PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Görsel motosiklet sitesi hakkında görüşlerinizi almak istiyorum

OğuzÖztürk
23 Mayıs 2016, 17:24
http://i.hizliresim.com/1d2A5B.jpg (http://hizliresim.com/1d2A5B)

Motosiklet eğitimleri, karşılaştırmaları, teknik özellikler, kazalar ve oluş şekilleri üzerine eğitici ve bilgilendirici yukarıdaki gibi infografiksel şematik anlatımların yer aldığı ve görselliğin ön planda olacağı bir internet sitesi açmayı düşünüyorum.

Yukarıdaki gibi (daha geliştirilmiş olacaktır örnek olması için hızlı bir şekilde hazırladığım örnektir.)

Mevcut işime de uygun olduğunu düşünüyorum. (Seo danışmanlığı ve web sitesi yönetimi.(Drupal tabanlı))

Ancak yararlı olur mu olmaz mı görüşlerinizi almak istiyorum ne dersiniz? Ne önerirsiniz?

Mengu16
23 Mayıs 2016, 17:43
Statik görsellerin devri kapandı bence. 2 boyutlu veya 3 boyutlu animasyon olursa ilgi çekebilir :)

Darkfriairs
23 Mayıs 2016, 21:26
Görseller video ile desteklenmeli, Resimler ise paint ile değil, daha kaliteli yapılmalı.

CrazyBullet
23 Mayıs 2016, 21:51
YouTube'da gerçekleşmiş halleri var. Bkz. Dashcam, actioncam. Çizim yerine gerçek durumların yorumuda yapılabilir.

hasanyildir
23 Mayıs 2016, 21:54
Ben kesinlikle yararı olacağı düşüncesindeyim. Özellikle de basit ve anlaşılır bi şekilde anlatılırsa yeni başlayan arkadaşlar için çok verimli olur.

OğuzÖztürk
23 Mayıs 2016, 23:59
Görseller video ile desteklenmeli, Resimler ise paint ile değil, daha kaliteli yapılmalı.

Resim paintle değil Adobe İllustrator ile hazırlandı ancak örnek olması açısından biraz aceleye geldiğinden öyle duruyor. Bu demo diyelim. Aslında bunlar infografik kapsamında olacak şekilde çizilecek ve çizimler 1. sınıf kaliteli olacak. Görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:53 ----------

YouTube'da gerçekleşmiş halleri var. Bkz. Dashcam, actioncam. Çizim yerine gerçek durumların yorumuda yapılabilir.

Bilgilerin videolar arasında kaybolması değilde, video izleme süresi boyunca hapsolmadan dilediğinde tekrar dönüp bakabileceği hızlı bir bilgi kaynağı olmasını istiyorum.

Görsel olması zamanla aynı sahneler oluştuğunda daha hatırlatıcı olabilir.

Gerçek durumların yorumunu yapmak çok zor. Bu hem kazanın mağdurları açısından hemde telif gibi istenmeyen sorunlara neden olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:55 ----------

Statik görsellerin devri kapandı bence. 2 boyutlu veya 3 boyutlu animasyon olursa ilgi çekebilir :)

Gif animasyonlarıyla yapılan infografikler de olabilir ve iyi fikir aslında. İnfografikler tüm dünyada sıkça kullanılıyor bizdeyse biraz ağırdan ilerliyor. Yeni tip infografikler gif animasyon şeklinde de olabiliyor. Fikirleriniz için teşekkürler.

mchi
24 Mayıs 2016, 00:16
Tadından yenmez. Destekçinim

gokseltoprak
24 Mayıs 2016, 00:27
Benim de motosiklet üzerine kapsamli bir sosyal platform hazırlama dusuncem var. Fikir güzel ama tek başına is yapar mi onu bilemiyorum. İyi değerlendirilmeli, site ona göre iyi kurgulanmalı. Tabii bir de isin gelir durumu var, sizin oluşturduğunuz resimler maalesef her sitede paylaşılır ancak size maddi ya da bilinirlik açısından getirisi olmaz. O sebeple arama motorlarına da hitap eden bir is yapılmalı.

OğuzÖztürk
24 Mayıs 2016, 00:39
Benim de motosiklet üzerine kapsamli bir sosyal platform hazırlama dusuncem var. Fikir güzel ama tek başına is yapar mi onu bilemiyorum. İyi değerlendirilmeli, site ona göre iyi kurgulanmalı. Tabii bir de isin gelir durumu var, sizin oluşturduğunuz resimler maalesef her sitede paylaşılır ancak size maddi ya da bilinirlik açısından getirisi olmaz. O sebeple arama motorlarına da hitap eden bir is yapılmalı.

Aslında bu projeyi temel olarak gelir elde etmek için düşünmüyorum. Benim kendi alanım SEO uzmanlığı. Ancak seo çalışmalarını ticari olarak yapmıyorum. Ağırlıklı olarak kendim için kullanıyorum. Uzun zamandır düşünmeme rağmen istediğim bir seo çalışması yapacağım bir proje henüz oluşturamadım. Motosiklet ile ilgili düşündüğüm bu siteyi daha çok sosyal sorumluluk kapsamında bir çalışma olarak yapmak istiyorum.

Tabi sitenin gelişimiyle birlikte çeşitlenecek olmakla birlikte ilk aklıma gelenler aşağıdakiler:

Motosiklet eğitimlerinin şekilsel anlatımları: Bu grafikler doğrultusunda dileyen kendi çalışma programını oluşturabilmeli.

Mevcut motosiklet kazalarının OMM kapsamında verilen eğitimlerdeki sürücü hatalarının görsel olarak sunulması (Çünkü yazılı materyaller pek okunmuyor.Ülkemizdeyse hiç okunmuyor.)

Motosiklet bakımı, öncelikleri, gezilerde lazım olacak malzeme ve ekipmanlar vs.

İstatistiksel veri grafikleri oluşturup paylaşmak.

Motosiklet modellerinin hızlı karşılaştırması.

Ekipman karşılaştırmaları. İstatiksel verilerin grafiksel anlatımları.

Fiyat/Performans karşılaştırmaları gibi...

gokseltoprak
24 Mayıs 2016, 01:04
Hayırlısı diyelim :) O site için içerik üretmek de zahmetli olur doğrusu. Ben yollarda hiç sevmediğim halde webde hızdan yanayım, içerik kendini üretebilmeli. Tıpkı burası gibi. Benim düşüncem anasayfasında haber, galeri, video ağırlıklı, test ağırlıklı içeriklerin olduğu, herkesin içerik ekleyebildiği bir sosyal paylaşım sitesi. Hakkımızda hayırlısı olsun :)