PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt Sorunu

Option
12 Ağustos 2016, 10:52
Merhaba değerli mt.net üyeleri
Bugün bir sorunum için başınızı ağrıtacağım vaktinizi alacağım,affola bilgisizliğime verin.
Halihazırda başlangıç olarak Ybr125 kullanıyorum martta almıştım şuan 6200 Km'de ama önceden nezaman benzin aldığımı unutturan motor şimdi cebimdeki parayı benzine döktürüyor ben mi fakirleştim yoksa motor mu fazla yakmaya başladı::xblink:: Yedeğe düşünce 20 liralık alıyorum örneğin 20 lira ile 90 km gidiyor motosiklet sonra yine yedeğe düşüyor yine alıyorum yine aynı kullanımımdan kaynaklı olduğunu da düşünmüyorum sakiın kullanıyorum denemek için ama fazla yakıyor gibime geldi bu yakıt tüketimi normalmidir yoksa benim motosikletimde mi bir sorun vardır?:silent:

Grhn
12 Ağustos 2016, 12:21
Benzin çaldırıyor olmayasın...

Metehan07-70
12 Ağustos 2016, 13:51
evet baya fazla yakıyor, benim külüstür 20 tl ile yaklaşık 140-160 km arası gidiyor, baya da devirli kullanmama rağmen,
buji ye bak, karbüratöre bak, yağını kontrol et, zincirini temiz ve yağlı tut.
en son olarak sürekli aynı istasyondan benzin alıyorsan, direkt depoya değil, 5 litrelik bir bidona al bakalım, gerçekten 20 lık benzin veriyor mu?

freewill
12 Ağustos 2016, 15:16
benim 200 lük burgman bile 20 tl ile 130 km ye yakın gidiyor yahu :)

Romedon
12 Ağustos 2016, 15:56
benim 200 lük burgman bile 20 tl ile 130 km ye yakın gidiyor yahu :)

aynen benim bajaj rs de 20 tl ye 150 km gibi gidiyor tapagaz

ferhatkars
12 Ağustos 2016, 17:11
benim gsf650 insanlıktan çıkmadığımda 233 km de 42 tl benzin yaktı...
senin motorun 100 km de en fazla 2,5 litre benzin yakması lazım... . hava filtresi tıkalı olabilir...
belki jikle takılı kalmıştır...

Mengu16
12 Ağustos 2016, 17:56
Benim 210cc'lik Mondial seri kullanımda bile 20 lirayla 140-150km yapıyor

Zuzuuw
12 Ağustos 2016, 18:08
Net ölçüm için;
1-Depo fullenir,km kaydedilir.
2-100 km kullanılır,sonra tekrar fullenir.
3-Alınan benzin miktarı tüketiminizi net şekilde gösterir.
4-Aynı benzinlikten almaya özen gösterin.

Yedeğe aldığınızda bir miktar yedek depo ile gidip,üstüne ekletmek net sonucu vermeyebilir.

Ybr'nin normal şartlarda yakması gereken maksimum değer 3,2 lt civarıdır. 10.000 devirde sürekli vites değiştirip,tapa gaz kullanılarak.

otomobiller için dediğiniz method doğru ancak motosiklet için arkadaşın dediği ile sizin dediğiniz arasında bir fark yok.

Tabi yedeğe düştüğü andan itibaren benzinliğe gittiği kadar olan kilometreyi de bu 90 km'ye eklemek lazım.

fatih.met
12 Ağustos 2016, 18:39
Net ölçüm için;
1-Depo fullenir,km kaydedilir.
2-100 km kullanılır,sonra tekrar fullenir.
3-Alınan benzin miktarı tüketiminizi net şekilde gösterir.
4-Aynı benzinlikten almaya özen gösterin.

Yedeğe aldığınızda bir miktar yedek depo ile gidip,üstüne ekletmek net sonucu vermeyebilir.

