PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni başlayacak için Yamaha Mt07

F.B
24 Mayıs 2016, 10:43
Merhaba Arkadaşlar
Motorsiklet kullanmaya yeni başlıyorum.1 aydır özel ders alıyorum.İnşallah 6 Haziranda ehliyet sınavına gireceğim.ehliyeti almadan motor almak istemedim.Herhangi bir olumsuzlukta %100 hatalı olmak istemem. Cbr150 ile başladığım eğitimler Yamaha MT 07 ile devam ediyor. Mt 07 kullandıktan sonra diğer motorlar biraz yavan kaldı açıkcası. Mt 07(700cc) yi kullanabildiğimi görünce(eğitim alarak) başlangıç motoru olarak Mt25 (250cc) yerine tercih edebileceğime inandım.20 yıldır araç ve bisiklet kullanıyorum.Kullandığım arabalarda yüksek beygirli araçlar olmasına rağmen yerine göre hızlandım yerine göre yavaşladım ve tehlike gördüğüm hiç bir yerde aşırılığa kaçmadım. Mt07 yi ilk zamanlarımda sakin kullanabileceğime inanıyorum fakat beni ürkütürse, bir tane ekstradan ikinci el 3000 liralık bir cbr 125 alarak biraz talim yapabilirim.
Mt07 de 1.2 vites aralıklarının uzun olması bana çok konforlu geldi.Şehir içinde 3 vites yetecek gibi.Bir nevi yarı otomatik mübarek. Kullanımı ve sürüşü çok rahat ayrıca frenler de güven veriyor. Ekranı da çok güzel ve okunaklı.Ayrıca gaz kontrolü rahat.Motor çok dengeli geniş lastikleri sayesinde yol tutuşu ve dönüşleri de gayet iyi
Ben 39 yaşındayım 1,78 boyundayım , uzun trafik tecrübem var ve İstanbul'da tüm yolları gayet iyi biliyorum.Özel ders aldığım hocamdan da al sen Mt07 ile sıkıntı yaşamazsın, icazetini aldığım için düşünmeye başladım.Fakat almak için önümde halen 1 ay gibi bir süre olacak ve derslere devam edeceğim.Motoru aldıktan sonrada ileri sürüş teknikleri eğitimlerine katılmayı planlıyorum.
Umarım kazasız belasız sürüşler yapmak nasip olur hepimize.

Mt25 te ise lastikler vasat ve abs yok.Bu nedenle biraz çekimserim.Ayrıca 1 yıl sonra al sat ile uğraşmak istemiyorum.

Yamaha almak için hangi bayiyi tercih edersiniz.
Ben Şirinevler Aydın'ı biliyorum.Satış sonrası servis hizmetleri güvenilir ve kaliteli midir?
Şirinevlerde E5 parelelinde birçok aksesuar mağazası mevcut.Bunlardan hangisini tercih etmeliyim veya Kızıltoprak tarafına mı bakmalıyım.
Yakınlarda Amerika seyahatim olacak orada bu aksesuar ve kıyafetlerin fiyatları daha uygun mudur?

ZümeR
24 Mayıs 2016, 10:52
Yaşınız itibariyle damarlarınızdaki kan yerine akan adrenalinden kurtulmuşsunuz.
MT-7 30 yaş altı için tehlikeli diyorum zaten kaza istatistikleri de bu şekilde.

Gaza gelip apaçilik peşinde değilseniz ABS li bir MT7 ile aramızda görmek isteriz. :)

Levent
24 Mayıs 2016, 11:02
Bilinç ve kabiliyet çok önemlidir, eğitim ile birleştiğinde kişi bunun kararını verebilir. Olgunluk en büyük erdemdir, o yüzden ben her zaman söylüyorum,kendini ve altındakini yönetebildikten sonra hacimin büyük, küçük olması önemli değil. 1000 CC'yi 100 cc gibi de kullanabilirsiniz.. Hayırlı olsun kazasız belasız.

burak burk
24 Mayıs 2016, 11:16
Valla çok bilinçli yaş olarak deneyimli ve ne yaptığınızı biliyorsunuz.parasal olarakta sanırım çok sıkıntınız yok.bence sizinde bahsettiğinz gibi mt7 alıp birde üstüne 4000 liraya vitesli bir motor alıp kullanımınızı pekiştirebilirsiniz.mt25 al sat lastik yok abs yok aşağı yukarı aynı kapıya gelicek hatta bu sistem daha uygun bile olabilir.eğitimde alıyorsunuz bence mt7 ve 125 150 cclik bir motor alıp böyle böyle işi ilerletmek.mt07 nin affı pek yok çoğu kez gördüm bunu.

tanertc
24 Mayıs 2016, 11:24
MT-07 motosiklet kullanmaya yeni başlayanlar için uygun bir motosiklet değil. Sende o motor için uygun bir sürücü değilsin. Ölme ihtimalin yüksek.

sey_47
24 Mayıs 2016, 11:36
MT-07 motosiklet kullanmaya yeni başlayanlar için uygun bir motosiklet değil. Sende o motor için uygun bir sürücü değilsin. Ölme ihtimalin yüksek.

