PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Artçı ürünleri

egiray
25 Mayıs 2016, 12:21
Selamlar,

Honda pcx kullanıyorum. Artçılar için alacağım koruma ürünleri konusunda kararsızım. Geçen hafta kız arkadaşım için kapalı kask aldım(ls2 323) ama ona small boy daha iyi olduğu için onu aldım. Bu kaskı kendi kafama da takabiliyorum ama küçük geliyor. Ben arai L giyiyorum. Bunun dışında artçı için bir ürünüm yok. Şimdi acaba kendime dar bir yazlık mont alsam artçıya da bendekilerden birini versem mi acaba diye düşünüyorum. Ama bir yandan da artçı için montu ve kaskı bagajda taşıyınca başka şeye yer kalmıyor. Kız arkadaşımdan başka diğer arkadaşlarımı da ufak ufak şehir içinde gezdirmek için acaba 3. bir kask mı alsam açık ve ucuz bişey(150tl). Bir de yanına dizlik ve dirseklik alsam diye düşünüyorum. Sizin herhangi birine giydirmek için aldığınız şeyler nedir? Yazım, kafam gibi karışık oldu kusura bakmayın. Bu arada istanbul gayrettepe de oturuyorum. İlk motorum, 2-3 ay oldu, daha 1000km yapmadım. Henüz 80km yi geçmedim. Köprüye, e5e ve teme sık çıkma niyetim yok. En uzun, beşiktaştan maslaktan kilyosa gitmeyi düşünüyorum. Genelde kısa mesafelerde kullanıyorum. Yani bebekten gayrettepe gibi taksiyle 20tl yi geçmeyen şeyleri yapıyorum.

berkcigdem
25 Mayıs 2016, 12:59
Bence çok yanlış düşünüyorsunuz. Sonuçta artçı dediğiniz kişide bir insan ve siz onunla birlikte sürerken bütün sorumluluğu sizde. Bence siz arai kullanırken kendisinin Ls kullanması bile bana saçma geliyor ki siz mont vs bahsediyorsunuz.

Elif ve ben çoğu zaman işede birlikte gideriz , gezilerede vs. Bende ne varsa Elifte aynıları var.

Her ikimizinde işe bile gidip gelirken kullandığımız koruma ürünleri ;

Shoei kasklar
Revit yazlık ve kışlık montlar
Dainesse yazlık ve kışlık eldivenler
Dainesse yazlık ve kışlık ayakkabılar
Rider denim pantolonlar
Belliklerimiz

Elif bazen şehir içinde ya pantolon giymesem,ayakkabı giymesem olmaz mı, yaz geldi efil efil elbiseler giymeyi özledim giysem olmaz mı diyor. Kendisine verdiğim cevap çok basit "olur tabikide motora binmeyeceksen neden olmasın istediğini giymekte serbestsin"

Şimdi belki maddi durum diyebilirsiniz ki önemli bir mevzu bu. Benimde bu konudaki tek cevabım artçının ekipmanları tam değilse artçı alma , gezmesin , işe seninle gidiyorsa gitmesin otobüs ile gitsin. Ne zaman bu ürünler kaliteli ve sağlam olurlar o zaman yollar sizin olsun. En başta dediğim gibi Allah korusun onun bütün sorumluluğu sizin üzerinizde. Ayrıca koruma ürünlerinde normal bedenin dışında kullanılan büyük veya küçük bedenli ürünler ciddi tehlikeler yaratmakta. Sebebi çok basit koruma parçaları vücudunuzu sağlıklı kavrayamadığı için bir kaza anında o korumalar hiç bir iş yapmıyor.

Umarım anlatabilmişimdir.

egiray
25 Mayıs 2016, 13:30
Bence çok yanlış düşünüyorsunuz. Sonuçta artçı dediğiniz kişide bir insan ve siz onunla birlikte sürerken bütün sorumluluğu sizde. Bence siz arai kullanırken kendisinin Ls kullanması bile bana saçma geliyor ki siz mont vs bahsediyorsunuz.

Elif ve ben çoğu zaman işede birlikte gideriz , gezilerede vs. Bende ne varsa Elifte aynıları var.

Shoei kasklar
Rider denim pantolonlar
Belliklerimiz

Elif bazen şehir içinde ya pantolon giymesem,ayakkabı giymesem olmaz mı, yaz geldi efil efil elbiseler giymeyi özledim giysem olmaz mı diyor. Kendisine verdiğim cevap çok basit "olur tabikide motora binmeyeceksen neden olmasın istediğini giymekte serbestsin"

Şimdi belki maddi durum diyebilirsiniz ki önemli bir mevzu bu. Benimde bu konudaki tek cevabım artçının ekipmanları tam değilse artçı alma , gezmesin , işe seninle gidiyorsa gitmesin otobüs ile gitsin. Ne zaman bu ürünler kaliteli ve sağlam olurlar o zaman yollar sizin olsun. En başta dediğim gibi Allah korusun onun bütün sorumluluğu sizin üzerinizde. Ayrıca koruma ürünlerinde normal bedenin dışında kullanılan büyük veya küçük bedenli ürünler ciddi tehlikeler yaratmakta. Sebebi çok basit koruma parçaları vücudunuzu sağlıklı kavrayamadığı için bir kaza anında o korumalar hiç bir iş yapmıyor.

Ben genel olarak forumda şöyle bir durum görüyorum: "Herşeyin tam olarak eksiksiz olmadan yola çıkma" "Bütçeni biraz daha zorlayarak alabileceğinin en iyisini al". Evet en kolay cevap şekli bu. Çünkü tasarruf yaptırıp güvenlikten ödün vermek yerine tersini yapmak daha kolay. Kötü bir durumda bak ben demiştime geliyor. Bu forumda anladığım kadarıyla kimse arkasına daha önceden full aksesuarı düzülmemiş kimseyi almıyor. Her kız arkadaş değiştirmem bana 2k patlayacaksa, ben de çıkayım bu motor işinden. Orta yollu ideal bir çözümü buradan bulamazsam kendim üretmeye çalışacağım. Scootera binenlerin 70%i açık kask veya kasksızken ve bu kasklarında yine 70% i thermoplastik kasklarken, benim aldığım karbon fiber kabuklu ls2 nin en pahalı kaskına burun kıvırılıyor. O zaman buraya benim danışmaya gelmem çok saçma olur çünkü o zaman herhangi bir yere gidip en pahalı bütün ürünlerden almama geliyor. Bu işi ne kadar ciddiye aldığınızı göstermeye mi çalışıyorsunuz?

MimTolga
25 Mayıs 2016, 13:33

Shoei kasklar
Rider denim pantolonlar
Belliklerimiz

Daha açıkça nasıl anlatılabilir bilmiyorum. Ben de ufak bir espri ile kapatayım : Senin canın can da (Arai Kask) artçının ki patlıcan mı ? :queen:

Ayrıca bir şey daha eklemek istiyorum. Ben en genişinden mesela xl beden bir kask alırım, arkama aldığım artçı küçük kafalı da olsa dana kafalı da olsa onu takar diye bir düşünce de olmaz. Siz bunu söylediğiniz diye demiyorum. Örnekleme olsun diye yazdım. Her artçının koruma ekipmanı "bence" kişiye özeldir. Montun eldivenin bedeni uyuyorsa tabi giyer ama kask gibi hayati nem taşıyan bir malzemenin kafaya tam oturması şarttır. Bu nedenle dir ki ara sıra - yılda en fazla 3-4 sefer - bana artçı olan ve Beşiktaş-Sarıyer sahil turu yaptığımız arkadaşıma kask ve eldiven aldırdım :)

cagiran
25 Mayıs 2016, 14:00
Ben genel olarak forumda şöyle bir durum görüyorum: "Herşeyin tam olarak eksiksiz olmadan yola çıkma" "Bütçeni biraz daha zorlayarak alabileceğinin en iyisini al". Evet en kolay cevap şekli bu. Çünkü tasarruf yaptırıp güvenlikten ödün vermek yerine tersini yapmak daha kolay. Kötü bir durumda bak ben demiştime geliyor. Bu forumda anladığım kadarıyla kimse arkasına daha önceden full aksesuarı düzülmemiş kimseyi almıyor. Her kız arkadaş değiştirmem bana 2k patlayacaksa, ben de çıkayım bu motor işinden. Orta yollu ideal bir çözümü buradan bulamazsam kendim üretmeye çalışacağım. Scootera binenlerin 70%i açık kask veya kasksızken ve bu kasklarında yine 70% i thermoplastik kasklarken, benim aldığım karbon fiber kabuklu ls2 nin en pahalı kaskına burun kıvırılıyor. O zaman buraya benim danışmaya gelmem çok saçma olur çünkü o zaman herhangi bir yere gidip en pahalı bütün ürünlerden almama geliyor. Bu işi ne kadar ciddiye aldığınızı göstermeye mi çalışıyorsunuz?

