PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motora Çift Disk Kilidi Takmak

AlpAksu
17 Ağustos 2016, 21:53
Herkese merhaba,malumunuz 38 bin kader mahkumu daha sokaklara katılacak amacım bu haberle ilgili yorum yapmak değil, cezaevlerine sıkça ziyarete gitmiş biri olarak kesinlikle içeride suçsuz yere yatanlar ve çıkmayı hak eden onlarca insanımız var fakat bunlarla birlikte eminim ki motorlarımıza dadanan insanlardan da bolca çıkacaktır.Bu yüzden bu başlığı açma gereksinimi duydum,konumuza gelecek olursak;

Motorumu park halinde bırakırken ön diske 1 adet alarmlı disk kilidi takıyorum,etrafta genelde bağlayacak bir yer bulamadığım için zincir alma gereksinimi duymadım fakat son haberlerden sonra 1 adette arka diskime alarmlı disk kilidi takmayı düşünüyorum var mıdır aranızda motoruna 2 disk kilidi takan yoksa abartı mı olur ? hatta biraz daha sınırları zorlayıp ön tekeri çift disk olanlar 2 tane öne 1 tane arkaya taksa daha güvenli olmaz mı sonuçta 50/100 lira arası bir şey disk kilitleri.

MimTolga
17 Ağustos 2016, 22:12
kilitlerin ses çıkışına sakızı yapıştırıp apar topar bir panelvan ya da pick up ın arkasına atıp götürebilirler motoru. Yere abusun çengellerinden betonlayıp zincirle bağlayabilirsiniz motorunuzu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:06 ----------

http://www.motoplus.com.tr/urun/32287271618/ABUS-WBA-100

http://www.motoplus.com.tr/data/images/A/8/a848d4ee68494f70edd17bd881312cbbm.jpg

blue4XL
17 Ağustos 2016, 22:29
kilitlerin ses çıkışına sakızı yapıştırıp apar topar bir panelvan ya da pick up ın arkasına atıp götürebilirler motoru. Yere abusun çengellerinden betonlayıp zincirle bağlayabilirsiniz motorunuzu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:06 ----------

http://www.motoplus.com.tr/data/images/A/8/a848d4ee68494f70edd17bd881312cbbm.jpg

Evin önü için (zincirinin de Abus olması şartıyla)bu öneriniz uygun olabilir ama arkadaşımız başka bir yere gidecekse motosikletinin kamyonetin arkasına komple atılarak götürülmemesi için fiziksel bazı ilave tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle bu sitede araştırma yaptım. İlave tedbir olarak grade-80 (Tuzla'da gemi sanayinde bulunuyormuş)öneriliyor. Bu zincirlerden yaklaşık 2m (ağırlığı 3 kg)almak ve birbirine bağlamak için asmalı sürgülü tip (kale olabilir) bir kilit gerekiyormuş. Ayrıca hırsızların demir kesme makası ile yerden kuvvet alarak zinciri kesmemeleri için zincirlerin mümkünse zeminde değil yukarıda bir yerde birleştirmesi gerekiyormuş. En sağlam yöntem kasko yapmak ama o da pahalı bir seçenek. Ben alışveriş merkezine gidecek veya bir şekilde motosikletimden uzun süreli ayrılacak olsam grade 80 li zincir seçeneğini düşünürdüm. Disk kilitleri tek başına çözüm olmayabilir.

Felis Leo
17 Ağustos 2016, 22:37
Alarm+disk K.+zincir kilit

DamienRice
17 Ağustos 2016, 22:40
Alarm+disk K.+zincir kilit

ve branda.

MimTolga
17 Ağustos 2016, 22:40
Evin önü için (zincirinin de Abus olması şartıyla)bu öneriniz uygun olabilir ama arkadaşımız başka bir yere gidecekse motosikletinin kamyonetin arkasına komple atılarak götürülmemesi için fiziksel bazı ilave tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle bu sitede araştırma yaptım. İlave tedbir olarak grade-80 (Tuzla'da gemi sanayinde bulunuyormuş)öneriliyor. Bu zincirlerden yaklaşık 2m (ağırlığı 3 kg)almak ve birbirine bağlamak için asmalı sürgülü tip (kale olabilir) bir kilit gerekiyormuş. Ayrıca hırsızların demir kesme makası ile yerden kuvvet alarak zinciri kesmemeleri için zincirlerin mümkünse zeminde değil yukarıda bir yerde birleştirmesi gerekiyormuş. En sağlam yöntem kasko yapmak ama o da pahalı bir seçenek. Ben alışveriş merkezine gidecek veya bir şekilde motosikletimden uzun süreli ayrılacak olsam grade 80 li zincir seçeneğini düşünürdüm. Disk kilitleri tek başına çözüm olmayabilir.

