PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza sonrası ilk yardım ve uyarı icin kask etiketi

mrt0661
03 Haziran 2016, 12:52
Merhaba arkadaslar
Bu sabah keciören egitim arastırma hastanesının önunde bi kaza oldu
kırmızıya takılmamak ıcın gaz acan arkadas o hızla sola dönmeye kalkınca kacınılmaz son oldu
arkadas düştü ve bi süre hareketsız yattı . hastane yakını oldugu ıcın hemen acılden doktor hemşire vs cagırıldı
arkadasın bişey yokmus sukur . doktorlar kaldırdılar . sol omuzunun agrıdıgını soyledı ve sol dız kan ıcındeydi .

Benım gözüme carpan doktor ambulans vs vs gelene kadar cevredeki vatandasların yardım etme telaşıyla
kaskı cıkarmak ıcın deli gibi asılmalarıydı .
vatandasın boynunda bi hasar olabılır oynatılmamısı ve ambulansı beklenmesı gerekırdı.
Bu tarz durumlar ıcın söyle bişey düsündüm
kaskın üzerine ıdael ölcülerde onune ve arkasına olmak uzere
etıket yapıstıra biliriz

Etıkette
kaskın cıkarılmaması adına uyarı
kan gurubu
kendı ve aile bireylerınden birinin telefon numarası yazsak nasıl olur
Bu etıketıde dıjıtal baskı makınesınde bastırma ımkanım var .bir dönem tasarımcı olarak calıstıgım bi reklamcıda
şuan kardeşim ve kuzenlerım calısıyor .

benım aklıma gelenlar bunlar . etıkete eklenmesı gereken baska birşey varmıdır .
düşünce ve tavsiyelerinizi beklıyorum .

HAZZILHAR
03 Haziran 2016, 12:56
Üzerinde "Ambulans gelene kadar kaskımı çıkarma !" ibaresi olan stickerlar vardı bir ara. Oldukça lüzumlu bir mesele aslında. Çünkü ilk yardım telaşıyla insanlar daha çok zarar verebilirler istemeden. Özellikle de boyunda kırık çatlak varsa kask boyunluk görevi görmekte. Yaklaşımınız doğrudur. Desteklemek gerektiğini düşünüyorum

blk_pasa
03 Haziran 2016, 13:02
Makul gerekli ve yapılması gereken bir proje bence de

Oldskool
03 Haziran 2016, 13:09
Güzel noktaya değinmişsiniz. Gayet mantıklı ve gerekli bir uygulama fikri olmuş. Lakin işe yarar mı orası muamma. Yani heyecanla yardım etmek isteyen, kaskı çıkarıp hayatını kurtayaracağını zanneden o kişinin o an, o kasktakı yazıları umursayacagını daha dogrusu dikkatini çekip okuyacağını dahi düşünmüyorum. Ha birde kaskı şekli şemali, üstündeki ilginç figürler için ve aksesuar niyetine takan da çok var dikkat ettiğim kadarıyla, haliyle süslerinin bozulacağını düşünüp böyle bir uygulama yapacaklarını zannetmiyorum kasklarına. Ama yinede bu güzel düşünce uygulamaya konulup, gerekli bilinç olulturulabilirse gayet güzel olurdu. Önemli bir konu.

Ege Anıl EFE
03 Haziran 2016, 13:13
"Izmir-Aydın otoyolunda motosikleti ile kaza yapan C.Y(23) böbreklerini üşütmemek amacıyla ceketini sırt kısmı ön tarafa gelecek şekilde giydi. Kaza sonrasında yardımsever vatandaşlar "Adamın kafası ters dönmüş" düşüncesiyle C.Y'nin kafasını çevirmeye çalışıp boynunu kırdı."

Zamanında bu haberi okuduktan sonra nasıl olur ya demistim.
Daha sonrasında yardımsever vatandaşlarımızı gördükten sonra "Doktor gelmeden kaskimi çıkarma" stickerı arayışına girmiştim.
Kesinlikle bu tür bi uyarıya ihtiyaç var.

MimTolga
03 Haziran 2016, 13:33
Arkadaşlar proje çok güzel ve isabetli olmasına rağmen ben size içler acısı durumu anlatacağım. Ben geçen sene kaza yaptığımda - Temde 25-30 metre sürüklendim- durup yardım edenler arasında hemşire bir hanıefendi vardı. Ne kaskımı çıkartmalarına ne de beni olduğum yerden oynatmalarına izin vermedi insanların. Ambulans gelene kadar da başımda bekledi kendisine ömrüm boyunca şükran duyacağım. Ambulans geldi ATT (acil tıbbi teknikeri) ablamız geldi fullface kaskımı çıkartmak için nasıl çekiştiriyor size anlatamam ! Bilincim yerinde olduğu için hemen müdahale ettim. Ablacım ne yapıyosun dedim . Kaskı çıkartıp boyunluk takıcam dedi. Tamam dedim iyi yapıyorsun da bu kaskın bir kayışı var çenemde bağlı ve sen o bağlıyken kaskı çıkartmaya çalışıyorsun. Demem o ki boynumda bir zedelenme yoktu ancak sağolsun ATT ablamız bir zedelenmeye yol açacaktı !