Kesinlikle haklısın.
Forumlarda vardır bu tutum, sebebi de şudur.
Herkes en doğruyu bilemez, haliyle kimin doğru kimin yanlış bildiğini de kimse bilemez.
Bu sebeple yazarlar karşıdakini "en yanlış bilen" olarak değerlendirir. Ve "cık cık cık" diyerek işaret parmaklarını yüzünüze sallarlar.
Seninle yüz yüze sohbet ettiğimizi düşünüyorum.
Haklısın.
Her kız arkadaş değiştirdiğinde onun bedenine ve zevkine uygun kask, mont ayakkabı alamazsın. (zaten bir önceki sevgilinin giydiğini giyeni bulursan şükür edersin.
En akıllıca çözümü zaten üretmişsin ve bunun mantıklı olup olmadığını soruyorsun.
Bence mantıklı.

Artçına söyle söylersin,
1.Bende Arai kask var bu en pahalısı, beraber gezeceksek LS2 marka kask var, pahalı değil ama güvenilir. Bi dene kafana uygunsa ve kafana yatarsa tak gezelim.
2. Normalde korumalı mont, pantolon, ayakkabı giymeni tavsiye ederim ama elimde dizlik ve dirseklik var. Karar senin
3. Benimle uzun süre takılmayı düşünüyorsan ve daha emniyetli olsun istersen beraber araştıralım, sana da full koruma alalım, belki bir gün motor alırsın

Saygılar

egiray
25 Mayıs 2016, 14:46
Daha açıkça nasıl anlatılabilir bilmiyorum. Ben de ufak bir espri ile kapatayım : Senin canın can da (Arai Kask) artçının ki patlıcan mı ? :queen:

Ayrıca bir şey daha eklemek istiyorum. Ben en genişinden mesela xl beden bir kask alırım, arkama aldığım artçı küçük kafalı da olsa dana kafalı da olsa onu takar diye bir düşünce de olmaz. Siz bunu söylediğiniz diye demiyorum. Örnekleme olsun diye yazdım. Her artçının koruma ekipmanı "bence" kişiye özeldir. Montun eldivenin bedeni uyuyorsa tabi giyer ama kask gibi hayati nem taşıyan bir malzemenin kafaya tam oturması şarttır. Bu nedenle dir ki ara sıra - yılda en fazla 3-4 sefer - bana artçı olan ve Beşiktaş-Sarıyer sahil turu yaptığımız arkadaşıma kask ve eldiven aldırdım :)

Yine aynı şeye geliyor. Ben kendi kaskımı biraz abartılı aldığımı düşünmeye başladım sonradan. İlk başlarda biraz daha basitini alabilirmişim. İkinci aldığım kask gibi bişey alırdım şimdiki aklım olsa. Bir de çok ufak bir kazada bile muhtemelen şu anki kaskım pert olacak. Yani bir kere al evladiyelik olsun diye bişey yokmuş. Bu açıdan şimdi hazır çok ufak ufak güvenli kullanırken ufak çarpmalarda beni yeterli şekilde koruyacak bişey yeterli olurmuş diye düşünüyorum.

Yine artçı kaskı denen konunun benim için şöyle bir açıklaması var: Kaza sırasında üzerinde ne olursa olsun ölümsüz olmadığımızı biliyoruz. Paramızın ve konforumuzdan yaptığımız feragatın karşılığında ağır hasar alma ihtimali düşürüyoruz. Örnek olarak yarışçı tulumu ve diğer aksesuarlarıyla bebek parkına gidip üstümü orada değiştirmek yerine taksiyle giderime gelir iş. Bu yüzden orta yollu bir çözüm bulmamız gerekiyor. Hem bizi yüksek bir oranda korusun, hem konforu çok kötü olmasın hem de çok fazla para vermeyelim gibi bir çözüm bulmak gerekiyor.

- Kaza olduğunda bizi yüzde kaç sakatlıktan koruyacak?
- Ne kadara mal olacak?
- Ne kadar konforumuzdan feragat edeceğiz?

Bu üçgende değişkenleri de şöyle sıralayabiliriz:
- Ne kadar sıklıkla motora biniyorsun?
- Gittiğin yol ve süratin ne kadar tehlikeli?

Şimdi sürücü olarak benim motora binme sıklığım artçımın çok üstünde olduğu için şu anda benim arai ile ölme ihtimalim, kız arkadaşımın ls2 323 ile ölme ihtimalinden yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden, "seninki can da onunki patlıcan mı?" sorusunun (laf sokmasının) yersiz olduğunu düşünüyorum.

"Artçı kaskını anlamıyorum, sonuçta onunki de can" cevabı, artçının ne kadar sık motora binmesini göz ardı ettiği için bana göre yersiz. Tabi artçı seninle aynı oranda motora biniyorsa o ayrı.

Yine henüz gelmedi ama muhtemelen şöyle bir cevap de gelebilir: "Kazanın ne zaman geleceği belli olmaz, bir kere binersin onda da kaza olur ölürsün." Ne giyersen giy, ölme ihtimalini 0 yapamıyorsun. Dolayısıyla, ne kadar sıklıkla bu tehlikeyi aldığınla, ne kadar çok bundan korunman gerektiği doğru orantılı bir durum. Bu düşünce genel olarak herşeyde geçerli. Güvenlikli bir sitede oturuyorsan evinde ayrıca pronet taktırmak nasıl tercih edilmiyorsa, Sık yaşamayacağın bir durum için alacağın önlemler de bu orantıyla düşürülebilir. Şimdi de verdiğim örneğin mal ama konumuzun canla ilgili olduğunu hatırlatacak insanların olduğunu düşünüyorum. Bu mantığa göre o zaman evden baretsiz çıkmayın kafanıza her an bir saksı düşüp ölebilirsiniz.
Ben gezi olaylarının epey içindeydim bana birşey olmadı ama bir oranda ölüm yada ağır yaralanma riskini bilerek yaşadım o günleri. Motora binen herkesin bana göre istedikleri kadar korunsunlar arabaya göre çok daha fazla ölüm veya yaralanma ihtimali var olduğunu kabul ederek kontağı çevirmeleri gerekiyor. Ben de bunu kabul ederek motor sahibi oldum.

Bu kadar gergin bir konu olacağını tahmin etmiyordum. Olayın polemik konusu olması yerine sizin nasıl çözümler yaptığınız görmek istiyorum. "Artçının ekipmanı yoksa almıyorum." cevabını, cevap olarak kabul etmiyorum.

- 3. bir açık kask alıp diğerlerine onu mu versem? L beden bir kask alsam herkese uysar mı?
- Kendime fileli yazlık bir mont alıp artçıma iki montumdan birini mi versem?
- Kız arkadaşım için hesaplı bir mont mu alsam?
- Artçı ekipmanları ve benim ekipmanlarım aynı anda bagaja sığmaz. Bu konuyu nasıl çözebilirim? Acaba bisiklet zinciriyle kaskları dışardan motora bağlayıp montoları falan bagaja atmak olur mu?

