PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorumdan Gelen Ses - Yatak vurması - Fazla Açık kalmış yag tıpası

spxwOw
23 Mayıs 2016, 22:16
Merhabalar arkadaşlar geçenlerde motorumdan gelen sesle ilgili bir konu açmıştım dün motorumu anlayan bir ustaya gönderdim bugün aradı motor yatak vuruyor dedi yag bakımını geçiktirdinmi dedi yoo dedim 500 km önce 5000 bin gelmeden degiştirmiştim ama degiştirirken içinde pis yag tamamen insin diye yag tıpasını acık bıraktırdı o mahalledeki anlayan abimiz sormuştum acık kalması sorun yaratırmı diye yok demişti 3 saat kadar açık kalmıştı ustamda dediki işte o açık kalma sonucu yataklardaki yagda inmiş hava almış ondan olmuştur bu dedi yani böyle birşeyin böyle sonuc dogrucagını tahmin etmezdim şuan motor inicek dedi ve ne olucak bilmiyorum ne kadar masraf cıkıcak edicek motorum r6 2012 model

Bthndmrl
23 Mayıs 2016, 22:21
Dostum trolsün galiba r6 yı mahalle motorcusuna götürecek kadar ne yaşadın?
Mahalle motorcusundan kastım bisiklet tamirci tipli olan.

Mamba09
23 Mayıs 2016, 22:25
dostum yağ tapasını uzun süre açık bırakmanın dezavantajı toz falan girerse zarar verir motora. 3 saat çok. ama o yataklardaki yağ indi, motor yağsız kaldı gibi bi durum olmaz. hadi yeni yağı koydun. motoru çalıştırdın. yağ pompası zaten komple motoru saniyeler içinde yağlıyor. sen o motoru başka ustaya götür.
bu arada sesinde bi videosunu atar mısın dinleyelim.

spxwOw
23 Mayıs 2016, 22:31
dostum yağ tapasını uzun süre açık bırakmanın dezavantajı toz falan girerse zarar verir motora. 3 saat çok. ama o yataklardaki yağ indi, motor yağsız kaldı gibi bi durum olmaz. hadi yeni yağı koydun. motoru çalıştırdın. yağ pompası zaten komple motoru saniyeler içinde yağlıyor. sen o motoru başka ustaya götür.
bu arada sesinde bi videosunu atar mısın dinleyelim.

adam tahmini söyledi zaten motoru indirmemiz gerek dedi sökmeden bu kadarını söyledi inşallah küçük birşey cıkarda sanmıyorum ses başlarda bu videodaki gibiydi sonra cok fazla arttı yani

Dostum trolsün galiba r6 yı mahalle motorcusuna götürecek kadar ne yaşadın?
Mahalle motorcusundan kastım bisiklet tamirci tipli olan.

en yakın o vardı baştaki ses cok azdı ben egzantirik diye düşündüm hatta kendim degiştirirm ama anahtar filan yok gibisinden götürmüştüm oraya ama olmadı yani

Video burda :
https://www.youtube.com/watch?v=a0lPwFLm88o

oyunageldim
23 Mayıs 2016, 22:38
Tapa açık diye motormu bozulurmuş,bu ustadan çekinmen gerekir !
Daha bilindik tecrübeli ustalara danış,tecrübesiz bilmediğin kişilerede motorunu elletme

tr100a
23 Mayıs 2016, 22:40
yağ hava almış yok böyle birşey yağsız kullansan yatak sarar yatak vuruyorsa aşındığı ve boşluk oluştuğu için vurur kullanma sonucu oluşan kacınılmaz bir durumdur peh ustalara bak

spxwOw
23 Mayıs 2016, 22:41
Tapa açık diye motormu bozulurmuş,bu ustadan çekinmen gerekir !
Daha bilindik tecrübeli ustalara danış,tecrübesiz bilmediğin kişilerede motorunu elletme

Adam tahmini söyledi veya dedi yag pompası hava yapmış olabilr dedi , şuan motoru indirmeden birşey söylemem dogru olmaz ama yatak vuruyor dedi ben nasıl olur abi birden bire böyle diyince tahminleri saydı bu yag boşaltma yerinide acık tutmuştuk onu söyledi işte

weirdo1
23 Mayıs 2016, 22:53
Sen bu makinayi sat dostum, köye yerles hayvancılık falan yap.
Her gün farklı bir sorun yaşıyorsun.

velizrsln
23 Mayıs 2016, 22:58
nasıl yani alt tıpayı açık şekilde 3 saat mi kullandın anlamadım

spxwOw
23 Mayıs 2016, 23:12
nasıl yani alt tıpayı açık şekilde 3 saat mi kullandın anlamadım

yo hayır yag degişimde yagı iyice boşalsın diye tıpa açık bir 3 saat kadar beklemişti şuan ustada indirmeden birşey söyliyemem dedi ama neden benden kaynaklı birşeydenmi olmuştur mantıgıyla irdeledim oda onu söyledi

Sen bu makinayi sat dostum, köye yerles hayvancılık falan yap.
Her gün farklı bir sorun yaşıyorsun.

sorma valla bir gün bir konu açıcam motora başladıgımdan beri her motorumda başıma gelenler diye oturur aglarsın valla anlamadım gitti bende

Konca
23 Mayıs 2016, 23:23
Anladığım kadarıyla Ankara da oturuyorsun yani sanayinin kalbi bence Ankara'daki düzgün bir motorcuya veya Yamaha ana bayilerinden birine götür derim.