Öldürdün be abi.
39 yaşında adam. Eğitimin farkında ve alıyor. Eğitmen'i sıkıntı yaşamazsın diyorsa, adamın sürüşünü ve kendisini bizden daha çok tanıdığı için uygun görmüştür.
Bence problem olmaz hocam. Farklı şeyler denemeye kalkmadıktan sonra.
:D
Bkz. Pembe pantolon. https://www.youtube.com/watch?v=8iS_fw2Q83I

Ne alırsanız, hayırlı olsun. Kazasız belasız inşaallah.

Stunt
24 Mayıs 2016, 11:37

ne dengesiz yorum yapmışsın, abinin üslubuna bak bi de kendi patavatsızlığına

gurkanerkan
24 Mayıs 2016, 11:40
MT 07'nin sizin için çok abartılı bir motosiklet olacağını düşünmüyorum. Hatta çoğu zaman bir 250 cc motosiklete göre daha rahat edeceksiniz. Bayi konusunda şirinevler aydın motordan arkadaşım xmax 250 aldı ve daha sonrasında telefonla arayarak bakım için indirim teklif ettiler. Bunlar insanın hoşuna gidiyor. Ekipmanlar için amerikada ki fiyatlardan haberdar değilim ancak buradakilerden daha ucuz olduğuna eminim.

basto
24 Mayıs 2016, 11:58
Bence yine de almayın. Her şey sizin kontrolünüzle ilgili olmuyor. Bazen istemsiz hareketlerde bulunuyorsunuz. Reflekslerinizin kontrollü şekilde gelişmesi uzun zaman alıyor.

Bana diyorlardı ilk başlarda refleks olarak gaz açılıyor diye pek mantıklı gelmemişti. Ama başıma geldi bu durum. Ve inanın sizin de başınıza gelme ihtimali var. Geldiğinde MT 7 ile gaz açmanız durumunda ışınlanma hızında motor hızlanıyor veya tekere geliyor olacak. Her iki durumda da muhtemelen henüz oturma pozisyonunuz gelişmediği için gidona kollarınızla asılacak ve gazı zamanında kapatamayacaksınız.

Risk almanıza gerek yok bence. Ben 500'lük kullanıyorum. 7 eğitim aldım. Hala makineyi tam kontrol edemediğim ani durumlarla karşılaşabiliyorum.

Bu arada yaşınız ve anlattıklarınız gereği bence de 250 cc'den büyük motor ile başlayın. Ama 300-400-500 cc olsun, 50 beygiri geçmesin derim. MT 7 acayip bir makine, hiç normal değil. Kalkışta 100 bg'lik motorları tokatlıyor. Tecrübeli olmak gerekiyor.

keremkrmn
24 Mayıs 2016, 12:03
Sizin yerinizde olsam yüksek cc de motora başlamak için acele etmezdim. Sonuçta zamanınız da var, söylediğinize göre maddi imkanınızda ama trafikte motor kullanma tecrübeniz az. Yine de tabiki kendinizi en iyi kendiniz bilirsiniz kullanabileceğinize inanıyorsanız süper bir motordur.

zaferce
24 Mayıs 2016, 12:04
Eğitim nereden alıyorsunuz? Mahalleden tecrübeli bi abimiz mi, yoksa bir kurumsal yer veya eğitmenlik hakkını sınavla almış biri mi? Ben hiç 1 ay süren özel motosiklet eğitimi duymadım. Motto'nun beceri geliştirme programında mısınız yoksa?

Draconian
24 Mayıs 2016, 12:08
Yaşla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Arkadaşın da dediği gibi gaz tepkisi olayı bambaşka. Cbf150'ye benzemez, tekere geliverirsin.

Bir de altında güç varsa kullanırsın. Kimse kimseyi kandırmasın. Zaten almanın amacı ne ki kullanmayacaksan?

IRau
24 Mayıs 2016, 12:13
helva fıstıklı olsun

Dr. Fatih
24 Mayıs 2016, 12:18
Beni de başta böyle korkutmuşlardı. Gaz tepkisi çok fena açtın mı tekere gelirsin, deli misin sen diye. Ben de bu korkuyla baya yaşadım. Ulan Allah korusun gaza elim fazla değer, kalkarken falan tekere gelirim diye baya bir korkmuştum. Heyy heyyy be :) Olayın çok farklı olduğunu sonradan anladık ama olsun, her işte bir hayır vardır. MT 7 sizin için biçilmiş kaftan hayırlı olsun.

sinan.erkan
24 Mayıs 2016, 12:21
Burada tecrübesinden ziyade işkembesine dayanarak yorum yazanlar çok olduğu için ciddiye alman gereken yorumları az çok anlarsın. Hayırlı olsun.