Galiba kendime korumalı bir kot pantolon alıp artçıma dizliklerimi taktıracağım. Bir de kendime deri ve su geçirmez bir eldiven alıp artçıma şimdiki yazlık eldivenleri taktırabilirim.

berkcigdem
25 Mayıs 2016, 15:02

Ooo siz daha kız arkadaş değiştirme konularında kalmışsınız. Şimdi tek tek bütün cevaplarınıza cevap veriyim.

1- beni tanımıyorsun etmiyorsun tam eksiksiz olmadan yola çıkma kavramını bana söylemeyi deneme bile. Bakkala bile gidiyor olsam full ekipmanımı giyip yola çıkarım , arkamada sadece kask takan insanı oturtmadım oturmamda ! O yüzden gelipte bilmediğin etmediğin insanlar hakkında bu şekilde yorum yapma. Tanış , konuş ondan sonra yorumunu yaparsın.

2- Sen her kız arkadaş değiştirdiğinde sana bu 2000 tl ye patlayacaksa , değiştirdiğin kız arkadaşlarından en sonunda en iyisi ve eşin olacak kadını bulana kadar o insanların motorun arkasına dahi oturtma. Hee istiyorsan oturt ama o insana bir şey olursa vicdanın rahat eder mi onu bilmem. Kız arkadaş olayıda senin özel hayatın olduğu için tamamen saygı duyarım ama bu kadar söyleneceksen bu konu hakkında o zaman bu konuyu neden açıyorsun ?

3- scooter , ss , enduro farketmez açık kask her zaman kötüdür. Çünkü çenen açıktır. Kendin arai almışsın taksana bi o çok övündüğün karbon fiber kabuklu LS2 nin en pahalı kaskını bakalım sen nasıl burun kıvırcaksın. Aaa böle kaskmı olur lan yaşasın arai diyecekmisin demiyecekmisin ?

4- Ben sana en pahalı ürünleri al demiyorum kendinde ne kullanıyorsan artçındada bunu kullan diyorum. Sen kendi kafana arai alıyorsan artçıyada onu al ki kaza maza olursa ölmesin yada sakat kalmasın vs diye. mont , eldiven , ayakkabı vs hepsinde geçerli. Scooter kullanıyorum diyorsun ya merak etme düştüğünde enduro , ss , her ne çeşit motor olursa olsun hepsi aynı asfalta düşüyor. Aaa bu scooter dur yavaş düşsün diye bir şey yok. 50 km hızdan sonra kafanı yere vurduğun anda beyin kanama riskin var . Nokta !

Kesinlikle haklısın.
Forumlarda vardır bu tutum, sebebi de şudur.
Herkes en doğruyu bilemez, haliyle kimin doğru kimin yanlış bildiğini de kimse bilemez.
Bu sebeple yazarlar karşıdakini "en yanlış bilen" olarak değerlendirir. Ve "cık cık cık" diyerek işaret parmaklarını yüzünüze sallarlar.
Seninle yüz yüze sohbet ettiğimizi düşünüyorum.
Haklısın.
Her kız arkadaş değiştirdiğinde onun bedenine ve zevkine uygun kask, mont ayakkabı alamazsın. (zaten bir önceki sevgilinin giydiğini giyeni bulursan şükür edersin.
En akıllıca çözümü zaten üretmişsin ve bunun mantıklı olup olmadığını soruyorsun.
Bence mantıklı.

Artçına söyle söylersin,
1.Bende Arai kask var bu en pahalısı, beraber gezeceksek LS2 marka kask var, pahalı değil ama güvenilir. Bi dene kafana uygunsa ve kafana yatarsa tak gezelim.
2. Normalde korumalı mont, pantolon, ayakkabı giymeni tavsiye ederim ama elimde dizlik ve dirseklik var. Karar senin
3. Benimle uzun süre takılmayı düşünüyorsan ve daha emniyetli olsun istersen beraber araştıralım, sana da full koruma alalım, belki bir gün motor alırsın

Saygılar

Sizede tek tek cevap veriyim.

Yaşlarınız kaç bilmem , ne kadardır motor sürüyorsunuz bilmem ama arkamızda taşıdığımız " artçı " diye tabir ettiğimiz insanların sorumlulukları bizdedir. Bir kazada size bir şey olmayıp ona olsa Allah korusun ölse , sakat kalsa vs içiniz rahat edecek mi ? Bunun yasal ceza boyutlarını biliyormusunuz ?

Sizler artçılarınız olarak kız arkadaşlarınızdan bahsediyorsunuz , sevdiğiniz insanlardan... Evlenirsiniz evlenmezsiniz , ayrılırsınız barışırsınız vs bunlar sizlerin özel hayatıdır saygı duyarım. Fakat o insanın sorumluluğunuda alma bu şekilde büyük beden veya iyi koruma ürünü olmayan kıyafetler alarak.

Dersin ki ; " sevgilim sen bu motora bincen mi ? Bineceksen sana bunları alacaz ama atıyorum 3000 tl tutuyor yarısını sen ver yarısını ben " kabul edersiniz etmezsiniz bu sizin sorununuz.

Bu işin gerçeği budur ama artçıda sürücüde full ekipman giymelidir.

sağlıcakla kalın , ilişkilerinizdede mutluluklar dilerim.

MimTolga
25 Mayıs 2016, 15:04
Yine aynı şeye geliyor. Ben kendi kaskımı biraz abartılı aldığımı düşünmeye başladım sonradan. İlk başlarda biraz daha basitini alabilirmişim. İkinci aldığım kask gibi bişey alırdım şimdiki aklım olsa. Bir de çok ufak bir kazada bile muhtemelen şu anki kaskım pert olacak. Yani bir kere al evladiyelik olsun diye bişey yokmuş. Bu açıdan şimdi hazır çok ufak ufak güvenli kullanırken ufak çarpmalarda beni yeterli şekilde koruyacak bişey yeterli olurmuş diye düşünüyorum.

Yine artçı kaskı denen konunun benim için şöyle bir açıklaması var: Kaza sırasında üzerinde ne olursa olsun ölümsüz olmadığımızı biliyoruz. Paramızın ve konforumuzdan yaptığımız feragatın karşılığında ağır hasar alma ihtimali düşürüyoruz. Örnek olarak yarışçı tulumu ve diğer aksesuarlarıyla bebek parkına gidip üstümü orada değiştirmek yerine taksiyle giderime gelir iş. Bu yüzden orta yollu bir çözüm bulmamız gerekiyor. Hem bizi yüksek bir oranda korusun, hem konforu çok kötü olmasın hem de çok fazla para vermeyelim gibi bir çözüm bulmak gerekiyor.

- Kaza olduğunda bizi yüzde kaç sakatlıktan koruyacak?
- Ne kadara mal olacak?
- Ne kadar konforumuzdan feragat edeceğiz?

Bu üçgende değişkenleri de şöyle sıralayabiliriz:
- Ne kadar sıklıkla motora biniyorsun?
- Gittiğin yol ve süratin ne kadar tehlikeli?

Şimdi sürücü olarak benim motora binme sıklığım artçımın çok üstünde olduğu için şu anda benim arai ile ölme ihtimalim, kız arkadaşımın ls2 323 ile ölme ihtimalinden yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden, "seninki can da onunki patlıcan mı?" sorusunun (laf sokmasının) yersiz olduğunu düşünüyorum.

"Artçı kaskını anlamıyorum, sonuçta onunki de can" cevabı, artçının ne kadar sık motora binmesini göz ardı ettiği için bana göre yersiz. Tabi artçı seninle aynı oranda motora biniyorsa o ayrı.

