PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ZİNCİR YAĞLAMA

dexter505
05 Haziran 2016, 21:19
Arkadaşlar havalarda ısındı nemde var ben şahsen 150-200 kmde bir zincirimi yağlıyorum 500dede iyice temizliyip yağlıyorum siz ne sıklıkla yapıyorsunuz acaba ben çok mu sık yağlıyorum sorun olmaz gerçi ama bilemedim :)

HamzaBey95
05 Haziran 2016, 21:26
200km de bir yağlama, 600-1000 km arası detaylı temizlik yapıyorum ben :) O da kullanıma bağlı olarak, tozlu topraklı yollarda yada gazlayarak gezdiysem 600km. Daha sık yapanlar da var ama zincir temizleme spreyi O'ring lere uzun vadede sık kullanırsam zarar verir falan diye çok abartmıyorum :mrgreen: Yanlış anlaşılmasın, vermeyedebilir, sadece kuruntu benimki :cherry:

shruikan
05 Haziran 2016, 21:33
baklaların arasındaki contaların üzeri (o-ring, x-ring) yağlıysa bi daha yağlamaya gerek yok. 300-400'de bir bi takviye yaparsın. pislenmişse temizlersin ondan sonra yağlarsın.

zincir tıkırtı yapıyosa, tekeri elle döndürürken zor dönüyosa yağla.

inshroud
05 Haziran 2016, 21:35
Beyaz izli c3 ile yağlıyorum, görüntüsü hoşuma gitmediği zaman yağlıyorum, bir kilometre ya da zaman sınırım yok. Gerçi son zamanlarda baya sık şekilde motoru yıkayıp zinciri temizleyip yağladığım için ara yağlama hiç yapmıyorum.

egemen0zturk
05 Haziran 2016, 21:59
WD 40 kullansam olur mu ?

ogzcngdk
05 Haziran 2016, 22:06
wd-40 kullanmayın, zincir temizlemek için en iyi yöntem gaz yağıdır.

ben her 1000 km de temizleyip yağlarım, eğer yağsız kalırsa 1000 km gelmeden yağlarım duruma göre. ama temelde her ay yaptığım genel temizlik ve bakımda zincirede el atarım onun dışında gözle görülür bir yağsızlık yoksa ellemem.

egemen0zturk
05 Haziran 2016, 22:12
wd-40 kullanmayın, zincir temizlemek için en iyi yöntem gaz yağıdır.

ben her 1000 km de temizleyip yağlarım, eğer yağsız kalırsa 1000 km gelmeden yağlarım duruma göre. ama temelde her ay yaptığım genel temizlik ve bakımda zincirede el atarım onun dışında gözle görülür bir yağsızlık yoksa ellemem.

Yok ben temizlemede mazot kullanıyorum gaz yağı yok malum. Yağlama konusunda sormak istedim wd-40 uygun mu zincir için ?

ogzcngdk
05 Haziran 2016, 22:16
Yok ben temizlemede mazot kullanıyorum gaz yağı yok malum. Yağlama konusunda sormak istedim wd-40 uygun mu zincir için ?

temizlemede mazotta olur, fakat wd-40'ı ne temizlemek için nede yağlamak için kullanamazsınız. wd-40 yağ çözücü özelliğe sahip, oringlere zarar veriyor. zincirin çabuk bozulmasına sebebiyet verir.

yağlamak için gres, eski motor yağları, hazır satılan zincir yağlayıcı spreyler kullanabilirsiniz.

egemen0zturk
05 Haziran 2016, 22:19
temizlemede mazotta olur, fakat wd-40'ı ne temizlemek için nede yağlamak için kullanamazsınız. wd-40 yağ çözücü özelliğe sahip, oringlere zarar veriyor. zincirin çabuk bozulmasına sebebiyet verir.

yağlamak için gres, eski motor yağları, hazır satılan zincir yağlayıcı spreyler kullanabilirsiniz.

Bilgi için teşekkürler. Yakında arkadaşım motorunun yağını değiştirecek onun yağından isterim.
Bi mazot üzerine motor yağı şakır şakır olur.

Pulsar41
05 Haziran 2016, 23:35
Peki motor her yıkandıktan sonra zinciri temizlemek gerekir mi? Yoksa sadece yağlamak yeterli mi?
Ya da motor Yıkama ile zincir bakımını ayırmak mı gerekir?
Nasıl yapıyorsunuz, aydınlatabilir mısınız?

dexter505
06 Haziran 2016, 01:58
Ben yıkadıktan sonra hep temizleyip yağladım şahsen iponeun temizlik spreyini kullanıyorum yağlı boya fırçası eşliginde yeterli oluyor.Ama her yıkadıktan sonra temizlenmeli veya yağlanmalı mı bilemem dostum bilene sormak lazım :) up

sinan.erkan
06 Haziran 2016, 09:22
WD-40 ile ilgili bir yanlışı düzeltelim. Ringlere hiçbir zararı yok.

Fzyk4nq3ug0

fedos
06 Haziran 2016, 09:43
Bende İstanbul da , Sahibinden.com da bir kaç yerde Gaz yağını bulduktan sonra, artık rahatça temizliyorum Zinciri. Uzun süre Markalı temizleme sypreyleri kullanmıştım onlar pahalıya geliyordu.

dexter505
06 Haziran 2016, 15:22
aynen bu adamın videoları baya ögretici güzel paylaşım :cat:

golge1710
06 Haziran 2016, 23:50
Temizlik icin cok fazla ugrasmayin.Alin mazotu koyun sprey şişesine sıkın zincire piril piril olacaktır. Daha sonra mumkunse basincli hava ile mazotu uzaklastirin (zincirden yagi pisligi sokup atan mazot yeni uygulayacaginiz yagin tutunmasinida zorlastiracaktir bu gazyagi icinde gecerlidir.)daha sonra yaglayin.Pahali temizleyicilerin ozelligi uygularken temizler ve ardindan hemen ucar ve kaybolur.Kolay gelsin.

bagriacik
06 Haziran 2016, 23:54
Şu wd 40 o-ringlere zarar veriyor hurafesi ne olur azalarak bitsin artık. WD 40 o ve x ringlere zarar vermez, temizlemede iyidir ama ondan daha iyi olan kimyasallarda vardır ( gaz yağı, sentetik tiner vs. ) Yağlamada ise bizim için uygun değildir.

GezeGeze
07 Haziran 2016, 04:54
Arada bir servise uğrayın. Sohbet edin. 5 lira bırakın gelin ...

Blindfire
07 Haziran 2016, 15:21
Gaz yağını bir tasa boşalt, bir fırça al şarkı söyleyerek temizle, 10-15 dk bekle sonra üstüpü veya bez ile zinciri iyice sil, sonrasında sprey ile yağlamaya başla. Ortalama 300-400 km'de bir yağla, 1000-1200 km de bir dediğim şekilde gaz yağı ile temizle, en etkili ve en az masraflı yöntem budur, Feyizoğlunda MXS marka zincir yağı vardı en son 16-17 tlye almıştım, uygun fiyatlı gayet etkili. Gaz yağını petrol ofislerinden 3 tlye temin edebilirsin tabi her yerde yok biraz araman gerekecek. Velhasıl daha fazla para vermeye gerek yok.