guvenandac
24 Mayıs 2016, 12:36
bence bu soruyu kendinize sormalısınız verilen cevapların çoğu boş çünkü hiç sıkıntı yaşamadan bu motoru 10000km kullanıp acemiliğinizi de atabilirsiniz hepimizin kaza riski var ama sizin bu 10000 km daha fazla olur. buda normal kullanımda olmaz sadece siz değil karşınızdaki bir hata yapar kaza yapabilirsiniz. Yüksek hızlara çabuk çıktığı için gençler için tehlikeli ve siz olgun biri olduğunuza inandım (eğitim vs. sadece yaş değil) sizin için gençlerden daha az tehlikeli ama bence yinede tehlikeli ama karar sizin sonuçta 150 cc ile de kaza yapabilirsiniz bu risk biraz daha düşük sadece bana kalırsa abs'li bir 250lik düşünebilirsiniz 250 sl abs altınızda küçük kalmazsa oyuncak gibi motor şehir içinde çok zevk alırsınız. ninja 300 var ama onu araştırmadım bence 250-300cc klasmanı bence size daha uygun ki ben normalde 250cc nin bile başlangıç için fazla olduğunu düşünüyorum ama siz eğitim almışsınız burada farklar panik anı ve hata anlarında çıkıyor ortaya yoksa gazı çevirince hepsi gidiyor. Ne olursa olsun 100lük yada 1000lik bindiğimizde dikkatli olalım kendimizi yola verelim arkadaşlar. tekeriniz düz bassın.

SİYAH İNCİ
24 Mayıs 2016, 13:46
Merhaba

Motosiklete başlamanın yaşı olmadığının bir örneğisiniz. Şuan bir eğitim alıyorsunuz ve kullandığınız motosikletin uyumunu yakalamışsınız. Bende bir mt - 07 abs kullanıcısıyım tavsiye ederim. Motosiklete hükmetmek cc nin büyüklüğü veya küçüklüğüne bağlı değil tamamen kullanıcıya bağlıdır. Bunu da çok net anlamışsınız. Şimdiden hayırlı olsun.

istanbu_gezg
24 Mayıs 2016, 13:47
Öldürdün be abi.
39 yaşında adam. Eğitimin farkında ve alıyor. Eğitmen'i sıkıntı yaşamazsın diyorsa, adamın sürüşünü ve kendisini bizden daha çok tanıdığı için uygun görmüştür.

bkz pembe pantolon :D

oggomoggo
24 Mayıs 2016, 13:52
Yaklaşık 20 yıldır motosiklet kullanan, eğitimlerini fazlasıyla almış, Pistte yarışmış tanıdığım bir Süper Sport sürücüsünün ilk 5 dk lık mt-07 deneme sürüşü sonrası ilk sözü: "Bu alet çok tehlikeli"

istanbu_gezg
24 Mayıs 2016, 13:52
Öldürdün be abi.

bkz pembe pantolon :D

AurorAbeam
24 Mayıs 2016, 13:55
İllaki statü amaçlı kullanılacaksa bari honda nc serisinden bir şeyler alın ki en azından uysallığı hatta affedebilir. En azından mt'ye göre.

istanbu_gezg
24 Mayıs 2016, 13:57
https://www.youtube.com/watch?v=-Q-iz5rByoc

abs baya fark ediyor

newmoto76
24 Mayıs 2016, 14:07
Ralli pilotu olsanız da ilk motor olarak MT07 alınmaz.. Araba ile motosiklet bambaşka şeyler.. Birinin güçlü bir motosiklet kullanıp henüz kaza geçirmemesi ciddi bir kaza geçirmeyeceği manasına gelmez.. Bunlar istisna durumlardır ve söz konusu güvenlik olunca ben yetenekliyim yaparım diyerek yola çıkılmaz..

En azından bir 10 bin km. şehir içi deneyimiyle bir 250 cc kullanmak lazım.. Motosiklet nedir nasıl tepki verir ne olur vs diye.

Motosikletin fren mesafesi otomobile oranla çok uzundur ve bunu kullanırken çoğunlukla anlayamazsınız...

Normal bir araç kullanan biri porsche 911 kullandığında arabayı kontrol edemiyor. M07 dediğimiz alet tork canavarı aksiyon motoru. Seyir motoru falan değil..

Nc750 - kawasaki er6n başka makinalar onlara da bakabilirsiniz ilk motosiklet olarak kullanabilirsiniz...

Mt07 olmaz..Ne kadar yetenek yada olgunluk olursa olsun.. En az 1 yıl yumuşak karakterli bir makina diyorum...

