PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet paranızı nasıl biriktirdiniz?

Sayfa : [1] 2

ivan bebek
18 Mayıs 2016, 13:24
Bu konuyu ben ve benim gibi üni öğrencisi olup motor almak için ekstra çaba sarfedenler için açtım.belki vereceğiniz yeni fikirler insanlara yardımcı olabilir.

reclusive
18 Mayıs 2016, 13:29
Askerim gelen paraları harcamıyorum çarşıyada çıkmadım şuan 21 günüm var 5bin liradan 9.800lira yükselttim teskere alınca motoru alıp memlekete öyle dönücem :)

SenC_an
18 Mayıs 2016, 13:34
1- Aileden gelen para birikmez, sana zaruri ihtiyaçlarını karşıla diye kendi hayatlarından kısarak gönderiyorlar.
2- boğazdan/ sosyal hayattan kısarak biriken para değmez . Beslenmeye ihtiyacın olduğu gibi arkadaşa ve eğlenmeye de ihtiyacın var.
3- sevgiliden kısarak biriktirilen para ilerde prostat yapar , sevişmekte lazım

kısaca motor parası biriktirilmez kazanılır , kış parttime yaz fulltime zevkine göre seçenekleri değerlendireceksin , hem çalışacak hem kazanacak hemde yaşayacaksın . Bu sırada fark etmeden tecrübede biriktirmiş olacaksın , ummadığın tecrübe köşe döndürür bazen.

ivan bebek
18 Mayıs 2016, 13:39
1- Aileden gelen para birikmez, sana zaruri ihtiyaçlarını karşıla diye kendi hayatlarından kısarak gönderiyorlar.
2- boğazdan/ sosyal hayattan kısarak biriken para değmez . Beslenmeye ihtiyacın olduğu gibi arkadaşa ve eğlenmeye de ihtiyacın var.
3- sevgiliden kısarak biriktirilen para ilerde prostat yapar , sevişmekte lazım

kısaca motor parası biriktirilmez kazanılır , kış parttime yaz fulltime zevkine göre seçenekleri değerlendireceksin , hem yaşayacak hem çalışacak hem kazanacaksın . Bu sırada fark etmeden tecrübede biriktirmiş olacaksın , ummadığın tecrübe köşe döndürür bazen.

Katılıyorum. Ailemden motor için para istemediğim için futbol hakemliği yapıyorum zaten ama hâlâ yeteri kadar biriktiremedim bu yazı da motorsuz geçirecek olmak canımı sıkıyor yeni şeyler de arıyorum o yüzden belki part time dediğiniz gibi olabilir :)

Draconian
18 Mayıs 2016, 13:41
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRkZEke9UFqtfb7otgNbHqTZz7CqGyyG uinnrhgS9uzcw9oHlGZkA

bilirkişi
18 Mayıs 2016, 13:42
Üniversite 3 öğrencisiyim 4 ay önce harçlığımdan kısa kısa 1000 lira biriktirip ehliyete kaydoldum sonra babama ehliyet aldım dedim biraz mırın kırın etti sonra bana sıfır motosiklet+ekipman aldı 7000 civarı tuttu sigortasıyla ıvır zıvırıyla.

Önce ehliyet al sonrası bi şekilde hallolur.

osmanico
18 Mayıs 2016, 13:42
Akşam yazacağım. Eve bi gideyim

ivan bebek
18 Mayıs 2016, 13:50
Üniversite 3 öğrencisiyim 4 ay önce harçlığımdan kısa kısa 1000 lira biriktirip ehliyete kaydoldum sonra babama ehliyet aldım dedim biraz mırın kırın etti sonra bana sıfır motosiklet+ekipman aldı 7000 civarı tuttu sigortasıyla ıvır zıvırıyla.

Önce ehliyet al sonrası bi şekilde hallolur.

