PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hayatımda ilk defa motor alacağım

thebestman
17 Ağustos 2016, 14:16
Merhabalar arkadaşlar,20 yaşındayım daha önce motor almak fikri aklımda hiç yoktu hatta motorlara bakış açımda biraz kötüydü,ama son zamanlarda oluşan şartlar motor'u benim için bir zaruret haline getirdi,açıkcası motorlar hakkındaki bilgim bir bayan'ın futbol hakkındaki bilgisi kadar sığ,o yüzden her türlü yardıma açığım.Ekipmanlarda dahil toplamda 5 bin tl'lik bir bütçem var,scooter tarzı değil kurye motoru tarzı bir motor istiyorum,her türlü yardıma açığım çünkü gerçekten hiç bir bilgim yok ve burada vereceğiniz bilgiler benim için çok önemli,şimdiden ilgi gösterecek arkadaşlara teşekkür ederim.

Stock Sever
17 Ağustos 2016, 15:53
Kafadan minimum 1000 ekipman, istanbul falansa da minimum 1000 sigorta de. Kalana da alımıydı satımıydı aldığın motorun masrafıydı derken o kalan paraya aldığın motor seni ne kadar mutlu eder bilemem. Ayı yaştayız bütçemiz aynı ama ben bi süre daha erteledim çünkü maddi gücüm yetmiyo.

S.A.M
17 Ağustos 2016, 16:23
Kafadan minimum 1000 ekipman, istanbul falansa da minimum 1000 sigorta de. Kalana da alımıydı satımıydı aldığın motorun masrafıydı derken o kalan paraya aldığın motor seni ne kadar mutlu eder bilemem. Ayı yaştayız bütçemiz aynı ama ben bi süre daha erteledim çünkü maddi gücüm yetmiyo.

Valla Arkadaş güzel söylemiş. herşey çıktıktan sonra 5000tl kalsaydı altarnatifler vardı fakat ekipman sigorta noter derken senin cebine 2000-2500tl kalır trafikten kaçayım derken hergün yolda kalırsın. sende önümüzde ki seneye ertele 3 5 daha koyup en azından binilebilecek (parana yazık olmayacak, seni sanayilerde süründürmeyecek) birşey alırsın.

Ms_TunC
17 Ağustos 2016, 16:52
Çin falan alıp da hem kendi hevesini kırıp hem sinir hastası olma da, 3-4 arası bajajlara bak boxer discover falan sağlam makinalar.

A.Volkan
17 Ağustos 2016, 16:56
Usta bütçe biraz az gibi! İkinci el ybr yada cbf alıp geri kalan parayada ekipman ve sigortayı halledebilirsin belki!

fkambay
17 Ağustos 2016, 16:59
3000-3500 arası temiz bir honda cb 125e bulabilirsin diye düşünüyorum bende onla başladım 2800e güzel bi cb 125 bulmuştum şanslıysan sigortayı 500-600 e yaptırabilirsen bence rahat rahat motosiklet hayatına başlabilirsin

Obs
17 Ağustos 2016, 17:36
Usta 1000 ehliyet 1000 ekipman hadi diyelim yapmadin sigorta... 3000 e bajaj boxer al takil... Plakada olsun dersen ikinci el drift al...

modifix
17 Ağustos 2016, 17:42
1000tl ekipman, sigortayı yaptırırken ziraatten fiyat al. Bajaj boxer olabilir geriye kalan paraylada. Arkaya çanta takmassan o paraya göre tipi fena degil. Yada honda cb125 arkadaşların dedigi gibi

Darkcity2000
17 Ağustos 2016, 17:52
Boxer gayet güzel, 2. el Mondial Xtreme Max da düşünülebilir..

c4gin
17 Ağustos 2016, 18:00
otomobil sürebiliyor musun trafikte zaman geçmişliğin var mı?

Bence ilk etapta motordan da hiç anlamadığıını varsayarak bütçeyi biraz daha arttırıp enjeksiyonlu bir scooter almandır.
Suzuki address olabilir.

Hem motoru öğrenmiş olursun hem trafik tecriben gelişir hemde motor enjeksiyonlu ve yeni model olduğu için arıza çıkarmaz.
Bu yüzden bütçeyi biraz daha arttır ve bence bu şekilde yap.

thebestman
17 Ağustos 2016, 18:09
Cevaplarınız için teşekkürler beyler,bütçede birazcık arttırma durumuna gidebilirim ehliyeti motoru aldıktan bir süre sonra almayı planlıyorum çünkü okul için almayı planlıyorum okul mesafemde 10 dakikadan ibaret anlayacağınız motosikletle beraber kullanmayı öğrenicem.Trafik konusuna gelince aktif araba kullanıcısıyım baya bir trafik tecrübem'de var o konuda hiçbir sıkıntı yok anlayacağınız,okula gideceğim mesafede gayet kısa açıkcası işimi görebilecek bir şey arıyorum ama dediğim gibi hiçbir bilgim olmaması önümü tıkıyor,dediğiniz motorlara baktım bajaj boxer uygun gibi geldi,başka bir öneriniz varmı acaba benim gibi şimdilik hiç birşey bilmeyene,teşekkür ederim tekrardan.

c4gin
18 Ağustos 2016, 08:08
bence acele etmeyerek,

ekipman sonra ehliyet en son motor sıralamasını bozmamalısın,

birde trafik tecrüben varmış, motorunu vitesli alsanda enjeksiyonlu almanı tavsiye ederim,,
kışın ortasında derse yetişmeye çalışırken karbüratör, gaz ayarı, stop etti, jikle vs.. hiç bişeyle uğraşmamış olursun.