Grade zincir yerine aşağıda verdiğim linkteki zincir alınabilir, ismi gibi gerçekten canavar 14mm kalınlıkta olanını kullanıyorum. 1,40 metre uzunluğundaki zincir 6 kg. Motorun kuyruğuna sarıyorum gideceğim yere de götürüyorum üstelik.

http://urun.n11.com/kilit-ve-alarm/8018-onguard-beast-zincir-kiliti-95-guvenlik-12mm-x-180cm-P103588892

RunemagicK
17 Ağustos 2016, 22:49
ben o dediğini yapıyorum. bir alarmsız bir de alarmlı.

Yolda
17 Ağustos 2016, 22:58
ben bu zincirden aldım ama taşıması bana biraz zor geldi açıkçası. motora sarmak da kaza esnasında tehlike yaratır diye korkutuyor.

MimTolga
17 Ağustos 2016, 23:11
ben bu zincirden aldım ama taşıması bana biraz zor geldi açıkçası. motora sarmak da kaza esnasında tehlike yaratır diye korkutuyor.

sırt çantasında taşımak da kasıyor, fıtık yapacak 6kg. Mecbur bunu yanımızda taşıyacaksak bir yerlere sarmak gerekiyor.

blue4XL
17 Ağustos 2016, 23:16

Evet, maalesef ağırlık da bu seçeneğin bir handikapı. Şöyle düşünmek gerekir: Zincirin 7/24 motosikletin üstünde olmasına gerek yok. Sadece ihtiyaç olacağı zaman taşımak gerekecek.
Unutmadan, zincirin motosikletin boyasına zarar vermemesi için üzerine dayanıklı kumaştan kılıf diktirmek de gerekiyor. Grade 80 zincirlerin çapları da değişik ebatlarda oluyor. Forumda genel olarak 8 mm çaplı zincirler önerilmiş. Belki 5.5 mm kalınlığında olan bir zincir caydırma anlamında iş görebilir. Dolayısıyla daha hafif olur. Zincir konusunda arkadaşlar deneyimlerini yazarlarsa biz de bir fikir edinebiliriz. Foruma fotoğraf eklemeyi bilmediğim için grade 80 zincilerle ilgili bir tablo koyamadım. Şu linkten (http://www.ozgulcelikhalat.com/magaza/zincirler/grade-80-zincirler/)inceleme yapabilirsiniz.

AlpAksu
18 Ağustos 2016, 00:01

Hocam güzel bir ürün fakat ben daha çok iş yerinde veyahut bir yerlere gittiğimde motoru bıraktığım yer için disk kilidini söylemiştim başlıkta eksik yazmışım, özellikle pratik olması benim açımdan çok önemli.Diğer arkadaşlarda zincir tavsiye etmişler ama malesef avmlerde veyahut bir yere çay içmeye gittiğimiz zaman park ettiğim yerde zinciri bağlayacak pek bir yer bulamıyorum bu yüzden disk kilidini tercih etmek istiyorum.

burak burk
18 Ağustos 2016, 00:14
her disk kilidin ses çıkışı dışarıda değil.sakız olayını bende duydum basit ve etkili bir olay.abus bence gayet yeterli olur granit serisi 400 500 tl civarı fiyatı var tabi.

acgh1907
18 Ağustos 2016, 00:34
Granit serisi bir abus ve 100 tl civarinda orta kalite(markasi aklima gelmedi) alarmli disk kilidi kullaniyorum.
Disardan nasil gorunur, garipsenir mi diye bakma bence..
Koruma korumadir..

freewill
18 Ağustos 2016, 01:02
sakız olayı sanırım eski nesil kilitlerde var. Ben mts almıştım hoparlör iç kısımda ve disk takılı iken ulaşmak çok zor. Bu arada ben de 2 adet kullanıyorum hatta 3.yü alıp toppidoya atasım var :mrgreen:

oxus
18 Ağustos 2016, 10:20
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-motosiklet-grade-80-yuksek-guvenlikli-motosiklet-zinciri-kiliti-264345221/detay

sanırım bu da işe yarar ama kilitten emin olamadım

EthanHunt
18 Ağustos 2016, 10:29
Kaliteli zincir, alarmlı disk kilidi ve buna ek gps takılabilir. Aliexpresste ucuza vardı. İmei sorununun çözmek lazım.