7 bin bütçem var ama pcx yada cbr istiyorum daha çok lazım :(.baban anlayışlıymış benimkine bişey diyince al arabayı diyo anahtarı veriyor her gün ihtiyacım olduğunun farkında değil ve motora soğuk olduğu için diyemiyorum bile :(.

oluroyle
18 Mayıs 2016, 13:54
Merhaba
İlk motorumu babam aldı,çikini satmadan İkinciyi , harçlıklardan ayırdım. Garsonluk,sigota şirketinde sekreterlik,lokma dağıtarak, çalışan bir teyzemin haftalık ütülerini falan yapıp haftalık aldım :D İkinciyi öyle aldım :mrgreen: Öğrencilik bitmedi daha ama artık çalışmıyorum. Gereken parayı biriktirdim zamanında.. İki motoru da satar, üzerine biriktirdiğimi koysam güzel bir makina olur ama ne benim tecrübe yeter buna, ne de kaza falan yapsam,çıkacak masrafı karşılayabilirim şu an :P

Yukarıdaki yorumlardan şuna kısmen katılamıyorum.. Aileden gelen para birikmeze, çünkü Ailenin maddi durumu iyiyse, zaruri ihtiyactan kısıp, maddi destek olması gibi bir durum söz konusu olmaz. Zaten, ailenin maddi durumu kötüyse ve kendi zaruri ihtiyaclarından kısıp, evladına para gönderiyorsa,o evlatta o paradan arttırıp,motor parası yapar ya da yapmaz. Şahsiyetin kendine ait bir davranıştır. Bizi ilgilendirmez.

Velhassıl kelam,motor parası biriktirmekte yetmiyor.Daha sonrası için çıkacak masrafları karşılıyor olabilmek için, aktif bir çalışma hayatı da şart. Bu da öğrenci iken sürekli mümkün değil benim için..

Kazasız belasız

bilirkişi
18 Mayıs 2016, 13:59
Bizim araba da ben motor aldığımdan beri kullanılmıyor aküsü bitti geçenlerde akü takviye yaptık. Babam da araba pek kullanmaz bana devretmişti komple anahtarı araba bana göre değilmiş boğuyordu beni büyük metal yığını yola sığmıyor. Motosikletle kendimi daha güvende hissediyorum arabayla küçük kaza geçirince soğudum saçma gelebilir ama motosiklet sevgim araba kazasına bağlı.

kahraman1
18 Mayıs 2016, 14:00
Kazanmadan birikmez,ilk önce kazan sonra nasil biriktireceğini sen herkesten daha iyi bileceksin.Tabi benim gibi uzun vadeli plan yapamama gibi bir kabiliyetsizliğin yoksa..

ivan bebek
18 Mayıs 2016, 14:03
Kazanmadan birikmez,ilk önce kazan sonra nasil biriktireceğini sen herkesten daha iyi bileceksin.Tabi benim gibi uzun vadeli plan yapamama gibi bir kabiliyetsizliğin yoksa..
Şu yanlış anlaşılmış sanırım ben hakemlik yapıyorum zaten kendim kazanıyorum 7bini de kendim biriktirdim ama çok yavaş ilerlrdiği ve bir sene daha motorsuz kalmak istemediğim için yaz gelirken yeni bişeyler daha yapmak için fikir arıyorum mesajınızda son derece haklısınız :)

-ZERO-
18 Mayıs 2016, 14:18
Biriktirecek kadar sabirli degilim. Cekerim krediyi alirim motorumu. Odedigim faizi de bindigime sayarim. Yukselen motor piyasasiyla zaten aldigim fiyata satiyorum motoru. Kisacasi para biriktirip 2-3 yil motorsuz kalmaktansa direkt kredi cekip motora biniyorum.

berkcigdem
18 Mayıs 2016, 14:25
it gibi çalışarak , ki hala it gibi çalışıyorum.

trapmania
18 Mayıs 2016, 14:30
Bilmiyorum çalışmadan birikmez diyenler belki planlı denemediklerinden olabilir ama ben öğrenciyim ve baya birikyor. Çalışmıyorum biyerde (üniverste hazırlık yapıyorum çalışmam mümkün değil yani kazanmam lazım) hafta sonu gezmelerimi ihmal etmeden gayet iyi birikimim var şuan :D Bendeki prensip şöyle: Cebinde kalan tüm bozuklukları o para benim değilmiş gibicesine kenara atıyorum, aldıgım haftalıktan çok keyfi ihtiyaçları çıkarıyorum kayda değer bi birikim oluyor. Tabiki tutup 1000'lik motor aldırmaz bana ama 250 Cc istedigim motoru alabilecek duruma geliyorum yavaş yavaş. Birazda sabır işi bu.

osmanico
18 Mayıs 2016, 14:33
Hocam motor alacak paramı biriktirdim. Yinede bekliyorum almıyorum. Gitgide param artıyor Allah'a şükür.
Üniversite öğrencisiyim. Yaşım 22. Bu sene okulum da bitiyor İstanbul'da yaşıyorum.