Ybr'nin normal şartlarda yakması gereken maksimum değer 3,2 lt civarıdır. 10.000 devirde sürekli vites değiştirip,tapa gaz kullanılarak.

ben trip metreyi sıfırladım ve depoyu shell v-power ile fullettim. hep shell alırım ve performans yakıtı koyduruyorum.

şehir içi kullanıyorum, dip gaz çok kullandım ve motorumun pestilini çıkarıyorum. sonra çektim benzinliğe. abi şell vi pavır koy dedim ve yine fulledim. 12,8 litre yakıt aldı motor. trip metre 475 km olmuştu.

çok sağlıklı bir ölçüm oldu. 475 km yol ortalamasında 12,8 litre yakmışım "tvs apache" ile. tripmetre ve benzin fişi resimleri duruyor.

100 km yolda 2,7 litre yakıt yakmış motorum. tabi bu denemeleri 4 bin kilometre önceleri yapıyordum ve sıkıldım bıraktım artık. şimdi depoyu fulleyecek para bulamıyorum aslında :D

DKN
12 Ağustos 2016, 19:40
ben trip metreyi sıfırladım ve depoyu shell v-power ile fullettim. hep shell alırım ve performans yakıtı koyduruyorum.

şehir içi kullanıyorum, dip gaz çok kullandım ve motorumun pestilini çıkarıyorum. sonra çektim benzinliğe. abi şell vi pavır koy dedim ve yine fulledim. 12,8 litre yakıt aldı motor. trip metre 475 km olmuştu.

çok sağlıklı bir ölçüm oldu. 475 km yol ortalamasında 12,8 litre yakmışım "tvs apache" ile. tripmetre ve benzin fişi resimleri duruyor.

100 km yolda 2,7 litre yakıt yakmış motorum. tabi bu denemeleri 4 bin kilometre önceleri yapıyordum ve sıkıldım bıraktım artık. şimdi depoyu fulleyecek para bulamıyorum aslında :D

2,7 az sayılmaz. 1.2 tdı motor o rakamlara yol yapıyo artık

Ben Vahit
12 Ağustos 2016, 21:13
YBR bassan da basmasan da net 2,5 LT yakar problem her yerde olabilir
İnternetten ybr nin manuelini indir en temizi motoru fabrika ayarına getirebilirsen anlarsın.
Örneğin karbüratör hava ayarı gibi.

Option
12 Ağustos 2016, 22:23
Karburator hava ayarı hiç ellenmedi ama deli gibi benzin yakıyor benim ne yapmam lazım arkadaşlarım 20 liraya 1 hafta geziyor ben 2 günde bir benzin alıyorum cbr 250 si olan arkadaşla aynı anda benzin alıyoruz beraber geziyoruz benimkisi bitiyor o daha gidiyor anlamadım gitti neydedir sorun acaba

iskender123
12 Ağustos 2016, 22:29
Benzin kokusu geliyomu bi yerdr kacak olmasin,subap ayarlari hava ayarlari onlari bi kontrol ettir,gerisi zaten yuzde 0.1 gibi etkiler

fatih.met
12 Ağustos 2016, 22:37

farkında mısın bilmiyorum, çok dip gaz kullandım ve yola çıkmalarımın çoğunda red line görürüm.

performans yakıtı koyuyorum, 150cc yetmiyor ve ne varsa basıyorum.

bu durumda 2,7 litre fazlamı yakmış sence?

1.2 tdi motorlu aracı bana verde kullanayım azcık. 475 km boyunca o aracında pestilini çıkartayım bakalım 2,7 litre mi yakacak.

elle tutulur tartılır şeyler yazın. yardırıyorum yine 2,7 litre yakıyor demişim. fatura ve trip metre resimi var hatta "apache" forumda paylaştım.

hem "tvs apache" honda ve yamaha rakiplerine göre daha az yakar bu böyledir, yoksa siz bilmiyor musunuz?

DKN
12 Ağustos 2016, 22:46
farkında mısın bilmiyorum, çok dip gaz kullandım ve yola çıkmalarımın çoğunda red line görürüm.

performans yakıtı koyuyorum, 150cc yetmiyor ve ne varsa basıyorum.

bu durumda 2,7 litre fazlamı yakmış sence?

