PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : YZF-R25 İle başlamak istiyorum ?

faruk05
19 Ağustos 2016, 21:42
Arkadaşlar bundan 3 sene önce araba ehliyetimin yanına motor ehliyeti eklemek istedim ama fren yaparken hafifçe yere düşmüştüm.Ondan sonra vazgeçmiştim şimdi yine heveslendim.Bİliyorum bu soruyu çok sormuş olanlar vardır muhtemelen bıktınız ama forum sitelerinde tam cevabıma ulaşamadım siz üstatlara sorayım dedim.Sürüş eğitimi gördükten sonra bunu almak istiyorum.Başlangıç motoru olursa neden olur olmazsa neden olmaz.Yamahanın duruşuna hastayım honda cbr 250 mi alsam ama aklım bu motorda kalcak yinede kaza yapmakyan korkuyorum sizin götüşleriniz benim için çok önemli

snappy x
19 Ağustos 2016, 22:05
600lük al daha iyi

Tvs01
19 Ağustos 2016, 22:07
Az daha koy ybr al abi uğraşma :)

Darkcity2000
19 Ağustos 2016, 22:08
Bizim nelerimiz cok onemli ? Dogrumu okuyorum :)

EmreKocyigit
19 Ağustos 2016, 22:08
Benim götüşümden uzak dur...

rebirth
19 Ağustos 2016, 22:11
Lisanslı bir kurumdan eğitim aldığınız takdirde 250cc ile başlamanız çok risk teşkil etmez, size güvenli sürüş hakkında yeterince eğitim verirler.

Kaza yapmaktan korkuyorsanız en garanti yol scooter ile başlayıp iki teker ile trafiğe adapte olma işini minimum riskle geçin. Sonra ybr cbf gibi hafif bir motorla motosiklet hakimiyeti kazanıp istediğiniz seçeneği değerlendirin. Bu en risksiz seçenek.
Yok, ben kendime güveniyorum derseniz eğitimden sonra bir r25, cbr 250 neden olmasın, başlanır.

*Heka
20 Ağustos 2016, 00:53
Başlanır, 8 bin devire kadar ölü bir makineden bahsediyorsunuz, korkacak bir şeyi yok.

Siz bileğinize hakim olduktan sonra sorun yok.

Sj's
20 Ağustos 2016, 01:03
kawasaki h2 niye almiyosun bizim burdaki tum arkadaslar onla basladi arada stop ediyolar baska hic bi problemleri yok. abi bu ney diye sordular mi "BINLIK, CEKILIR MISIN BI." diyolar zaten hem sekil hem de hizlica motor ogreniyolar.

r25le baslanir mi oyle sey olmaz diye sacmasapan konusmayin.

osmanico
20 Ağustos 2016, 01:04
Götüşlerim senin için önemli olacaksa eğer, bence motosiklet serüvenindeki 2.motor R25 olmalı. Ne kadar eğitim alırsan al trafik farklı. Düşüp kalktıkça gereksiz masraflar olacaktır.

faruk05
20 Ağustos 2016, 01:19
Pardon ya ben niye böyle bir yazı yazdım telefondan yazdığım için otomatik düzeltir sandım kusura bakmayın sizin görüşleriniz önemli :) ama motoruna bir kez alabilirim onu 1 ay sonra satsam aynı para vermezler meselam 125likleri burs paramla alacağım.

kuzan14
20 Ağustos 2016, 01:21
Ciddi ciddi okuyodum ki götüşümü düşündüğünü öğrenince saldım yine kendimi

faruk05
20 Ağustos 2016, 01:24
Arkadaşlar özür diliyorum yanlış yazmışım ne taktınız o kelimeye yanlış yazmışım telefonun azizliğine uğradım soruya odaklansanız

kuzan14
20 Ağustos 2016, 01:25
Arkadaşlar özür diliyorum yanlış yazmışım ne taktınız o kelimeye yanlış yazmışım telefonun azizliğine uğradım soruya odaklansanız

Soru neydi hocam?

orh
20 Ağustos 2016, 01:46
başla o zaman motosiklete alışıncaya kadar acemilik çekersin

faruk05
20 Ağustos 2016, 14:41
Arkadaşlar konu güncel başka görüşü olan yokmu

mikromotor
20 Ağustos 2016, 14:44
1000'lik olmaz ama 600'lük olur :)

IRau
20 Ağustos 2016, 14:46
ilk defa kullanıcaksın ve r25 istiyosun açıkcası alınabilir fakat önce biraz alışman lazım

ufak tefek görünüyor ama baya iyi gidiyor namussuz bazen korkutucu olabiliyor

al gitsin bişi olmaz öğrenirsin yavaş yavaş

faruk05
20 Ağustos 2016, 14:57
1000'lik olmaz ama 600'lük olur :)

Anlamadım ne demek istiyorsun

agris
20 Ağustos 2016, 15:25
Soru neydi hocam?