İstinye park avm'de çalışıyorum aylık 2500 lira gelirim var bu işten. Ekstra olarak aylık 1000 liraya yakın ek iş yaptığım yerden alıyorum.

Şöyle hesaplayayım.
Aylık 50 fix benzin
Aylık 60 otopark
Günde 2 paket winston(bazen 3) 600
Sevgiliyle izin günleri falan derken aylık 1000 lira atamıyorum bile :)

F54
18 Mayıs 2016, 14:34
sokaktan topluyorum :)

nines
18 Mayıs 2016, 14:34
ben ilk motorumu öğrenciyken almıştım. nasıl aldın dersen fuzuli harcamalarımı enaza indirdim ne bileyim üşendim dışarıdan söyleyeyim yerine evde kendim pişirdim birde part time işlerde çalıştım yazın ise full time duruma göre parttime.

berfu62
18 Mayıs 2016, 14:35
Annem evlerde temızlık yaptı babam da 30 sene kapıcılık.
Sonra motoru aldık, bugun de calındı.
Devletın savsaklıgını oduyoruz. Allah belalarını versın mahal verenlerın.

caglar48
18 Mayıs 2016, 14:35
Şu yanlış anlaşılmış sanırım ben hakemlik yapıyorum zaten kendim kazanıyorum 7bini de kendim biriktirdim ama çok yavaş ilerlrdiği ve bir sene daha motorsuz kalmak istemediğim için yaz gelirken yeni bişeyler daha yapmak için fikir arıyorum mesajınızda son derece haklısınız :)

Yaz geliyor güzel oteller kapılmadan sağlam bı otelde belboyluk yaparak çok iyi paralar alabılırsın ayda 3000 lıra gibi

ivan bebek
18 Mayıs 2016, 14:38
Annem evlerde temızlık yaptı babam da 30 sene kapıcılık.
Sonra motoru aldık, bugun de calındı.
Devletın savsaklıgını oduyoruz. Allah belalarını versın mahal verenlerın.
Amin çok geçmiş olsun motoru alınca dar kasko yaptırmak en az kask almak kadar şart :(

Mengu16
18 Mayıs 2016, 14:39
Mondial'i üniversite bitirme hediyesi olarak babama aldırdım. 2250 lira 12 taksit. Bajaj Pulsar'ı da yarı yarıya paylaştık. Para kolay birikmiyo malesef. Çalışıyosun kazanıyosun ama maaş vermiyolar. İşten çıkalı 18 gün oluyo daha çıkış yapmadık. 2 aydan fazla alacağım var.

sinan.erkan
18 Mayıs 2016, 14:43
Ben bu işe ilk niyetlendiğimde 2014 Kasım civarıydı ve bedelli askerlik ciddi şekilde gündemdeydi. Nasıl olsa ona kredi çekeceğim diyerek 25.000 TL çekmiştim henüz bedelli kesinleşmeden. 7.000 lirayı motor ve ekipmana harcadım. Şansa bakın ki bedelli de tam bankada bıraktığım bedelle motoru almamdan 2-3 hafta sonra kesinleşti. Bu da böyle bir anımdır. Kredinin bitmesine daha 1,5 sene var :queen:

ivan bebek
18 Mayıs 2016, 14:44
Yaz geliyor güzel oteller kapılmadan sağlam bı otelde belboyluk yaparak çok iyi paralar alabılırsın ayda 3000 lıra gibi 2 yabancı dilim de var aslında bu işi araştıracağım çok iyi fikir verdiniz çok teşekkür ederim

oluroyle
18 Mayıs 2016, 14:45
Ben bu işe ilk niyetlendiğimde 2014 Kasım civarıydı ve bedelli askerlik ciddi şekilde gündemdeydi. Nasıl olsa ona kredi çekeceğim diyerek 25.000 TL çekmiştim henüz bedelli kesinleşmeden. 7.000 lirayı motor ve ekipmana harcadım. Şansa bakın ki bedelli de tam bankada bıraktığım bedelle motoru almamdan 2-3 hafta sonra kesinleşti. Bu da böyle bir anımdır. Kredinin bitmesine daha 1,5 sene var :queen:

Krediyi nasıl çektiniz yahu.. onu merak ettim inanın..

berfu62
18 Mayıs 2016, 14:46
Lanet olsun bu sısteme, borç harç ödemek için alınan maaş hıcbr zaman yetmez.

sinan.erkan
18 Mayıs 2016, 14:50
Krediyi nasıl çektiniz yahu.. onu merak ettim inanın..