1.2 tdi motorlu aracı bana verde kullanayım azcık. 475 km boyunca o aracında pestilini çıkartayım bakalım 2,7 litre mi yakacak.

elle tutulur tartılır şeyler yazın. yardırıyorum yine 2,7 litre yakıyor demişim. fatura ve trip metre resimi var hatta "apache" forumda paylaştım.

hem "tvs apache" honda ve yamaha rakiplerine göre daha az yakar bu böyledir, yoksa siz bilmiyor musunuz?

depoyu fulleyecek para bulamıyorum demişin ona istinaden yazdım. yok bilmiyorum bilsem zaten forumda işim ne. sizin gibi pro motorcuların sayesinde öğreniyoruz işte 3-5 bişey

Mengu16
12 Ağustos 2016, 22:46
aynen benim bajaj rs de 20 tl ye 150 km gibi gidiyor tapagaz
Tapagaz 4.5 litre yakar o motor, yani 100-105 km falan yaparsın.

Bthndmrl
12 Ağustos 2016, 23:52
Benim ortalamam 2.0 2.1 arası 80 i geçmeden. 20 tl ye 205 210 km falan yapıyor. Çokta zorlamamak gerek

fatih.met
13 Ağustos 2016, 08:00
depoyu fulleyecek para bulamıyorum demişin ona istinaden yazdım. yok bilmiyorum bilsem zaten forumda işim ne. sizin gibi pro motorcuların sayesinde öğreniyoruz işte 3-5 bişey

allah kalbine göre versin ne diyeyim. sen benle dalga geç. delikanlı adam hiç kimseyle dalga geçmez ne olursa olsun.

2,7 litre gibi bir rakama nasıl fazla dersin. birde benle dalga geçiyorsun. aga bendeki motor 150cc ler arasında hatrı sayılır bir torka sahip ve lanet olası motor cup falan değil. benle teknik konuda tartış tartışacak isen.

benim şahsıma laf söyleyenlerden bıktım usandım artık. "apache" sahibi bir çok insan var git öğren ne yakıyor. birde "ybr" ve "cbf" sahiplerinin ortalamasını al.

birde git "100cc cup" motosiklet kullananlardan rakam al. "cup" olupta 2 litre yada daha az yaktıranlar var sadece düz yolda zorlamadan kullanıp. bak üstümdeki yorumda pcx150 ile 2,1 litre gibi birşey yakmış ama 80 km hızı geçmemiş diyor ve zorlamamış sanırım.

bak artık o kadar sıkıldım ki sizin gibileri şikayet etmeye başlayacağım. şu dakikadan itibaren not alıyorum dalga geçenleri.

1) 12.08.2016 saat 22:48 "DKN" isimli üye benim ile dalga geçti ve beni aşağıladı. saygı çerçevesi dışında mesaj yazdı. (burayada yazdığın mesaj olucak)

2) bakalım sırada kim var, hangi dengesiz benimle gereksiz yere dalga geçicek :)

al sana benzin fişi;

http://i.hizliresim.com/v5MmrD.jpg

al sana trip metre. 98 km de fulledim depoyu.

http://i.hizliresim.com/1vz4Q1.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:48 ----------

hem ben şu sıralar para yok dedim, algılama sorunun mu var? sen bana hakaret edip gereksiz yere aşağılarsan benden de olumlu cevap bekleme.

sedat_57
13 Ağustos 2016, 08:11
6bin km'deki ybr de rodajdan yeni çıkmış sayılır eminim ki ölçüde yanlışınız var lastik havalarını kontrol edip hava filtresinide temizlemek faydalı olur

halilom
13 Ağustos 2016, 10:29
allah kalbine göre versin ne diyeyim. sen benle dalga geç. delikanlı adam hiç kimseyle dalga geçmez ne olursa olsun.