Sonuç nedir peki ? Burası Türkiye neyi doğru yapıyoruz ki bunu doğru yapalım. Bu etiketleri yapıştıralım hadi vatandaşımız bilinçsiz diye peki Ambulansla gelen Tıbbi Teknikeri ne yapacağız ? Benim bilincim yerndeydi müdahale ettim kayışı çözdürdüm, bilincim yerinde olmasa ne olacaktı ?

Levent
03 Haziran 2016, 13:43
Halihazirda " Doktor Gelene Kadar Kaskımı Çıkartma " yazılı (!) Ünlem işaretli Sticker'lar mevcut ve satılmakta.

mrt0661
03 Haziran 2016, 14:14
Güzel noktaya değinmişsiniz. Gayet mantıklı ve gerekli bir uygulama fikri olmuş. Lakin işe yarar mı orası muamma. Yani heyecanla yardım etmek isteyen, kaskı çıkarıp hayatını kurtayaracağını zanneden o kişinin o an, o kasktakı yazıları umursayacagını daha dogrusu dikkatini çekip okuyacağını dahi düşünmüyorum. Ha birde kaskı şekli şemali, üstündeki ilginç figürler için ve aksesuar niyetine takan da çok var dikkat ettiğim kadarıyla, haliyle süslerinin bozulacağını düşünüp böyle bir uygulama yapacaklarını zannetmiyorum kasklarına. Ama yinede bu güzel düşünce uygulamaya konulup, gerekli bilinç olulturulabilirse gayet güzel olurdu. Önemli bir konu.
hocam mumkun oldugun ca yalın kask secmeye calıscaz bişekilde hem alına hemde kafa arkasına yapıstırırsak
birde etiketi renk ve karakter olarak dıkkat cekecı olarak ayarlarsak mutlaka birinin dikkatını cekecektır .

"Izmir-Aydın otoyolunda motosikleti ile kaza yapan C.Y(23) böbreklerini üşütmemek amacıyla ceketini sırt kısmı ön tarafa gelecek şekilde giydi. Kaza sonrasında yardımsever vatandaşlar "Adamın kafası ters dönmüş" düşüncesiyle C.Y'nin kafasını çevirmeye çalışıp boynunu kırdı."

Zamanında bu haberi okuduktan sonra nasıl olur ya demistim.
Daha sonrasında yardımsever vatandaşlarımızı gördükten sonra "Doktor gelmeden kaskimi çıkarma" stickerı arayışına girmiştim.
Kesinlikle bu tür bi uyarıya ihtiyaç var.
cok kötüymus be yazık olmus adama .
sticker varmısta birazdaha detaylı yaklasa biliriz . acıl kan ıhtıyacımız ola bilir
veya ailemıze eşimize dostumuza haber vere bilirler .

Arkadaşlar proje çok güzel ve isabetli olmasına rağmen ben size içler acısı durumu anlatacağım. Ben geçen sene kaza yaptığımda - Temde 25-30 metre sürüklendim- durup yardım edenler arasında hemşire bir hanıefendi vardı. Ne kaskımı çıkartmalarına ne de beni olduğum yerden oynatmalarına izin vermedi insanların. Ambulans gelene kadar da başımda bekledi kendisine ömrüm boyunca şükran duyacağım. Ambulans geldi ATT (acil tıbbi teknikeri) ablamız geldi fullface kaskımı çıkartmak için nasıl çekiştiriyor size anlatamam ! Bilincim yerinde olduğu için hemen müdahale ettim. Ablacım ne yapıyosun dedim . Kaskı çıkartıp boyunluk takıcam dedi. Tamam dedim iyi yapıyorsun da bu kaskın bir kayışı var çenemde bağlı ve sen o bağlıyken kaskı çıkartmaya çalışıyorsun. Demem o ki boynumda bir zedelenme yoktu ancak sağolsun ATT ablamız bir zedelenmeye yol açacaktı !

Sonuç nedir peki ? Burası Türkiye neyi doğru yapıyoruz ki bunu doğru yapalım. Bu etiketleri yapıştıralım hadi vatandaşımız bilinçsiz diye peki Ambulansla gelen Tıbbi Teknikeri ne yapacağız ? Benim bilincim yerndeydi müdahale ettim kayışı çözdürdüm, bilincim yerinde olmasa ne olacaktı ?
demekkı kilitle alakalıda bi uyarı koymalı ama işin entrasan tarafı bu kadar bilgiyi okunur hale getirmek icin haylı buyuk bir etıkete ıhtıyac var
sizede cok gecmiş olsun hocam .