O dönem çalıştığım şirketin, maaşımı yatırdığı bankaya telefon açıp sordum. 30 saniye bilgilerime bakıp krediyi onayladı. Çok meşakkatli bir süreç değildi yani. :)

oluroyle
18 Mayıs 2016, 14:53
O dönem çalıştığım şirketin, maaşımı yatırdığı bankaya telefon açıp sordum. 30 saniye bilgilerime bakıp krediyi onayladı. Çok meşakkatli bir süreç değildi yani. :)

Ha , anladım. Askerlik için kredi çektim diyince siz çalışıyor olabileceğiniz aklımdan geçmedi :)

banro
18 Mayıs 2016, 23:14
Hepsini banka kredisi ile aldım. Özel sektörde iken mırın kırın eden şerefsiz bankalar, devlet memuru olunca peşime düşüp zorla kredi verme yarışına girdi.

osmanico
18 Mayıs 2016, 23:20
Bankalar hergün Arıyor kredi vermek için. 6 ay önceye kadar bir kaç gecikme yapmıştım yüzüme bakmıyorlardı. O Zaman'lar yaptığım başvurular için şimdi arıyorlar.
Hocam sana tavsiyem gereksiz para harcama. Olmasa da olur dediğin şeylere para harcama. Sosyal hayatını ve boğazını kesme. Kendinden ödün verme motor için. Daha fazla çalış daha fazla biriktir

bbatuhann
18 Mayıs 2016, 23:28
Merhaba
İlk motorumu babam aldı,çikini satmadan İkinciyi , harçlıklardan ayırdım. Garsonluk,sigota şirketinde sekreterlik,lokma dağıtarak, çalışan bir teyzemin haftalık ütülerini falan yapıp haftalık aldım :D İkinciyi öyle aldım :mrgreen: Öğrencilik bitmedi daha ama artık çalışmıyorum. Gereken parayı biriktirdim zamanında.. İki motoru da satar, üzerine biriktirdiğimi koysam güzel bir makina olur ama ne benim tecrübe yeter buna, ne de kaza falan yapsam,çıkacak masrafı karşılayabilirim şu an :P

Yukarıdaki yorumlardan şuna kısmen katılamıyorum.. Aileden gelen para birikmeze, çünkü Ailenin maddi durumu iyiyse, zaruri ihtiyactan kısıp, maddi destek olması gibi bir durum söz konusu olmaz. Zaten, ailenin maddi durumu kötüyse ve kendi zaruri ihtiyaclarından kısıp, evladına para gönderiyorsa,o evlatta o paradan arttırıp,motor parası yapar ya da yapmaz. Şahsiyetin kendine ait bir davranıştır. Bizi ilgilendirmez.

Velhassıl kelam,motor parası biriktirmekte yetmiyor.Daha sonrası için çıkacak masrafları karşılıyor olabilmek için, aktif bir çalışma hayatı da şart. Bu da öğrenci iken sürekli mümkün değil benim için..

Kazasız belasız

hep sorucam sormadım çikin ne ya:mrgreen:

vwlove
18 Mayıs 2016, 23:29
Üniversite öğrencisiyim. İkinci senem. Geçen seneden beri aldığım KYK kredisini (Öğrenim Kredisi) biriktiriyorum. Arada yazın falanda çalıştım. Hedefim Bajaj Pulsar 150 Ns almak. Şu an 5000 küsür biriktirebildim. Son zamanlarda ailemden gelen harçlıktanda arttırmaya çalışıyorum sosyal hayatım büyük darbe aldı ama hiç sorun değil. Bu yazda çalışıp para biriktirince Allah nasip ederse eylül ayı gibi motoru almayı düşünüyorum ama sigorta ve plaka meselesi beni çok düşündürüyor. 20 yaşındayım sigorta şirketleri 1500 lira civarında sigorta çıkabileceğini soyluyor. Bu konu beni çıldırtıyor. Öğrenci adamız motor sevgimizden ve ekonomik olsun diye motor alalım diyoruz devletimizinde katkılarıyla bize çok destek oluyor. Buradan teşekkür ederim yetkililere (!) Allah herkesin istediğine göre versin arkadaşlar hayallerimizden vazgeçmeyelim.