Yine henüz gelmedi ama muhtemelen şöyle bir cevap de gelebilir: "Kazanın ne zaman geleceği belli olmaz, bir kere binersin onda da kaza olur ölürsün." Ne giyersen giy, ölme ihtimalini 0 yapamıyorsun. Dolayısıyla, ne kadar sıklıkla bu tehlikeyi aldığınla, ne kadar çok bundan korunman gerektiği doğru orantılı bir durum. Bu düşünce genel olarak herşeyde geçerli. Güvenlikli bir sitede oturuyorsan evinde ayrıca pronet taktırmak nasıl tercih edilmiyorsa, Sık yaşamayacağın bir durum için alacağın önlemler de bu orantıyla düşürülebilir. Şimdi de verdiğim örneğin mal ama konumuzun canla ilgili olduğunu hatırlatacak insanların olduğunu düşünüyorum. Bu mantığa göre o zaman evden baretsiz çıkmayın kafanıza her an bir saksı düşüp ölebilirsiniz.
Ben gezi olaylarının epey içindeydim bana birşey olmadı ama bir oranda ölüm yada ağır yaralanma riskini bilerek yaşadım o günleri. Motora binen herkesin bana göre istedikleri kadar korunsunlar arabaya göre çok daha fazla ölüm veya yaralanma ihtimali var olduğunu kabul ederek kontağı çevirmeleri gerekiyor. Ben de bunu kabul ederek motor sahibi oldum.

Bu kadar gergin bir konu olacağını tahmin etmiyordum. Olayın polemik konusu olması yerine sizin nasıl çözümler yaptığınız görmek istiyorum. "Artçının ekipmanı yoksa almıyorum." cevabını, cevap olarak kabul etmiyorum.

- 3. bir açık kask alıp diğerlerine onu mu versem? L beden bir kask alsam herkese uysar mı?
- Kendime fileli yazlık bir mont alıp artçıma iki montumdan birini mi versem?
- Kız arkadaşım için hesaplı bir mont mu alsam?
- Artçı ekipmanları ve benim ekipmanlarım aynı anda bagaja sığmaz. Bu konuyu nasıl çözebilirim? Acaba bisiklet zinciriyle kaskları dışardan motora bağlayıp montoları falan bagaja atmak olur mu?

Galiba kendime korumalı bir kot pantolon alıp artçıma dizliklerimi taktıracağım. Bir de kendime deri ve su geçirmez bir eldiven alıp artçıma şimdiki yazlık eldivenleri taktırabilirim.

Sorduğum soru laf sokma değildi bu bir,
ikincisi de bence siz hocam yeterince akıllısınız, burada insanlara soru sorup cevaplarına kulp takma gibi bir ihtiyacınız hiç yok. Canınız nasıl isterse öyle yapın, kaç paralık ekipman alıyorsanız onu alın, motora ters binin, amuda kalkıp binin, stunt yapın, ayrıca itiraf etmeliyim ki çok başarılı bir şekilde ihtimal hesabı da yapabiliyorsunuz. Ben de size cevap yazmadım varsayın, hayırlı günler...

egiray
25 Mayıs 2016, 15:12
Üst üste yazıyorum kusura bakmayın.

Vespaya binip de üzerinde full aksesuar gezen birini ben hiç görmedim. Motora göre kıyafet alınıyor genel olarak. Çoğu motosiklet reklamlarında takım elbiseli adam ve sadece kaskıyla scootera binerken, super sporta binenler full aksesuarlı. Choppera binenler de deri mont, kot pantolon, açık kask ve rayban gözlükleri takıyor. Motosiklet dünyasına rasyonel tarafımızla değil duygusal tarafımızla giriyoruz. Kendimizi o fotoğrafta hayal ediyoruz. Motorcu olanlar da biraz duygularını tatmin etmek isteyen insanlarla dolu. Adrenalin sevenler, kendisini beğendirmek isteyenlerin oranı motorcularda daha yüksek doğal olarak. Motor tavsiylerinde, motorun şekli daha fazla konuşuluyor araba forumlarına göre. Bu durumu da hiç yadırgamıyorum hatta saygı duyuyorum. Sonuçta hayatta bizi duygularımızın yönettiğini beynimizin ancak buna biraz çeki düzen verdiğini düşünüyorum. Herşey duygularımızı tatmin etmek üzerine: Yemek, para(başarı), seks, aşk ve motor. Bu yüzden bu forumda bu egolu konuşmaları görmeye de alışığım ve tıpkı motora binerken ölümü göze alır gibi buraya yazarken bu tarzı göreceğimi bilerek yazıyorum.

Burdan sonrası polemik (geçebilirsiniz). Kusura bakmayın söylemesem içimde kalacak. Ben de insanım.

cagiran arkadaşımın şu lafına bir sözüm olacak. Önce paste edeyim:
"Daha açıkça nasıl anlatılabilir bilmiyorum. Ben de ufak bir espri ile kapatayım : Senin canın can da (Arai Kask) artçının ki patlıcan mı ? "

Daha açıkça anlatmana lüzum görmen ancak benim ilk mesajı anlayamamış olman yüzünden olabilir. Halbuki berkcigdem arkadaşımızın yazdığını anladığımı düşünüyorum. Bu durumda bana göre iki ihtimal var. Ya benim berkcigdeme yazdığım cevabı sen anlamamışsın yada anlayıp anlamadığımı göz ardı ederek anlamamış olmakla beni gereksiz yere itham ediyorsun. Genel olarak ben kimseye bu şekilde konuşmuyorum. "Daha basit anlatayım o zaman" diyerek söze başlamak karşı tarafı tahrik etmek oluyor ve bence kaba bir davranış.

telike
25 Mayıs 2016, 15:28
Kız arkadaşımın full ekipmanları var benimkiler kadar kaliteli. Diğerleri umrumda değil ekipmanı varsa gelsin binsin

MotorKafa
25 Mayıs 2016, 15:39
Kendi kullandığım ekipman neyse, aynılarını kız arkadaşıma da kullanıdırıyorum.
Hatta kendim dizlik kullanmamama rağmen, ağzına ağzına vurarak dizliğe alıştırdım.

İnsanların canını önemsemiyorsun belki ama, o önemsemediğin insanların bir ailesi var. Yapacağın bir kazadan sonra; canını önemsemediğin insanların ailesi gelir, çok önemsediğin kendi canını eline verir.

egiray
25 Mayıs 2016, 15:42
Cevaplar halen bende ne varsa ona da onu giydiriyorum şeklinde geliyor. Tamam anladık tebrikler. Ekipmanı olmayanı arkanıza almıyorsunuz. Egolar egolar.
Ben diğerlerini soruyorum. Arkama birden fazla insanı artçı olarak almak için ne yapmalıyım?

berkcigdem
25 Mayıs 2016, 15:59
Üst üste yazıyorum kusura bakmayın.

Vespaya binip de üzerinde full aksesuar gezen birini ben hiç görmedim. Motora göre kıyafet alınıyor genel olarak. Çoğu motosiklet reklamlarında takım elbiseli adam ve sadece kaskıyla scootera binerken, super sporta binenler full aksesuarlı. Choppera binenler de deri mont, kot pantolon, açık kask ve rayban gözlükleri takıyor. Motosiklet dünyasına rasyonel tarafımızla değil duygusal tarafımızla giriyoruz. Kendimizi o fotoğrafta hayal ediyoruz. Motorcu olanlar da biraz duygularını tatmin etmek isteyen insanlarla dolu. Adrenalin sevenler, kendisini beğendirmek isteyenlerin oranı motorcularda daha yüksek doğal olarak. Motor tavsiylerinde, motorun şekli daha fazla konuşuluyor araba forumlarına göre. Bu durumu da hiç yadırgamıyorum hatta saygı duyuyorum. Sonuçta hayatta bizi duygularımızın yönettiğini beynimizin ancak buna biraz çeki düzen verdiğini düşünüyorum. Herşey duygularımızı tatmin etmek üzerine: Yemek, para(başarı), seks, aşk ve motor. Bu yüzden bu forumda bu egolu konuşmaları görmeye de alışığım ve tıpkı motora binerken ölümü göze alır gibi buraya yazarken bu tarzı göreceğimi bilerek yazıyorum.

