PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Plaka değiştirme ve zorunlu trafik sigortası

AWESQME
06 Haziran 2016, 19:32
İyi günler arkadaşlar...34 plaka Honda CRF 250 L aldım 2. el ve Uşak'da okuyorum İzmir'de ikamet ediyorum 26 yaşındayım ilk aracım. Çarşamba günü üstüme alıcam aleti. Asıl mesele şu; bi kaç kişiye sordum sigorta 1000 tl üstü çıkar sana dediler 34 plaka olduğu için. Ben de plakayı Uşak'da değiştireyim 64 olsun öyle sigorta yaptırayım diyorum. Plaka değişikliği galiba 200 tl civarıymış. Uşak'da da 400-500 tl sigorta çıkar dedi sigortacının biri. 1000 küsür lira sigorta vericeğime böyle yapsam 300-400 tl cebime kalsa fena olmaz.

Tabi böyle bir şey yapabilir miyim asıl soru bu...Plaka değişikliği için ne gerekli? Kaça patlar? Karlı olur mu? Sigorta işini plaka etkiliyor mu? İzmir'de yaşıyorum normalde.

Kısacası bana bi yol gösterin :)

ayzek
06 Haziran 2016, 19:36
ikamet nerde ise plaka ordan çıkar başka yerden çıkartamazsın

AWESQME
06 Haziran 2016, 19:40
ikamet nerde ise plaka ordan çıkar başka yerden çıkartamazsın

Yani paşa paşa ne çıkarsa ödüceksin mi diyorsun? :( İzmir - İstanbul arasında fiyat farkı çok olur mu? Nüfus olarak arada neredeyse 10 milyon oynuyor nede olsa...

coldboy35
06 Haziran 2016, 19:42
Detaylı bilgi burada.. (http://www.asbis.gov.tr/bunlari-biliyormusunuz.asp)

AWESQME
06 Haziran 2016, 19:46
Detaylı bilgi burada.. (http://www.asbis.gov.tr/bunlari-biliyormusunuz.asp)

Saol hemen inceliyorum

ayzek
06 Haziran 2016, 19:49
Yani paşa paşa ne çıkarsa ödüceksin mi diyorsun? :( İzmir - İstanbul arasında fiyat farkı çok olur mu? Nüfus olarak arada neredeyse 10 milyon oynuyor nede olsa...

uşakta evin varmı yada ailenin oranın muhtarından nakıl yaptırırsın sonra oraya baglı olan trafik tescilden değişim yaparsın motoru sıfırmı aldın 2 elmı anlamadım o kısmı plakasızsa direk usaga nakıl yaptırıp cıkartırsın eger plakalıysa once trafık sıgortanı yaptırır sonra nakıl ıslerını halledım degısım talep edebılırsın ben usakta yasıyorum ıstanbul plakasını ıstemıyorum vs dıye dılekce yazarsın plakanın dusumu yapılır yenı plaka verılır fakat 1 ay mı 1.5 aymı ne süre veriyorlar bunun için bir başka durumda 2 el alıyorsan satıcı noter devrı yaparken plakamı alıyorum der plakasız devır yapılır gene usaktan halledersın nakıl tasıyınca sonra aynen devam

AWESQME
06 Haziran 2016, 20:03
uşakta evin varmı yada ailenin oranın muhtarından nakıl yaptırırsın sonra oraya baglı olan trafik tescilden değişim yaparsın motoru sıfırmı aldın 2 elmı anlamadım o kısmı plakasızsa direk usaga nakıl yaptırıp cıkartırsın eger plakalıysa once trafık sıgortanı yaptırır sonra nakıl ıslerını halledım degısım talep edebılırsın ben usakta yasıyorum ıstanbul plakasını ıstemıyorum vs dıye dılekce yazarsın plakanın dusumu yapılır yenı plaka verılır fakat 1 ay mı 1.5 aymı ne süre veriyorlar bunun için bir başka durumda 2 el alıyorsan satıcı noter devrı yaparken plakamı alıyorum der plakasız devır yapılır gene usaktan halledersın nakıl tasıyınca sonra aynen devam

Uşak'da ailemden kimse yaşamıyor benim de üzerime her hangi bir fatura kira yok ev arkadaşımın üstüne hepsi. Motoru 2. el aldım. Uşak'da aldım ancak plaka 34. İkametgahım da İzmir'de. Çok mu karışık oldu ne :( En ucuz sigorta için ne yapmalıyım böyle bir durumda..?