2,7 litre gibi bir rakama nasıl fazla dersin. birde benle dalga geçiyorsun. aga bendeki motor 150cc ler arasında hatrı sayılır bir torka sahip ve lanet olası motor cup falan değil. benle teknik konuda tartış tartışacak isen.

benim şahsıma laf söyleyenlerden bıktım usandım artık. "apache" sahibi bir çok insan var git öğren ne yakıyor. birde "ybr" ve "cbf" sahiplerinin ortalamasını al.

birde git "100cc cup" motosiklet kullananlardan rakam al. "cup" olupta 2 litre yada daha az yaktıranlar var sadece düz yolda zorlamadan kullanıp. bak üstümdeki yorumda pcx150 ile 2,1 litre gibi birşey yakmış ama 80 km hızı geçmemiş diyor ve zorlamamış sanırım.

bak artık o kadar sıkıldım ki sizin gibileri şikayet etmeye başlayacağım. şu dakikadan itibaren not alıyorum dalga geçenleri.

1) 12.08.2016 saat 22:48 "DKN" isimli üye benim ile dalga geçti ve beni aşağıladı. saygı çerçevesi dışında mesaj yazdı. (burayada yazdığın mesaj olucak)

2) bakalım sırada kim var, hangi dengesiz benimle gereksiz yere dalga geçicek :)

al sana benzin fişi;

http://i.hizliresim.com/v5MmrD.jpg

al sana trip metre. 98 km de fulledim depoyu.

http://i.hizliresim.com/1vz4Q1.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:48 ----------

hem ben şu sıralar para yok dedim, algılama sorunun mu var? sen bana hakaret edip gereksiz yere aşağılarsan benden de olumlu cevap bekleme.

Kardeşim sabah sabah ne bu tavırlar. Ne dedi adam sana? ince bi laf sokmuş sana hakettin de bence :cat:

balamir01
13 Ağustos 2016, 10:46
Ybr ile Japonya'ya giden biri vardı, onun bloğunda okudum galiba: "Benim ybr fazla yakmaya başladı, ustaya götürdüm, karbüratör ayarı yaptı ya da değişti." gibi bir şeyler yazıyordu. Senin sorun %90 karbüratör.

bugrakoc
13 Ağustos 2016, 10:57

lanet olsun dostum bu motor cup falan degil anladin mi ha? simdi o lanet ceneni kapat ve aynasizlar gelmeden su cesedi tasimama yardim et seni sersem :cherry::pl:

halilom
13 Ağustos 2016, 11:12
lanet olsun dostum bu motor cup falan degil anladin mi ha? simdi o lanet ceneni kapat ve aynasizlar gelmeden su cesedi tasimama yardim et seni sersem :cherry::pl:

:mrgreen: hakkını vereyim iyiydi

fatih.met
13 Ağustos 2016, 18:44
Kardeşim sabah sabah ne bu tavırlar. Ne dedi adam sana? ince bi laf sokmuş sana hakettin de bence :cat:

sadece haketme sebebimi söyle. ama en baştan oku yazıları.

1.2 tdi motor o kadar yakıyor demiş. bende enjeksiyonmu var zeka küpü kardeşim. karbüratörün dezavantajıyla yardırarak kullanımda 2,7 litre fazla demek neyin aklı bunu da açıklar mısın?

mantıklı konuşun canımı yiyin. ben gıcıklık yapmak için gelmiyorum foruma. hoş olmayan saçmalamalarda bulunursanız ben tepki gösteririm.

komiklik için saçmalar iseniz zaten bu mizah amaçlıdır ve çoğu tepki göstermez. ama burada karbüratörlü ve 150cc sınıfta ortalamanın üstünde torka sahip bir motorun performans kullanımında yakılan yakıt söz konusu.

ben haklı olduğum halde bana laf sokuluyor ve sende hakettin diyorsunuz. amacınızı anlayamıyorum. neden laf sokulmayı hakettim.

edit: ekonomik kullanımda ben 2 litre yakacağım belki onu düşündünüz mü? 150cc yetmiyor aga! basıyorum diyorum. aynı makina hem çok yakabilir hem az yakabilir. ben maksimum yaktırdığım rakamı hesapladım ve bu maksimum 2,7 litre nasıl çok oluyor akıl sır ermez bu cümleye.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:40 ----------

:mrgreen: hakkını vereyim iyiydi

senin hakkını iyi veririm ben fazla gelme üstüme. işiniz gücünüz t...k muhabbeti, azcık saygılı olun yaa.

