PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklete yeni başlıyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

yenisurucu
19 Mayıs 2016, 14:40
Evet arkadaşlar başlıkta da dediğim gibi yeni bir motor sürücüsüyüm ehliyeti yeni alıyorum yaşım 23. daha önce hiç motor tecrübem yok hiç sürmedim. son 1 kaç aydır super sport modellere merak saldım onun içinde ehliyete yazılmaya karar verdim. en çok beğendiğim model yamah yzf r125 hastasıyım. Sorum şu ben yei başladığım için 250cc motor yanlış olur mu? düşünceleriniz benim için çok önemli teşekkür ederim..

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:00 ----------

yok mu cevap verecek kimse

bilirkişi
19 Mayıs 2016, 14:53
125 cc motosiklet sence düz yolda kaç yapar? Motosiklet hız limitleri nedir? Ss modellerin oturuş pozisyonu herkese uyar mı? İlk alacağın motosiklette şekli önemseme güvenli sürüşü önemse. Commuter (ybr cbf boxer discover apache vs)+ iyi ekipman tadından yenmez

yenisurucu
19 Mayıs 2016, 14:58
hocam haklısın.ama ben bıseyı belırtmeyı unuttum. güvenli sürüş eğitimlerine kayıt oldum onları tamamladıkdan sonra olacak şeyler. Yani uzun zamandır en beğendiğim model super sport onun ıcın buna karar kıldım. Çok mu yanlış bı seçim 250 cc sizce?

something123
19 Mayıs 2016, 15:01
125 ile başlamak fikrimce gayet yerinde bir karar.. hiç tecrubeniz yok ise.. kendi yol çizgim scooter ile başlayıp yol trafik akışına bakmaktı, en azından debriyaj fren dusunmeyecektim.. bu şekilde 2 yıl gibi bir sure geçirdim..
Akabinde 200 cc lik bir motor aldım bununla da 1 yıldan fazla bir sure geçirdim, akabinde 300 cc bir motor aldım..

hemen buyutmek direk 300 gibi 250 gibi bir motor ile başlamıyım demiştim... yalnız ne zaman 200 cc kullandım ozmn dedim ki hani 125 yerine 200 250 cc de alabilirmişim atla deve deilmiş.. tabii bu daha çok artık yolu tanımamdan kaynaklanıordu.. 125 cc motoru al nikahına geçirmiosun sonuçta 1 yıl kullan sana yavaş gelicek bir sonraki sene yukselt.. birde unutma ufak tefek kazaların olucak, motorun 1 2 kez yatıcak, ayaklıgı açmayı unutcan pat duscen bu gibi seyler olucak yani.. (allah beterinden saklasın dikkatli olucaksın yolu oğrenicek, trafigi okuyabilceksin)...

O yuzden evet 125 yzf ile basla.. istersen benim yolumda olabilir, önemli olan acele etme.. bu iş keyif işi yavaş yavaş.. sindire sindire emin ol çok daha keyifli olacak..

sana uzun bir abla yazısı, cvp veren olmaz mı olur her zaman :)

yenisurucu
19 Mayıs 2016, 15:07
Çok teşekkür ederim ilginiz için. İnanın motosiklet konusunda o kadar hevesliyim ki. hemen oldu bittiye getirmek istiyorum aslında belki de yanlış bi seçim. yzf 125 mantıklı bir seçim olabilir 1 yıl süreyle. ama aklım fikrim gerçekten r25 de :)

something123
19 Mayıs 2016, 15:15
Çok teşekkür ederim ilginiz için. İnanın motosiklet konusunda o kadar hevesliyim ki. hemen oldu bittiye getirmek istiyorum aslında belki de yanlış bi seçim. yzf 125 mantıklı bir seçim olabilir 1 yıl süreyle. ama aklım fikrim gerçekten r25 de :)

