PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yag tahliye civatasinin pulu

motorcu adam
18 Mayıs 2016, 13:46
Merhaba arkadaslar.
Bundan sonra motorumun yag degisimini kendim yapmak istiyorum. Fakat aklima takilan bir nokta var. Servis kitapciginda her yag degisiminde tahliye civatasina ait pulunda degismesi gerektigi yaziyor. Motorunun yagini kendisi degistiren arkadaslar bu pulu her seferinde yeniliyolar mi ? Pul aliminyumdan yapilmis ve civatayi siktiginizda daha saglam ve sizdirmaz olsun diye sikistirilabilir bir sekilde uretilmis. Bu pulu gidip orjinal yedek parcadanmi almak lazim yoksa herhangibi bir 12mm lik aliminyum pul uygunmudur.

Alisilin
18 Mayıs 2016, 14:30
Her seferinde pulu değiştirmeye gerek yok, deforme olmuşsa ya da incelmişse değişir. Aynı ebatta olduktan sonra nerden aldığın çok da mühim değil, altı üstü bi pul.
Size tavsiyem civatayı sıkarken çok sıkmayın, boşluğunu aldıktan sonra çeyrek tur sıkman yeterli.

oluroyle
18 Mayıs 2016, 14:40
Merhaba

Pulda deforme yoksa degistirmemekte sıkıntı yok. Altı üstü bir pul diyip geçmemek lazım... o pul yağ sizdirilmamasi için önemli bisey.. Yag isindikca inceliyor sızdırma olabilir

Ben ilk motorda iki kere yağ değiştirdim .bir kere de serviste değişti... üç değişimde de aynı pulu taktim ama deforme yoktu.

Kazasız belasız

sonalp
18 Mayıs 2016, 14:46
O pul bildiğimiz metal pul değil, iç kısmı sızdırmazlık için lastik, servislerden temin edebilirsin ve kesinlikle her yağ değişiminde yenilenmeli.

motorcu adam
18 Mayıs 2016, 14:48
Bende ner ne kadar ufacık olsada açıkçası önemsenmesi gereken bir parça olduğuna inanıyorum. Bu parçada bir sikinti olması durumunda tatsız sonuçlar olabilir. Servis kayıtlarıma baktığımda her seferinde değiştigini görüyorum.

MotorKafa
18 Mayıs 2016, 14:54
Herhangi bir civatacıya gidip x numara yağ tapası pulu dediğinde verir. Servisten / yedek parçacıdan almanın bir manası yok. Üzerinde marka model vs. yazmıyor zaten. Modele göre üretilen bir şey de değil. O yüzden numarası yeterli.

Levent
18 Mayıs 2016, 15:13
Pul kolay kolay zedelenmez,lastiği yaralanır ve bu da genelde fazla basınçtan(civatayı fazla sıkmaktan) kaynaklanabilir. Yırtılma veya deforme olmadığı sürece değiştirmeye gerek yoktur. Bunu da motosikleti park ettikten sonra geçen zaman içerisinde anlayabilirsiniz.

shooter1
18 Mayıs 2016, 19:03
zaten deforme olmuşsa park yerinde 1-2 damla illaki yağ olur

bursagsli
18 Mayıs 2016, 19:22
alüminyum pul eğer zarar görmemiş ise her yağ değişiminde değiştirmeye gerek yok

Draconian
18 Mayıs 2016, 19:31
Bu kadar da kıl olmayın be. Hayattan nasıl tad alıyorsunuz siz?

ENİGMA
18 Mayıs 2016, 19:31
14.000 km de motorum her 2000 de yağ değiştirdim.Pul hala aynı pul.Çokta şaaapmamak lazım

weirdo1
18 Mayıs 2016, 21:35
Bazen kaçırdığı oluyor aynı pulu kullanınca. 2 değişimde 1 değişebilirsin kaç kuruşluk şey. Servise gittiğin zaman 5 adet alıp 5 tl ödeyip çıkabilirsin.

hasmet
18 Mayıs 2016, 21:53
O pul bildiğimiz metal pul değil, iç kısmı sızdırmazlık için lastik, servislerden temin edebilirsin ve kesinlikle her yağ değişiminde yenilenmeli.
Sizdeki nasildi bilmiyorum ama simdiye kadar degistirdigim tum motorsikletlerde 1-2mm kalinliginda, tamamen aluminyumdan mamul bu pul. Hic bir tarafinda lastik yok.

Ecnebicesi "crush washer" olarak geciyor. Yani her yag degistirmede biraz incelip deforme olmasi gerekiyor, ki yag sizmasin.

Fiyati ucuz oldugu icin her yag degistirmede degistiriyorum ben. Ama daha once aynisini 3 kez kullandigim oldu. Iyice incelmis ve deforme olmustu ama.

kahraman1
18 Mayıs 2016, 21:55
Bu kadar da kıl olmayın be. Hayattan nasıl tad alıyorsunuz siz?

