PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 0 Motor Nasıl Açılır?

bumotoo
21 Mayıs 2016, 00:02
Merhaba , dikkat ettiğim kadarıyla forum daki bir çok kişi benden büyük o yüzden "Abiler" diye hitap edicem .

Şimdi abilerim , motorum 80 Kilometre'de
Motor için çok heves ediyordum , ve motorumu 5 gün önce mağzadan satın aldım
Şimdi gözesakınan mal göze batarmış ya o hesap aynı motoru biraz hor kullandım 80 kilometreye kadar ilk 500de yağ bakımı var ona gidiceğim sizce motorum sağır olmuşmuşmu dur 2 kişi birde yokuş çıktım ?

kısacası biraz anasını ağlattım motorun 80 kilometreye kadar şimdi 80den sonra 500e kadar düzgün kullansam motor sağır olmaz dimi?

lütfen dalga geçmeden cevap atın nolur kafam hiç rahat değil?

Motor : BumOto - Safir 100cc cup

OğuzÖztürk
21 Mayıs 2016, 00:04
Hocam o zaten doğuştan kör olduğu için sağırlık sorun olmayacaktır. Hem sakınan göze çöp batarmış demişsin hemde hor kullandım. Sence de bu tezat değil mi?

bumotoo
21 Mayıs 2016, 00:06
Abi günlük 20 liraya çalışan bir insanım , 2.5bin tl para verip aldım , taksitle .

hız yaptım kısacası böyle rodaj dönemini bilmiyordum açıkcası , gözümden sakındım motoru düşürdü mahallenin çocukları ön farı kırıldı .

bumotoo
21 Mayıs 2016, 00:14
Daha 100 'Km ye gelmedi motor bir çok kişi , 500e kadar yine düzgün kullan dedi açar o dedi birşey olurmu

snappy x
21 Mayıs 2016, 00:15
Daha 100 'Km ye gelmedi motor bir çok kişi , 500e kadar yine düzgün kullan dedi açar o dedi birşey olurmu

şaka lan şaka eheh :DD bişey olmaz rodaj 500 km değil 1000 km bu süreçte sakin kullan fazla zorlama ama arada zorlamak iyidir mesela arkadşın snapi 2.vites 50 yapıyor benim 60 yapıyor kullanmak çok önemli bide yağ değişimi zincir gergin olsun

OğuzÖztürk
21 Mayıs 2016, 00:15
İyide abi benim motor daha 5 günlük , 80km 'ye kadar hor kullandım biraz yükske devirde vites attım hız yaptım açıkcası , birşey olmuşmudur ? sağır felan ?

Rodaj döneminde yaptıklarından ötürü bir şey olup olmadığını kimse söyleyemez. Bunu ancak zaman içinde kullandıkça görürsün. Sürekli zorlarsan sonuç bellidir ancak daha 5 gün 80 km kullanıp zorlamakla bi'şey olup olmaması anlaşılmaz. Rodaj da aleti çok zorlama. 2 kişi vs binme. Rodaj sonrası değişken devirlerde sürerek açarsın motoru.

Ancak sağır olduğunu da sanmıyorum. Bir iki hatada sağır olmaz hemen motor.

bumotoo
21 Mayıs 2016, 00:18
ALLAH RAZI OLSUN ABİLERİMM , YAŞ DAHA 18 İKİ KİŞİ YOKUŞ ÇIKMIŞTIK MOTORLA , BİZDE DÜZ YOLDA TEK BAŞIMA 70 E OTURTUP SÜRMÜŞTÜM MOTORU DAHA ZORLAMIYORUM OZAMAN

OğuzÖztürk
21 Mayıs 2016, 00:21
ALLAH RAZI OLSUN ABİLERİMM , YAŞ DAHA 18 İKİ KİŞİ YOKUŞ ÇIKMIŞTIK MOTORLA , BİZDE DÜZ YOLDA TEK BAŞIMA 70 E OTURTUP SÜRMÜŞTÜM MOTORU DAHA ZORLAMIYORUM OZAMAN

Hiç bir şey olmaz ama sürekli öyle sürmezsen tabi. Yalnız küçük harflerle yazman rodajdan daha önemli haberin olsun. Yoksa sorularına kimse cevap vermez.

bumotoo
21 Mayıs 2016, 00:23
Tamam abiciğim , motorum 80 km de duruyor , şuan benzin bitti :) ,yarın fulliyim depoyu ozaman efendi efendi vitesleri düzgün atiyim ilk 500e kadar öyle sürsem sağır felan olmaz dimi abi ?

OğuzÖztürk
21 Mayıs 2016, 00:40
Tamam abiciğim , motorum 80 km de duruyor , şuan benzin bitti :) ,yarın fulliyim depoyu ozaman efendi efendi vitesleri düzgün atiyim ilk 500e kadar öyle sürsem sağır felan olmaz dimi abi ?

Olmaz. Sağır olma durumu daha çok rodajdan sonra sürekli devirsiz veya sabit devirlerde kullanmaktan kaynaklanır. Rodaj bitince ara ara devirli ara ara devirsiz farklı vites devir ve hızlarda sürmek gerekir.