Mukaddime
13 Ağustos 2016, 19:03
Ybr ile tapagaz 100 kmde 3lt yakıyorum bu aralar.Bu arada Fatih.met arkadaş haklı gözüküyor.Yani yazacaksanız gerekçesini sunun bari.Adam bal gibi gerekçelerini sunmuş.

shooter1
13 Ağustos 2016, 19:20
tdi dizel tsi ile kıyaslama yapman gerekir
1.2 tsi otomatik 2012 model jetta şehir içi km de 30-35 kuruş yakıyor

fatih.met
13 Ağustos 2016, 19:50
tdi dizel tsi ile kıyaslama yapman gerekir
1.2 tsi otomatik 2012 model jetta şehir içi km de 30-35 kuruş yakıyor

aaa hakkaten o tamamen dikkatimden kaçmış. abimler araba meraklısıdır, onlardan öğrenmiştim tdi ne olduğunu ama tam hatırlamıyorum hangi araçta görüpte sormuştum. "turbo dizel i..." galiba açılımı.

büyük abimde "mitsubishi lancer" var 2005 model kırmızı. 780 km yolda 200 tl ye yakın benzin yaktı. bayramda amasyaya gitmiştik. yaklaşık 6 litre civarı yakmış. yakıt fiyatını 4,4 tl den hesapladım.

küçük abimde wolsvagen polo var.

shooter1
13 Ağustos 2016, 20:25
aaa hakkaten o tamamen dikkatimden kaçmış. abimler araba meraklısıdır, onlardan öğrenmiştim tdi ne olduğunu ama tam hatırlamıyorum hangi araçta görüpte sormuştum. "turbo dizel i..." galiba açılımı.

büyük abimde "mitsubishi lancer" var 2005 model kırmızı. 780 km yolda 200 tl ye yakın benzin yaktı. bayramda amasyaya gitmiştik. yaklaşık 6 litre civarı yakmış. yakıt fiyatını 4,4 tl den hesapladım.

küçük abimde wolsvagen polo var.
jettanın dizel modelinin bakımları biraz daha pahalı benzinliye göre

jimi_hendrix
13 Ağustos 2016, 20:35
dizel honda civic var 1.6 litre 128hp I-DTEC motorlu şehir içi 4.1 şehir dışı da 3.7 litre yakıyor...

fatih.met
13 Ağustos 2016, 21:22
jettanın dizel modelinin bakımları biraz daha pahalı benzinliye göre

dizel motorlarda silindir-piston içi sıkıştırma olayının benzinliye göre daha fazla olduğunu biliyorum. ben mazotun yanma gücünün zayıf olduğunu iş yerinde öğrendim. ateş yakıyorduk ve orada bir tane abi ateşe elindeki pet şişenin kapağını delmiş ve içindeki sıvıyı ateşe sıkıyordu.

sıvıyı ben yağ zannettim, meğersem mazotmuş. dedim arabalar bunu nasıl yakıyor? ateşe döküyoruz zor yanıyor ne biçim bişey bu dedim.

benzin olsa şimdi şişeyle bir havaya uçmuştu sanırım :D

dizel araçların rektefiye işi benzinliye göre pahalıymış. neyse, motosikletime tip(tüp, lpg) taktırmayı araştırayım biraz.