Samet Ağır
23 Mayıs 2016, 23:23
Bu modellerde böyledir,tapa açık kalırsa yatak vurur.... Da dedimi?

spxwOw
23 Mayıs 2016, 23:32
Anladığım kadarıyla Ankara da oturuyorsun yani sanayinin kalbi bence Ankara'daki düzgün bir motorcuya veya Yamaha ana bayilerinden birine götür derim.

bu motor efe motor suzukiye bakıyor genelde baya bir arkadaşımda burdan yaptırıyor ama valla bu aralar kendimi cok yorgun bitkin hissediyorum bakalım nolucak

YAKUTAY
23 Mayıs 2016, 23:33
valla dayı o motordan daha hayır gelmez gibi.

spxwOw
23 Mayıs 2016, 23:35
valla dayı o motordan daha hayır gelmez gibi.

Öyle niye diyorsun kardeşim moralim yerlerde zaten böyle şeyler görünce daha kötü hissediyorum yani

YAKUTAY
23 Mayıs 2016, 23:44
kardeşim açtığın konuları takip ediyorum lütfen git şunu baydara bırak.elinde kalacak motor

shooter1
23 Mayıs 2016, 23:47
bu r6lar ülkeye gelene kadar içinde yağ olmuyor hava yapmaz mı :silent:

spxwOw
23 Mayıs 2016, 23:51
kardeşim açtığın konuları takip ediyorum lütfen git şunu baydara bırak.elinde kalacak motor

Baydara düşmek daha kötü abi adamlara abi motorumu silermisin diyosun adamlar motor komple degişcek diyor , nazarmı degiyor anlamadımki adak adamak lazımdı aldıgımda hata yaptık

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:48 ----------

bu r6lar ülkeye gelene kadar içinde yağ olmuyor hava yapmaz mı :silent:

Yok ya adamın idda ettigi acık kaldıgı için yataklardaki yag filan komple boşaldıgından yagsız kalmış olabilir dedi , yok ya valla arabam vardı işim hiç rast gitmedi motor aldım gitmedi başka motor aldım yine gitmedi bende birşey var

YAKUTAY
23 Mayıs 2016, 23:53
yağsız kalma diye bir şey yok aga ilk marştan itibaren yağ pompası zaten yağlıyor makinayı.Bakımda az veya fazla yağ koysanız bile sınırlar dahilinde koymuşsunuzdur,onla alakası olduğunu sanmıyorum.ankarada olsam valla gelip uğraşacam her gün konu açmana üzülüyorum. bu kadar sorun olmamalı.

spxwOw
23 Mayıs 2016, 23:59
yağsız kalma diye bir şey yok aga ilk marştan itibaren yağ pompası zaten yağlıyor makinayı.Bakımda az veya fazla yağ koysanız bile sınırlar dahilinde koymuşsunuzdur,onla alakası olduğunu sanmıyorum.ankarada olsam valla gelip uğraşacam her gün konu açmana üzülüyorum. bu kadar sorun olmamalı.

Yemin ederim bak yemin ederim bu arıza cıkmadan 3 gün önce dedimki motora para harcıyım binicem ben buna basmıyorum kesiciye sokmuyorum gittim zincir siparişi verdim zinciri 5000 km önce degişmiş ama emin olamadım ve ses cıkarıyor diye degiştirdim gittim 4 tane buji aldım olmadı gittim ön arka dişli degiştirdim yagını gittim motul 10 40 4 litre aldım binmeden 1 gün önceden ayaklıga alıp zincirini motul le c4 le yaglayıp 1 gün bırakıp sonra bindim her yıkadıgımda heryerini sildim tazik degdirmedim hortumla yıkadım duruladım zinciri her yıkamada temizledim wd40 ladım cilaladım ama yok abi yok sürekli sorun sürekli sorun özellikle motoruda alırken herşeyini araştırdım baktım modeli olabildigince yüksek aldım napıyım bilmiyorum

berkay3212
24 Mayıs 2016, 00:01
Bu tip durumlarda yapılması gereken, en az 3-4 adı olan anlayan ustaya göstermek ne sıkıntısı olduğunu sormaktır. Gerekirse 50 100tl'de vereceksin. Çünkü bir servisin 3000tl tutar dediği masraf 100tl çıkabiliyor.
Hepsi motoru açmadan birşey diyemem diyorsa yada tespit aynıysa mecburen internette vs. araştırıp en güvenilir gelene bırakacaksın.

spxwOw
24 Mayıs 2016, 00:02
Bu tip durumlarda yapılması gereken, en az 3-4 adı olan anlayan ustaya göstermek ne sıkıntısı olduğunu sormaktır. Gerekirse 50 100tl'de vereceksin. Çünkü bir servisin 3000tl tutar dediği masraf 100tl çıkabiliyor.
Hepsi motoru açmadan birşey diyemem diyorsa yada tespit aynıysa mecburen internette vs. araştırıp en güvenilir gelene bırakacaksın.