evet 4 5 ay sonunda vay beeee r25 alsaydım da surerdim diceksin:)
ama bu iş biraz dikkat işi, ve emin ol yetenekte işi.. mesela arkadaşım süper araba kullanıor, adamda cidden yetenek, uzun uzun motor surme tekniklerini okudu, yola hakimdi, yaptı hemen, yani 2 metre boyu var avantaj, 125 altında minnacık duruyordu binemem dedi mecburen 250 cc ile başladı, boy, yol, işi bilme vs avantajlıydı gayet ole 2 sezon geçirdi, şimdi 600 cc kullanıor.. ben 1,60 boyumla 0 motor bilgisiyle yapabilir miydim.. hiç sanmıorum.. güvenli sürüş eğitimi sana + puan.. orda kendini test et.. hersey sey birazda senin elinde.. herkesin avantajı dezavantajı farklı.. kendini bilmekte onemli. birşey olursa yaz istanbuldaysan konuşalım, aynen senin yaş grubun bu işe başlayan çocuklar var onlarda sana yaşadıklarını anlatırlar..

Steelback
19 Mayıs 2016, 15:25
Yanlış bilgi vermek istemem fakat, yamaha 125r için satmak istersen zarar edersin demişlerdi :)

yenisurucu
19 Mayıs 2016, 15:28
Eğer 4 5 ay sonra keşke alsaydım diyebileceksem 125 cc ile başlayıp acemiliği atmak en doğrusu gibi gelmeye başladı şimdi. boy 1.84 250cc zorlanırmıyım hiç bılmıyorum ama araştırmama göre normal boyum. Bir de 250 cc alıp sonrasında yazık etmek de var düşe kalka :)

something123
19 Mayıs 2016, 15:42
Eğer 4 5 ay sonra keşke alsaydım diyebileceksem 125 cc ile başlayıp acemiliği atmak en doğrusu gibi gelmeye başladı şimdi. boy 1.84 250cc zorlanırmıyım hiç bılmıyorum ama araştırmama göre normal boyum. Bir de 250 cc alıp sonrasında yazık etmek de var düşe kalka :)

aynen 125 ile at acemiliği, boy, kilo güç bence önemli daha rahat hakimiyet oluyor..

yazık, r25 seve seve, içine sinerek binersin, hatan olursa da keşke acemi acemi binip bu duruma düşmeseydim dersin.. buyuk kaza olma olasılıgıda cc yukselince artıyor.. göz önünde bulundur... 125 iyidir bir yıl keyifle bin sonra yükseltirsin..

berkayusta
19 Mayıs 2016, 18:38
2.el Yzf r125 lere bakarsan aldığın fiyattan çok fazla zarar etmeden satabilirsin dostum.Bu süreçte acemilği de atarsın üstünden.Yzf yi satıp daha yüksek bir CC ye geçersin.

Düşük CC denmesinin sebebi arabada mesela o kadar sorun olmuyor. 1-2 tonluk araçlar.Motorlar ise 100-300 KG arası.
Atıyorum çok uç bir örnek vereceğim.BMW S1000RR ele alalım.Gerçekten bu motorla başlayanı gördüm zengin bir arkadaşımdı uyardım çok dinlemedi.
Şuan ölümden döndü kendisi bacağında kalıcı hasar bıraktı.

Normal bir araba 70-110 hp(beygirdir.) 1.5 tondur.
S1000RR ise 200kg civarıydı sanırım tam hatırlamıyorum.200hp(beygir) o yüzden düşük CC her zaman için en ideal başlangıç seviyesidir.
Ben şahsen yzf r125 alıyorum.En fazla geçiceğim CC 600 olur fazlası zarar azı karar. :)