Hocam soru götüşe kadar olan kısım :D

Şaka bir yana Faruk05 kardeşim zaten sonraki mesajında "1 ay sonra satsam aynı parayı vermezler" yazmışsın. Zaten neden 1 ay sonra satıyorsun 125'lik motoru. Bu forumda ısrarla anlatılan başlangıç motoru meselesi 1 aylık kullanım için değil. Ben sana anlatayım durumu:

1- Düşük cc bir motorla önce denge vs. meseleleri oturtacaksın. İlk mesajında yazdığın gibi fren yaparken düşmeyeceksin. Trafikte önüne fırlayan şeylerden korunacak kadar fren yapmayı öğreneceksin.
2- Trafik otomobilden farklı motordan farklı görünür. Motosikletle çoooookk uzun kilometreler yapacaksın ki motorun trafikteki yerini, durumunu iyice kavrayacaksın. Öyle ezberden 'motorlara saygı gösterilmiyor' laflarıyla öğrenilmez bu durum. Hissedeceksin. Önüne çıkan bir araç yüzünden yere yapışacaksın belki de; ve işte o zaman da korumaların önemini anlayacaksın vs. Yedek parça masrafını da öğreneceksin. R25 yan grenaj 425 TL mesela :)
3- Sonra ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden. 250cc 36 hp r25'i kullanacaksın tüm bu tecrübelerden sonra ki hem keyif al, hem kıymetini bil hem de sürüşün gelişsin o zamana kadar.

- İnsanlar tecrübeyi motoru yürütebilmek zannediyorlar. Trafiğe kapalı alanda vitesi bire alıp dümdüz gitmeyi zaten herkes becerir. İki viraja giriyor insan kendini Rossi zannediyor. O virajda yüksek süratle baya bir yatık pozisyonda giderken önüne bir köpek çıksın da o zaman tecrübeni ölçersin :)

Saygılar

astrofizik
20 Ağustos 2016, 15:25
Arkadaşlar genel olarak başlangıç için r25'i önermemiş,
Yeni başlayan birisinin motoru yatırma olasılığı çok fazla,
Yol durumuna göre sürüş,ıslak zemin,tramvay rayları yol çizgileri,
Araçların yanından geçerken kapı açılma olasılığı,
Taksi,minibüs,otobüs,fiat doblo vs
En önemlisi fren, en az fren yüzünden 3 defa motoru yatırmışımdır,
Başlangıç için pahalı bir motor almayın,
Gerçekten üzürlürsünüz,
Yamaha servisinde kimsenin gözünün yaşına bakmazlar,vurular kırbacı.
Bazı şeyler zamanla ögreniliyor,
Başlangıç için tavsiyem, evet çok karizmatik olmayacaksınız ama,
Bir scooter alıp vitesle uğraşmadan trafikte motor kullanmasını öğrenin,
1 sene sonra satıp r25 alırsınız
Ben scooterle başladım, sonra o kadar sevdim ki bu şekilde 8 yıldır devam ediyorum.
Yolunuz açık olsun.

faruk05
20 Ağustos 2016, 15:37

Şaka bir yana Faruk05 kardeşim zaten sonraki mesajında "1 ay sonra satsam aynı parayı vermezler" yazmışsın. Zaten neden 1 ay sonra satıyorsun 125'lik motoru. Bu forumda ısrarla anlatılan başlangıç motoru meselesi 1 aylık kullanım için değil. Ben sana anlatayım durumu:

1- Düşük cc bir motorla önce denge vs. meseleleri oturtacaksın. İlk mesajında yazdığın gibi fren yaparken düşmeyeceksin. Trafikte önüne fırlayan şeylerden korunacak kadar fren yapmayı öğreneceksin.
2- Trafik otomobilden farklı motordan farklı görünür. Motosikletle çoooookk uzun kilometreler yapacaksın ki motorun trafikteki yerini, durumunu iyice kavrayacaksın. Öyle ezberden 'motorlara saygı gösterilmiyor' laflarıyla öğrenilmez bu durum. Hissedeceksin. Önüne çıkan bir araç yüzünden yere yapışacaksın belki de; ve işte o zaman da korumaların önemini anlayacaksın vs. Yedek parça masrafını da öğreneceksin. R25 yan grenaj 425 TL mesela :)
3- Sonra ağır ağır çıkacaksın bu merdivenlerden. 250cc 36 hp r25'i kullanacaksın tüm bu tecrübelerden sonra ki hem keyif al, hem kıymetini bil hem de sürüşün gelişsin o zamana kadar.

- İnsanlar tecrübeyi motoru yürütebilmek zannediyorlar. Trafiğe kapalı alanda vitesi bire alıp dümdüz gitmeyi zaten herkes becerir. İki viraja giriyor insan kendini Rossi zannediyor. O virajda yüksek süratle baya bir yatık pozisyonda giderken önüne bir köpek çıksın da o zaman tecrübeni ölçersin :)

Saygılar

Yok bir sene içinde falan satsam dedim.scooter karizmayı çizer ya üniversiteye gidip geleceğim.Kaza yapmak ta istemiyorum iyice kafam karıştı.2 silindir olunca hızlı gidince başlangıç motoru neden olmuyor?.
Bende yavaş yavaş giderim sadece virajlarda bide çevre yolundan korkuyorum.
Hakikaten virajlarda motorla nasıl fren yapar lar hadi kedi çıktı diyelim çok merak ettim.
Cbr 250r o da mı aynı olur ? , bunların tanıtım sitelerinde ister yeni başlayacak olun kullanabilirsinuz yazıyor.

ocyhy
20 Ağustos 2016, 15:41
Motorla ilgili bildiğiniz şeyler 0.Canınızı seviyorsanız alabiliyorsanız iyi bir eğitim alın ve 125 cc beğendiğiniz bir motosiklet ile başlayın canınız yanacağına 1-2 bin tl zarar edersiniz en fazla.

DKN
20 Ağustos 2016, 15:41
olmaz izin vermiyorum ::yanliss:

agris
20 Ağustos 2016, 15:47
Yok bir sene içinde falan satsam dedim.scooter karizmayı çizer ya üniversiteye gidip geleceğim.Kaza yapmak ta istemiyorum iyice kafam karıştı.2 silindir olunca hızlı gidince başlangıç motoru neden olmuyor?.
Bende yavaş yavaş giderim sadece virajlarda bide çevre yolundan korkuyorum.
Hakikaten virajlarda motorla nasıl fren yapar lar hadi kedi çıktı diyelim çok merak ettim.
Cbr 250r o da mı aynı olur ? , bunların tanıtım sitelerinde ister yeni başlayacak olun kullanabilirsinz yazıyor.

Dostum düşünce karizman daha beter çiziliyor inan :)Hele hele böyle durakladığında ışıkta falan devrilirsen iyice beter olur durum :)
Bir de yavaş giderim deme. O iş öyle olmuyor. İnsan elindeki motorun imkanlarını kullanmak istiyor. Ben r25'i denedim 180 km hızı gördüm. Bu gerçekten çok yüksek bir hız ve elinin altında böyle birşey olunca insan kullanıyor. Virajda ne yapılır, trafikte ne olur bunların hepsini eğitim ve tecrübeyle öğrenebilirsin. Ben küçük bir ilçede büyüdüm. O dönemlerde de zaten bilinç yoktu kimsede. Doğru birşey değil biliyorum lakin ben 9 yaşında motosiklet kullanmaya başladım aktif olarak. Motosiklet değil daha doğrusu mobylette. O gün bugündür kullanıyorum ve 19 yaşına kadar 10 yıl mobylette ve scooter kullandım. Sonra CBF 150 aldım 19 yaşında. 2 yıl sonra onu değiştirip CBF 250 aldım. 1,5 yıl kadar cbf 250 kullandım sonra cbf 500 aldım. 2-2,5 yıl da onu kullandım. En sonunda da cbr 600f aldım.
İstediğin kadar eğitim al tecrübe lazım kısacası :)