Mengu16
21 Mayıs 2016, 00:41
Ben senin motorun bi benzerini İstanbul Bahçelievler'den aldım Beşiktaş Fulya'ya getirdim. Plaka falan yoktu yunuslar peşime takılmasın diye 10 kilometrede motoru 9000 devire kadar çıkartarak sürmek zorunda kaldım. Plakayı aldıktan sonra 1000km'ye kadar sakin sürdüm bir sorun olmadı.

bumotoo
21 Mayıs 2016, 00:47
tamam abi motorumdan soğmuştum vallahi yani hiçbir olmamıştır diyorsun sen yani , oh bee

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:43 ----------

Ben senin motorun bi benzerini İstanbul Bahçelievler'den aldım Beşiktaş Fulya'ya getirdim. Plaka falan yoktu yunuslar peşime takılmasın diye 10 kilometrede motoru 9000 devire kadar çıkartarak sürmek zorunda kaldım. Plakayı aldıktan sonra 1000km'ye kadar sakin sürdüm bir sorun olmadı.

açıkcası ben biraz korkutum abi 2 kişi yokuş çıktım , düz yolda tek başımaykende bastım arkamda arkadaşım var kende hız yaptım falan filan , sağır olmuştur diye korkmuştum , şimdi efendi efendi sürim birşey olmaz herhalde

okan kükner
21 Mayıs 2016, 00:48
tamam abi motorumdan soğmuştum vallahi yani hiçbir olmamıştır diyorsun sen yani , oh bee

Ne cabuk soguyabiliyosunuz su motordan :) Bu kadar takintili olma cik keyifle dolas kitapciga uygun sekilde.

bumotoo
21 Mayıs 2016, 00:50
Ne cabuk soguyabiliyosunuz su motordan :) Bu kadar takintili olma cik keyifle dolas kitapciga uygun sekilde.

kitapçık vermediler sadece fatura verdiler

gokseltoprak
21 Mayıs 2016, 00:51
Rodaja uyacaksın diye ölmenin alemi yok. 70km altı hızlar pek çok şehirde tehlike yaratır, mümkün olduğunca sakin kullanmaya çalış, hız denemesi vs. yapma ama gerektiğinde de rodajdayım diye emniyet şeridine falan girip yavaş gitmeye çalışma. Yolun gereklerine uymak lazım, 1000km'ye kadar motorun canını çıkarmadığın sürece bir şey olmaz.

bumotoo
21 Mayıs 2016, 00:54
Anladım abicim , benim korkum rodaj bozulmuştur gibi şeyler 80km ye kadar zorladım ya motoru hayvan gibi , zorlamıştım ama daha zorlamıcam

Mertcan39
21 Mayıs 2016, 01:09
şaka lan şaka eheh :DD bişey olmaz rodaj 500 km değil 1000 km bu süreçte sakin kullan fazla zorlama ama arada zorlamak iyidir mesela arkadşın snapi 2.vites 50 yapıyor benim 60 yapıyor kullanmak çok önemli bide yağ değişimi zincir gergin olsun

sen insanlarla dalga da geçmeye başlamışsın yaşın ufak forum kullanmayı öğren önce

bumotoo
21 Mayıs 2016, 01:15
Mertcan abi sence motoruma birşey olmuşmudur ?

Mertcan39
21 Mayıs 2016, 01:21
drifti bende ilk aldığımda bir kaç kez tapa gaz yapmıştım birşey olcağını sanmıyorum bundan sonra gazı hafif aç mümkünse tek kişi binme sürekli aynı devir aynı hızda gitme

beko12345
21 Mayıs 2016, 02:44
Güzel kardeşim için rahat olsun okadardan birşey olmaz. Bundan sonra dikkatli sür ve bakımlarını eksik etme.

Kazasız sürüşler. Kaskını takmayı ihmal etme.

Ufak not: Sağır kalmak tabiri düşük devir kullananılan araçlar için kullanılır. Hatta biraz yüksek devirde kullan açılsın denir vs halk arasında.

bumotoo
21 Mayıs 2016, 03:32
ALLAH razı olsun abim , içimi rahatlattın bayağı biliyosun bu devirde para kolay kazanılmıyor , arın teri sonucta baba mirası değil :)

işte kafama takılmıştı 80kmye kadar çok hor kullandım sanki başkasının malıymış gibi , ama daha öyle kullanmıcağım efendi efendi devam :)

redmap
21 Mayıs 2016, 03:45
Sen başkasının malı olsa emaneti hormu kullanıyosun terbiyesiz o nasıl laf öyle. Sorduğun soruya gelince millet müneccimmi nerden bilsin gelecekte ne olacak.80 km rodaj kurallarına uymadan kullanmışsın motor şu anda ne halde kim nerden bilsin .Yaptığının iyi birşey olmadığını motora zarar verebileceğini bilecek kadar aklın varda rodaja uyacak kadar aklın yokmu.Konu açmak için konu açıp milletimi trollüyonuz anlamadımki.

bumotoo
21 Mayıs 2016, 04:28
Sen başkasının malı olsa emaneti hormu kullanıyosun terbiyesiz o nasıl laf öyle. Sorduğun soruya gelince millet müneccimmi nerden bilsin gelecekte ne olacak.80 km rodaj kurallarına uymadan kullanmışsın motor şu anda ne halde kim nerden bilsin .Yaptığının iyi birşey olmadığını motora zarar verebileceğini bilecek kadar aklın varda rodaja uyacak kadar aklın yokmu.Konu açmak için konu açıp milletimi trollüyonuz anlamadımki.