EmreKocyigit
24 Mayıs 2016, 14:27
Adı Master Of Torque olan bir makine. Adı bile ürkütüyor insanı

F.B
24 Mayıs 2016, 14:57
Yorumlar icin tesekkurler arkadaslar.Ev alma komsu al derlerdi.Bende araba alma motor al diyecegim.Herkesin bu kadar yardimlasmaya acik oldugu bir toplulukta bulunmaktan memnun oldum.
Genelde herkes benimle ayni fikirde yarisi olumsuz yarisi olumlu:).
Ozel dersleri Akademilerde calismis olan ve kursta hocalik yapan cok deneyimli ve guvendigim bir hocadan aliyorum.Cok sabirli ve guven veriyor.Teorik olarakta surekli okuyorum ve arastiriyorum.Egitimlerimi Mt07 ile aldigim icin biraz aklima girdi oncesinde bende duyduklarindan dolayi sadece Mt25 diye dusunuyordum.Mt07yi Ozel ogretmen nezaretinde 6 8 saat daha surecegim.Motora iyice isinincaya kadarda sadece sakin yollarda ve zamanlarda kullanmayi planliyorum.Direk trafige dalmkveya 200 km hiza ulasmak gibi bir amacim yok.Bakalim ben bu konuda deneyimlerimi surekli buradan paylasacagim.
Daha oncesinde yillarca donanim haber forumlarina dahil oldum.Bu forumun kullanici grubunun iyi niyetli paylasimlarini gorunce bende araniza katildim.
Olumsuz yazan arkadaslarin iyi niyetinden suphem yok.

AurorAbeam
24 Mayıs 2016, 15:21
Yorumlar icin tesekkurler arkadaslar.Ev alma komsu al derlerdi.Bende araba alma motor al diyecegim.Herkesin bu kadar yardimlasmaya acik oldugu bir toplulukta bulunmaktan memnun oldum.
Genelde herkes benimle ayni fikirde yarisi olumsuz yarisi olumlu:).
Ozel dersleri Akademilerde calismis olan ve kursta hocalik yapan cok deneyimli ve guvendigim bir hocadan aliyorum.Cok sabirli ve guven veriyor.Teorik olarakta surekli okuyorum ve arastiriyorum.Egitimlerimi Mt07 ile aldigim icin biraz aklima girdi oncesinde bende duyduklarindan dolayi sadece Mt25 diye dusunuyordum.Mt07yi Ozel ogretmen nezaretinde 6 8 saat daha surecegim.Motora iyice isinincaya kadarda sadece sakin yollarda ve zamanlarda kullanmayi planliyorum.Direk trafige dalmkveya 200 km hiza ulasmak gibi bir amacim yok.Bakalim ben bu konuda deneyimlerimi surekli buradan paylasacagim.
Daha oncesinde yillarca donanim haber forumlarina dahil oldum.Bu forumun kullanici grubunun iyi niyetli paylasimlarini gorunce bende araniza katildim.
Olumsuz yazan arkadaslarin iyi niyetinden suphem yok.

Eğitmen yamahacı galiba? Tekrar belirtmek isterim; honda nc serisi gibi yumuşak huylu bir makine ile başlayın en kötü.

zealous
24 Mayıs 2016, 15:52
6 yıldır 250 lik kullanıyorum 40 küsür bin tecrübem var. ilk 660 tenere ye bindiğimde yanlışlıkla tekere geldim motorun sahibi olan artçım arkada düşüyordu:)yeni 600 lük transalp alan arkadaşım motoru tecrübe etmemi istediğinde kabul etmedim oda olum bende düne kadar 250 lik kullanıyordum deyip verdi motora sehir içindeki her virajda arka tekere drift yaptırdım...

sonuç olarak gaz tepkimesini çözene kadar çok akıllı kullanmak gerek bu 600 üstü sınıfı...

okanius
24 Mayıs 2016, 16:30
üstat bende 40 yaşında 600 cc Fz6 Fazer ile başladım. Herkes karşı çıktı.
Eğer kendinize güveniyorsanız ben neden olmasın derim. 20 yıllık trafik tecrübesi insan çok şey katıyor.
İş tamamen sizde bitiyor. İçinizdeki canavar ortaya çıkmasın ama...
150 cc kullanır gibi başlıyorsunuz zaten. hayırlısı olsun...

Muhammed911
24 Mayıs 2016, 17:05
İlk motorsikletim nmaxti ikinci motosikletim mt25 oldu ve kesinlikle mt07nin başlangıç motorsikletine uygun olduğunu düşünmüyorum.Trafikte çok fazla parametre var istediğiniz kadar eğitim alın size katkısı bir yere kadar olucaktir belli başlı bazı şeyleri tecrübe etmeniz gerektiğini düşünüyorum.Acelesi yok mt 07nin bi yere kactigida yok açıkçası 250cc motosikletle başlayıp kolayca elden.çıkarıp sonra mt07 alabilirsiniz.