Burdan sonrası polemik (geçebilirsiniz). Kusura bakmayın söylemesem içimde kalacak. Ben de insanım.

"Daha açıkça nasıl anlatılabilir bilmiyorum. Ben de ufak bir espri ile kapatayım : Senin canın can da (Arai Kask) artçının ki patlıcan mı ? "

Daha açıkça anlatmana lüzum görmen ancak benim ilk mesajı anlayamamış olman yüzünden olabilir. Halbuki berkcigdem arkadaşımızın yazdığını anladığımı düşünüyorum. Bu durumda bana göre iki ihtimal var. Ya benim berkcigdeme yazdığım cevabı sen anlamamışsın yada anlayıp anlamadığımı göz ardı ederek anlamamış olmakla beni gereksiz yere itham ediyorsun. Genel olarak ben kimseye bu şekilde konuşmuyorum. "Daha basit anlatayım o zaman" diyerek söze başlamak karşı tarafı tahrik etmek oluyor ve bence kaba bir davranış.

Bende ufak bir scooter var suzuki an125 hk. Daha 1 kere bile olsun kendisinin üzerine full ekipmansız binmedik. Görmeminiz normalmiş bir önceki mesajdada bahsettiğim gibi daha tanımadığınız için karşınızdakini böyle yorumlarda bulunmanız normal. Bu arada motor 2 bin tl falan bizim üzerimizdeki ekipmanların toplamı 9-10 bin tl.

Hangi motoru kullanırsam kullanıyım o aletin üzerine full ekipmansız binmem. Şuan bir cafe racer yapıyorum. Bu motor için ona uygun kıyafetler alacağım kot mont , kot rider denim , güzel bir ayakkabı vs. Evet motora yakışacak kıyafetler alacağım ama bunların hepsi yine full koruma ve kaliteli ürünler olacak.

Hepimiz motor kullanıyoruz ve hepimiz ölüm riskini göze alarak biniyoruz bu alete. Çelikten yapsakta bu kıyaferleri o gün öleceğimiz varsa ölürüz zaten. Fakat bunun dışındaki zamanlarda olacak kazalarda kendinizi korumak yada korumama eksikliği sizin eksinizdir.

Tekrar söylüyorum arkanıza aldığınız insanın sorumluluğu sizdedir Allah korusun başınıza ciddi şeyler gelebilir. bu riski alıp almamak sizin tercihinizdir saygı duyarım ama ben almam bu riski. Yapılacak bir şeyde yok ya bagajınızda yer açacaksınız yada oraya 58 - 60 litre hayvan gibi bir top case takacaksınız içerisinde kaskınız vs ekipmanlarınız olacak al arkadaş bunu giy öle bin diyeceksiniz.

egiray
25 Mayıs 2016, 16:11
Bende ufak bir scooter var suzuki an125 hk. Daha 1 kere bile olsun kendisinin üzerine full ekipmansız binmedik. Görmeminiz normalmiş bir önceki mesajdada bahsettiğim gibi daha tanımadığınız için karşınızdakini böyle yorumlarda bulunmanız normal. Bu arada motor 2 bin tl falan bizim üzerimizdeki ekipmanların toplamı 9-10 bin tl.

Hangi motoru kullanırsam kullanıyım o aletin üzerine full ekipmansız binmem. Şuan bir cafe racer yapıyorum. Bu motor için ona uygun kıyafetler alacağım kot mont , kot rider denim , güzel bir ayakkabı vs. Evet motora yakışacak kıyafetler alacağım ama bunların hepsi yine full koruma ve kaliteli ürünler olacak.

Hepimiz motor kullanıyoruz ve hepimiz ölüm riskini göze alarak biniyoruz bu alete. Çelikten yapsakta bu kıyaferleri o gün öleceğimiz varsa ölürüz zaten. Fakat bunun dışındaki zamanlarda olacak kazalarda kendinizi korumak yada korumama eksikliği sizin eksinizdir.

Tekrar söylüyorum arkanıza aldığınız insanın sorumluluğu sizdedir Allah korusun başınıza ciddi şeyler gelebilir. bu riski alıp almamak sizin tercihinizdir saygı duyarım ama ben almam bu riski. Yapılacak bir şeyde yok ya bagajınızda yer açacaksınız yada oraya 58 - 60 litre hayvan gibi bir top case takacaksınız içerisinde kaskınız vs ekipmanlarınız olacak al arkadaş bunu giy öle bin diyeceksiniz.

Bundan bir evvelki cevabınız üsluben cevap vermeyeceğim türdendi. Bunda da şöyle bir sorun görüyorum: Sizin adınıza herhangi bir şey yazmamış olmama rağmen "beni tanımadan bana böyle yorum yazıyorsun. Ben şöyleyim ben böyleyim aksesuarın en iyisini alırım artçıma. Artçının canı sana emanet birşey olursa vicdan azabı çekersin" şeklinde. Bunu ben kusura bakma ama demagoji olarak algılıyorum. Ayrıca yazdıklarının benim hiç işime yaramayacağını bilerek ekipmanını ve bakkala bile giderken nasıl korunduğunu yazman sanki bana bununla ilgili takdir bekliyormuş gibi geliyor.

Benim de kendi kaskım 1450tl, ikinci aldığım da 720tl. İkinci de karbon fiber korumalı ve tahmin ediyorum forumdaki çoğu arkadaşımızın kullandığından, en azından tavsiye edilen kasklardan pahalı kasklar. Sokakta gördüğüm çoğu artçının kaskı bile yokken artıma koruma almayı düşünüyorum. Tekrar tekrar yazmama rağmen sadece bir kişiyi ile ömür boyu artçı olarak alacak insanlardan tavsiye sormuyorum. Onlar elbette o kişi için alışveriş yapsın. Birden çok kişiyi artçı olarak almayı düşünüyorum.

eminemre
25 Mayıs 2016, 16:15
Şöyle de bir durum var. Bir yanlış yaoıyoruz diye onu savunmamak lazım. Sigara içen ve sigaranın zararlı olduğunu bilen bir baba çocuğuna sigara içme diyebilir.
Sonuçta bu forumdaki arkadaşların büyük oranda sorumluluk sahibi olduğu görülüyor. Pratikte ne kadarı olur şüpheli. Ama teoride sizin üstünüzde ne varsa artçınızda da o olsun.
Şu da bir gerçek yaz sıcağında Beşiktaş'tan Maslak a işe gelirken AGV kaskımı bırakıp, ls2 açık kaskımı kullandığım da oldu. Ama moda'ya geçicem köprüye gireceğim diye dizliklerümi takıp çıktığım da oldu. Bazen yanlışları bile bile yapıyoruz.

cagiran
25 Mayıs 2016, 16:17

Sanırım bir yanlış anlaşılma var, ben sana "Haklısın" demiştim :)

Konuyu örnekliyeyim,

Ama biliyorum ki nokta! olmayacaktır.

Ben önce kendi ekipmanlarımı almıştım, ama zaman ilerledikçe sevdklerimin benle gezmek istediklerini fark ettim.
Ve haliyle kıramazdım (kırabilen azdır, ve tercih meselesidir, herkesin kuralları ve vicdanı kendinedir.)
Bu "artçı" diye tabir ettiğimiz sevdiklerim için de bir kask aldım "L" beden.Hiç mi takmasınlar??
Kendi dizliğim ve eldivenlerimi onlara giydirdim, montumu vermedim.

