PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çok mu yavaş gidiyorum ?

daia
14 Haziran 2016, 16:41
scooterımla hergün işe gidip geliyorum, bilen bilir yolum çevre yolu-kundu arası (kanal yolunu kullanıyorum),yaklaşık 20 km .
sorum şu ki , ortalama 50 ile gidiyorum ve sağdan gidiyorum, (traktör,beton mikseri ,vinç vs gelince solluyorum) düz yola cıkınca da 65-75 civarı hızla gidiyorum. ama bütün scooterlar benim segmentim de dahil hepsi (bazen tehlikeli biçimde) beni geçip gidiyorlar ,ve genelde sol şeritteler, pek sağ şeritten giden motosiklet görmedim(yüksek cc leri demiyorum) ışıklarda ise ben önümdeki arabanın arkasında duruyorum, ama daha 1 tane motosikletlinin en öne geçmek için aralara girmediğini görmedim. ben sizce trafiği aksatıyor muyum? hız yapmayı sevmiyorum ki zaten hız yapacak bir aletim de yok. ama benle aynı motosikleti kullananlar bile , beni çok çok geride bırakıyorlar. yorumlarınızı bekliyorum.

EmreKocyigit
14 Haziran 2016, 16:44
Motosikletinin limitlerini bilerek kullanıyorsun kendini riske atmadığın sürece böyle devam etmeni öneririm. Trafiği aksattığın bir durum yok onların acelesi var öbür dünyaya gitmeye.

nines
14 Haziran 2016, 16:47
scooterımla hergün işe gidip geliyorum, bilen bilir yolum çevre yolu-kundu arası (kanal yolunu kullanıyorum),yaklaşık 20 km .
sorum şu ki , ortalama 50 ile gidiyorum ve sağdan gidiyorum, (traktör,beton mikseri ,vinç vs gelince solluyorum) düz yola cıkınca da 65-75 civarı hızla gidiyorum. ama bütün scooterlar benim segmentim de dahil hepsi (bazen tehlikeli biçimde) beni geçip gidiyorlar ,ve genelde sol şeritteler, pek sağ şeritten giden motosiklet görmedim(yüksek cc leri demiyorum) ışıklarda ise ben önümdeki arabanın arkasında duruyorum, ama daha 1 tane motosikletlinin en öne geçmek için aralara girmediğini görmedim. ben sizce trafiği aksatıyor muyum? hız yapmayı sevmiyorum ki zaten hız yapacak bir aletim de yok. ama benle aynı motosikleti kullananlar bile , beni çok çok geride bırakıyorlar. yorumlarınızı bekliyorum.

sıkıntılı bir durumun yok kendini biliyorsun hız limitlerine ve kurallara uyuyorsun.

bu arada sollama olayına tamam ama beton mikserine dikkat et bir basarsa yetişemezsin :P

MertCicen
14 Haziran 2016, 16:50
hız konusuna birşey diyemem fakat arabanın hemen arkasında durmak büyük risk mümkün olduğunca aralara girin yoksa arkadan gelen araba ile öndeki araba arasında tost olursunuz

daia
14 Haziran 2016, 16:51
Motosikletinin limitlerini bilerek kullanıyorsun kendini riske atmadığın sürece böyle devam etmeni öneririm. Trafiği aksattığın bir durum yok onların acelesi var öbür dünyaya gitmeye.

herkezde sanki hasta yetiştirecek gibi bir telaş var , hiç anlamıyorum, mesela ışıkta 1 sn geç kalk , (geçen kasktan güneş aldı gözümü,ışığı 1 sn geç gördüm yeşil yandıgını ) 5 araba korna çaldı :D

Draconian
14 Haziran 2016, 16:56
Trafiğin akışına uyum sağlamazsan maalesef tehlikeye maruz kalıyorsun. Atıyorum yasal limit 50 ve herkes 100 ile gidiyorsa senin 50 ile gitmen riskli olabilir. Sınırlarını bilerek ufak ayarlamalar yaparsan daha rahat gidersin.

daia
14 Haziran 2016, 17:02
hız konusuna birşey diyemem fakat arabanın hemen arkasında durmak büyük risk mümkün olduğunca aralara girin yoksa arkadan gelen araba ile öndeki araba arasında tost olursunuz

arabanın sol tekerine doğru yaklaşık 10 metre mesafede duruyorum, aralara girmek daha büyük tehlike değil mi, lambalarım hep açık ve ,sol tarafa yanaştıgımdan öndeki arabayla aynadan gözgöze geliyoruz

Taygunho
14 Haziran 2016, 21:30
Bence gayet normal hızda kullanıyorsunuz sorun diğer motorsiklet sürücülerinin fazla hızlı ve riskli gitmeleri. Fakat kırmızı ışıkta bir aracın arkasında beklemeyin. Akıllı telefonlar çıktığından beri kırmızı ışıkta duran araçlara arkadan çarpma çok arttı. Arada tostraki salça gibi olursunuz aman dikkat.

zafer09
14 Haziran 2016, 21:36
Bende 2 gün önce cbr 125 aldım ve hemen hemen seninle aynı hızlarda gidiyorum.