CİHAN
06 Haziran 2016, 21:28
Kardeş.sorularına cevap vereyim,
Plakayı uşak plakası yapman için ikametgahın uşakda olması lazım, aksi takdirde yapamazsın,
Ikametgahın eger uşakda ise noterden satış sırasında plaka değişikli olcak diye belirtiyorsun onlar soracak zaten, değişecek dedikden sonra 226 tl civarı ödüyorsun iki yaprak parası, daha sonra gidiyorsun eski plakana sigorta yaptırıyorsun, bütün evraklarını ve motorun plakasını alıp uşak emniyet müdürlüğüne gidiyorsun, noterden aldıgın satış kagıdının en altında yazıyor zaten ruhsatınını almak için uşak emniyet müdürlüğüne başvurunuz diye orda işlemleri yapıp plaka basımı için sana kagıt veriyorlar onunla birlikde gidip plakanı alıp emniyete geri gidiyorsun sana yeni iki ruhsat yapragı birden veriyorlar,
Sonra gidip yeni sigorta yaptırıyorsun, eskisinin fazla ücreti varsa alıyorsun, eksikse sen tamamlıyorsun,hayırlı olsun.
Iki ay önce yaptım bunları

jimi_hendrix
06 Haziran 2016, 21:33
İyi günler arkadaşlar...34 plaka Honda CRF 250 L aldım 2. el ve Uşak'da okuyorum İzmir'de ikamet ediyorum 26 yaşındayım ilk aracım. Çarşamba günü üstüme alıcam aleti. Asıl mesele şu; bi kaç kişiye sordum sigorta 1000 tl üstü çıkar sana dediler 34 plaka olduğu için. Ben de plakayı Uşak'da değiştireyim 64 olsun öyle sigorta yaptırayım diyorum. Plaka değişikliği galiba 200 tl civarıymış. Uşak'da da 400-500 tl sigorta çıkar dedi sigortacının biri. 1000 küsür lira sigorta vericeğime böyle yapsam 300-400 tl cebime kalsa fena olmaz.

Tabi böyle bir şey yapabilir miyim asıl soru bu...Plaka değişikliği için ne gerekli? Kaça patlar? Karlı olur mu? Sigorta işini plaka etkiliyor mu? İzmir'de yaşıyorum normalde.

Kısacası bana bi yol gösterin :)

plaka değişimi için önce sigorta yaptırman lazım

AWESQME
06 Haziran 2016, 21:40
Hemen sigortayı yaptırmıcam 15 günlük bir süre varmış. O süre zarfında ne yapacağıma karar vericem. Hangisi daha karlı ise onu yapıcak bakalım. Yardımlarınız için teşekkürler :)

CİHAN
06 Haziran 2016, 21:48
Ikametgahın uşak değilse plaka değişimi yapamazsın,
uşak ise noterden satışı alırken plaka değişimi istemezsen tekrar plaka değişimi isteyemiyorsun.

AWESQME
06 Haziran 2016, 22:12
Ikametgahın uşak değilse plaka değişimi yapamazsın,
uşak ise noterden satışı alırken plaka değişimi istemezsen tekrar plaka değişimi isteyemiyorsun.

Araştırdığım kadarıyla aracı satın aldıktan 1 ay içinde plaka değişikliği için başvurabiliyormuşsun. 1 ay sonunda plaka değişmiyor. Direk resmi siteden okudum.

CİHAN
06 Haziran 2016, 22:33
Tamam aracı satın aldıkdan sonra 1 ay içinde değiştirebiliyorsun plakayı, bunu yapman için noterfe plaka değişikligi istemiş olman, bunuda yapabilmen için ikametgahın uşak olması lazım
Ancak senin anlamadıgın bir.konu var arkadaşım ikametgahın uşakmı senin onu söyle

AWESQME
06 Haziran 2016, 22:39
Tamam aracı satın aldıkdan sonra 1 ay içinde değiştirebiliyorsun plakayı, bunu yapman için noterfe plaka değişikligi istemiş olman, bunuda yapabilmen için ikametgahın uşak olması lazım
Ancak senin anlamadıgın bir.konu var arkadaşım ikametgahın uşakmı senin onu söyle

Yok ikametgahım İzmir.

Tefoo
06 Haziran 2016, 22:43
bence plakanı kesinlikle uşak plaka yaptır, istanbul ile arasında çok fark olur. ben de 45 yaptırdım 833 tl yerine 386 tl ödedim.

AWESQME
06 Haziran 2016, 22:47
İkametgahımı Uşak'a aldırmak pek mümkün olmayacak gibi çünkü üstümde hiç bir şey yok. O zaman plakayı İzmir'de değiştirsem İstanbul'a nazaran daha uygun bir sigorta çıkar mı? 1-2 sigortacıya sordum hiç biri tam bir fiyat vermiyor motoru üstüme almadan. İzmir ile İstanbul arasında pek bir fark yoksa boşu boşuna 300 tl plaka değişikliği parası vermiyim bir de...

