin gibi kask,dizlik,mont,eldiven kullanıyordum.Hala da öyle kullanıyorum.

İlk zamanlardaki yorugunluk kasılma terleme geçti artık.Motora trafiğe alıştım sanırım.

Senin montta bu mevsim için biraz kalın olabilir.

Ben montumu bir arkadaşımla birlikte Nisan ayında aldım.

Ben tam yazlık bir mont tercih ettim.Satıcı bu montla ancak Temmuzun ortasından sonra rahat motor kullanabileceğimi o tarihe dek motor üzerinde üşüyeceğimi mevsimlik!!! bir montun daha iyi olacağında ısrar etti.

Ve alışverişe birlikte gittiğim arkadaşım satıcıyı dinledi kalın içliği çıkarılabilen mevsimlik montu aldı.Şimdi devamlı satıcının kulaklarını çınlatıyor.:)

Neyse motorun cok güzel.Güle güle kullan.Keyfini çıkar,hallolmaycak sorun yok hayatta:rendeer:

cbrhalil
28 Haziran 2006, 12:21
Aynı derdi bende yaşadım arkadaşım, hatta topic bile açtım:) ama benim gördüğüm ve tedavi yolu olarak seçtiğim şeyleri seninlede paylaşmak isterim.
1- giyim kuşamdan asla vazgeçme.
2- yeterince sıvı ve şeker al sıvı ve şeker kaybı yorgunluk yapıyor.
3- kendini kasma (istanbulda bu nasıl olacaksa)
4- herzaman sırıt:mrgreen:
ben 1000km ye geldim ve ilk defa bugun çok rahat geniş geniş yol yaptım. sanırım zamanla sende rahatlıcaksın:cat:

intercom
28 Haziran 2006, 12:26
Üstat Donald Duck'ın yazılarında hep hatırlattığı, tekrar tekrar üstüne basarak dikkat çektiği bir husus var:Gülümsemek.:)
Ne olursa olsun gülümse kardeşim.Gülümsemek insanın kendini rahat hissetmesini sağlıyor ve ne kadar rahatarsan o kadar az yoruluyorsun.Bazen trafikte bir varta atlattıktan sonra hemen gülümsemek gelir aklıma.Gülümserim o anda, az önceki heyecanın etkisiyle hızlanmış olan nabzım yavaşlar ve rahatlarım.Sakın gülüp geçme.Mutlaka dene.Trafikte sırıta sırıta gezen birini görürsen de mutlaka yanına yanaş ki tanışalım.:rendeer:

:cherry: cook guzel :cherry: motorla giderken sirtan biri haa ?? ben de onlara dahilim, tek derdim yutulan ve dislerin arasina sikisan sinekler :queen:

onderugur
28 Haziran 2006, 12:36
slm.arkadaslar.belki konuyla alakasi yok ama olsun ben yinede sizinle paylasayim istedigim.1 nisanda motorumu aldim (50tt scuttur).motoru kullandigimin ikinci yada ucuncu haftasi farkettimki motrumu kullanirken farkinda olmadan dislerimi sikiyorum...bir keresindede sadece gazı cevırmekten baska bir is yapmayan sag elimin parmaklari uyusmustu.aksam motorla isten eve gelip motoru istop ettigimde bir de baktimki parmaklarimi nerdeyse hissetmiyorum.tabiii bunlar ilk haftalarda olmus seyler.heralde ilk motor kullanma heyecani.allaha sukur artik boyle seyler olmuyor.:cat:

trenox
28 Haziran 2006, 12:47
alışırsın zamanla bence bde kondisyon da gerek.
ben de başlarda 1 saat kullndıktan sonra heryerım agrıyordu. şimdi 12 saaat kullanabilirim küççük molalarla.

TWG
28 Haziran 2006, 14:59
çok güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar
ben de tam korumadan vazgeçmeyi düşünmüyorum asla
dün yavaş yavaş Vefa'dan Çapa'ya gittim montsuz olarak (kask, eldiven ve dizlik vardı mont çantadaydı)
kendimi suçlu gibi hissettim vallahi ve dönüşte ter de bassa ne olursa olsun montu giydim rahatladım biraz :)
bu montu satmak mümkün olabilir mi acaba yazlık bişeyler alsam
ya da ucuz ama korumalı yazlık mont bulabilirmiyiz
malum motoru yeni alınca sıfırı tüketmiş bulunuyorum:farao:

watercolours
28 Haziran 2006, 15:16
Motora binmeden önce bol su iç. Su kaybettikten sonra konsantrasyon yeteneğin azalır, aynı konsantrasyonu sağlamak için daha fazla güç harcamaya başlarsın.

koyulacivert
29 Haziran 2006, 17:30
ya bende de kasıntı oluyo ( 50 km sonra ) acemiyiz herhalde :P
ama bu kasıntıları daha çok kullanarak aşıcaz... :cat: popona kuvvet :queen:

explorer
29 Haziran 2006, 18:17
Yazın yazlık mont (mümkünse fileli) giymek en mantıklısı olur. Senin montun diğer mevsimlerde giymek için üretilmiş, 4 mevsimlik değil. Benim 1 yazlık 1 de kışlık mont var. Yazlık montla bile güneşin altında terlersin.

