PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boğaziçi Köprüsü, HGS Gişesinde Üzerime Kıran Ticari [Vidyo]

eminemre
12 Haziran 2016, 22:58
12.06.2016 tarihinde yani bugün, Beşiktaş'tan Moda'ya bir çay içmeye gitmek için kız arkadaşımla yola çıktık. Özellikle hem ramazan olması hem de yaz sezonu diye İstanbul trafiğinin rahat olduğu bir pazar günüydü. Yola çıkarken İBB Trafik %20 trafik gösteriyordu. Normallerin oldukça altındaydı. Hakikaten hem Barbaros Bulvarı, hem köprü hem de sonrası oldukça açıktı. Biraz da havanın güzelliği ve yolların açık ve akıcı olması sebebiyle her zaman gittiğimiz hızdan daha düşük hızda kameranın da kayıt yapmasını fırsat bilip sağa sola baka baka gidiyorduk. Yol boyunca da zaten vidyoda gördüğünüz densiz dışında tatsız bir olay yaşamadık. Taksicilerin bile yol verdiği bir gündü :)

Şöyle özetliyim, normalde 50-60km/s hızla geçtiğim gişeden vidyodan da görebileceğiniz üzere 44km/s hızla geçerken ne hikmetse soldaki 41 RT 322 plakalı araç üstüme kırarak gişe değiştirdi. Sanıyorum kendi gişesinde yaşanan 2 araçlık trafiği bile bekleyecek sabırı göstermeden ve sağ aynaya bakmadan yan şeride atladı. Şöyle bir not düşeyim; normalde hızımın da düşük olması sebebiyle aslında ciddi bir tehlike geçirmeden yavaşlayarak üstüme kıran arkadaşın arkasından basıp gidebilirdim; ancak vidyoda da görürsünüz durup direkt sağa herhangi bir ekip var mı diye baktım. Olmadığını görünce de yola devam ettim. Şimdi keşke adamı yakalıp sövseydim diye de içim içimi yiyor.

Hızımın düşük olması ve kontrollü olmam sebebiyle ciddi bir tehlike yaşamadım. Vidyoyu da eve gelince bilgisayardan duraklata duraklata seyrettim. Camdaki yansımalardan pek seçilmiyor ama adam kornama dahi bakmıyor. Basıp gidiyor. Bir an fren mi basıyor yoksa gölgede stoplarımı yanıyor onu anlayamadım. Benim ise sanıyorum tek hatam şeridi ortalamayıp sağdan gidiyor olmamdı.

Kazasız belasız günler diliyorum. :)

https://www.youtube.com/watch?v=ZOXjOhn5Uqs

redmap
12 Haziran 2016, 23:02
Geçmiş olsun araç ticari değil.Benim hatam sağdan gidip şeridi ortalamıyor olmam yazmışsın. Ortadan gitseydin sanki o araba üzerine çıkacakmış iyiki sağdan gitmişsin.

Green Arrow
12 Haziran 2016, 23:02
Hocam geçmiş olsun ancak sürüş tarzınız biraz sıkıntılı ve bir çok hata mevcut. Sizi sıkıştıranın hatası baki ancak şerit tutma konusunda eksikleriniz var.

typhoonn
12 Haziran 2016, 23:04
Hocam sofor seni gormemis olabilir seridin ortasindan gitseydin neyse ama seridin saginda oldugun icin gorus alani disinda gibi gorunuyosun:)

kahraman1
12 Haziran 2016, 23:07
Kör noktadasin,konumlaman yanlış,bu tarz sürüşlerde bunu mesele yapmamaniz gerekir.Siz aracin yan aynalarindan birinden şoförü görmediğiniz takdirde oda sizi göremez.Ezbere kullanmamak lazım özellikle kamyon tır vb. aynadan şoförü goremiyorsaniz hatalisiniz.Birde köprü gişelerinde bunlar çok yaşanıyor dahada dikkatli olmak lazım.Ben kesinlikle aniden durumayacagim hızlarda aracin yan aynasindan şoförü kaybetmemeyi alışkanlık haline getirdim..

ride_safe
12 Haziran 2016, 23:07
Sanırım tam kör noktada yakalanmışsın, geçmiş olsun.

OğuzÖztürk
12 Haziran 2016, 23:15
Benim ise sanıyorum tek hatam şeridi ortalamayıp sağdan gidiyor olmamdı.

Zaten bu tek hatanız yanlış konumlanmayla ilgili. Tam bulunduğunuz yerde %100 kör noktada kalıyorsunuz. Sizi görmesi mümkün değil. Neyseki ciddi bir problem yaşamadan atlatmışsınız. Hem unutmamak lazım çoğu zaman tek bir hatamız yüzünden (eğer bu sürüş hatası kemikleşmişse) çok sayıda risk yaşamak kaçınılmaz olmaktadır.

Doğru konumlanma hayat kurtarır.

eminemre
12 Haziran 2016, 23:15
Değerli yorumlar için teşekkürler, aslına bakarsanız araç şerit değiştirmeye niyetlenen kadar kör noktada değildim. Gözüm soldaki 3 araçtaydı. Ancak vidyodaki araç baktı ki önündeki araç durma noktasına geldi, tahmin ediyorum ki benim gişenin boş olmasını fırsat bilip sağa kırdı. Aslında 1 saniye önce sağa geçmeye niyetlenip aynaya bakıyor olsaydı beni zaten görecekti.

