PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İran'a Motosiklet Yolculuğu Hakkında (Araç girişi nasıldır)

sheriff87
24 Mayıs 2016, 08:40
Biz nasipse bu yaz iki motosiklet İran turu yapmayı planlıyoruz fakat ülkeye motorla/araçla girme hakkında pek bilgimiz yok. Varsa yakın zamanda araçla motorla girenler bizi aydınlatırsa mutlu oluruz. Bazı tecrübeli abilerin yolculuğu olmuşku daha önce zevkle okumuştuk yol raporlarını fakat giriş prosedürü hakkında bilgi bulamadım. Aracı İrana sokmanın masrafı, çetrefili, evrakı çok mudur? Şimdiden teşekkür ederim.

oenaj
24 Mayıs 2016, 08:46
Geçtiğimiz aylarda Motoscape sayfa adıyla bir facebook kullanıcısı iran üzerinden Pakistan-Hindistan-Malezya turu yapmıştı Suzuki DRZ 400 ü ile, onunla da iletişime geçebilirsin.

sheriff87
24 Mayıs 2016, 15:53
Geçtiğimiz aylarda Motoscape sayfa adıyla bir facebook kullanıcısı iran üzerinden Pakistan-Hindistan-Malezya turu yapmıştı Suzuki DRZ 400 ü ile, onunla da iletişime geçebilirsin.

haaa evet evet, doğru hatırladım şimdi, sağol. Dur yazim

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:48 ----------

haaa evet evet, doğru hatırladım şimdi, sağol. Dur yazim

yazdım ama sayfa aktif görünmüyor. en son 1 martta, artık fazla paylaşım yapılmayacaktır notu düşülmüş.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:55 ----------

Gençler ettim tuttum bişi bulamadım konuyla ilgili. Google reisi aradım taradım taze bilgi yok. Bilenler bi el atsın bi zahmet. İran resmi konsolosluk elçilik sitelerinde bile bi bilgi yok. Bir tek turing bürosuna ulaştım ama onların sözüne güvenmiyom tek yaptıkları vatandaşı söğüşlemek. Triptik kaldırıdı demişlerdi hala nu yaptırman gerek diyorlar 270 tlye. Birde 200 dolar bir teminat yatırmaktan bahsetti. Nedir bilgisi olan yokmu? toplam harcayacağım para kadar masraf çıkardılar gitmeden. Bi el atın gözünüzü sevem

nvrmnd
24 Mayıs 2016, 16:55
İran, Suriye gibi Asya ülkelerininde bambaşka uygulamaları var, mesela triptik (yani gümrük geçiş karnesi) gerekiyor. Ülkelerin farklı uygulamaları olduğundan burada yer vermedik.

alınt: http://www.bizevdeyokuz.com/ozel-aracla-yurt-disi

GezeGeze
24 Mayıs 2016, 17:05
İran elçiliğini aramayı denediniz mi?

Veya Türkiye'nin Tahran elçiliğini?

Mail atınız. Döneceklerdir.

Tabii, şu soruyu da sormadan geçemeyeceğim; iranda ne işiniz var :cyclopsan.

Gitmekten ziyade dönüp dönemeyeceğinizi de sorgulamanız gerekir diye düşünüyorum.

Veya, İran ve bilumum aynı kategorideki ülkelerin bendeki imajı bu şekilde ...

Sizi orada karşılayacaklar, gezdirip dolaştıracaklar varsa, neyse de, öyle indim uçaktan istanbula gibi olmayabilir her yer ...

Adamların tolerans anlayışı farklı bi kere ...

Birine yan bakcanız, kalcanız oralarda ...

< iLk@yy >
24 Mayıs 2016, 17:14
konsolosluktan bilgi almaya çalışabilirsin belki :cat:

KaskReis
24 Mayıs 2016, 17:21
Hocam boşver iranı sen :)

sheriff87
24 Mayıs 2016, 20:34
walla tamamen turistik amaçlı gidicez. Yapmayın gözünüzü seveyim bari en çok önyargıya maruz kalan biz önyargılı olmayalım. Giden baya insan var ama araçla ilgili bilgi bulamadım. Aslında plan geçen seneden kalan baştanbaşa gürcistan ve bir kısım rusya (kırım filan tarafları,soçi) planıydı ama malumunuz rusya işi iptal. gürcistan işi ise kolay onla ilgili problem yok yapıcaz. İran çok ucuz ve görülecek çok şey var, kapalı kutu diye heyecanlandırdı bizi. Elçilik sitesine girdim bişi yok ordaki telefonuda denedim ama bir sıkıntı var sanırım bağlanamadım.