Örnek olarak verdi bu bir mecazi anlam ve sen bunu anlamadın , millet kendi malına dokunmaya kıyamaz ama kendi malı olmayıpta başkasının malına bayağı bi zarar verir , sen bir yazdığım yazıyı iyi oku , rodaj hakkında çok kişiden bilgi aldım senin bilginde yanlıştı allah razı olsun ki "beko12345" den içimi rahatlattı

Bartas3010
21 Mayıs 2016, 05:04
500km bekleme yağ değişimi için git yarın yağ değiş. Metal parçası falan dolaşıyosa eski yağla çıksın.

etarhan
21 Mayıs 2016, 05:20
Bu kadar lafın ardından hâlâ motoru satın aldığın yere gidip satılan her ürünle birlikte verilmesi yasal zorunluluk olan kullanma kılavuzunu alma, okuma, sadece aklına bir şey gelirse iş işten geçtikten sonra forumlarda veya sağda solda sor, bilen bilmeyen cevap versin, sen de neyin yapılıp neyin yapılmayacağını yaşayıp deneyerek öğren. İşte milli eğitim budur!

yürekçe
21 Mayıs 2016, 07:14
Sağır motor ne ola ki?
Bizim burada açılmamış motora Sağır denir.
Eee sen fazlasıyla acmissin zaten.
Motoruna gelebilecek zarar, silindir içinde oluşabilecek alıştırma rakamlarının cizigi olacaktır.
İmkânın varsa, sentetik olmayan bir yağ ile yağını değiştir. Uzun yolda değişik vites ve devirlerde kullanmaya bak. Hava sıcak zaten, ince yag olmasın. 500 den sonra yarı sentetik ve 2500 den sonra sentetik yağ ile değiştir.
Bu uygulamayla harika bir rodaj yaparsın.
O zamana dek gem motorunu tanırsın, hem de motorun beş duyusu da açık olur..

Barış38
21 Mayıs 2016, 08:48
Marka olayı çok fark edermi bilmem ama arkadaşım 2 sıfır motoru rodaj modaj dinlemeden kullandı yıllardır hiç bi sıkıntısı yok. Benim motoruda böyle kullandı bir kaç kez henüz rodaj bitmedi şu an bişe yok.

hasmet
21 Mayıs 2016, 09:20
500km bekleme yağ değişimi için git yarın yağ değiş. Metal parçası falan dolaşıyosa eski yağla çıksın.

ilk yag rodaj icin ozel. Vaktinden once degistirmeyin bence...

erensipahi
21 Mayıs 2016, 12:16
500 e kadar yavaş yavaş devirlendirerek ve sürekli vites değiştirerek kullanıyorsun motosikleti yağı 10 40 castrol ile değiştirdikten sonra köklüyorsun düz yolda motorun son hızı zamanla artacak denk geldikçe boş düz yollarda bas zaten yapabileceğin 80 le başlarsın 110 lara kadar açılır fazlasını bekleme

bumotoo
21 Mayıs 2016, 13:33
Hepiniz sağ olun , bitane ustayla görüştüm , hiç birşey olmaz dedi 100lük cuppdan fazla brşey bekleme zaten dedı bana kendısı 500e kadar sakin sür dedı kafana takılcak bısey yok burda dedı :)

something123
21 Mayıs 2016, 14:13
Hepiniz sağ olun , bitane ustayla görüştüm , hiç birşey olmaz dedi 100lük cuppdan fazla brşey bekleme zaten dedı bana kendısı 500e kadar sakin sür dedı kafana takılcak bısey yok burda dedı :)

Birde motoru sadece abiler kullanmaz onu ogrenirsen super olcak senin için... zira manevi sağırlık daha kotu bisidir :)

Furkan Tarık
21 Mayıs 2016, 14:37
Rodajın performansla alakasız olduğu taraftarıyım. 0 aldığım mh drift ile ilk 850 km de tapagaz yaptım 110 bastı. 1.700 oldu hala 110 basıyor(göstergede tabiki). Etrafımda onlarca drift kullanıcıları var adam açılmamış diyor benimki 130-140 yapıyor diyor. kendileri aldığında rodajı çokta iplemeddiğinin farkındayım. rahat ol ama çokta belleme :)

Mertcan39
21 Mayıs 2016, 14:58
bendede drift vat 52800 km de motor yeniledim hor kullansaydım rodaja bakmasaydım 50 bin gitçeğini sanmıyorum

bülent77
29 Aralık 2018, 04:20
bumoto safir mükemmel bi motor.. kanuni nin a.q. bumoto alın kanuniden uzak durun