Tefoo
06 Haziran 2016, 22:54
izmir istanbula göre daha uygun çıkar ancak aradaki fark uşak gibi olmaz. ikametini aldırmak için faturaya ihtiyaç yok, kayıtlı olan bir arkadaş veya tanıdık ile nufus müdürlüğüne gidin ve bu kişi benimle bizim evde kalıyor desin o zaman ikametini aldırmış olursun.

AWESQME
06 Haziran 2016, 22:56
izmir istanbula göre daha uygun çıkar ancak aradaki fark uşak gibi olmaz. ikametini aldırmak için faturaya ihtiyaç yok, kayıtlı olan bir arkadaş veya tanıdık ile nufus müdürlüğüne gidin ve bu kişi benimle bizim evde kalıyor desin o zaman ikametini aldırmış olursun.

İşte bu süper bir bilgi oldu teşekkürler :) Yarın ilk işim bunun peşine düşmek olucak.

CİHAN
06 Haziran 2016, 23:00
Bütün bunları yaptırdıkdan sonra hangi ilin plakasını yaptıracaksan o ilin emniyet müdürlüğüne gidip plakayı ordan alacaksın bunu unutma

Tefoo
06 Haziran 2016, 23:24
İşte bu süper bir bilgi oldu teşekkürler :) Yarın ilk işim bunun peşine düşmek olucak.

buarada nüfus müdürlüğünden aldığınız kağıdı o adresin bağlı olduğu muhtarada vermeniz gerekmektedir.

AWESQME
07 Haziran 2016, 11:14
Gittim muhtarlığa sordum adam hiç bir belge filan gerekli değil nüfusa git kimliğin yeterli dedi. Öğleden sonra nasipse ikametgahımı Uşak'a alıcam sigortadan baya kar ediceğimi düşünüyorum.

muhahha306
07 Haziran 2016, 11:23
[/COLOR]
Kardeş.sorularına cevap vereyim,
Plakayı uşak plakası yapman için ikametgahın uşakda olması lazım, aksi takdirde yapamazsın,
Ikametgahın eger uşakda ise noterden satış sırasında plaka değişikli olcak diye belirtiyorsun onlar soracak zaten, değişecek dedikden sonra 226 tl civarı ödüyorsun iki yaprak parası, daha sonra gidiyorsun eski plakana sigorta yaptırıyorsun, bütün evraklarını ve motorun plakasını alıp uşak emniyet müdürlüğüne gidiyorsun, noterden aldıgın satış kagıdının en altında yazıyor zaten ruhsatınını almak için uşak emniyet müdürlüğüne başvurunuz diye orda işlemleri yapıp plaka basımı için sana kagıt veriyorlar onunla birlikde gidip plakanı alıp emniyete geri gidiyorsun sana yeni iki ruhsat yapragı birden veriyorlar,
Sonra gidip yeni sigorta yaptırıyorsun, eskisinin fazla ücreti varsa alıyorsun, eksikse sen tamamlıyorsun,hayırlı olsun.
Iki ay önce yaptım bunları

Madem plaka değişecek neden eski plakaya sigorta yaptırdınız ? Anlayamadım ?

AWESQME
07 Haziran 2016, 11:23
Madem plaka değişecek neden eski plakaya sigorta yaptırdınız ? Anlayamadım ?

Sigorta filan yaptırmadım. Motoru 2. el alıyorum daha üstüme almadım. Nasipse yarın alıcam. Plaka 34 İstanbul ve ilk aracım olduğundan çok yüksek sigorta çıkıcak diye düşünüyorum bu yüzden ikametgahımı Uşak'a aldırıp plakayı 64 Uşak yaptırıcam. Planım bu...

muhahha306
07 Haziran 2016, 12:38
Sigorta filan yaptırmadım. Motoru 2. el alıyorum daha üstüme almadım. Nasipse yarın alıcam. Plaka 34 İstanbul ve ilk aracım olduğundan çok yüksek sigorta çıkıcak diye düşünüyorum bu yüzden ikametgahımı Uşak'a aldırıp plakayı 64 Uşak yaptırıcam. Planım bu...

Olması gereken o zaten. "Cihan" arkadaş eski plakaya sigorta yaptırmış anladığım kadarı ile. Madem değişecek ne gerek var sigortaya. O kısmını açabilir mi kendileri ?