SAZMAN
13 Ağustos 2016, 22:20
Bende 1.4 tdi otomatik polo var. Sakın kullanımda 3.7 lt/100 km mazot yakıyor. 110 sabit hızda 5lt/100km yakıyor. Benim motor da benzini aynı yakıyor. Ne yapalım binmeyelim mi motora.

fatih.met
14 Ağustos 2016, 03:46
Bende 1.4 tdi otomatik polo var. Sakın kullanımda 3.7 lt/100 km mazot yakıyor. 110 sabit hızda 5lt/100km yakıyor. Benim motor da benzini aynı yakıyor. Ne yapalım binmeyelim mi motora.

hemen sat o motoru oha o ne öyle :) 8 silindir falan mı yoksa?

SAZMAN
14 Ağustos 2016, 10:29
hemen sat o motoru oha o ne öyle :) 8 silindir falan mı yoksa?

Bu veriler dizel motor verileri fatihcim. Ben espri yaptım tabii ki az yakar dizel araba motorsiklet ile karşılaştırılması doğru değil. Hesaba göre senin ki de 6 silindir gibi yakıyor.

Bthndmrl
14 Ağustos 2016, 11:20
Abi 1 lt fazla yaksa ne olur? Sana verdiği keyfi başka bişey vermez. 100 km de 1 lt fazla yaksa 1000 kmde 10 lt, ortalama 43 tl falan yapar. Çokta bi fark yok.

fz6_fazer
14 Ağustos 2016, 13:42
Motosikleti nasıl kullanıyorsun,şehir içinde mi?
1-Sürüş faktörü
2-Benzin kaçağı var mı?
3-Benzini çalmış olabilirler mi?
4-Ön,arka lastik hava basınçlarını kontrol et
5-Yürüyen aksamı
6-Fren aksamı,disk ve balatalar
7-Karbüratör
8-Buji
9-Hava filitresi
10-Sübap ayarı
Depoyu ağzına kadar doldur,100 km kullan,yakıda tekrar bak,ona göre fazla veya az yakmış olduğunu anlaşılır,sakin kullanırsan daha az yakar
Uzun yolda 2014 ybr yüklü ağırlıkta 100kmde 2.17 litre benzin tükettim

shooter1
14 Ağustos 2016, 18:41
dizel motorlarda silindir-piston içi sıkıştırma olayının benzinliye göre daha fazla olduğunu biliyorum. ben mazotun yanma gücünün zayıf olduğunu iş yerinde öğrendim. ateş yakıyorduk ve orada bir tane abi ateşe elindeki pet şişenin kapağını delmiş ve içindeki sıvıyı ateşe sıkıyordu.

sıvıyı ben yağ zannettim, meğersem mazotmuş. dedim arabalar bunu nasıl yakıyor? ateşe döküyoruz zor yanıyor ne biçim bişey bu dedim.

benzin olsa şimdi şişeyle bir havaya uçmuştu sanırım :D

dizel araçların rektefiye işi benzinliye göre pahalıymış. neyse, motosikletime tip(tüp, lpg) taktırmayı araştırayım biraz.
sadece rektefiye mi bir dizel ile benzinli arabanın yağ filtreleri arasında bile fiyat farkı var

fatih.met
14 Ağustos 2016, 19:59
evet, "yakıt sorunu" yerine "sorun haline getirilen yakıt" olarak değiştirsek başlığı daha iyi olur. konuşulanlar bunu gösteriyor :D sakin kullanımda 2 litre yakıp kendime işgence etmenin anlamı yok. 3 litre yaksın sorun olmaz o yüzden basıyorum. ilerde büyük hacimli makina alırsak bu konu o zaman önem arz eder.

karayel90
14 Ağustos 2016, 23:38
Benim Kuba CG 150 Sport'da da böyle bir sorun var ama benimkisi tamamen farklı bir sorun.Deponun sele ile tam birleştiği yerden depo hafif delinmiş benzin uçuyor.Yarın içindeki benzini bitirdikten sonra depoyu benim ustaya söktürüp sarı kaynak yaptıracağım

halilom
17 Ağustos 2016, 08:40
Son ölçümümde kuba xr 125 ile 5 litre benzinle şu anda 175 km den gidiyorum. Bi 10 daha gider gitmez ort. 80-90 civarı hızla bazen artçılı geneli şehir içi.