redlion999
24 Mayıs 2016, 21:07
Ülkedir gezilir bence. Ancak ekşiden okumak iyidir tarafsız yorumlar olur. Yoksa kimse gezim kötüydü demiyor. Bana dersen gider misin avrupa,japonya,tayland dururken iran zurnanın son deliği olur(dubainin yeri ayrı).Umarım olur bizi bilgilendirirsiniz :cat:

sheriff87
24 Mayıs 2016, 21:26
Ülkedir gezilir bence. Ancak ekşiden okumak iyidir tarafsız yorumlar olur. Yoksa kimse gezim kötüydü demiyor. Bana dersen gider misin avrupa,japonya,tayland dururken iran zurnanın son deliği olur(dubainin yeri ayrı).Umarım olur bizi bilgilendirirsiniz :cat:
İran bir takıntı veya illa o olacak diye değil. Biraz mecburiyetten aslında. Doğuda çok zaman almayacak gidilecek yakın ülke yok ne yazık ki. Aslında azerbaycan istiyorum ama vize istiyor gardaş (?) ülke. Elin farsı, gürcüsü istemezken onların istemesi beni ayar ediyor. Vize oldukça gitmem orya. Onun harici zaten başka memleket yok, alayı kavga dövüş içinde. Zaman kısıtlı olmasa dediğin harika fikir baştan başa tertemiz gezilir ama işte.. İranın egzotik esrarengizliği, görülecek çok derin tarihi ve en önemlisi ucuzluğu cezbedici :-) ama eğer dedikleri triptik filan saçmalıkları varsa bir albenisi kalmaz. Sırf triptik 270 tl 3000-5000 km yolun benzin parası

Zuzuuw
24 Mayıs 2016, 22:17
Isid irak a saldirinca bir gece İran a kacmistik. Yani o cografyada çalıştım. 9 ay kaldım. Korkacak bişey yok. Genel toplum değerlerine saygı gosterirsen sıkıntı çıkmaz. Adam yemezler.

Benim gibi ramazan ayında elinde şu şişesi ile gezme, polis aplalar çok güzel kiziyorlar. :mrgreen:

hisvarlar
24 Mayıs 2016, 22:19
2 yıl önce motorla gitmiştim. Turing kurumundan yada gümrükten triptik alacaksınız , iran içinde 200 dolar depozito yatırmanız lazım. Bunu gümrükteki PTT den de yapabilirsiniz gitmeden de yapabilirsiniz. Triptik yaklaşık 100 dolardı en son. İran dönüşü 200 dolar depozitoyu almak için triptik belgenizi vakıfbank yada halkbank hesap cüzdanınızla beraber Turing merkezine yolluyorsunuz. 200 dolar hesabınıza yatıyor ancak triptikde gidiyor. Ek olarak irana girmeden önce sigorta yaptırmanız lazım. Devletin sigorta acentası 1 senelik yapıyor yaklaşık 100 dolarda onlar aldı. Farsça yazan kıytırık bi kağıt veriyorlar. Yaptırmamakta bir seçenek ancak kazaya karışırsanız ne olur bilemiyorum. Gümrükte motoru bırakıp yaya olarak irana girip ordaki sigortacılardan daha ucuza 15 günlük vs sigorta yapılabiliyormuş. Biz denemedik.

potasyum
24 Mayıs 2016, 22:31
facebook üzerinden ulaşmaya çalışırsan daha kısa sürede dönüş yaparlar
motoscope olması lazımdı elemanın facebook hesabı

sheriff87
24 Mayıs 2016, 22:45
2 yıl önce motorla gitmiştim. Turing kurumundan yada gümrükten triptik alacaksınız , iran içinde 200 dolar depozito yatırmanız lazım. Bunu gümrükteki PTT den de yapabilirsiniz gitmeden de yapabilirsiniz. Triptik yaklaşık 100 dolardı en son. İran dönüşü 200 dolar depozitoyu almak için triptik belgenizi vakıfbank yada halkbank hesap cüzdanınızla beraber Turing merkezine yolluyorsunuz. 200 dolar hesabınıza yatıyor ancak triptikde gidiyor. Ek olarak irana girmeden önce sigorta yaptırmanız lazım. Devletin sigorta acentası 1 senelik yapıyor yaklaşık 100 dolarda onlar aldı. Farsça yazan kıytırık bi kağıt veriyorlar. Yaptırmamakta bir seçenek ancak kazaya karışırsanız ne olur bilemiyorum. Gümrükte motoru bırakıp yaya olarak irana girip ordaki sigortacılardan daha ucuza 15 günlük vs sigorta yapılabiliyormuş. Biz denemedik.
hah işte aradığım cevap bu. Hocam çok sağol triptik kaldırıldı diye nette ararken bazı haberler gördüm. Onu merak ediyorum. Teminat geri alınıyorsa sıkıntı yok. Ama sigortada 100 dolarsa çok olur. triptik almadan giriş yapılmıyor mu acaba?
Uyarın için sağol zuzuuw o konuda endişem yok. zaten g.doğuda yaşıyorum, ortadoğu idmanlı sayılırım :-)