SuleymanE
18 Ağustos 2016, 10:45
Niye abartı olsun az bile. Ben motorumu sattım fakat satmadan önce kapalı garajımda duran motora çift disk kilidi (1i alarmlı) + halat kilit takıyordum. Dikkatini çekerim kapalı garajdaki motoru böyle bağlıyordum :)

Valla millet abartıyon desin, gerek yok desin, ben motorumun anahtarını üzerinde bırakıyorum desin umrumda olmaz. Motoru çaldırıp kara kara düşüneceğime takabildiğim kadar sağlam ve kaliteli kilit takarım, hırsız kara kara düşünsün :P

TURAN.RTR
18 Ağustos 2016, 10:51
Ben Ön arka alarmlı disk kilidi ve ön arka halatla 2 tekerden bağlıyorum yine de aklımda deli sorular var :)

Eagle7
18 Ağustos 2016, 10:57
Ne kadar önlem alabilirseniz alın, kesinlikle hiçbiri fazla gelmez. Disk kilitlerini seçerken biraz özen gösterin sadece. Maalesef biraz pahalı olmalarına rağmen abus,artago gibi firmalar size daha iyi güvenlik sağlayacaktır.

weirdo1
18 Ağustos 2016, 11:04
Motosiklet çalan adamın cezaevinde ne işi var muhterem?

EmirŞengezer
18 Ağustos 2016, 16:13
Cift disk kilidi cift zincir kilit alarm ve branda kullaniyordum. Biraz zahmetli. Disk kilitleri icin hatirlatici kablo kullanmayi ihmal etmeyin.

tyrung
18 Ağustos 2016, 16:42
Çift disk kilit yerine 1 disk kilidi + 1 zincir daha mantıklı.
Zinciri bağlayacak yer olmasa bile motorun on tekerini amortisore kilitleyebilirsin. Zincir kilidini çok uzun alma sonrasında taşımak zor geldiği için kullanım dışı kalıyor.

...garip...
18 Ağustos 2016, 16:48
Grade zincir yerine aşağıda verdiğim linkteki zincir alınabilir, ismi gibi gerçekten canavar 14mm kalınlıkta olanını kullanıyorum. 1,40 metre uzunluğundaki zincir 6 kg. Motorun kuyruğuna sarıyorum gideceğim yere de götürüyorum üstelik.

http://urun.n11.com/kilit-ve-alarm/8018-onguard-beast-zincir-kiliti-95-guvenlik-12mm-x-180cm-P103588892

Ben de bu markanın iki kilidini birden kullanıyorum, birisi u kilit olanı arka zincir dişlisinin içinden geçirip disk kilidi mahiyetinde, 110cm olan 16mm kalınlığında olanı da elektrik direğine. ve branda. nazar deymesin diyelim gayet memnunum. kimsenin motoruna zeval gelmesin tabiki hepimiz bunu diliyoruz.

AlpAksu
18 Ağustos 2016, 21:44
Çift disk kilit yerine 1 disk kilidi + 1 zincir daha mantıklı.
Zinciri bağlayacak yer olmasa bile motorun on tekerini amortisore kilitleyebilirsin. Zincir kilidini çok uzun alma sonrasında taşımak zor geldiği için kullanım dışı kalıyor.

ön tekeri amortisöre bağlamak ne işe yarıyor acaba ilk defa duyuyorum

arbak
20 Ağustos 2016, 01:38
Cift disk kilidi cift zincir kilit alarm ve branda kullaniyordum. Biraz zahmetli. Disk kilitleri icin hatirlatici kablo kullanmayi ihmal etmeyin.

Brandanın çalınmaya karşı faydası nedir acaba?

berkay3212
20 Ağustos 2016, 01:49
Brandanın çalınmaya karşı faydası nedir acaba?

Milletin ilgisini çekmez.