Ya kardeş sen neden bu kadar alakasizsin,her konuya trol gibi daliyorsun.
Bu aralar motor çok isiniyordu yağı kontrol ettim ve 450gram yağ ile eksiği giderdim.Kaçağı aradim çünkü yakmadığına emindim,tahliyeden kaçırmış etrafi bombok olmuş.Bak araştırmadan karsima cikti konu 4 ayak üstüne düştüm böyle bir puldan haberim bile yoktu.çünkü 3 kez kendim yağ değiştirmeme rağmen böyle bir pul göremedim..Bu adam eğer senin demene göre kıl olmasaydı yeni yağ tahliye tapası arayıp duracaktim şimdi bir pulla çözücem inşallah.

oluroyle
18 Mayıs 2016, 22:27
Bu aralar motor çok isiniyordu yağı kontrol ettim ve 450gram yağ ile eksiği giderdim.Kaçağı aradim çünkü yakmadığına emindim,tahliyeden kaçırmış etrafi bombok olmuş.Bak araştırmadan karsima cikti konu 4 ayak üstüne düştüm böyle bir puldan haberim bile yoktu.çünkü 3 kez kendim yağ değiştirmeme rağmen böyle bir pul göremedim..Bu adam eğer senin demene göre kıl olmasaydı yeni yağ tahliye tapası arayıp duracaktim şimdi bir pulla çözücem inşallah.
Sakin ol arkadaşım :)
Ilk yağ degisimimde bende boyle bir puldan haberdar degildim.. meğer civatayi cikarirken hoop yag suzulurken yagla beraber o da yag biriken kaba dusmus.. o yagi da siseye bosaltirken bu ney lee diye biraz bakindim, sonra dank etti :))

Büyük ihtimal sende ben gibi farketmemissindir.

Draconian
18 Mayıs 2016, 23:37

O senin beceriksizliğin. Yağı değiştirip bir vidayı bile sıkmaktan acizsen hiç bulaşma bu işlere boşver.

Alt tarafı beş para etmez bir pul için servis denmesine kızıyorum ben. Sanki kim bilir ne.

kivancern
19 Mayıs 2016, 00:04
Serviste 2 3 lira bisey.. Gorevi sadece yag sizmasini onlemek deil bir de cok sikmaya bagli kartel tipasinin yalama olmasini onlemek icin kullaniliyo..

3 lirslik sey neden riske atasin ki?

motorcu adam
19 Mayıs 2016, 00:34
Beyler bazilariniz onemsiz oldugunu dusunebilir, onlar istedigi gibi yapsin isterse takmasin bile. Ama kitapciginda her defasinda degistirin dedigi birseye dikkat edip bu isi kitabina gore yapmak istiyorum. Bunu ureten muhendisin bu konudaki firine ben deger veriyorum.

erensipahi
19 Mayıs 2016, 00:40
25 kuruşa yeni pul alır sıkarsınız olur biter fazla kasmaya gerek yok abartılı servis fiyatlarına karşı gözünü açın artık

kahraman1
19 Mayıs 2016, 11:24
O senin beceriksizliğin. Yağı değiştirip bir vidayı bile sıkmaktan acizsen hiç bulaşma bu işlere boşver.

Alt tarafı beş para etmez bir pul için servis denmesine kızıyorum ben. Sanki kim bilir ne.
Algi problemin var galiba, daha öncede aynı şekilde değişim yaptim sorun olmadı şuan son yağ değişiminden 2000kusur km sonra böyle birşey oldu ve pul dikkatimi çekmedi diyorum.Sen neyin beceriksizliginden bahsediyosun? 10 mesajindan 9 u konularla alakasiz gereksiz,boş konuşma forumu olsa bu kadar geyik anca yaparsın.Bir mod cikip demiyor ki burasi canı sıkılanı eğlendirme forumu değil diye sende haklisin sosyal faaliyet edinmişsin bunu kendine.

boora
19 Mayıs 2016, 11:43
yorumlara bakayim dedim yine basit bir sey icin kavga cikmis birbirini elestirmeler asagilamalar vs. motorumun 6 kere yagini degistirdim hic te o pulu degistirmedim. o pul zaten bosta civataya oyle siki siki gecen bir parca degil(ybr 125). sizdirmazlik bir parca degil. onun gorevi civatayi sikarken civatanin motor blogundaki yerini siyirmasin diye benim tahminim.

kivancern
19 Mayıs 2016, 11:53
yorumlara bakayim dedim yine basit bir sey icin kavga cikmis birbirini elestirmeler asagilamalar vs. motorumun 6 kere yagini degistirdim hic te o pulu degistirmedim. o pul zaten bosta civataya oyle siki siki gecen bir parca degil(ybr 125). sizdirmazlik bir parca degil. onun gorevi civatayi sikarken civatanin motor blogundaki yerini siyirmasin diye benim tahminim.