ceyceypad
24 Mayıs 2016, 22:45
facede sırt çantalı gezginler grubu bilebilir

hisvarlar
25 Mayıs 2016, 10:47
Triptik bir çok ülkeye girişte kaldırıldı ancak iran da devam ediyor. En doğru bilgiyi Turing kurumundan alırsınız. Siz en kötü 100 doları gözden çıkartın sigorta için ama sınırdaki sigortacilardan ucuza yaptırmanız olası.

eren3736
25 Mayıs 2016, 11:05
İran'a bu kadar önyargılı olmayın çok güzel yerleri var ve ucuz olduğu için tercih edenler oluyor .Mahalleden bir abi X-max 250 ile tur yapmıştı güzel yerler gezdi.

Başınıza birşey gelme ihtimali İstanbuldan daha azdır

Tundzhay
25 Mayıs 2016, 11:23
Aslında azerbaycan istiyorum ama vize istiyor gardaş (?) ülke. Elin farsı, gürcüsü istemezken onların istemesi beni ayar ediyor. Vize oldukça gitmem orya.

İşte bende buna ayar oluyorum. Yeri geldikleriden Tek billet İki devlet demesini biliyorlar.
Azerbaycan devleti Ruslarla çok daha samimi çok daha güveniyor onlara. Bizi adamdan saymıyorlar. Kardaş falan değiller böyle kardeşlik olmaz...

sheriff87
25 Mayıs 2016, 12:01
İran'a bu kadar önyargılı olmayın çok güzel yerleri var ve ucuz olduğu için tercih edenler oluyor .Mahalleden bir abi X-max 250 ile tur yapmıştı güzel yerler gezdi.

Başınıza birşey gelme ihtimali İstanbuldan daha azdır

Ne zaman gitti acep, ona ulaşma ihtimalimiz var mıdır ki?

Turing para kazandığı için kaldırılan ülkeler için bile durumu bilmeyene satar. Aradım zaten dün konuştum triptik var dedi.

Evet internette gördüğüm kadarıyla her giden İstanbuldan güvenli diyo.

Hiç! kardaş işte yersen.

eren3736
25 Mayıs 2016, 13:13
Ne zaman gitti acep, ona ulaşma ihtimalimiz var mıdır ki?

Turing para kazandığı için kaldırılan ülkeler için bile durumu bilmeyene satar. Aradım zaten dün konuştum triptik var dedi.

Evet internette gördüğüm kadarıyla her giden İstanbuldan güvenli diyo.

Hiç! kardaş işte yersen.

Yanılmıyorsam geçen yaz gitti , ismi halil çağlayan faceden iletişime geçebilirsiniz

25 Mayıs 2016, 13:54
İşte bende buna ayar oluyorum. Yeri geldikleriden Tek billet İki devlet demesini biliyorlar.
Azerbaycan devleti Ruslarla çok daha samimi çok daha güveniyor onlara. Bizi adamdan saymıyorlar. Kardaş falan değiller böyle kardeşlik olmaz...

konu dışı olacak ama kardaş devlette darbe yapmaya çalışmak da kardeşliğe pek sığmaz.

konu içi olarak umarım güzel bir gezi olur. gezi sırasınca bilgilendirmeler eklebilirsen biz de takip edebiliriz :)

Tundzhay
25 Mayıs 2016, 14:07
konu dışı olacak ama kardaş devlette darbe yapmaya çalışmak da kardeşliğe pek sığmaz.