Yorgunluk normal bence. Hem motora alışmadın daha, hem hava sıcak ve nemli, hem de çok su kaybediyorsun. Bol bol su içmeni tavsiye ederim bu arada.

chess
13 Temmuz 2006, 16:18
Her zaman full kuşam! Çok basit bir kazada (yakın mesafe yolculukta, 5 dk yolda kaza olmayacak diye birşey yok), yüz üstü 5 metre sürüklenip bütün yaz göğsünüzde ve göbeğinizde deri kalmadığı için denize girmemeyi istemezsiniz herhalde. Bunu mont "giymek" için söylüyorum. Önü açık bir montun da faydası olmayacağının altını çizmek için. İlk kazamı 800 km de yapmıştım. Tahmini 5,10 metre sürüklenmiştim. Full kuşamdım. Hiç yara bere almadan atlatmıştım. Olan montuma, dizliğime olmuştu. O gün bu gün hava kaç derece olursa olsun, mesafe ne kadar kısa olursa olsun hep full kuşam kullanıyorum. Şu an benimde yazlık montum yok. İdare etmeye çalışıyorum. Kimse param yetmedi bir tekeri eksik olsun demediği gibi kılık kıyafette de yazlık kışlık ayrı ayrı alamıyorsa bile bir takımı olmadan motor almamalı, binmemeli hatta Engellenmeli diye düşünüyorum.

TWG arkadaş gibi bende bu yazı biraz "pişkin" olarak atlayacağa benziyorum. Umarım seneye yazlık takımıda ayarlamış oluruz. ( zaten hafta sonu motorumu çaldılar ama halen gördüğünüz gibi kabullenemiyorum!)

Şu linke bir bakın derim; http://www.superevariders.com/html/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2067#26567

--------------Motorda yaşayarak öğrenmenin maliyeti çok yüksek. ------------------------------

Yolunuz açık olsun....

apriliarsv
13 Temmuz 2006, 16:27
Valla yorulduğunuzu söylediğiniz motorlar benim için süper rahat. Sizde bir Ducati kullansanız yorulmayı öğrenirdiniz. Sonra şu bahsettiğiniz yorulmanın aslında yorulma olmadığını öğrenirdiniz :queen:

kumkum
14 Temmuz 2006, 01:47
Güle güle kullanın motorunuzu.. Ben herzamanki gibi gene vurgu ile söylüyorum... egzersiz,egzersiz,egzersiz.....Ve suyu sakın ihmal etmeyin.. Ter ile mineral de kaybediyor bedeniniz. Mineralleri yaz boyunca alın. Bu konsantrasyonunuzu da arttırır,yorgunluğa da iyi gelir.. Çinko, magnezyum ve calsium ağırlıkı olarak mineral takviyesi iyi gelir...keyifli sürüşler..:)

MeTaL_MoRguE
14 Temmuz 2006, 02:28
yooo pek yorulmuyorum :)

elay
14 Temmuz 2006, 10:03
Onu bunu bilmem ben montuna bayıldım :wiinkk:

tubis
14 Temmuz 2006, 10:04
yoooooooooo

serkan79
14 Temmuz 2006, 10:09
giydigin montun kolundaki cırtlarını ve fermuarını aç ordan giren soguk hava boyun kısmından sıcak hava olarak cıkar tabi boynundaki cırtında cok sıkı olmaması lazım bu senin terlemeni engeller ben öyle yapıyorum pek terleme olmuyo veya yazlık bi mont al :)

selcukates
14 Temmuz 2006, 10:51
yorulman normal tabi istanbul trafiğinde bide yeni aldığın için motora alışma süresinide eklersek sanırım iki hafta sonra motorunada alışırsın ama biraz yol yap yorulmada azalacaktır böylece pratik pratik pratik... keyifli ve kazasız sürüşler dostum

TWG
16 Haziran 2008, 16:08
kendi topiğimi hortlatıyım :)

belki yeni arkadaşlara faydası olur
artık motorda yorulmuyorum yaşasın :P
değişik sebepleri varmış bunun.