AWESQME
07 Haziran 2016, 12:40
Olması gereken o zaten. "Cihan" arkadaş eski plakaya sigorta yaptırmış anladığım kadarı ile. Madem değişecek ne gerek var sigortaya. O kısmını açabilir mi kendileri ?

He ben bana sordunuz sandım alıntıyı görmedim :)

Tefoo
07 Haziran 2016, 13:00

sigorta yaptırmadan işlem yapılamıyordur bundan dolayı yaptırmıştır arkadaş sigortayı. plakayı değiştirdikten sonra zeyil yaptırıyorsun (bu da zorunlu) ve aradaki fiyat farkı ödeniyor.

CİHAN
07 Haziran 2016, 13:03
sigorta yaptırmadan işlem yapılamıyordur bundan dolayı yaptırmıştır arkadaş sigortayı. plakayı değiştirdikten sonra zeyil yaptırıyorsun (bu da zorunlu) ve aradaki fiyat farkı ödeniyor.aynen arkadaşın dediği gibi ilk öncr eski plakaya sigorta yaptırıyorsun sonra yenisine yaptırıyorsun aradaki farkı düşüyor az veya çok. Söktügün plakayı emniyet müdürlüğüne götürürken sigortasını yaptırmamış isen yaptır da gel diyor,
Örnek olarak alınan aracın ruhsatını almak için nasıl sigorta yaptırıyorsan, yeni plaka almak içinde eski plakaya.sigorta yaptırmanız şart.

AWESQME
07 Haziran 2016, 13:04
aynen arkadaşın dediği gibi ilk öncr eski plakaya sigorta yaptırıyorsun sonra yenisine yaptırıyorsun aradaki farkı düşüyor az veya çok.

Eski plakaya sigorta yaptırmadan plakayı değiştiremiyor muyuz?

CİHAN
07 Haziran 2016, 13:07
Eski plakaya sigorta yaptırmadan plakayı değiştiremiyor muyuz?
Hayır değişmiyor ama sonra yaptırdıgın sigortadan fiyat farkı varsa alıyorsun

muhahha306
07 Haziran 2016, 13:08
sigorta yaptırmadan işlem yapılamıyordur bundan dolayı yaptırmıştır arkadaş sigortayı. plakayı değiştirdikten sonra zeyil yaptırıyorsun (bu da zorunlu) ve aradaki fiyat farkı ödeniyor.

Plakayı kaybettim, yeni plaka çıkardım (yasa değişti) zeyil yaptırdım. O normal. Aynı kişi adına. Diğeri garip geldi :D

AWESQME
07 Haziran 2016, 13:14
Yarın dananın kuyruğu kopucak. Artık durum ne gerektirirse yapıcaz bakalım :) Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim...

Tefoo
07 Haziran 2016, 13:14
arkadaşlar bütün bunlar insanlar sigortasız dolaşmasınlar diye böyledir. sigorta yaptırmadan hiçbir işlemi yapmıyorlar ki sigortayı yaptırmak zorunda kalasın.

AWESQME
07 Haziran 2016, 15:04
arkadaşlar bütün bunlar insanlar sigortasız dolaşmasınlar diye böyledir. sigorta yaptırmadan hiçbir işlemi yapmıyorlar ki sigortayı yaptırmak zorunda kalasın.

Aslında sigorta oluyorda noluyor ben hiç kimsenin sigortadan memnun ayrıldığını görmedim. Bence soygundan başka bir şey değil.

Tefoo
07 Haziran 2016, 16:02
Aslında sigorta oluyorda noluyor ben hiç kimsenin sigortadan memnun ayrıldığını görmedim. Bence soygundan başka bir şey değil.

sigorta tek tip bir üründür, şirketlere göre değişiklik göstermez ve memnun olmak ya da olmamak gibi bir durum mevcut değildir. memnuniyet olayı kasko için belki geçerli olur ama trafik sigortası sen karşı tarafı mağdur etmeyesin diye var. zorunluluğu da bundan dolayıdır.

AWESQME
07 Haziran 2016, 16:11
sigorta tek tip bir üründür, şirketlere göre değişiklik göstermez ve memnun olmak ya da olmamak gibi bir durum mevcut değildir. memnuniyet olayı kasko için belki geçerli olur ama trafik sigortası sen karşı tarafı mağdur etmeyesin diye var. zorunluluğu da bundan dolayıdır.

Tabi olsun olmasın demiyorum :) Ancak işte bu kadar pahalı olucağına denetimleri arttırsalar, bu üçkaatçıların peşine düşseler daha iyi olmaz mıydı? Dolandırıcıların cezasını bizim gibi dürüst insanlar çekiyor...