Elin gavurununa Rusuna vize uygulamayan bir ülke, Ama sözde kardeş olarak geçinen Türk vatandaşlarına bal gibi vize uygulayan ülke... Benim için Azerbaycan devleti kardeş değildir!

sheriff87
25 Mayıs 2016, 14:24
Yanılmıyorsam geçen yaz gitti , ismi halil çağlayan faceden iletişime geçebilirsiniz
Harikasın. Çok sağol.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:13 ----------

konu içi olarak umarım güzel bir gezi olur. gezi sırasınca bilgilendirmeler eklebilirsen biz de takip edebiliriz :)

Konu polikaya kayarsa çok su götürür ama azerbaycanın her yönden sakat bir politikası ve rusun arka bahçesi olduğu apaçık aşikar gerçeğini değiştirmez. Kardeş darbesine maruz kalmak Bir eliyle ermeniye silah verip diğer eliyle azerinin sırtını sıvazlayan bir boyunduruğun altında kalmaktan yeğdir. Amaaan neyse ne işte ben bana vize isteyenin kardeş olmadığını bilirim.
Esas konuya dönersek;
Umarım güzel olur. Araştırmalarıma göre internet kullanımı baya sıkıntılıymış artık nasip olurda gidersek dönüşte burda paylaşırız maceramızı :-)

eren3736
25 Mayıs 2016, 14:28
[QUOTE=sheriff87;3922889]Harikasın. Çok sağol.[COLOR="Silver"]

Rica ederim, ne demek :)

kurubuz
25 Mayıs 2016, 15:57
Elin gavurununa Rusuna vize uygulamayan bir ülke, Ama sözde kardeş olarak geçinen Türk vatandaşlarına bal gibi vize uygulayan ülke... Benim için Azerbaycan devleti kardeş değildir!

Fetullahın okullarından , türkiyedeki tarikat yapılanmasından ve en önemlisi bizim yobaz hükümetten rahatsızlar. Feto buraya bir okul bile açamadı. Diğer cemaat veya tarikatları da kapılarından sokmuyorlar. Bu yüzden vize var. Gerçi havalimanında vizeyi veriyor ama yine de var.

GezeGeze
25 Mayıs 2016, 16:20
Azerbaycan konusu 3 kıtada at koşturan bundan önceki devletimizin doğu politikasına kadar gider...

Kardeş dediğin, basit bir "arkadaş" değildir, seçmezsin. Vardır.

Beğensen de kardeşindir; beğenmesen de.

mephamd
25 Mayıs 2016, 16:27
Bugün ırandan geldim. Yarın uzun uzun anlatırım

sheriff87
26 Mayıs 2016, 19:06
Bugün ırandan geldim. Yarın uzun uzun anlatırım
heyecanla bekliyoruz

mephamd
26 Mayıs 2016, 20:06
İran bizden vize istemiyor.
Türkiyeden İrana gecilebilen 3 kapı var.
Van, Doğubeyazıt, Yüksekova.
Van ve Yüksekova kapıları 24 saat çalışmıyor.
24saat çalışan tek kapı Doğubeyazıt,yani gurbulak. Burayı kullanın. Diğerlerini sallayın.
Saat farkından dolayı mesai bitisleri farklı. İran çok fazla tatili olan bir ülke. Sınırda gecelemek zorunda kalırsınız.

Motosiklet için triptik çıkarmanız lazım. Gurbulak kapısından çıkarabilirsiniz. Veya yaşadığıniz şehirde varsa Turing kurumu ordsn da çıkarabilirsiniz.

Iranda trafik korkunç. Tebrizde karıncalar bile trafikte zor ilerler.
Şehirlerarasinda sollamalar garip. Dikkatli olunmalı.
Pekçok kişi Azerice biliyor. Zorlanmadan anlasabilirsiniz.
Motoru ülkeye sokmak az biraz masraflı
Triptik için 270 tl + 200 dolar teminat yatiriyoruz. Teminatı yani 200 doları dönüşte geri alıyoruz. Onun dışında ordaki muamelecilere iş yaptirirsaniz 10 dolar falan da onlara verirsiniz. Daha fazla vermeyin. Pazarlık yapın. 500 tl ile başlayıp 10 dolara anlaşmıştık.
Güzel bir yolculuk sizi bekliyor.

Irandan Azerbaycana geçelim derseniz iki kapı var. Bile suvar ve astara. Astarayi kullanın. Bilesuvari kullanmayın. 24 saat çalışma meselesi yine.

sheriff87
26 Mayıs 2016, 21:28
İran bizden vize istemiyor.
Türkiyeden İrana gecilebilen 3 kapı var.
Van, Doğubeyazıt, Yüksekova.
Van ve Yüksekova kapıları 24 saat çalışmıyor.
24saat çalışan tek kapı Doğubeyazıt,yani gurbulak. Burayı kullanın. Diğerlerini sallayın.
Saat farkından dolayı mesai bitisleri farklı. İran çok fazla tatili olan bir ülke. Sınırda gecelemek zorunda kalırsınız.