Carbondioxid
14 Haziran 2016, 21:59
Çevre yolu , trafik akış hızını bilemem, ancak Cub aldım alalı şunu fark ettim; Şehir/ilçe içi yolda 40 kmh , çook tatlı seyrüsefer yapılıyor ,düşüğü çekilmiyor, yükseği ise tadı yok, ilginç belki orta yaş sendromuna girdim bundandır hasılı kelam 40km şehir/ilçe içi zevk vermekte.

KaskReis
14 Haziran 2016, 22:05
sıkıntılı bir durumun yok kendini biliyorsun hız limitlerine ve kurallara uyuyorsun.

bu arada sollama olayına tamam ama beton mikserine dikkat et bir basarsa yetişemezsin :P

Yokuşta bayılmayan mikser düzlükte tozunu alır :queen:

daia
15 Haziran 2016, 10:56
tmm doğru olanı yapıyorum demekki :) bu sabah işe gelirken ışıklarda (tavsiyelerinize uyarak) sağdaki boşluklardan en önlere geçtim. arabalardan daha seri kalktığımdan bir sorun olmuyor. kapı açmalara karşı da yavaş giriyorum, aynadan gösteriyorum kendimi. solda boşluk varsa orayada giriyorum , özellikle dönüşlerde, buıgün çevreyolunda 75 civarı gittim. (beton mikserlerine dikkat edicem :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:54 ----------

Çevre yolu , trafik akış hızını bilemem, ancak Cub aldım alalı şunu fark ettim; Şehir/ilçe içi yolda 40 kmh , çook tatlı seyrüsefer yapılıyor ,düşüğü çekilmiyor, yükseği ise tadı yok, ilginç belki orta yaş sendromuna girdim bundandır hasılı kelam 40km şehir/ilçe içi zevk vermekte.

evet haklısın kardeş, ben de o şekilde gidiyorum :) çok eğlenceli oluyor, özellikle deniz kıyısında

AWESQME
15 Haziran 2016, 12:00
Hız konusu size kalmış. Sağ şeritten tıngır mıngır gidebilirsiniz. Sizin gibi ben de aralara girmeyi pek sevmiyorum. Çünkü Türkiye burası aniden adam karar değiştirip şerit değiştirebiliyor, kapı açabiliyor...Bin bir türlü şey olabilir. O yüzden "ben de bir aracım" diyip normal şeritte arabaların sağ veya sol arkasında kaşış noktasına göre duruyorum. Tam ortalamıyorum. Arkadaşın dediği gibi biri gelip arkadan vuracak gibi davranırsa hop diye kaçabilemeliyim tabi yapabilirsek :)

Kısaca siz kurallara uygun sürüyorsunuz içiniz rahat olsun.

ZümeR
15 Haziran 2016, 12:20
Dün moral dip yapmışken çevre yoluna çıktım ekipman olarak hiç bir şey yok üzerimde.
40 ile day day day gidiriyorum en sağdan.
Kasklı elektrikli biri beni Z1000 kullanıyormuş gibi 50 ile geçti :)
Geçerken gülüyordu.
Sonrada minik bir scooter yanımdan tır tır tır ederek solladı.

İnsanlar mutlu oluyor büyük motor sollayınca bunu tespit ettim.

Ben mi ?
8 km lik yolu 30-40 ile gittim.
Morali bozulan, kızan, sinirlenen genelde sürat yapar
Bende ise tam tersi oluyor. :)

coldboy35
15 Haziran 2016, 12:25
Bence gayet iyi gidiyorsun. Trafiği aksatmayacak şekilde ayarlamanı yaparsın zaten. :)
Sakin ve sabırlı sürüş her zaman kaza yapma riskini azaltır. :)

Ayrıca forumda rodaj hakkında bilgisi olduğu halde soru soran arkadaşların motorunu da elden geçirsen fena olmaz =)

daia
15 Haziran 2016, 12:46
Bence gayet iyi gidiyorsun. Trafiği aksatmayacak şekilde ayarlamanı yaparsın zaten. :)
Sakin ve sabırlı sürüş her zaman kaza yapma riskini azaltır. :)

Ayrıca forumda rodaj hakkında bilgisi olduğu halde soru soran arkadaşların motorunu da elden geçirsen fena olmaz =)

hiç rodaj yapmadım ki, malesef daha sıfır motor alacak param yok :D gariban bir scooter 2005 işe git gel, motor bu kadar bende.. ama ne arabadan ne hiçbirşeyden buz evki alamıyorum ,o küçükük alet bile müthiş mutlu ediyor beni, manyak mıyım ne :D

goreny
15 Haziran 2016, 15:02
Ben bazen hizli gittigimi dusunuyorum.ama aklimda hep arka trafik oluyor acaba yavas mi gidiyorum falan diye..dururken bile acaba biri duramayip arkadan vuracak mi diye.