OğuzÖztürk
24 Mayıs 2016, 17:27
Benim gruptan soru gelmiş :) Benimde yaş 39. 37 yaşında motora başladım. 20 yıllık uzun yol, İstanbul içi yoğun sürücü deneyimim var. (Yaklaşık 12 farklı araç ve 360 bin km lik trafik deneyimim var.)

Daha önce cbf 150 kullanıyordum. Şehir içi iş içinde kullandığımdan ikinci motorumda cbf 150 oldu. Temkinli olma konusunda çok abartılı olduğumu söyleyenlerin sayısı hiçte azımsanmayacak sayıda.

Trafiği iyi okumak özellikle şhir içi ve uzun yolda insanı hayatta tutan hangi karayolu taşıtı olursa olsun 1. kuraldır. Ancak bunun kendini bilme erdemiyle aynı düzeyde olması gerekir. Yani ben 500 bin km tecrübem var çok hızlı araç sürerim daha 1 kazam yok demek bu trafik okumayı motosiklet sürücü adayı için SIFIRLAMIŞTIR. Hiç bir önemi yoktur ve motosiklet için o 20 yıllık ustalık ölümcül anlamı taşıyacaktır.

Asıl konuysa trafik okumayla yaşamsal bir ilinti olsa da; motosikletin kişisel beceri ve yetenek düzeyiyle doğrudan bağlantılı bir araç olması ve sürüş olgularının diğer otomobil ve karayolu taşıtlarıyla hiç bir noktada benzerlik göstermemesidir.

Motosikletin kuralları vardır. Arabada bugün ehliyet alabilen herkes otoyola çıkabilir. Çok sayıda hatada yapsanız motosiklet gibi değildir kolay kolay bişey olmaz olsa da kurtulma şansınız yüksektir. Dikkat edilirse otomobiller de acemiler büyük kazalara pek nadiren karışırlar. Ama motosiklette acemilerle ustaların kaza yapmasında bir ayrım yoktur. Biri ustalıktan diğeri acemilikten kaza yapar. Durum eşittir. Eşit olma nedeni de acemi eğer olgun acemiyse onu hayatta tutan korkudur. Korku azaldıkça risk artmaya başlar.

Motosikletin kişinin yeteneği, cesareti, olgunluğu ve yaşı her ne olursa olsun ortak kuralları ve yazılı olmasa da ciddiye alınması gereken standartları vardır.

Bugün hiç bir aklı başında eğitimci yaşı kaç olursa olsun yeni başlayan bir motosiklet sürücüsüne 250cc üstü makine önermez. Hangi eğitimciler önerir? OMM, ADAC vs gibi uluslararası bağlamda motosikletçi olan değil, alaylı olup mektep dışından yetişmiş eğitimciler abi bi şey olmaz al 600 cc ile başla derler. Bende aldığım 1-2 farklı sözde eğitimde bu tavsiyeleri yaşadım. AMA KABUL etmedim ve ne yaptım biliyor musunuz?

Bunlar eğitimci değiller, sadece motosiklete binmeyi öğretiyorlar. Ben eb iyileri aradım, ya dedim bu motosiklet böyle öğrenilmez bir yanlışlık var bu işte..! Arayan bulur hesabı bizde bulduk çok şükür. Ama herşeyden önce anladığım motosikletin bir kendisine özgü kuralları olduğuydu.

Evet bende büyük motor almak istiyorum. Mt 07' de harika olurdu ama..! Malesef işte eğer biz 39 yaşındaysak kendimizi biliyor ve trafik tecrübemize güveniyorsak almamız gereken cbf 150 den sonra en büyük motor endura tarzı hata affedebilen türden motorlar olmalı.

Eğer 39 yaşında mt 07 ile başlıyorsanız bu kendinizi bilen olgunlukta (motosiklet sürücülüğü için diyorum kişisel değil) olmadığınızı ve bu aletin 39 yaşında ve 20 yıllık tecrübenizde olsa yaşayamadığınız içinizde ki deli tarafı yaşama isteğinden yani olgunlaşamamış duygularınızın esiri olduğunuzu gösterir.

He 39 yaşında mt 07 ye binilmez mi? Elbette binilir. Ama motosiklet kardeşliği gereği kurallara uyulur. Adam gibi eğitimler alınır. İleri düzeyde sürüş, yol eğitimleri tamamlanır. Önce 250cc sonra 600cc hata affeden ağır abilerden sonra mt 07 alınır. En mantıklısı ve hızlısıysa bunu en geç 2 yıl içerisinde yapmaktır. Çünkü yaş ve tecrübeniz 2 yıl içinde çokça km ve bolca eğitimle buna izin verirken yararı burada ortaya çıkmış olur.

Ben öneri yapamayacağım. Yapabileceğim önerilerimin sınırını zaten yukarıda da yazdım. Doğru tektir ve kişiye, yaşa göre değişmez. 17 de olsanız 50 de olsanız tek canımız var. Olgunluk bunu gerektirir. 17 yaşındaki bilmez tek canı olduğunu sorunda buradadır. Ama 39-40 yaşlarının en büyük özelliği tek canınızın kaldığı ve son bahara girdğinizi gösterip sizi dikkatli yaşamaya çekmesidir.