Malesef öyle yani 2 ustaya sordum hatta birinde üst kapak üst kapagı acık halde kendim baktım dinledim heryeri kontrol ettim ettirdim ama ses cıkmadı yani bana görede inmekten başka çaresi yok gibi

IRau
24 Mayıs 2016, 00:13
mahalle motorcusuna güzelim r6 yı açtırma kardeşim

sorunu neyse detaylı olarak yaz ve sat fiyatı düşük olsun ama motoru mahalledeki motorcuya asla açtırma

tabi genede sen bilirsin

berkay3212
24 Mayıs 2016, 00:17
Mekanikten pek anlamam ama, cıt cıt cıt ses geliyor.
Senin buji kablonda yada bujinde sorun olmasın ateşlemede sorun var gibi geldi.

shruikan
24 Mayıs 2016, 00:26
ve sen tüm bu olanlara rağmen inatla motoru yetkili bi servise (ille de ankara olmasına gerek yok) götürmüyon öyle mi?

shooter1
24 Mayıs 2016, 00:27
Yok ya adamın idda ettigi acık kaldıgı için yataklardaki yag filan komple boşaldıgından yagsız kalmış olabilir dedi , yok ya valla arabam vardı işim hiç rast gitmedi motor aldım gitmedi başka motor aldım yine gitmedi bende birşey var
hocam benim arabanın yağ pompası değişti o pompa belli bir yağı sürekli içinde tutarmış ustadan duyduğum bu ee bizim pompa değişince yağsız çalışmasın diye yağ pompasına yağ koruyucu yağdan koyu bir şey kattılar öyle çalıştı
yani demek istediğim o yağ pompası işlevini kaybetmediği sürece içindeki yağı bırakmıyormuş benim sorunumda yağ pompasında araba bekleyince yağ durmuyordu bu yüzden değişti
motosiklete geri dönecek olursak bence senin usta tehlikeli r6ya yeniden motor yaptır bir dünya dert açınca toplayabilecek mi ?

velizrsln
24 Mayıs 2016, 00:36
yo hayır yag degişimde yagı iyice boşalsın diye tıpa açık bir 3 saat kadar beklemişti şuan ustada indirmeden birşey söyliyemem dedi ama neden benden kaynaklı birşeydenmi olmuştur mantıgıyla irdeledim oda onu söyledi

ha ondan bişey olmaz

spxwOw
24 Mayıs 2016, 00:46
şuan serviste yaptırıcak durumum yok servis pahalı söylicegi kesin ve kime sorduysam motor inicek görücez sorunu dedi , tek görsel olarak gördügüm üst kapagın üst kapak contası yagı sızdırdı sesler geldi bunlar ki bu sesler arttı ve arka teker demiri bunlar olurken yarıya kadar cıkmış belki allahın sevdigi kuluyum o demir cıkıp lastik fırlcıaktı o arıza cıkmasa işte bilemiyosun şuanki usta baya bilindik herkesin övdügü bir usta efe motor işte bilenleriniz vardır buda iyi bir usta yoksa indirtmezdim motoru başka çare yok diyince tamam deidm

Tİme_shİft42
24 Mayıs 2016, 01:59
--------------------

kurubuz
24 Mayıs 2016, 09:08
Önce kullandığın yağın viskozitesini değiştir. Castrol 10-50 kullan. Ses kesilirse devam. Kesilmezse yetkili servis. Ama istanbula getirip esengüle göstermeni tavsiye ederim. Ondan başkası anlamaz.

izmir3535
24 Mayıs 2016, 11:28
motosikletin yatak vuruyorsa 5 bin tl yi gözden çıkarman gerek.

Levent
24 Mayıs 2016, 13:07
"işte o açık kalma sonucu yataklardaki yagda inmiş hava almış ondan olmuştur bu "

http://galeri13.uludagsozluk.com/676/erkekler-insandir_1046080.jpg

Motosikletinde yağ sızıntısı yok ise, yağ yakmıyor ise,

sende motoru 2. el aldın ve bu motor bol miktarda teker yaptıysa, blok yağsız çalışmak zorunda kalmış olabilir. Tabi tek sorun yağsız kalmak ise =)