Gecen bogazici koprusunden cikista bi otomobil sellektor korna yapti mecbur daha da saga cektim el isareti yaptim ne oldu diye sonra baktim beyaz plakasiz bi linea bana eliyle yazma isareti yapti ne yapmak istedi sivil polis miydi? Anlamadim.

Hasili bizim ulkemizde hicbiseyin standardi yok hizli gittigini dusunursun senden daha hizli giden biri arkadan sellektor yapar,yavas gidersin yine sellektor yapar.

benim nacizane tavsiyem araba kullanirken de bunu yaparim.hizini bi standarda baglama burasi turkiye.yani illa 60-70 km yi gecmeyecegim diye kastirma herseyini yerine gore trafik akisina gore ayarla trafikle bir butun ol.

bazen25
15 Haziran 2016, 15:31
söyle bir durum var , genel için yazıyorum, sağ şeritten kanuni limitlerde veya şeritin ilerleme hızında giderken , arkanızdaki vatandaş, sağdaki sapağa girmek için yavaşlamak yerine, hızlanıp sizi geçip öyle giriş yapmak isyetebilir. Bu nedenle varsa, yol ayrımına gelmeden önce hızı arttırıp
orta şeride geçmekte fayda var "sağa girmeyeceksen sağdan gitme" derler.

cemmoto41
15 Haziran 2016, 15:45
Şunu unutmamanızı öneririm siz yasal hızda seyrettiğiniz şekilde devam ederken birisi sizi arkadan geçmeye kalkarsa yol vermeye kalkmayın geçecek adam sol şerit ten hasar geçer siz sürüşünüzü aksatmayın ne olur be olmaz yol vermeye kalkarken herhangi yoldaki bir etken size zarar verebilir trafik bu ne olacağı belli olmaz.

oluroyle
15 Haziran 2016, 15:55
Merhaba,

her sizi sollayan bir araba bir tacizdir. Bunun bilincinde olarak, ne şartta olursa olsun her zaman sizin için en uygun hız,uygun konum,uygun ivme de olmak gerek.Sizin için güvenli bir sürüş olmalı muhakkak.. Dikkatli olun

Kazasız belasız

modifix
15 Haziran 2016, 16:02
Eger Scooteriniz çinliyse hızı çok yanlış gösteriyor genelde. Bende nostalji vardı 60 La gittigimi sanıyordum bir gün Gpsi açtım meğer 40 La gidiyormuşum.

darkmotor
15 Haziran 2016, 16:18
Trafikte geri kalmak, akan trafiğe ayak uyduramamak, seni oldukça tehlikeye sokacaktır.Diğer araçlar sizi sıkıştırabilir diğer araçlardan makas yiyebilirsiniz.

Mehmet_SIRLI
15 Haziran 2016, 16:53
Trafiğe ayak uydurmadığın sürece seni sollayacak her araç bir tehlike oluşturacaktır. Tavsiyem trafiğin akışı nasıl ise o hızla gitmen. Hızlı gitmek kadar yavaş gitmekte tehlikelidir. Ayrıca otomobildeki takip mesafesi aynen motorda da geçerlidir farklı bir şey yapmanı önermem.

major24
15 Haziran 2016, 21:59
Hız konusunda verilecek tavsiye trafiğin akış hızına ayak uydurmaniz olacaktır.
Öndeki aracı takip ederken 2sn kuralına uymalısınız. ( Yol üzerinde sabit duran bir cisimden öndeki araç geçtikten sonra , 1001 , 1002 diye saymalisiniz. 1002 demeden önce o belirlediğiniz noktayi geçerseniz hızınız yüksek demektir.)
Öndeki aracı takip ederken aracı ortalamamalisiniz. (Çünkü 4teker araç sahipleri çukurları, tümsekleri ortalayarak geçerler. Bu sebeple araçları ortalayarak takip etmemeliyiz)
Yolun durumuna göre sağında yada solunda olmalısınız. ( Bunu da gorus aciniza gore siz ayarlayacaksiniz.)
Bir diğer husus ise eğer yolun çok fazla sağına yanasirsaniz, bu arkanızdaki araçlara "bak kenara gittim , sana yer actim, gel geç " mesajı verirsiniz.

something123
15 Haziran 2016, 22:03
Hele racingse gectikleri bayılıyorlar :)