Bir sonraki aşamada kendi montumun aynı modelinden (Ladies) versiyonunu, ve bir çift eldiven alacağım, kendime korumalı pantalon ve ayakkabı alacağım.
Ladies montun içine giremeyenlere de deri ceketini al da gel diyececeğim.

Bu iş tercih meselesi midir? Yasal yaptırımı nedir? Bunu bilmiyorum. Yasal yaptırımını bilirsek terchilerimizi değiştirmek zorunda kalabiliriz.

Bir arkadaş bildiğini söylüyordu. Aydınlatırsa sevinirim.

Saygılar

eminemre
25 Mayıs 2016, 16:20
Burdaki herkesin iyi niyetli, bilgi sahibi ve güzel insanlar olduğunu düşünüyorum. Aslında herkesin niyeti, herkes en iyisini etsin ve bulsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:17 ----------

Yasal yaptırımdan kasıt sanıyorum bir kazaya sebebiyet verikdiğinde yaralanan yada ölen kişinin kendisi/aikesine ödemek zorunda kaldığınız tazminat ve hapis cezalarıdır.

Şu ank yasal düzenlemeler ile kask dışında başkaca bir koruma önlemi bulunmuyor.

berkcigdem
25 Mayıs 2016, 16:20
Bundan bir evvelki cevabınız üsluben cevap vermeyeceğim türdendi. Bunda da şöyle bir sorun görüyorum: Sizin adınıza herhangi bir şey yazmamış olmama rağmen "beni tanımadan bana böyle yorum yazıyorsun. Ben şöyleyim ben böyleyim aksesuarın en iyisini alırım artçıma. Artçının canı sana emanet birşey olursa vicdan azabı çekersin" şeklinde. Bunu ben kusura bakma ama demagoji olarak algılıyorum. Ayrıca yazdıklarının benim hiç işime yaramayacağını bilerek ekipmanını ve bakkala bile giderken nasıl korunduğunu yazman sanki bana bununla ilgili takdir bekliyormuş gibi geliyor.

Benim de kendi kaskım 1450tl, ikinci aldığım da 720tl. İkinci de karbon fiber korumalı ve tahmin ediyorum forumdaki çoğu arkadaşımızın kullandığından, en azından tavsiye edilen kasklardan pahalı kasklar. Sokakta gördüğüm çoğu artçının kaskı bile yokken artıma koruma almayı düşünüyorum. Tekrar tekrar yazmama rağmen sadece bir kişiyi ile ömür boyu artçı olarak alacak insanlardan tavsiye sormuyorum. Onlar elbette o kişi için alışveriş yapsın. Birden çok kişiyi artçı olarak almayı düşünüyorum.

o zaman yazarsın buraya evli olanlar yada nişanlılar vs onlar cevap yazmasın diye yazmayız olur biter.

Bak farkındaysan para pul hesabı yapmıyorum kask için , başkalarının kullandığı kask falanda demiyorum. Sen kendi kafanı arai ile koruyorsan o kızın kafasınıda arai ile koru diyorum.

Demagoji falan yapmıyorum sana olabilecek olan bir ihtimali şimdiden söylüyorum sana. Bunun adı demagoji ise evet o zaman yapıyorum ama demagojinin kelime anlamı bu değil.

Yazmışsın ya oraya vespa ile gezen görmedim diye , ben öle gezdim , benide görmediğin için görmemen normal dedim.

Kimseden ne takdir beklediğim var ne de başka bişi , ben kendimi koruyormuyum ? evet koruyorum millet beni takdir etse ne olur etmese ne olur.

Artçıya kask almayan vs dolu insan var doğru söylüyorsun fakat buraya gelip tavsiye istersen full ekipmanını al bindir diye yorumlar alman normal.

Neyse sen bilirsin canın nasıl istiyorsa onu al yada nasıl bindirirsen bindir.

Sağlıcakla kal.

egiray
25 Mayıs 2016, 16:21
Şöyle de bir durum var. Bir yanlış yaoıyoruz diye onu savunmamak lazım. Sigara içen ve sigaranın zararlı olduğunu bilen bir baba çocuğuna sigara içme diyebilir.
Sonuçta bu forumdaki arkadaşların büyük oranda sorumluluk sahibi olduğu görülüyor. Pratikte ne kadarı olur şüpheli. Ama teoride sizin üstünüzde ne varsa artçınızda da o olsun.
Şu da bir gerçek yaz sıcağında Beşiktaş'tan Maslak a işe gelirken AGV kaskımı bırakıp, ls2 açık kaskımı kullandığım da oldu. Ama moda'ya geçicem köprüye gireceğim diye dizliklerümi takıp çıktığım da oldu. Bazen yanlışları bile bile yapıyoruz.

İşte ben bunu yanlış olarak görmüyorum. O kadar kazadan kokruyorsak, otobüse binelim. Gittiğin yol kolay bir yolsa, kaza yapma ihtimalin düşükse daha konforlu diye açık kask da giyilebilir diye düşünüyorum. Bugün kendime tekrar kask alacak olsam arai almazdım. Şimdi 250cc lik bir motor almak istiyorum çünkü bazen 125cclik pcx ile daha tehlikeli oluyor yollar. Kaynaklarımı daha akıllıca kullanmaya çalışıyorum. Bu konuda tavsiye arıyorum ama maalesef polemikten çıkamıyoruz. Herkes kendimde ne varsa ona da aynısını alırım diyor. Arkadaşlar: BİRDEN FAZLA İNSAN ALMA DİYE BİRŞEY YOK MU? HERKESE AYRI EKİPMAN MI ALMAM GEREKİYOR?

MimTolga
25 Mayıs 2016, 16:30
İşte ben bunu yanlış olarak görmüyorum. O kadar kazadan kokruyorsak, otobüse binelim. Gittiğin yol kolay bir yolsa, kaza yapma ihtimalin düşükse daha konforlu diye açık kask da giyilebilir diye düşünüyorum. Bugün kendime tekrar kask alacak olsam arai almazdım. Şimdi 250cc lik bir motor almak istiyorum çünkü bazen 125cclik pcx ile daha tehlikeli oluyor yollar. Kaynaklarımı daha akıllıca kullanmaya çalışıyorum. Bu konuda tavsiye arıyorum ama maalesef polemikten çıkamıyoruz. Herkes kendimde ne varsa ona da aynısını alırım diyor. Arkadaşlar: BİRDEN FAZLA İNSAN ALMA DİYE BİRŞEY YOK MU? HERKESE AYRI EKİPMAN MI ALMAM GEREKİYOR?

Benim yazdıklarımı hiç okumadınız değil mi ? Ya da polemik yaratmak- laf sokmak için gerekli kısımları okudunuz, şimdi copy paste yapıyorum aşağıya sadece ilgili kısmı bırakıyorum. Bir zahmet okuyunuz...

"Ayrıca bir şey daha eklemek istiyorum. Ben en genişinden mesela xl beden bir kask alırım, arkama aldığım artçı küçük kafalı da olsa dana kafalı da olsa onu takar diye bir düşünce de olmaz. Siz bunu söylediğiniz diye demiyorum. Örnekleme olsun diye yazdım. Her artçının koruma ekipmanı "bence" kişiye özeldir. Montun eldivenin bedeni uyuyorsa tabi giyer ama kask gibi hayati nem taşıyan bir malzemenin kafaya tam oturması şarttır. Bu nedenle dir ki ara sıra - yılda en fazla 3-4 sefer - bana artçı olan ve Beşiktaş-Sarıyer sahil turu yaptığımız arkadaşıma kask ve eldiven aldırdım."

mithrelios
25 Mayıs 2016, 16:48

risklerin zaten farkındaysan istediğini yap. herkes kendi maliyet/risk oranını belirler, benim aldığım risk düzeyi mantıklı mı diye başkasına sorulmaz kişisel karardır bu, herkesin risk algısı farklıdır. ben hiç bir koşulda tam kapalı (çenesi sabit) kask olmadan motora binmem örneğin, kişisel tercihtir, başkasının tercihine karışmam ancak sorarsa kendi doğru bildiğimi söylerim.