Ros1n2
19 Mayıs 2016, 00:16
Üniversite öğrencisiyim bende. Universite
derslerinden kalan bos zamanlarımda antrenörlük yaparak yazandıgım parayla aldım. Sevgili yapmadık, adam akıllı üst baş bile almadım ama istediğim motoru aldım. Bence benim için bu sevgilidende üst baştanda daha kıymetli. Onlarsız yaşayabilirim ama motosikletsiz asla.

biyeybaraküs
19 Mayıs 2016, 00:21
https://i.ytimg.com/vi/CF2PpJWJ9Gg/hqdefault.jpg

http://cdn.haberiyakala.com/assets/uploads/images/content/2015/10/29/cropped_content_yesilcamin-sisko-nurisi-30-yil-aradan-sonra-yeniden-ekranlara-geri-donuyor_x4hwj14YQF3dLH2.jpg
https://i.ytimg.com/vi/foNM7p9Q2KI/hqdefault.jpg

fotoroman tadında oldu biraz :mrgreen:

Tİme_shİft42
19 Mayıs 2016, 00:22
Sigortan varsa bankaya selamun aleyküm demen yeterli

berkay3212
19 Mayıs 2016, 00:24
Çalışarak arabamıda motorumuda peşin aldım. Hiç kredi kartı bile kullanmadım şimdiye kadar.

oluroyle
19 Mayıs 2016, 00:31
hep sorucam sormadım çikin ne ya:mrgreen:

ilk motorumun adı :mrgreen: Hiç hoşlanmazdım , bunlar ne böyle çok çirkin demişliğim vardır Honda satış elemanına :mrgreen: Asla sürmem demiştim :mrgreen:

ivan bebek
19 Mayıs 2016, 00:39
Üniversite öğrencisiyim. İkinci senem. Geçen seneden beri aldığım KYK kredisini (Öğrenim Kredisi) biriktiriyorum. Arada yazın falanda çalıştım. Hedefim Bajaj Pulsar 150 Ns almak. Şu an 5000 küsür biriktirebildim. Son zamanlarda ailemden gelen harçlıktanda arttırmaya çalışıyorum sosyal hayatım büyük darbe aldı ama hiç sorun değil. Bu yazda çalışıp para biriktirince Allah nasip ederse eylül ayı gibi motoru almayı düşünüyorum ama sigorta ve plaka meselesi beni çok düşündürüyor. 20 yaşındayım sigorta şirketleri 1500 lira civarında sigorta çıkabileceğini soyluyor. Bu konu beni çıldırtıyor. Öğrenci adamız motor sevgimizden ve ekonomik olsun diye motor alalım diyoruz devletimizinde katkılarıyla bize çok destek oluyor. Buradan teşekkür ederim yetkililere (!) Allah herkesin istediğine göre versin arkadaşlar hayallerimizden vazgeçmeyelim.
Aynen öyle ben de kendim çalışıp biriktiriyorum sonra bakıyorum en uygun ekipman 1000 lira desek 1000 lira da Sigorta desek gitti 2 bin.kaskosuz da asla almam sadece çalınmaya karşı haliyle 500 de ona saysak 2500 gitti.ama geç de olsa başaracağız :)