Halihazirda " Doktor Gelene Kadar Kaskımı Çıkartma " yazılı (!) Ünlem işaretli Sticker'lar mevcut ve satılmakta.

yukardada belirttigim gibi hocam birazdaha tefarruatlı ve hayatı bilgilerın oldugu b, etiket yapa biliriz
kan gurubu vs gibi . ve hatta mutlaka aramızda da vardır bazı arkadasların alerjık veya saglık sorunları nedenıyle asla alınmaması gereken ılac ıgne serum vs vs gibi bilgilerı belırtmektede fayda oldugunu dusunuyorum .tabi bunları mumkun oldugunca minimum duzeyde anlatacagımız bi etıkıet olmalı

Levent
03 Haziran 2016, 14:15
Bunun şablonunu hazırlayıp, yapısacak sticker cinsi vb. sabitlendiği zaman ilgi görecektir. Bir tane örnek üretmek gerek.

mrt0661
03 Haziran 2016, 14:21
Bunun şablonunu hazırlayıp, yapısacak sticker cinsi vb. sabitlendiği zaman ilgi görecektir. Bir tane örnek üretmek gerek.

bir aksılık olmazsa yarın tasarımını yapıp fotograflarını paylasacagım hatta bir kac cızım yapıp icinden daha uygun olanını sece biliriz

shruikan
03 Haziran 2016, 14:28
"Izmir-Aydın otoyolunda motosikleti ile kaza yapan C.Y(23) böbreklerini üşütmemek amacıyla ceketini sırt kısmı ön tarafa gelecek şekilde giydi. Kaza sonrasında yardımsever vatandaşlar "Adamın kafası ters dönmüş" düşüncesiyle C.Y'nin kafasını çevirmeye çalışıp boynunu kırdı.

Şakaysa çok komik, yok gerçekse hiç komik değil.

blk_pasa
03 Haziran 2016, 15:16
Örnek bir resim

https://motorhikayesi.files.wordpress.com/2015/07/kaskimi-doktor-1.gif?w=794&h=408&crop=1

Uçan Kar
03 Haziran 2016, 15:20
Kan grubunu yazma boşuna hiç bir anlamı yok.

mrt0661
03 Haziran 2016, 18:40
Kan grubunu yazma boşuna hiç bir anlamı yok.
Neden peki ??

Ege Anıl EFE
03 Haziran 2016, 19:08

Malesef şaka değil bende gazetede görmüştüm. Kayseri diye hatırlamıştım araştırınca izmir aydın yolunda olduğu yazıyordu.
Kan grubu stickerin hicbir anlamı yok .kaza sonrasında gelen ambulans ekibi ve att bunu dikkate almayıp kendileri tekrardan kan grubu testi yapılıyor ambulansta

mrt0661
04 Haziran 2016, 08:46
Malesef şaka değil bende gazetede görmüştüm. Kayseri diye hatırlamıştım araştırınca izmir aydın yolunda olduğu yazıyordu.
Kan grubu stickerin hicbir anlamı yok .kaza sonrasında gelen ambulans ekibi ve att bunu dikkate almayıp kendileri tekrardan kan grubu testi yapılıyor ambulansta

anladım . peki kan grubunu cıkarta biliriz.

biyeybaraküs
04 Haziran 2016, 08:51
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/143282-kaskimi-cikartma-etiketi-olusturma-araci.html

http://mdtasarim.com/kask/kask.jpg

Ali Bircan
04 Haziran 2016, 09:00

Sanırım o espiriyse hiç komik değil ,ciddiysen çok komik değilmiydi?

simurgg
04 Haziran 2016, 10:31
Su devlet 3-5 ay surecek sekilde insanlari motosiklet konusunda bilgilendirme kampanyasi yapsa. Seritte gitmek onlarin da hakki, sen gelince emniyet seridine gecme zorunlulugu yok; kaza olunca kaska dokunma; bak motosikletli trafigin rahatlamasina yardimci olan kisidir, saygi duy vb. yayinlar yapsa iyi olur.

Ben kucukken bisikletle ilgili benzeri kisa filmler cikardi TV'ye, 30 sene gecmis hala aklimdadir. "Ve bisikletinizin frenleri sapasaglam olmali".

mrt0661
04 Haziran 2016, 12:54
calısmayı yaptım
bilinen hastalıklar kısmına örnek olarak yazdım
http://i.hizliresim.com/5Vm7g5.jpg (http://hizliresim.com/5Vm7g5)

bagriacik
04 Haziran 2016, 13:02
calısmayı yaptım

Yanlış anlama dostum ama tasarım niğde kamyoncular derneği kartvizitine benzemiş :)

Ali Bircan
04 Haziran 2016, 13:24
calısmayı yaptım

Dostum kusura bakma ama bende şu küçük pideci kartlarına benzettim yazı sitilini değiştirin ve ciddiyetini biraz daha olsun arttırmak için turuncu arka plan yapın bence biyeybaraküs nickli abimizin paylaştığı güzel gibi ona benzer bir çalışma olabilir

YERUÇAĞI
04 Haziran 2016, 14:45
Neden peki ??

sağlıkçılar ona itibar etmez ya başkasının kaskıysa,işi sağlama alıp hemen test yapyorlar,yoksa farklı kan gurubu verilirse sağlam olan hastada ölür

Olcay Avşar
04 Haziran 2016, 17:17
Az kelime ile daha dikkat çekici bi sticker olmalı, ki o an kimsenin o stickerı okuyacağını sanmıyorum.

Çalışmalarınıza destek vermek isterim.