ben kendimdeki koruma ekipmanı ile muadil şekilde koruma sağlayacak ekipman olmadan kimseyi arkama almam. ayda yılda bir binse de hayatının sorumluluğunu alıp arkama oturtacağım eşimin, dostumun ekipmanı benden eksik olsun istemem, çünkü bir kaza durumunda bende olup onda olmayan bir ekipmandan dolayı başına bir iş gelse yaşayacağım vicdan azabı hayat boyu yakamdan düşmez. kısacası ben bu riski almam, maliyetine katlanırsam arkama oturturum katlanamazsam motora binemez.

benim gözümde reşit, olgun, sorumluluk sahibi insanın kendine verdiği önemin en az aynısını canının sorumluluğunu aldığı kişiye de vermesi gerekir. artçımın rızasının olup olmaması da hiç önemli değildir, nasıl arabama binen herkes emniyet kemeri takmak zorundaysa, motoruma binen herkes de benimle aynı, yani kaliteli kapalı kask, uzun korumalı bot, pantolon, eldiven ve mont giymek durumundadır. bunun istisnası malesef benim için yok. siz kendi kararınızı kendiniz vereceksiniz.

egiray
25 Mayıs 2016, 17:01
Benim yazdıklarımı hiç okumadınız değil mi ? Ya da polemik yaratmak- laf sokmak için gerekli kısımları okudunuz, şimdi copy paste yapıyorum aşağıya sadece ilgili kısmı bırakıyorum. Bir zahmet okuyunuz...

"Ayrıca bir şey daha eklemek istiyorum. Ben en genişinden mesela xl beden bir kask alırım, arkama aldığım artçı küçük kafalı da olsa dana kafalı da olsa onu takar diye bir düşünce de olmaz. Siz bunu söylediğiniz diye demiyorum. Örnekleme olsun diye yazdım. Her artçının koruma ekipmanı "bence" kişiye özeldir. Montun eldivenin bedeni uyuyorsa tabi giyer ama kask gibi hayati nem taşıyan bir malzemenin kafaya tam oturması şarttır. Bu nedenle dir ki ara sıra - yılda en fazla 3-4 sefer - bana artçı olan ve Beşiktaş-Sarıyer sahil turu yaptığımız arkadaşıma kask ve eldiven aldırdım."

Yanlış anlaşma olmuş. Ben sizin cevabınızı okudum ve lafım size de değildi. Ayrıca cagiran'ın son cevabı da benim almayı istediğim cevaba yakın. Konuyu uzun uzun polemikleştirmek yerine benim gibi düşünen arkadaşlara da faydası olsun diye çözümler şekline dönüştürsek daha iyi olacak. "Artçıma benimle aynı ekipmanı alıyorum." uygun bir tavsiye değil. Birden fazla insandan bahsediyorum.

Unisex, herkese uyan, arada bir ufak mesafelerde iş görecek ekipman tavsiyeleri almak isterim. Bu kadar yazı yazıldı, sorularıma çözüm getirmek yerine konu başka yerlere kayıyor hep.

tcourb
25 Mayıs 2016, 17:07
kıyafet içine giyilen dizlik dirseklik vs. bilimum korumları alın, herkese uyar. montun korumaları herkesin doğru noktalarına denk gelmeyebilir. bi tane de ML beden kask alırsanız, kafası çok küçük ve çok büyük olmayan arkadaşlarınıza ortalama bi şekilde uyar, kask olmamasından iyidir. yine ortalama beden bir eldiven işinizi görecektir. Bu yöntem çok çok güven vermese de sizin risk algınızla doğru orantılı olduğunu düşünüyorum.

cagiran
25 Mayıs 2016, 17:08
Bu konuda en hayati soru şu..

"Bu kaskın içindeki sarı saç kimin?? "
:bounce: :)

egiray
26 Mayıs 2016, 11:45
Konu artçına ne kadar değer veriyorsan o kadar malzeme al gibi algılanıyor. Ben de konu artçı değil artçılar meselesi olarak konuşulsun istiyorum. Kendinizin ne kadar ekipman işini ciddiye aldığını anlatıp, sonra da eleştirilince; o zaman "ne alırsan al" a çeviriyorsunuz. Zaten burası motorcuların yardımlaşması fikir alışverişinde bulunması gereken bir platformsa, bu konu da soru cevap şeklindeyse (anket değil) ve benim ihtiyacım birden fazla artçıya uygun nasıl ekipman alabilirim şeklindeyse, o zaman biraz daha bu ihtiyacı karşılayacak şekilde cevap verilebilir. Bu kadar kullanıcıdan yok mu arada sevdiklerini kısa mesafe taşıyan?

Aspenda
26 Mayıs 2016, 12:13
Sevgili egiray; motosikletin biraz daha kişisel bir ulaşım aracı olduğunu düşünüyorum. Bir otomobil gibi 3-4 arkadaş toplanıp gezelim olayı yok. Ben sadece bir artçı olayını düşünüyorum kız arkadaşın yada esin yada sevgilin.. gidersiniz ortak bütçenin yettiği en iyi Full korumayı alırsın, olur biter. Artçin olmak isteyen arkadaşlar var ise onlarda kendi ekipmanlarını almak zorundalar, sende her isteyen arkana artçı almak zorunda değilsin. Kısa yada uzun mesafe fark etmiyor bence kaldı ki kazaları çoğu şehir içerisinde ve trafikte meydana geliyor. motosiklet kullanan insanlarız, dolmuş değil malesef her kesi aynı anda gezdiremiyoruz. Artçılar da kendi ekipmanlarını kendileri getirsin bir zahmet. (Kız arkadaş yada eşin haricindekiler)

pea
26 Mayıs 2016, 12:21
Hava pompalı kask modelleri var. Yanak bölümünü şişirip, kaskın tam oturmasını sağlıyor.
Örnek: LS2 FF396
Kafası en büyük artçınıza uyan bedende alırsınız. Diğer artçılar taktığında da pompayla şişirirsiniz. Large kask, small kafaya olacak hale gelir mi bilmiyorum ama en azından Medium kafalara uyar.

SenC_an
26 Mayıs 2016, 12:52
malum sitede efsane olmuş o ilan

https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-kask-kiyafet-ekipman-kask-temiz-gorunumlu-satilik-kask-gorunuse-aldanma-125486889/detay

Kaskı 14 şubatta hediye krizini atlatabilmek ve sürüş esnasında benim rahat edebilmem için kız arkadaşıma aldım..Lakin birkaç ay sonra kendisi anlam veremediğim bir sebepten ötürü ben konuyu bile anlamadan beni terk edince kask elimde kaldı.Hafta sonları motosikletimin arkasına bindiğinde saçları dağılmasın,makyajı bozulmasın, rüzgarda saçları ağzıma yüzüme gözüme girmesin,şuraya gidelim buraya gidelim diyemesin ve en önemlisi sesini duymayayım diye aldım..Kaza anında koruma amaçlı,yani kafa tasını ve beynini koruma amaçlı alınmış bir kask değildir.Kaskı alış amacım farklı olduğu için düşmeye ve çizilmeye karşı dayanıklı olup olmadığını bilmiyorum.Gönül isterdi'ki 1000 tl lik bir kask alıp hediye edeyim ama bu bile fazla diye düşünerek pahalı bir kaska çok para ödemek içimden gelmedi.. Çok şükür kask sadece 2 kez kullanıldı..12 şubatta alıp 2 gün evde beklettim ve 14 şubatta kendisine hediye olarak verdim..böylelikle 14 şubatta hediye telaşesini'de bu kask sayesinde aradan çıkarmış oldum.