CrazyBullet
19 Mayıs 2016, 00:41
Çalışarak biriktirdiğim 😃

Morphin
19 Mayıs 2016, 00:51
Nasıl anlatsam roman olur. Çocukluğumdan beri hep istedim ama hiç param olmadı. 15 yaşımdan 20 yaşıma kadar marangozluk yaptım babamın dükkanında. Ustaydım.
Bu süre zarfında cebime para girmediği gibi bir taraftanda okulu bitirmeye çalıştım.
1.5 yıl önce bir işe girdim. Şuan okulumun son yılı mezun oluyorum ve 1.5 yıldır Bilgisayar mühendisliği yapıyorum.
Çevremdeki herkesin bir şeyler yaptığını görerek yaşadım. Bu yaşıma kadar hep istedim ama hiç bir şeye sahip olamadım.
Yaşamadım resmen sadece çalıştım, okudum, çalıştım. Hatta köpek gibi çalıştım!
Ama o marangozhaneden Bilgisayar mühendisi olarak çıktım kardeşim! Kimse bana inanmadı, ben sadece kendime inandım.
Kimse desteklemedi, hatta köstek oldu hayallerimde. Ben ne kadar büyük hayal kurduysam herkes kendi küçük dünyasına gömülük yapamayacağımı söyledi.
Bu nedenle geç kaldık bazı şeylere. Şuan kuzenim Amerika'da mekatronik mühendisi ve orada okudu, orada yaşıyor.
Bense kaldım buralarda hala okulu bitiricem diye uğraşıyorum 25 yaşımda.
İşe girdiğim tarihten bu güne kadar hem yedim içtim, eğlendim takıldım. (1.5 yıl) Hemde para biriktirdim.
Okulu bitmemiş bir mühendis max 2 kazanır ilk 1 yılda. şimdi 2.6 yakında 3 olucak inşallah. Yetiyor mu? Kesinlikle yetmiyor hayallerime.
1.5 yılda bir R25 parası anca biriktirdim. Nerede kaldı benim diğer hayallerim? 30 yaşıma kadar nasıl tüm hayallerimi gerçekleştirebilirim ki?
Oysa ben Paraşüt eğitimi alıp ardından wingsuit eğitimini yurtdışında alıcaktım. Tomorrowland'e katılıcaktım, Amerika'ya gidecektim?

Hayat ne yazık ki istediğin gibi gitmiyor. Hatta seni sürekli aşağıya çekmeye çalışıyor. Ne zaman pes edersen işte o zaman kaybediyorsun.
Benim gibi pes etmemen lazım! Hayattaki amacını iyi belirlemen ve köpek gibi çalışman lazım çünkü sistem bunu gerektiriyor!
İnşallah önümüzdeki yıl planladığım gibi Amerika'ya veya Avrupa'ya gidicem, orada çalışıp orada yaşıyıcam.
Hayallerini her zaman gerçekleştirebileceğin şekilde kur! Kimseye havadan para gelmiyor, her şey senin beynin ve bileğinde bitiyor!
Okumadan da para kazanabilirsin, ticaret veya başka şekilde. Ama ne yazık ki hayallerine ulaşmak istiyorsan ilk önce "nasıl para kazanırım?" sorusunu çözmen gerekiyor! Bu soruyu çözemezsen hiç bir zaman hayallerine kavuşamazsın.
Bu nedenle artık: "Şu motor benim olsa, piyango bana çıksa, toto bana vursa" şeklinde gerçekleşmeyecek hayalleri kurmayı bırak.
Artık nasıl hayatını şekillendireceğini, nasıl para kazanacağını ve nasıl hayallerini gerçekleştirebileceğini düşünmen gerekiyor. Kendine inan and never give up! :cat:

Not: Kafam çok güzel ne yazdım acaba? Neyse yarın okurum ::sefereee

kerimt
19 Mayıs 2016, 00:53
5-6ay part time çalışarak

ivan bebek
19 Mayıs 2016, 01:01
Nasıl anlatsam roman olur. Çocukluğumdan beri hep istedim ama hiç param olmadı. 15 yaşımdan 20 yaşıma kadar marangozluk yaptım babamın dükkanında. Ustaydım.
Bu süre zarfında cebime para girmediği gibi bir taraftanda okulu bitirmeye çalıştım.
1.5 yıl önce bir işe girdim. Şuan okulumun son yılı mezun oluyorum ve 1.5 yıldır Bilgisayar mühendisliği yapıyorum.
Çevremdeki herkesin bir şeyler yaptığını görerek yaşadım. Bu yaşıma kadar hep istedim ama hiç bir şeye sahip olamadım.
Yaşamadım resmen sadece çalıştım, okudum, çalıştım. Hatta köpek gibi çalıştım!
Ama o marangozhaneden Bilgisayar mühendisi olarak çıktım kardeşim! Kimse bana inanmadı, ben sadece kendime inandım.
Kimse desteklemedi, hatta köstek oldu hayallerimde. Ben ne kadar büyük hayal kurduysam herkes kendi küçük dünyasına gömülük yapamayacağımı söyledi.
Bu nedenle geç kaldık bazı şeylere. Şuan kuzenim Amerika'da mekatronik mühendisi ve orada okudu, orada yaşıyor.
Bense kaldım buralarda hala okulu bitiricem diye uğraşıyorum 25 yaşımda.
İşe girdiğim tarihten bu güne kadar hem yedim içtim, eğlendim takıldım. (1.5 yıl) Hemde para biriktirdim.
Okulu bitmemiş bir mühendis max 2 kazanır ilk 1 yılda. şimdi 2.6 yakında 3 olucak inşallah. Yetiyor mu? Kesinlikle yetmiyor hayallerime.
1.5 yılda bir R25 parası anca biriktirdim. Nerede kaldı benim diğer hayallerim? 30 yaşıma kadar nasıl tüm hayallerimi gerçekleştirebilirim ki?
Oysa ben Paraşüt eğitimi alıp ardından wingsuit eğitimini yurtdışında alıcaktım. Tomorrowland'e katılıcaktım, Amerika'ya gidecektim?

Hayat ne yazık ki istediğin gibi gitmiyor. Hatta seni sürekli aşağıya çekmeye çalışıyor. Ne zaman pes edersen işte o zaman kaybediyorsun.
Benim gibi pes etmemen lazım! Hayattaki amacını iyi belirlemen ve köpek gibi çalışman lazım çünkü sistem bunu gerektiriyor!
İnşallah önümüzdeki yıl planladığım gibi Amerika'ya veya Avrupa'ya gidicem, orada çalışıp orada yaşıyıcam.
Hayallerini her zaman gerçekleştirebileceğin şekilde kur! Kimseye havadan para gelmiyor, her şey senin beynin ve bileğinde bitiyor!
Okumadan da para kazanabilirsin, ticaret veya başka şekilde. Ama ne yazık ki hayallerine ulaşmak istiyorsan ilk önce "nasıl para kazanırım?" sorusunu çözmen gerekiyor! Bu soruyu çözemezsen hiç bir zaman hayallerine kavuşamazsın.
Bu nedenle artık: "Şu motor benim olsa, piyango bana çıksa, toto bana vursa" şeklinde gerçekleşmeyecek hayalleri kurmayı bırak.
Artık nasıl hayatını şekillendireceğini, nasıl para kazanacağını ve nasıl hayallerini gerçekleştirebileceğini düşünmen gerekiyor. Kendine inan and never give up! :cat:

Not: Kafam çok güzel ne yazdım acaba? Neyse yarın okurum ::sefereee

Çok güzel yazı ben de mühendislik okuyorum elektrik dalında ve hakemlik yapıyorum yani deli gibi çalışıyorum ama hâlâ istediğimi alacak parayı biriktiremedim.1 yıl daha beklememek için fikir aradım ki yardımcı olanlar oldu hayal değil yani ayık olunca bidaha okur anlarsınız inşallah Amerikaya gidebilirsiniz :)

Morphin
19 Mayıs 2016, 01:12
Çok güzel yazı ben de mühendislik okuyorum elektrik dalında ve hakemlik yapıyorum yani deli gibi çalışıyorum ama hâlâ istediğimi alacak parayı biriktiremedim.1 yıl daha beklememek için fikir aradım ki yardımcı olanlar oldu hayal değil yani ayık olunca bidaha okur anlarsınız inşallah Amerikaya gidebilirsiniz :)

Şahsen tavsiyem kredi çekip alman yönünde olur. Finansbank 10 bin lirayı 11.5'a veriyor 24 ay falan.
Neden diye soracak olursan geçen yıl 14.500'e R25'i almadım. Eğer alsaydım 15.250 ödeyecektim çünkü.
Kredi çekmedim nakit alırım dedim. Şuan 15.950 TL R25. Yani hem motora binemedim, hemde daha zararlı çıktım.
Ödemede problem yaşamayacağını düşünüyorsan bence bir şekilde al bir şeyler. Ama bu sevda için geleceğini satma..
Mesela daha çok para kazanabileceğin bir işe girmek için gidip YDS'ye ingilizce yeterlilik sınavına gir kendini geliştir alanında.
Motor peşinde değilde 1 yıl daha kendi alanında ciddi bir fark yaratabileceğin şeyler yapmaya çalış. Çünkü şimdi ne için çalışırsan yarın onu biçersin.