Farkında olmak yada olmamak tüm mesele budur..!

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:27 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:25 ----------

üstat bende 40 yaşında 600 cc Fz6 Fazer ile başladım. Herkes karşı çıktı.
Eğer kendinize güveniyorsanız ben neden olmasın derim. 20 yıllık trafik tecrübesi insan çok şey katıyor.
İş tamamen sizde bitiyor. İçinizdeki canavar ortaya çıkmasın ama...
150 cc kullanır gibi başlıyorsunuz zaten. hayırlısı olsun...

Yaş farketmeksizin doğrudan 600 lükle başlayıp günümüze kadar hayatta kalabilenlerde var. İstisnalar kaideyi bozmaz. 40 yaşında fazerle başlamak hala daha kaza riski ortalama istatistiklerini değiştirmez.

Bu istatistik bilimidir.

Ros1n2
24 Mayıs 2016, 17:31
Şimdi verseler s1000rr da kullanabilirsin. Mesele kullanabilmek değilki. Kedi gibi s1000rr kullanmaktansa köpek gibi r25 kullanmayı tercih ederim.. :cat:

gurucuk
24 Mayıs 2016, 17:34
Öldürdün be abi.

daha önce görmüştm bakmaya dayanamadım tekrar:)

Stunt
24 Mayıs 2016, 19:06
Ralli pilotu olsanız da ilk motor olarak MT07 alınmaz.. Araba ile motosiklet bambaşka şeyler.. Birinin güçlü bir motosiklet kullanıp henüz kaza geçirmemesi ciddi bir kaza geçirmeyeceği manasına gelmez.. Bunlar istisna durumlardır ve söz konusu güvenlik olunca ben yetenekliyim yaparım diyerek yola çıkılmaz..

En azından bir 10 bin km. şehir içi deneyimiyle bir 250 cc kullanmak lazım.. Motosiklet nedir nasıl tepki verir ne olur vs diye.

Motosikletin fren mesafesi otomobile oranla çok uzundur ve bunu kullanırken çoğunlukla anlayamazsınız...

Normal bir araç kullanan biri porsche 911 kullandığında arabayı kontrol edemiyor. M07 dediğimiz alet tork canavarı aksiyon motoru. Seyir motoru falan değil..

Nc750 - kawasaki er6n başka makinalar onlara da bakabilirsiniz ilk motosiklet olarak kullanabilirsiniz...

Mt07 olmaz..Ne kadar yetenek yada olgunluk olursa olsun.. En az 1 yıl yumuşak karakterli bir makina diyorum...

er6 dediğin motorun fazla farkı yok mt 07 den , hatta bence daha iyi gidiyor ikisinide sürdüm

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:03 ----------

Şimdi verseler s1000rr da kullanabilirsin. Mesele kullanabilmek değilki. Kedi gibi s1000rr kullanmaktansa köpek gibi r25 kullanmayı tercih ederim.. :cat:

insan gibi kullanın

Darkcity2000
24 Mayıs 2016, 19:11
Zincirli kuyuda yer kalmamis diyorlar farkli mekanlardan bakmak gerekebilir..

MeNGuC
24 Mayıs 2016, 19:24
A sınıfı ehliyet alırken nc750x abs kulanıp direksiyon sınavımı sıkıntısız geçtim o gün 12 kişi geldi herkes motoruyla geldi ve 2 3 kişide kaldı

2 Müfetişten biride motorcu ve kaza geçmişi var ve halen motor kulanmaya devam ediyor sordum 150 cc alıp kulanıcam vitesliyle başlama scooterla başla Dedi içimden kızsamda uzatmadım önümde sözde kaç yıl ehliyetsiz motor kulanmış ve motoruyla sınava alanına gelenler sınav motoruyla düşmesi kalkması beni tedirgin etsede ve motorun vites kolunu yamultsalar ice heycana bağladım bir yandan sınava giremicem derken motoru servis hemen eski haline getirdiler vel hasıl alandan uzaklaşım gereksiz milet yüzünden heycana kapıldım ve el yüzümü yıkayıp bi kaç sgara içim rahatladım

Ve an geldi müfetiş sıra senin milet 10 15 dk ısınma türü atı bazı sınavda kalanlar sayesinde bana o kadar zaman kalmadı motor hakkında bi kaç kelam sordu ve bin bi tür at başlıyalım dedi evet içimden kuruntu yaptım aleme şapır şüpür bize yarabi şükür velhasıl sınav alanını başarılı bir şekilde basitçe haletim tirafiktede sıkıntı olmadı müfetiş sabahtan beri 2 3 yarışçı arkadaş dışında şu 8 çizmeyi ve senin kadar güzel yapan stabil sınavı bitiren yok dedi ve daha önce vitesli alma scooterla başla kelimesini yutu