Motosiklet için triptik çıkarmanız lazım. Gurbulak kapısından çıkarabilirsiniz. Veya yaşadığıniz şehirde varsa Turing kurumu ordsn da çıkarabilirsiniz.

Iranda trafik korkunç. Tebrizde karıncalar bile trafikte zor ilerler.
Şehirlerarasinda sollamalar garip. Dikkatli olunmalı.
Pekçok kişi Azerice biliyor. Zorlanmadan anlasabilirsiniz.
Motoru ülkeye sokmak az biraz masraflı
Triptik için 270 tl + 200 dolar teminat yatiriyoruz. Teminatı yani 200 doları dönüşte geri alıyoruz. Onun dışında ordaki muamelecilere iş yaptirirsaniz 10 dolar falan da onlara verirsiniz. Daha fazla vermeyin. Pazarlık yapın. 500 tl ile başlayıp 10 dolara anlaşmıştık.
Güzel bir yolculuk sizi bekliyor.

Irandan Azerbaycana geçelim derseniz iki kapı var. Bile suvar ve astara. Astarayi kullanın. Bilesuvari kullanmayın. 24 saat çalışma meselesi yine.

Eyvallah hocam çok sağol. İçerdeki masraflar ne durumda? Siz ne kadar kaldınız ne gitti mesela herşey dahil?

OğuzÖztürk
26 Mayıs 2016, 22:17
Fetullahın okullarından , türkiyedeki tarikat yapılanmasından ve en önemlisi bizim yobaz hükümetten rahatsızlar. Feto buraya bir okul bile açamadı. Diğer cemaat veya tarikatları da kapılarından sokmuyorlar. Bu yüzden vize var. Gerçi havalimanında vizeyi veriyor ama yine de var.

Oturduğun yerden Azerilerin ne olduğunu sormadan etmeden süper ön yargıyla anında çözdün yani. Yani bir vizeden bu kadar neticeye saniyede ulaşabiliyorsan sen baya büyük adamsın harcanıyorsun buralarda gardaş!

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:56 ----------

Azerbaycan konusu 3 kıtada at koşturan bundan önceki devletimizin doğu politikasına kadar gider...

Kardeş dediğin, basit bir "arkadaş" değildir, seçmezsin. Vardır.

Beğensen de kardeşindir; beğenmesen de.

Hocam bunlar aslını kardeşini inkar eden adamlar malesef. Bize vize vermedi diye kardeşlikten silecek kadar kardeş olan biziz. Bu öyle bir zihniyet ki bilip bilmeden basit bir vizeye bile kardeşini satıyor, yani kardeşlikten saniye de siliyor.

Azerisi Türkü Kürdü hepsi kardeşimdir. İnansın inanmasın birlikte yemek yiyorsak, aynı topraklar için yaşayıp aynı havayı soluyorsak ben durumu bilip anlamadan hiç bir din dil ve ırka ayrımcılık yapmam, yapamam ve evet ben Elhamdulillah müslümanım. Benimle aynı inancı paylaşmayan İslama kesinlikle uymayan hiç kimsenin yaptıkları hatta benim yaptığım ve yapacağım hatalar İslam'a mal edilemez, edilmemelidir.

Lütfen hakaret etmeden, din dil ırk ayrımı yapmadan yorum yapalım. Olmaz mı? Çok mu zor?

Forum yönetiminden rica ediyorum. Ya forumda siyaset, din gibi konular, mesajlar tamamen yasaklansın ya da benim üyeliğimi iptal edin sizde kurtulun bende kurtulayım.

mephamd
27 Mayıs 2016, 11:05
Azerbaycan vize olayıyla ilgili de naçizane birşeyler söyleyeyim.

Azerbaycan bize vizeyi şu nedenle kaldırmıyor; İran baskı yapıyor, Türkiyeye vizeyi kaldırırsanız bize de kaldırın diye. Denge politikası gereği Azeriler buna mecbur.
Ancak Azerbaycan irana vizeyi kaldırmak istemiyor, ülkedeki 30 milyon azeri Azerbaycana göçmesin diye.
3 ay önce İran ve Azerbaycan arasında 1 aylık ziyaretlerde vize kaldırıldı.
Muhtemelen birkaç ay içerisinde bize de vizeler kaldırılacaktır.
Zaten şimdiye kadar adı vizeydi. Hızlıca halldiliyordu ve evrak bile istemiyorlardı. Uçakla gidenlere de havaalnında veriliyordu.
Bakü muhteşem. Mutlaka gidin..