Crazy_sprint
18 Ağustos 2016, 09:20
önce ehliyet ve ekipman şart ve tabiki eğitim ondan sonra belki maddi durumun da iyileşme de olur daha iyisini istediğin motoru alırsın.

bilirkişi
18 Ağustos 2016, 09:50
Al 200-250 cc motordan soğuma kurye motoru alıp....Ben kendime güvenmediğim için 125 cc almıştım pişmanım 2 kişi çekmiyor gerçi tek kişi bile tatmin etmiyor. Araba tecrüben varsa azcık güçlü motor al.

nines
18 Ağustos 2016, 10:23
sigortaya 1000tl filan deniyor lakin motoru babanın üzerine alıp sigortayıda ziraat bankasından yaptırırsan 300-350 tl'ye yaptırabilirsin.

1000 tl civarına ekipmanlarını tamamlarsın kask mont eldiven dizlik vs. ekipmanın kalitesine göre değişir bu rakam istersen 300 liraya kadarda düşürebilirsin istersen 10000 tl'ye kadarda çıkarabilirsin malum üst limit yok. ama herzaman alabildiğinin en kalitelisini al ekipmanda gerekirse motorundan kıs ekipmana para ver. Allah korusun bir kaza anında seni motorun değil ekipmanın koruyacak en kötü motorunu daha sık servise götürürsün (hoş birşey değil ama sınırlı bütçede bunu tercih etmek bence daha mantıklı).

ehliyetin varmı bilmiyorum yoksa 1000 tl civarıda ona ayırman gerekecek. B sınıfı ehliyetin varsa 50cc'e kadar olan motorlardan alabilirsin. ama bunlarda seni nekadar tatmin ederbilmiyorum.

thebestman
18 Ağustos 2016, 15:38
Arkadaşlar tavsiyeleriniz için tekrardan teşekkür ederim,yukarıdaki arkadşaın bahsettiği gibi ruhsat'ı babamın üzerine alıp sigorta'dan kısma ihtimalim varmıdır acaba?.Birde 2 gündür elimden geldiğince herkesden fikir almaya çalışıyorum,bayada video izledim ve şuana kadar edindiğim bilgi,scooter almam yönünde açıkcası artık aklımada yattı,çünkü hiçbir bilgim olmaması beni potansiyel kaza haline getiriyor bu durumuda minimal hale getirmek istiyorum açıkcası.https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-kanuni-kanuni-deer-152-aciklamayi-oku-327271805/detay

örneğin üstte attığım linteki motor'u sizce almam doğru olurmu?birde bana motosikletle ilgili her türlü süreçle ilgili bilgi verebilecek biri varmı,bakımı olsun,ehliyet süreci olsun,yardım edicek arkadaşlara tekrardan teşekkür ederim,eğer kafanızı şişirdeysemde kusura bakmayın ama bu konu benim için çok önemli.

RulingMoto
18 Ağustos 2016, 19:37
sigorta parası bi haylı fazla birde ilk motorunuz ise benim 3. hatta 4. motorum olmasına ramen (her motorda aynı sigorta şirketi ve kazasız kullanım ) 170cc makinaya 2800-2927-3250-1179 tl sigorta çıkardılar hocam ona göre dikkatli ol motor fiyatından pahalı sigortalar ve en ucuzu Axa veriyor gibi bunuda göz önünde bulundurursak 2500 tl civarı ikinci el bi motor alıp. (Tavsiye olarak Küba xcg150(sport tourning) Küba CR1 (spor tourning) kanuni 170GT (Sporttourning) Kanuni almayı düşünürsen temizini bulmaya çalış ustanla git. ustan yoksa zincirine bakıp motorunu dinlemen yetecektir 2500 tl motor 1200 tl sigorta 1300tl civarıda ekipmanların olsun hayırlı günler unutma önemli olan hacim değil iki tekerlektir.

fatih.met
18 Ağustos 2016, 20:13
sana motor olarak ucuz yollu iki model önerebilirim.

Monero Angel 150 (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-monero-monero-angel-150-cc-330157470/detay)

Mondial 151 rs (https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-mondial-sifir-ayarinda-328013429/detay)

bunlar motor yedimmi yaptırması ucuz, debriyaj balatası, fren balatası yani heşeyi çok ucuz motorlardır ve ben monero hastasıyım. aslında tvs apache satıp monero almayı düşünüyorum. kalan paraylada ekipman ve sigorta yaptırmayı düşünüyorum.

monero resimler;
https://image5.sahibinden.com/photos/15/74/70/330157470web.jpg
https://image5.sahibinden.com/photos/15/74/70/330157470ppf.jpg

mondial resimler;
https://image5.sahibinden.com/photos/01/34/29/328013429bop.jpg
https://image5.sahibinden.com/photos/01/34/29/328013429igx.jpg