Bu demek olmuyor ben nc750x abs kulanabilirm tamam kulanıyorum ama ne kadar nc750 kadar hasas sakin olucağını sanmıyorum mt07 için mt 07 daha agrasif bir motordur bence ben 1.75 boyumla gayet rahat kulanıyordum ayaklarım yere deyiyor ve oturuş pozisyonu çok rahat demek onu kulansanız sevip okşamaktan bıkmıcak sınız demektir

Bende 750 cc den sonra kursa ait 150cc binince oyuncak gibi kontürolü daha basit geldi
Ve nc750x abs en uysal makine olduğu halde arada bir tepkisini deneme şansım oldu 2 vites 100 küsürleri görüyor hani mazalah gazı kaçırıp anlık fazla verirsen yeri öpmek garanti

caglar48
24 Mayıs 2016, 20:12
Bilinç ve kabiliyet çok önemlidir, eğitim ile birleştiğinde kişi bunun kararını verebilir. Olgunluk en büyük erdemdir, o yüzden ben her zaman söylüyorum,kendini ve altındakini yönetebildikten sonra hacimin büyük, küçük olması önemli değil. 1000 CC'yi 100 cc gibi de kullanabilirsiniz.. Hayırlı olsun kazasız belasız.

Ne kadarda bilge bi Moderatör allah başına zeval vermesin

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:09 ----------

Sizin yerinizde olsam yüksek cc de motora başlamak için acele etmezdim. Sonuçta zamanınız da var, söylediğinize göre maddi imkanınızda ama trafikte motor kullanma tecrübeniz az. Yine de tabiki kendinizi en iyi kendiniz bilirsiniz kullanabileceğinize inanıyorsanız süper bir motordur.

Puntolar Çok Güzel Olmuş

BlackNaked
24 Mayıs 2016, 20:22
Bu sorunun cevabını siz kendinize verebilirsiniz ancak. Biz sizi kendiniz kadar iyi taniyamayiz yani inan bana çok sakinim diyen bir adam bile altında o güç varken yoluda boş görmüşken dış faktörlerin etkisiyle yani bir arabanın seni gaza getirmesi yada o an ki ruhsal durumun (insan bazen hiçbir seyi umursamiyor sinir ve üzgün olduğunda) bu gibi durumlara altinda ufak bir makine olsa sen istediğin kadar bas benim gideceğim bu der makine sana ve hatada yapsan telafisi olur fakat MT gibi bir tork canavarı en ufak hatani affetmez. Bence ufak motorun zevkinide tat ki MT ye geçince daha mutlu olursun yani o 'buda gitmiyor artık be " lafını kendine söyle öyle geç üst cc ye . Siz eğitim aldığınız için bu süre sizde az olacak muhtemelen , zarar etmeyeceginiz 2.el bir motor alin 1 bilemedin 2 ay binin sonra çok daha zevkle MT nize kavusursunuz . Benim düşüncelerim böyle 😊

mustafa42121
24 Mayıs 2016, 20:23
Ne kadarda bilge bi Moderatör allah başına zeval vermesin

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:09 ----------

Puntolar Çok Güzel Olmuş

Amin :) (onharf)

Furkan Tarık
24 Mayıs 2016, 21:37
Abi nolur ki. Gazı köklediğinde 100'e 5 saniyede çıksa noolur, 15 saniyede çıksa nolur. 200 bassa nolur 150 bassa nolur?

Helvanızı yemeyelim de isterseniz binlik ile başlayın.

Kazasız Belasız :)

F.B
24 Mayıs 2016, 22:08
Merhaba bu kadar siddetli karsi cikan arkadaslari gorunce bende kararimi tekrar gozden geçirecegim.Sonucta tecrubeli oldugum bir alan degil ve kesinlikle bu mt07 olacak diye bir kaidem veya inadimda yok.
Guvenlik bu isteki olmazsa olmazim,sorumlu oldugum bir ailem var.Motor ogrenmeye bir heves basladim.Fakat bir taklada gitmeye niyetimde yok.Mt25 ile baslar ilerleyen zamanlarda Mt07 veya bir arkadasimizin onerdigi Nc750 dusunebilirim.
Aslinda Istanbul da is ev derken tek hobimiz elimizdeki akilli cihazlarla ilgilenmek olmus.Ben farkli bir seyler ogrenmenin ve paylasmanin keyfini yasiyorum sizlerle, var olasiniz sağ olasiniz.Hepinizin farkli tecrube ve deneyime sahip oldugunuzu gorebiliyorum.