MimTolga
19 Mayıs 2016, 19:30
R25 ile başlamak üzerine çok yazılıp çizildi, gerek yok. 23 yaş hayatın başı gibi daha. Alın rahat oturuşlu bir motosiklet 125-150 cc. Trafiği okumayı, konumlanmayı, durmayı, dönmeyi, park etmeyi bir öğrenin. En önemlisi bindiğiniz aletten zevk alın cc ye bakmaksızın. Sonrasında R25 mi olur başka bir şey mi olur bilemem. Ama R125 gerçekten şekil bir motosiklet olmasına rağmen yeni başlayana bence uygun değil. Barkın'ın incelemesine bir bakın derim.

https://www.youtube.com/watch?v=HseA7I43Z18

NeVerQuaKe
19 Mayıs 2016, 21:07
Ben Kral 1500 elektirikli bisikletle başladım motorsiklete :D, şimdi Tvs Apache Kullanıyorum, bana elektiriklinin ne yararı oldu dersen, dengemi, reflekslerimi benzinli kullanmaya hazırladı diyebilirim. Keşke herkesin, önce elektirikli kullanma gibi bi fırsatı olsa. Çok değişik bi deneyimdi benim için, bi 1000 km yapmışımdır elektirikliyle :D Direk racingle başlayacaksan, bence burda önemli olan nokta, 1000 RR la başlasan bile, kendi sınırlarını bilip ona göre hızlanman. Bence bu sınır saatte 150 kmyi geçmemeli. Yani 1000 RRla da başlayabilirsin, ama insan tutamaz kendini açar gazı diye düşük CC'lerden başlayın diyorlar. Bence bu öz disiplin meselesi. Sonuca gelicek olursa yzf 125 ile başlaman çok iyi bir karar. 125 lik olduğuna bakma, 130 140 görüyor canavar gibi o düşük CC'yi sonuna kadar hakkını vererek kullanıyor motor.

yenisurucu
20 Mayıs 2016, 11:56
teşekkür ederim düşünceleriniz için. şimdi yzf r125 önermiyormusunuz?

ivan bebek
20 Mayıs 2016, 12:01
supersportu çok iyi bildiğimden değil sadece yıllardır gelen araba tecrübelerime dayanarak söylüyorum ben de yeni başlayacağım 125lik motorun hız limitleriyle ana yolda güvenli gitmek çok zor gibi görünüyor.herkes kendinden sorumlu bence kendin karar ver ama ben de 200 yada 250lik kullanmayı düşünüyorum.

bursagsli
20 Mayıs 2016, 12:04
Eğer kendime hakim olurum diyorsa 250 cc ile başla ama r25 ile başlama r25 dediğim makina 250cc olmasına rağmen 190 km hızı rahat görüyor

redmap
20 Mayıs 2016, 12:18
Eğitimde alıyormuşsun bırak yzfr125 almayı. 250 cc istiyorsan onla başla. R25'de aklın kalıyorsada onu al. Milletin abarttığına bakma eğitimli ve kendini bilen bir insan için zaptedmesi kolay bir motor.Yzfr125 parasını gözden çıkarmış birinin vazgeçip 250 cc bir motoru çinliden hintliden alacak hali yok illaki fiyatı yzf125'e yakın olan 250cc japonlardan olacak.O japonlarında hiç birinin r25 den aşağı kalır bir yanı yok.Acemiye r25 ne kadar tehlikeliyse ninjasıda öyle cıbırıda öyle ekstra bir riski yok yani riski göze alıyorsan hangi 250 ccyi alıyorsan al hayırlı olsun.

wing41
20 Mayıs 2016, 12:26
Eğitim alıyorsan 250 cc kullanman daha mantıklı olur. 125 cc den çabuk sıkılacaksın. Baktığın kategori ss ise hiç maceraya girmeden cbr 250 r alabilirsin gönül rahatlığıyla.

yenisurucu
20 Mayıs 2016, 12:41
evet güvenli sürüş eğitimlerine kayıt oldum yarın başlayacağım. oradaki eğitmenler de 250 cc sorun olmayacağını söylediler eğitimden sonra. r25 bence iyidir :)

gereğinden fazla mı hevesliyim bilmiyorum inşallah alırsam çok mutlu olucam :)