Ikiside onun gorevi aslinda.. Degistirin yani ondan sonra karteldeki civata yeri siyirir yeni kartel almak zorunda kalirsiniz

Draconian
19 Mayıs 2016, 13:15
Algi problemin var galiba, daha öncede aynı şekilde değişim yaptim sorun olmadı şuan son yağ değişiminden 2000kusur km sonra böyle birşey oldu ve pul dikkatimi çekmedi diyorum.Sen neyin beceriksizliginden bahsediyosun? 10 mesajindan 9 u konularla alakasiz gereksiz,boş konuşma forumu olsa bu kadar geyik anca yaparsın.Bir mod cikip demiyor ki burasi canı sıkılanı eğlendirme forumu değil diye sende haklisin sosyal faaliyet edinmişsin bunu kendine.

Cücük kadar pul yüzünden oldu demek? Vaovv.. Bence bir an önce servisten isteyin pulunuzu. 2-3 aya anca gelir.

Ayrıca nasıl yazdığım senin işin değil. Sen puluna bak boşver bunları.

kahraman1
19 Mayıs 2016, 13:31
Cücük kadar pul yüzünden oldu demek? Vaovv.. Bence bir an önce servisten isteyin pulunuzu. 2-3 aya anca gelir.

Ayrıca nasıl yazdığım senin işin değil. Sen puluna bak boşver bunları.
Cücük kadar pul dediğin,bahsedilene göre ayni zamanda conta görevi yapmakta.Basınçtan ötürü sizdirma durumu söz konusu olabilir ki öylede, farzedelim çok biliyorsun(tahliye tapasindan yağ sızdırıyor ve pul yok diyorum,algilayamadigin icin tekrar ettim)sence cücük kadar puldan değilde radyatörden mi yada lastik,jant? Belkide gidondur he,servis kelimesi ağzimdan cikmadi yanliş algilayip yanlış yorumluyosun,bak yukarda da yaziyor herhangi bir civatacida bulunur diye.Sana bol troller.

qqferit
20 Mayıs 2020, 22:55
Peki bu pulu hırdavatçıdan ne diyerek isticez aliminyum mu pirinç mi. Kerameti 25-50 krş luk pul için internette 5-9 tl arasında fiyat istiyolar

EMRE_R19
20 Mayıs 2020, 23:08
6 yıl aynı pulu kullandım ölümüne sıkmadığın sürece pula bişey olmaz

Kural [ Z ]
20 Mayıs 2020, 23:11
Peki bu pulu hırdavatçıdan ne diyerek isticez aliminyum mu pirinç mi. Kerameti 25-50 krş luk pul için internette 5-9 tl arasında fiyat istiyolar

Aluminyum veya bakır pul kullanabilirsiniz. Kaybetmediyseniz veya anormal deformasyon yoksa her seferinde değiştirmeye gerek yok.

qqferit
20 Mayıs 2020, 23:11
6 yıl aynı pulu kullandım ölümüne sıkmadığın sürece pula bişey olmaz kenarda fazladan 2 pul bulundurmaktan zarar gelmez düşüncesindeyim usta

yamtareroglu
21 Mayıs 2020, 00:31
Karter tapasını doğru torkla sıkarsanız bu pulu değiştirmek zorunda kalmazsınız. Abanır aşırı sıkarsanız bir iki yağ değişiminde yenilemek zorunda kalırsınız, zira yağ damlatır. Aynı şey tüm contalar (ve conta vazifesi gören elemanlar) için geçerlidir. Dikkatli bir gözle bakarsanız, ustalık, ustanın vidaları somunları sıkışında kendini belli eder zaten. Konuya hakim olmayan kişi iyi tutsun, yerinden oynamasın diye abandıkça abanır.

zeynelhazan
21 Mayıs 2020, 02:03
Motorumun bakım kayıtlarını tutarım, saydım 12 kere değişmişim daha bir kere değişmedim bir kere de orayı yağlı görmedim.

hasmet
21 Mayıs 2020, 07:16
Dikkatli bir gözle bakarsanız, ustalık, ustanın vidaları somunları sıkışında kendini belli eder zaten.
Ya da "usta" olmasak bile servis kitapçığında yazan tork değerine göre sıkarız, ve sorun yaşamayız. :wiinkk:

Açıkçası "elinin ölçüsü"ne güvenen ustadan ziyade bir tork anahtarı edinip doğru düzgün kullanan ustaya daha çok güvenirim... Servis kitapçıklarında motosikletlerin üzerindeki her vida ve contanın tork değeri yazıyor. Eli iyi bile olsa kullanmamanın özrü yok. Ne diye para veriyoruz adama o zaman?