redmap
24 Mayıs 2016, 22:25
Yaşınız olsada mt07 ile başlama hevesiniz,içinizdeki genç delikanlının küllenmeye başlayan ateşinin yeniden körüklenme istediğidir. Bu ateş kamp eteşi gibidir dikkat et bir sıçrarsa ormanı yakarsın. Bence yaşınıza daha uygun biraz daha olgun sakin karakterli rahat ve konforlu bir motor düşünün. Enduro düşündünüzmü mesela?

kadango
24 Mayıs 2016, 22:37
Başlangıç motosikletinde önemli olan eğitim veya sakin kullanmak değil de yolu ve trafiği okuyabilmek, bunlardan önemlisi motosikletin yola ve trafiğe tepkilerini çözmektir. Kaza yapanların, acemilikten öteki dünyayı ziyaret edenlerin sıkıntı yaşadığı noktalar bunlar. Adam yeni başlamış, basıyor da basıyor... Karşısına bir viraj çıkıyor, aşağı uçuyor bariyere patlıyor. Araba çıkıyor, arabaya patlıyor. Çünkü adam fren yapmasını, viraj dönmesini bilmiyor. Mesele sürmek değil, sürebilmek. Ufak cc olsa çıkabildiği hız belli, dönecebileceği viraj belli frenaj belli. Yönlendirmesi kolay, gazı açınca yere yapışma ihtimali düşük...

Ben yüksek cc ile başladım, ufak cc kullanmışlığım da vardı tabi ama ilk motosikletim yüksek cc idi.. Bastım da, frenaj, viraj da çalıştım. Hatta İzmir'den aldım Denizli'ye getirdim. Elbette ufak tefek sıkıntılar yaşadım, büyük cc motosiklette yaşayabileceğin sıkıntılar ama her zaman hata payı bıraktığım için sorunsuz atlattım acemilik dönemlerini. MT-07 deli makine, başına çok ciddi problemler açabilir ama hata payı bıraktıktan sonra olabileceğini düşünüyorum... Bir de tavsiyem, asla aha ben bunu öğrendim bak ne güzel dönüyom deyip de ikarus sendromu yaşama çünkü yaşanan bu sarhoşluktan ayık hale ancak kaza yapınca veya ramak kala uyanıyorsun. Çekişine, kıçına başına dikkat et çok kolay yanlayan tekere gelen bir alet. Kaymak asfaltta, ıslak yolda çekiş kaybıyla yerlere çalabilir üstündekini... Çok çok dikkatli olmak kaydıyla başlanabilir. Şu ana kadar ben kaza yapmadım, inşallah da yapmam. Sadece bir kere cross niyetine koyun birine girerken dişsiz lastiği kayanın üzerinde kaydırıp yatırdım durmaya yakın bir hızla, e o da benim mallığım artık..

Nathan
24 Mayıs 2016, 23:48
Merhabalar,

Sanırım ders aldığınız yeri tahmin ediyorum ben de aynı yerden ders almıştım zamanında.

Sizin yeteneğinize ve olgunluğunuza bağlı olarak yüksek cc motosikletler önerilebiliyor. Gerçekten de birçok arkadaşın söylediği gibi gayet de kullanabilirsiniz. Nihayetinde MT07 istendiği takdirde sakin kullanılabilen bir motosiklet.

Ama yine de çok acele etmeden en azından bir sezonu 250 cc ile geçirmekten zarar gelmez. Acele etmenin gereği yok, hiçbir şey kaçmıyor. Ayrıca adım adım yükseltmenin tadı gerçekten ayrı.

Hayırlı olmasını diliyorum.

Emreaygn
25 Mayıs 2016, 01:14
Ben her ne kadar egitimdense bazi anlar insanin bilinc disi hareketler yol actigina inanıyorum size gelecek hasari minimalize etmek acisindan mt 7 den daha sakin bi motosiklet oneririm neden motosiklet seruveninizi yuksek aliyorsunuz ki okadar cok tadilcak motor var ki yavas yavas bu isin peşinden gitmek bence daha heyecanli mt 07 den daha sakin ama bi okadar eglenceli olan duke250 abs veya 390 öneririm tamamen kendi fikirlerim karar size kalmış tekeriniz duz bassin

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:12 ----------

Merhabalar,

Sanırım ders aldığınız yeri tahmin ediyorum ben de aynı yerden ders almıştım zamanında.

Sizin yeteneğinize ve olgunluğunuza bağlı olarak yüksek cc motosikletler önerilebiliyor. Gerçekten de birçok arkadaşın söylediği gibi gayet de kullanabilirsiniz. Nihayetinde MT07 istendiği takdirde sakin kullanılabilen bir motosiklet.

Ama yine de çok acele etmeden en azından bir sezonu 250 cc ile geçirmekten zarar gelmez. Acele etmenin gereği yok, hiçbir şey kaçmıyor. Ayrıca adım adım yükseltmenin tadı gerçekten ayrı.

Hayırlı olmasını diliyorum.
Sizin yorumunuzu okumamistim okadar yazdim bosa gitti sanirim benim yazdigim :D