Kaskın avantajlarından bahsedecek olursak ses yalıtımı tek kelimeyle,idare eder..iki kelime oldu ama sizde idare edin artık...Sürüş esnasında bağırıp çağırıp boş boş konuşsa bile o sesi duyup motivasyonunuz bozulmuyor.Yada duysanız bile "ne diyorsun anlamıyorum duyulmuyor,hee tamam" gibi el hareketleriyle durumu geçiştirebilir ve yolunuza devam edebilirsiniz..Tabii ettirirse...Ben öyle yapıyordum işe yarıyordu...Çene kısmında büyük bir havalandırması var.Niye bukadar büyük bir havalandırma koydular anlamadım..İçeride çok konuştuğu için çene mekanizması çabuk soğusun diye olabilir.Hava soğutmalı yani.Üst bölümde'de iki adet havalandırma mevcut..Yani o havalandırma'dan içeri hava girse ne olur girmese ne.. Ama varmı ? var..

Kask şeffaf camlıdır ve camında en ufak çizik yoktur.Fakat cam şeffaf olunca kaskı taktığında gözleri burnu yanakları ve alnının bir kısmı görünüyordu..Bu kadar net görüleceğini bilsem siyah camlı alırdım...Neyse...Rüzgar almıyor diyordu .. Kullanmadığım için kendi görüşlerimi yazamıyorum ama o bildiğine demiyor. 200 ve üstü hızlarda rüzgar almaması imkansız.Sonuçta çok pahalı ve kaliteli kasklar bile rüzgar alabiliyor..İç süngerleri çıkarılıp yıkanabiliyor..Ben ona ait bir koku kalmasın diye yurt dışından bazı anti bakteriyel sıvılar bile getirtmeyi düşündüm fakat kargosu bile kasktan pahalı olunca üzülerek vazgeçtim..Satın almayı düşünen arkadaşların bulaşıcı hastalıklara karşı en az 3 kere daha iç süngerlerini üst üste yıkamasını hatta deterjanlı sıcak suda kısık ateşte 2 saat boyunca kaynatmalarını tavsiye ederim.Abartıyor diyeceksiniz,evet o kadarda değil..

Dez avantajlarından bahsedecek olursak ne yazık ki çene kayışı gayet sağlam..Eldiven yardımıyla elime ilk aldığımda düşme anında kafasından çıkar mı acaba diye düşündüm ama çıkacağını sanmıyorum.Asker palaskası gibi Maşallah.Dış kabuğu'da resimde görüldüğü üzere pembedir klasik bayan kaskı işte.Birde camının çok buğu yapması büyük bir dez avantaj..Uzun süre nefesini tutabilenler için problem olmayacaktır.Yola çıkış esnasında camın iç yüzeyine limon suyu sürülmesi felan öneriliyor ama etrafını görememesi daha avantajlıyken ne gerek varki bunlara ?

Ayrılmamızdan sonra kaskın içinde biri 33cm diğeri 39cm boyunda iki adet saç teli tespit ettim..Steril eldiven ve bir cımbız yardımı ile saç tellerini aleminyum folyo kağıda koyup güzelce sararak bantladım ve belediyeye ait tıbbi atık aracına teslim ettim.Sürüş esnasında kask takılıyken hapşırma-öksürme ihitimaline karşı yıkamacılar'da bulunan özel kimyasallarla dezenfekte ettirdim.Özel kimyasal lafındaki çokbilmişvarii yaklaşıma aldırmayın bildiğin 2 liralık fısfıs altı üstü..O konuda herhangi bir endişeniz olmasın,yani fiyat konusunda..ya 2 liradır ya 5...olsun yinede kaskın içindeki o anlam veremediğim koku artık yok.ilk aldığım günkü gibi kokmuyor tabi.nasıl sinmişse artık...
Fiyatıda gayet uygun(sayılır) ben 120 tl ye almıştım.Bana yaptığım temizlik ile beraber yenisinden daha pahalıya mal olduğunu bilmenizi isterim..Ayrılık esnasında kaskı ver demeye kalmadan "al be al senin 100 liralık kaskınamı kaldım" dediği için 110 tl ye veriyorum.Yani kaskın görünüşü çok güzel..Albenisi var ve "kaça aldı acaba" diye fiyatına baktırıyor..

Zaten sırf 200 liralık açıklama yaptım lütfen indirim teklif etmeyin..Bu arada kask tedbir açısından evde değil balkonda kutusunda duruyor.Evden çıkarılacağı zaman evin içinden geçirmek yerine balkondan iple aşşağıya sarkıtacağım..Görmek istemediğim için çıkarıp resimlerini çekemedim.Ama internetten resimlerini bulup ekledim..Kask birebir aynısıdır ve aynısı gönderilecektir..Ve kutusunda..Kısacası,"dışının ne önemi var abi..önemli olan içi güzel olsun" cümlesine inanıyorsanız almanızı tavsiye etmem.

Satın almayı düşünen arkadaşlar mesaj yoluyla bana ulaşabilir.zaman ayırıp ilgi gösterip mesaj atan herkese teşekkür ederim.Şimdiden yeni kullanıcısına hayırlı ve en önemlisi uğurlu olmasını dilerim.

oluroyle
27 Mayıs 2016, 21:35
Herşeyi geçtim..

Geçenlerde motor kullanan biri ile tanıştım... nisanlanmis bir ay kadar once... bana dedi ki... nişanlımı arkama asla alıp motor kullanmam... o bana önce ailesinden emanet, sonra bana emanet..

Bir durup iki dakika sustuk sonra :D Adamcağız gözünden sakinirken ... arkanizza artci diye aldığınız insanın sorumluluğu size aittir .. Kullanilan ekipmanlar kaza anında korumalı. Bunlarin da kıstasları standartları bellidir...

EldekiDebryj
27 Mayıs 2016, 22:43
Arkadaşlar boşu boşuna "sevdiğin, kız arkadaşın" şeklinde olaya bakıyorsunuz. Adamın derdi kızı her degistirdiginde masraf cikmasin, diger artcilarda giyinebilsin. ( yanlis miyim?) Fazla butceyi sarsmayalim. Bu sekilde biraz daha vicdanini rahatlatmısta olacak. "Disarda cogu artci ekipmansiz, acik kask geziyor" şeklindeki orneklemelerinden de anlasiyor zaten. Disarda ciplak artcida olsa ben sevdigim birine, ona bakipta amman şunuda giymeyiversin millet ciplak biniyor demem mesela. Sorumluluk onun sonuçta diretmenin alemi yok.

SenC_an
27 Mayıs 2016, 23:35
İyide abi kız körmü? sana arai , ona Ls2 e ayrılır tabi...

Eninde sonunda senin artçınla aynı ekipmanın daha pahalıya çıkacak zaten çünkü seninki daha çok kullanılacak / yıpranacak bi daha alacaksın. Ayrılırsan da ver ekipmanları dersin : sanki senin aldığın ekipmanla başkasının motoruna mı binecek?
alırsın eline mezura merhaba tatlım önce ölçü alıyoruz kafaa 3 santim büyük yok git sen.
merhabaa önce ölçü alıyoruz kafaa .. dur rahat dur... hah tamam oldu bu , adın neydi samet ben :p

ayzek
28 Mayıs 2016, 00:11
Artçı alma az daha koy ybr al..

İsin espirisi bir yana esimin ekipmanlari benimkinden daha pahali..

Hani demissin ya 150 tl ucuzundan kask alayim git turing e ucretsiz kask al yada bi yogurtcu bul yogurt kovasi al ayni isi gorur paranda cebinde kalir..

Arkadaslar uzun uzun yazmislar..

oluroyle
28 Mayıs 2016, 10:49
Olay sevgidin kiz arkadasin bilmem ne değil zaten.. tesbihte hata olmazdı.

Pisman
28 Mayıs 2016, 11:48
150 tl ye ucuz açık kask almaktansa 170-180 e n11 den falan mt modellerinden bir kapalı kask alırsan çok daha güvenli olur