ivan bebek
19 Mayıs 2016, 01:20
Şahsen tavsiyem kredi çekip alman yönünde olur. Finansbank 10 bin lirayı 11.5'a veriyor 24 ay falan.
Neden diye soracak olursan geçen yıl 14.500'e R25'i almadım. Eğer alsaydım 15.250 ödeyecektim çünkü.
Kredi çekmedim nakit alırım dedim. Şuan 15.950 TL R25. Yani hem motora binemedim, hemde daha zararlı çıktım.
Ödemede problem yaşamayacağını düşünüyorsan bence bir şekilde al bir şeyler. Ama bu sevda için geleceğini satma..
Mesela daha çok para kazanabileceğin bir işe girmek için gidip YDS'ye ingilizce yeterlilik sınavına gir kendini geliştir alanında.
Motor peşinde değilde 1 yıl daha kendi alanında ciddi bir fark yaratabileceğin şeyler yapmaya çalış. Çünkü şimdi ne için çalışırsan yarın onu biçersin.
Haklısınız yabancı dile çok önem veriyorum bunun için yurtdışında kaldım bir dönem.şunu söylemeliyim ki motosikleti keyif için almıyorum gerçekteb ulaşım için alıyorum çok ihtiyacım var artık.kalan para için kredi işine bakacağım dediğiniz gibi her gün zam geliyor bu kadar da olur mu dedikçe fazlası geliyor

CyberShooter
19 Mayıs 2016, 01:27
Merhaba kardeşim bnde senn dedrinden muzdariprim araştırdım süper bi fırsat buşdum bnde üni okuyorum 1 sınıfım seneye üni ye erken gelip bi işyeriyle görüşeceğiz en az iki sigortalı işçisi olan bi iş yeriyle sonra dükan sahibiyle iş kura gidip gerekli formları doldurkdıktan sonra işe başlıcam haftada 6 gün günde en az 5 saat çalılıyosun aylık 1000 gayme işkırdan ve sigortnıda yapıyo işkur bn işywrinide ayarladım seneye inşellah çalılıp sene sonunda motoruma kavuşcam (:

ivan bebek
19 Mayıs 2016, 01:29
Merhaba kardeşim bnde senn dedrinden muzdariprim araştırdım süper bi fırsat buşdum bnde üni okuyorum 1 sınıfım seneye üni ye erken gelip bi işyeriyle görüşeceğiz en az iki sigortalı işçisi olan bi iş yeriyle sonra dükan sahibiyle iş kura gidip gerekli formları doldurkdıktan sonra işe başlıcam haftada 6 gün günde en az 5 saat çalılıyosun aylık 1000 gayme işkırdan ve sigortnıda yapıyo işkur bn işywrinide ayarladım seneye inşellah çalılıp sene sonunda motoruma kavuşcam (:
Merhabalar çok iyiymiş tebrik ederim inşallah fazlasını kazanırsın :)

EldekiDebryj
19 Mayıs 2016, 03:01
Herkes girdigi bir işi söyler farklı olarak ama sonuç ayni kapiya cikar, çalismadan o para birikmez harclikla filan gidim gidim nereye kadar o zamanda motorlara zam geliyor. :D hadi parayi topladin diger giderler var. Ben calismadigim icin kendi giderlerimden kisip biriktirme işine girmedim ilk motor babadan evlendikten sonra ki motor kocadan geldi. En beleşçi benim sanırım. -.-

jimi_hendrix
19 Mayıs 2016, 03:30
bir kısmı Kepçe tamirciliği ile diğer kısmı da aldığım çok sağlam burs ile Mehmet Zorlu Vakfı sağolsun...
motorumun 2 farının ortasına Zorlu Holding arması bastıracam.

omerbguclu
19 Mayıs 2016, 04:58
Merhaba

Kazasız belasız

Bende ara sira ybr yi satip pulsarami geceyim diyorum ama motor parasini ancak toparlayacabilecegim icin gerisi baya sikinti olur.o yuzden ybr devam okul bitene kadar :)

major24
19 Mayıs 2016, 07:20
PAra akış şeması :)
Miras => babA => ben => mt-07