Ekleme: Bu geçen süre zarfında kazalar da yaptım. İlk kazamı da 11 yaşında yaptım sağ bacağımda kaval kemiğim kırılmıştı. Acısı hala aklımdadır. Kazalar muhakkak oluyor.

kuzan14
20 Ağustos 2016, 15:58
Rc390 varken ben daha hızlı gidiyordum, şimdi 100'ü geçmiyorum pek. Alırken kendime diyordum hızlı gitmem en fazla 130 diye ama 1 aydır kullanıyorum bu canavarı ve 100'ü geçmiyorum çoğu zaman. Yavaş kullanırım, rüzgarı hissederim diyorsan tamam ama ben kendimi motorun üstünde kaybederim, rossi benim rakibim dersen sıkıntı büyük

agris
20 Ağustos 2016, 16:01
Tabii bu son yazdıklarım benim şahsi fikrim. Ben sabit hızda sakin sakin gitmeyi beceremiyorum yalan yok. motosikletin ve o an üzerinde bulunduğum yolun sunduğu imkanları sonuna kadar zorlarım. Kişiye göre değişir durum

faruk05
20 Ağustos 2016, 16:24

Saygılar

Tabii bu son yazdıklarım benim şahsi fikrim. Ben sabit hızda sakin sakin gitmeyi beceremiyorum yalan yok. motosikletin ve o an üzerinde bulunduğum yolun sunduğu imkanları sonuna kadar zorlarım. Kişiye göre değişir durum

Agliycam ben bunu araba gibi biner giderim sanıyordum.Peki 125lik alsam zarar etmeden yamaha yer 125ligi satıp bir yıl sonra alsam acaba zararım olurmu çünkü sadece 16 bin TL çekebilirim kredi

PcK0PaT
20 Ağustos 2016, 16:30
Tarzına uyuyorsa Racing motor seviyorsan al bin arkadaşım sen bilinçli olduktan sonra hiçbirşey olmaz. Sadece ilk zamanlar motorun tepkisini ölç benimse. Gaz tepkisi nasıl frene basınca nerde duruyor fren mesafesi ne kadar bunları benimse hafızana kazı geri zamanla gelir. Unutmadan motorcuyuz trafikde görünmeziz kimse bizi görmüyor ne yayalar ne de araçlar biz görünmeziz bunu unutma buna göre sür devam . :)

faruk05
20 Ağustos 2016, 16:34
Herkes farklı konuşuyor anlamadım ki , tabi alma diyenler de benim iyiliğim için söylüyor ama bilemiyorum kafam karıştı.

mfBulut
20 Ağustos 2016, 16:56
Herkes farklı konuşuyor anlamadım ki , tabi alma diyenler de benim iyiliğim için söylüyor ama bilemiyorum kafam karıştı.

Alma demiyorlar, önce eğitimini al bi bak yapabiliyor musun diyorlar. R25 ile başlayan tanıdıklarım var ama hepsi önce eğitim almış insanlar. Yoksa elbette insan yavaş da sürebilir. Ha elinin altındaki gücü kullanma meselesine katılıyorum. Fakat bilinci olan kendini de başkasını da tehlikeye atmaz. Ne kullandığının bir önemi yok.

K121L
20 Ağustos 2016, 17:18
Konuya itina ile son veriyorum
Paran varsa eğitime para bayıl yüklü kaliteli r25 inide al full ekipman ve koruma demirleri alman şart
minimum 1-2 kere yatırma garantisi veriyorum
Paran yoksa 150 cc lik vitesli motor alıyorsun maksimum 115 basa biliyorlar bu hızla minimum 10 bin km idare ediyorsun ve ondan sonra bir sonraki motoruna geçiyorsun

Dip not : bindiğin cihazın motor olduğunu unutma kaç cc olursa olsun trafikte afrikada gölden su içen geyik gibi olmazsan 3. Sayfada haberini okuruz ulan biri daha ölmüş ha der çay sigara yapmaya devam ederiz

serkany
20 Ağustos 2016, 17:21
Ogrenciyim burs paramla odeyecegim diyorsun. Kredi masrafı+ okul masrafı+ yeme icme sinema ıvır zıvır+ r25 İSLETME MALİYETİ ÖPÜCÜK ile gitmiyor. ..
R25 işletme maliyeti ne ayda 300 tl yaz(bakım+benzin+vergi+sigorta) bakım ve benzin biraz yaptığın km ile alakali artabilir azalabilir.