Gişelerin tehlikeli olduğunu bildiğim için ise özellikle hızımı yavaşlatmaya dikkat ediyorum, konumlanma noktasında bahsettiğiniz gibi hatalarım olabilir. Biraz da köprüdeki asfaltın bozuk olması sebebiyle sık sık şerit içinde konum değiştirmek zorunda kaldım.

Bir de eklemek gerekirse çok sinir bozucu bir durum yaşamadım. Hazır vidyoyu bilgisayara atmışken forum ahalisi ile paylaşmak istedim. Bu yaşadığımızı değerlendirip, tekrar etmemek için çalışacağız.

OğuzÖztürk
12 Haziran 2016, 23:20
Değerli yorumlar için teşekkürler, aslına bakarsanız araç şerit değiştirmeye niyetlenen kadar kör noktada değildim. Gözüm soldaki 3 araçtaydı. Ancak vidyodaki araç baktı ki önündeki araç durma noktasına geldi, tahmin ediyorum ki benim gişenin boş olmasını fırsat bilip sağa kırdı. Aslında 1 saniye önce sağa geçmeye niyetlenip aynaya bakıyor olsaydı beni zaten görecekti.

Gişelerin tehlikeli olduğunu bildiğim için ise özellikle hızımı yavaşlatmaya dikkat ediyorum, konumlanma noktasında bahsettiğiniz gibi hatalarım olabilir. Biraz da köprüdeki asfaltın bozuk olması sebebiyle sık sık şerit içinde konum değiştirmek zorunda kaldım.

Bir de eklemek gerekirse çok sinir bozucu bir durum yaşamadım. Hazır vidyoyu bilgisayara atmışken forum ahalisi ile paylaşmak istedim. Bu yaşadığımızı değerlendirip, tekrar etmemek için çalışacağız.

Burada yazılanlara kızmadan olgunlukla hatanızı kavramaya bakın. Çoğu sürücü uluslarası istatistiklere göre kazalar neticesinde hatayı hep karşı tarafta aramakta ve kesinlikle ders almayıp özellikle aynı türden kazalara karışmaya devam etmektedir.

Bazen elbette hata yapabiliyoruz. Kör noktada kalmak veya hataen yanlış konumda bulunmak gibi. Ama bunun neticesinde karşı tarafa kızmak yerine bir daha bu hatayı yapmamaya odaklanmak inanın uzun yıllar motora binmenize yardımcı olacak yegane ana kuraldır.

keremkrmn
12 Haziran 2016, 23:21
bana sanki şeritteki konumunuzdan dolayı aynadan sizi göremezmiş gibi geldi, yinede geçmiş olsun verilmiş sadakanız varmış bi sıkıntı olmadan atlatmışsınız.

eminemre
12 Haziran 2016, 23:24
Zaten bu tek hatanız yanlış konumlanmayla ilgili. Tam bulunduğunuz yerde %100 kör noktada kalıyorsunuz. Sizi görmesi mümkün değil. Neyseki ciddi bir problem yaşamadan atlatmışsınız. Hem unutmamak lazım çoğu zaman tek bir hatamız yüzünden (eğer bu sürüş hatası kemikleşmişse) çok sayıda risk yaşamak kaçınılmaz olmaktadır.

Doğru konumlanma hayat kurtarır.

Hocam aslında dediğinize dikkat etmeye özen gösteriyorum. Son 3 ayda bu gişeden 30. geçişim olmuştur ki, bu gişede yaşadığım ilk tehlike oldu, bu vesileyle çıkaracağımız dersi le sonuncu olur işallah. Uyarına ise teşekkür ediyorum, çoğunlukla öndeki aracın dikiz aynasında kalacak şekilde sürüyorum. Burda bir an asfaltın da engebeli olması sebebiyle boşta bulunup sağa kaydım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:21 ----------

Burada yazılanlara kızmadan olgunlukla hatanızı kavramaya bakın. Çoğu sürücü uluslarası istatistiklere göre kazalar neticesinde hatayı hep karşı tarafta aramakta ve kesinlikle ders almayıp özellikle aynı türden kazalara karışmaya devam etmektedir.

Bazen elbette hata yapabiliyoruz. Kör noktada kalmak veya hataen yanlış konumda bulunmak gibi. Ama bunun neticesinde karşı tarafa kızmak yerine bir daha bu hatayı yapmamaya odaklanmak inanın uzun yıllar motora binmenize yardımcı olacak yegane ana kuraldır.

Oğuz Bey, sizin ve diğer arkadaşların yazdıkları yorumları pür dikkat okuyorum. Yorumlarınız benim için oldukça değerli. Zaman ayırdığınız için ayrıca teşekkür ederim, bir çok kişi bu tarz durumlarda eleştirilmemek için ya suçu başkasına atmaya çalışıyor. Aslında konu başlığına bakınca benim de öyle yaptığım sanılabilir, biraz da ilgi çekmesi amacıyla gazete manşeti gibi yazdım :)