1. montun mevsime uygun olması şart, gereksiz terleme ve su kaybı yorgunluğu arttırıyor
2. trafiğin acemisi olmak kesinlikle çok yoruyor tecrübeyle sabit
3. motorun dinamiklerine alıştıktan sonra daha rahat kendinizi sıkmadan kullanmaya başlayınca kollar rahatlıyor
4. motorun kendisi de etkili, örneğin gt250 ile otoyola çıkınca sanki motor gitmiyor ben koşuyorum gibi yoruluyordum. sürekli tedirginlik oluyordu. ama fazer ile çok daha güvenli hissederek yol alıyorum doğal olarak stres ve yorgunluk azalıyor. gt250 ile bir günde 60 km yapınca pestilim çıkardı şimdi fazerle 200 km mesafede çok rahatım.

(itinayla topik hortlatılır :) )

E.Gülbeyaz
16 Haziran 2008, 16:12
bence kendını cok kasıosundur farkında olmadan..

aynen :wiinkk: bak snd farkına varmışsın...

eftelya
16 Haziran 2008, 16:16
sallana sallana bi süre sonra yoruluyo insan . beşik etkisi oluyo . uyku moduna giriosun . :) yorgunluk gibi geliyo buda .

nankör
16 Haziran 2008, 16:18
[COLOR="Red"]acaba bu yorgunlugun sebebi aşırı terlemem mi ?[/COLOR

büyük ihtimalle.....................................

TWG
16 Haziran 2008, 16:20
özellikle akşam yemeğinden hemen sonra direk uyku modunda kullandığımı farkettim çok tehlikeli
bir iki ani fren yapmak zorunda kalıp adrenalini yiyince ayılıyor ama insan :)

denizin_kizi
16 Haziran 2008, 16:34
ah ulem bi motorum olsa da ben de yorulsam derim başka da bişe demem:(
bi de yakınıyorsunuz öle mi ayıptır olan var olmayan var:)

urcolak
16 Haziran 2008, 16:46
Bende senin gibi biniyordum motordan inince kendimi yatağa zor atıyorum, yani hala yorucu, terleme işince gelince böyle binmeye devam edersen hasta olmaya hazırlık ol, çünkü ben iki defa sıkı bi şikeldi terledim ve daha kendine gelemedim, tam koruma biniyorsun ve terden geberiyorsun, sonra rüzgarı yiyorsun, aynen yatak..
sırf motor pantolan giymemek için dizlik aldım, monta da bi çare bulacaz artık..

CaBRioLeT
16 Haziran 2008, 16:57
motorun acemisi olunca yoruyor insanı bende bmw de ayrı şeyi yaşamıştım zamanla geçiyor fazla kasmyorsun kendini...

player77
16 Haziran 2008, 17:03
Uykusuzluk gibi bir probleminizin kalmayacağını garanti ederim :)
Evet çok yoruyor ama şuraya gittim,bunu yaptım,şurayada uğradım.Çok uzun zamandır görüşemediğim insanlarıda gördüm derken .Yatağa yatınca mışıl mışıl uyuyorsun.
***Bu arada Full koruma arkadaşlar,ben kesinlikle zararını görmedim.

busihido_kadir
16 Haziran 2008, 17:30
***Bu arada Full koruma arkadaşlar,ben kesinlikle zararını görmedim.

Abi Kim full korumanın zararını gormustur kı :silent:

Iyıdır full koruma ııyıdır:bounce:

barisozcetin
16 Haziran 2008, 17:34
1 saat sürekli kullanımda ellerimde hafif uyuşma, 2 saat sürekli kullanınca popo ağrısı oluyo, rüzgar gürültüsünden kafa şişmesini hesaba katmıyorum..

Carcharoth
16 Haziran 2008, 17:37
Kullanırken hiç yorulmuyorum ama Artçılık nedense beni daha çok yoruyor... F650 ye 600 km kadar artçı oldum. Anam anam.... 3 gün belim ağrıdı :(
Ama buna korumaların etkiside çok büyük. Rahatsız ve bol bir kask yorgunluğu 2 kat daha arttırıyor. Kask çok önemli... Ayrıca suyu unutmamak lazım suyunda yorgunluğa etkisi var. Çünkü motorda su kaybettiğinizi anlayamıyorsunuz. Özellikle uzun yolda bol bol su için arkadaşlar benden tavsiye :)

tkalfaoglu
16 Haziran 2008, 17:59
1) Yazları direk MESH mont almalısın, başka şey bizim ülkede seni pişirir.. Yani bildigimiz FİLE den yapılmış montlar..
2) Terlememek, sana su ve tuz kaybettirir, bunlar da aşırı yorgunluk ve baş dönmesi yapar, baygınlıga kadar gider. Düzenli ve sürekli su içmek şarttır.