Geçen seneye Gore 300+600kredi geri ödemesi 900 tl ekrstra paraya ihtiyacın var.

Bana gelir gider hesabı yapmamissin gibi geliyor. Yazıların tutarsız.

Motor alacağım diye hayatından da çok odun verme varsimotorun olmasın , Varsın daha hesaplı bir motorun olsun.

gerci bu yaşlarda kalp kan i beyne pomplayacagina alt taraftaki organa daha çok gönderir . Böyle bir vaka ile karşı karşıyayız gibi geldi.

KrosKafası
20 Ağustos 2016, 18:42
Başlanır Tabi ama bu ss makineler grenajli olduğu için yattigi zaman masraf çıkarır anlicagin birde kendine hakim olup basmaman lazım sorun r125 Te alabilirsin yani çok bir fark yok hız dışında ama habire değiştiremezsen kendine çok hakim olamıyorum diyorsan korkuda varsa cbr 250 yeterli olcaktir bende klx250 ile basliyacagim ve kardeşim burda bir sürü insan fikir sunuyor kafan çok karışır o yüzden arastir biraz başlayan çok r25le kolay gelsin sana.

agris
20 Ağustos 2016, 18:49
Evet açıkçası doğrudan alma demiyorum ben de. Sadece kendi motosiklet maceramı anlattım. İyi eğitim, iyi ekipman olabilir. Tercih sizin. Allah kaza bela vermesin :)

Hondolog
20 Ağustos 2016, 18:58
Eğitimi (kendini sevdiğini düşünerek) 50cc motosiklete bineceksen bile almak zorundasın. Yamaha r25 başlangıç motosikletidir. Kim onunla, bununla başlanmaz diyorsa ona itibar etme, eğitim sonunda eğitmenine sor, al diyorsa al.

jimi_hendrix
20 Ağustos 2016, 20:01
ufak tefek olası düşme yatırma gibi şeyler için paran olacaksa başlanır... Eğer motorun grenajı kırıldı diye 6 ay kırık grenajla yatacaksa başlanmaz...

faruk05
20 Ağustos 2016, 21:29
Ogrenciyim burs paramla odeyecegim diyorsun. Kredi masrafı+ okul masrafı+ yeme icme sinema ıvır zıvır+ r25 İSLETME MALİYETİ ÖPÜCÜK ile gitmiyor. ..
R25 işletme maliyeti ne ayda 300 tl yaz(bakım+benzin+vergi+sigorta) bakım ve benzin biraz yaptığın km ile alakali artabilir azalabilir.

Geçen seneye Gore 300+600kredi geri ödemesi 900 tl ekrstra paraya ihtiyacın var.

Bana gelir gider hesabı yapmamissin gibi geliyor. Yazıların tutarsız.

Motor alacağım diye hayatından da çok odun verme varsimotorun olmasın , Varsın daha hesaplı bir motorun olsun.

gerci bu yaşlarda kalp kan i beyne pomplayacagina alt taraftaki organa daha çok gönderir . Böyle bir vaka ile karşı karşıyayız gibi geldi.

Biraz aileminde yardımı olacak tabi.Onlar aslında 25 bine biriktirip araba alalım diyorlar ama ben 25 binlik arabadan fayda çıkmaz ben sıfır istiyorum diye motor almak istiyorum.
Aynen usta şeytan dürtüyor al al diye zaten motor kullananlara hep özenirdim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:27 ----------

Evet açıkçası doğrudan alma demiyorum ben de. Sadece kendi motosiklet maceramı anlattım. İyi eğitim, iyi ekipman olabilir. Tercih sizin. Allah kaza bela vermesin :)

Eyvallah kardeşim anladım çok teşekkürler yorumların için

Ros1n2
20 Ağustos 2016, 22:08
Bin defada yazılsa başlanmaz diyenlere boş! Kimse 100ü gecmeyen, kamyonu bile sollamakta zorluk çeken bir motosiklet ile başlamak zorunda değil. Paran varsa 300cc ve altı bütün motosikletler başlangıç için uygundur yalnız eğitim aldıktan sonra. Başlanmaz diyenlere kulak asmamanı tavsiye ederim