PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Düşük maliyette profesyonel boya (el yapımı kompresör )

toseabul
18 Mayıs 2016, 11:32
kendim boya işine girmek istiyorum açıkçası.. kompresör fiyatları epey yüksek geldi bana.
benimde aklıma bir iki fikir geldi.

http://www.makinahirdavat.com/images/products/07/67/94/76794_buyuk.jpg lastik şişiren 220v cihazı alıp bunu
19lt lik damacana ile baglantı yapmak (hortum ve lastik sibopundan tüm havayı damacana doldurmak) damacanın ucundan tekrar hortum ve boya tabancasını çıkartıp bu şekilde motosiklet boyamak. ne kadar iyi olur ne kadar saglam olur tutar mi? bu tür şeylerde damacana içindeki hava max kaç bar olmalı

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:17 ----------

https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/v/t35.0-12/13234691_10209333234465478_477961200_o.jpg?oh=5eb0 6bc77b455b849eff057d18cd78a2&oe=573DAB94
yapmak istediğim şey

Carbondioxid
18 Mayıs 2016, 11:38
Regülatör olmadan hava deposu ve biriken hava basıncını düzenleyemez ve boyayı rezil edersiniz.

Özetle damacana'nın hiçbir fonksiyonu olmaz, 12v şişirici yerine bu iş için üretilmişlere bakın derim , Tv reklamlarından alıp kullanan biri ifadesi ile , fırça ile boyasam daha süratli olurdu demişti, biraz fantazi.

Haa yok Airbrush/modelcilik ise murad, zaten başlı başına külfetti, bir dönem plastik model uçakları alıp deneyesim gelmiş, airbrush fiatları dolayısı ile uzak kalmıştım.

58daging
18 Mayıs 2016, 11:39
Hocam damacana ya olan baglantilari sağlayacaksınız şeye bağlı çünkü ne ile yapıştırırsanız kaynak kadar iyi tutacağını sanmıyorum.Hava kaçağı olmazsa(damacananin kaldıracağı basınç değerine kadar)Bi ihtimal başarılı olabilir.

toseabul
18 Mayıs 2016, 11:40
Regülatör olmadan hava deposu ve biriken hava basıncını düzenleyemez ve boyayı rezil edersiniz.

Özetle damacana'nın hiçbir fonksiyonu olmaz, 12v şişirici yerine bu iş için üretilmişlere bakın derim , Tv reklamlarından alıp kullanan biri ifadesi ile , fırça ile boyasam daha süratli olurdu demişti, biraz fantazi.

Haa yok Airbrush/modelcilik ise murad, zaten başlı başına külfetti, bir dönem plastik model uçakları alıp deneyesim gelmiş, airbrush fiatları dolayısı ile uzak kalmıştım.

ustam bilgi için tşk ederim. airbrush ve diğer bir çok işte kullanmayı düşünüyorum. her şekilde bir kompresör almamiz gerekecek gibi.

Carbondioxid
18 Mayıs 2016, 11:43
ustam bilgi için tşk ederim. airbrush ve diğer bir çok işte kullanmayı düşünüyorum. her şekilde bir kompresör almamiz gerekecek gibi.

Rica ederim , kesinlikle airbrush için kullanmayın derim, paraya kıyılacak başka yolu yok:cat:

tr100a
18 Mayıs 2016, 11:46
damacana olmaz biz bunların üretimini yaptık patlarsa sizi çok korkutur onun yerine klima gazı bulunan tüplerden kullanabilirsiniz (bu işi yapanlardan ücretsiz temin edebilirsiniz)
o kompresör çok küçük buzdolabı motoru nispeten olur ama çok küçükler hava yetiştiremiyor çünkü ben yaptım kömürlükte duruyor sadece yarım saat bekleyince lastik şişiriyor

Olcay Avşar
18 Mayıs 2016, 12:35
TR100a Erkin abinin dediği gibi damacana ile olmaz bu iş, havayı depolamak için illa ki metal bir gövde lazım. İki girişi olan herhangi bir tüp ile bu olur.

Fakat o lastik şirici çok yavaş hava üretir, onunla olmaz. Buzdolabı motoru olsa airbrush için belki yetebilir ama motosiklet boyamak için yetmez. Parçayı bpyamayı bitirmeden yarı yolda hava azalır basınç düşer iş rezil olur.

En az 50 litre 2 hp bir kompresör lazım, ki bazen büyük parça boyarken bu bile zorlanıyor.

toseabul
18 Mayıs 2016, 23:43
TR100a Erkin abinin dediği gibi damacana ile olmaz bu iş, havayı depolamak için illa ki metal bir gövde lazım. İki girişi olan herhangi bir tüp ile bu olur.

Fakat o lastik şirici çok yavaş hava üretir, onunla olmaz. Buzdolabı motoru olsa airbrush için belki yetebilir ama motosiklet boyamak için yetmez. Parçayı bpyamayı bitirmeden yarı yolda hava azalır basınç düşer iş rezil olur.

En az 50 litre 2 hp bir kompresör lazım, ki bazen büyük parça boyarken bu bile zorlanıyor.

ustadlar bilgiler için tşk ederim kafadan bir hesap yaptım ortalama maliyet 200-250 tl civari buluyor bunun yapması... 30lt lik bir lpg tankını baz aldım cıkma felan. vanalar valflar vs derken ortalam buldugum maliyet bu.
motosiklet grenajları depo airbrush vs işleri için 25 lt 2hp yağsız bir kompresör yeterli olur mu ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:41 ----------

damacana olmaz biz bunların üretimini yaptık patlarsa sizi çok korkutur onun yerine klima gazı bulunan tüplerden kullanabilirsiniz (bu işi yapanlardan ücretsiz temin edebilirsiniz)
o kompresör çok küçük buzdolabı motoru nispeten olur ama çok küçükler hava yetiştiremiyor çünkü ben yaptım kömürlükte duruyor sadece yarım saat bekleyince lastik şişiriyor

ustam burasi diyarbakır burda hergün birseyler patlıyor. en son 15 ton eyp bomba patlamıştı. damacana patlarsa yüksek ses cıkarsa hemen iceri alirlar sakata gelmeyelim

redmap
18 Mayıs 2016, 23:58
Bir zamanlar oksijen tüpüne bağladığımız pistole tabancısıyla mobiletimizi boyardık. Konfeksiyoncu abimizde istediğimiz deseni motifi kalıba döker istediğimiz renk su bazlı boyayı temin ederdi.Boya pek kalıcı olmasada işçilik fabrikasyon gibi olurdu.Her hafta rengi deseni değiştirir deli gibi gezerdik konuyu görünce aklıma geldi. Bu set ile uygun boya kullanılabilirmi yada uygun olan boya hangisidir bilmiorum ama hem maliyeti düşük hemde işçiliği .Su bazlı boyada pürüssüz oluyordu.Tek kusur yeniden dolumdu oda aylarca yetiyordu zaten.

white_king
19 Mayıs 2016, 00:05
her ne kadar hayata geçirildiğinde başarısız olacak bir proje olsada tuttum ben bunu tebrik ederim..tübitakın destekleyip yatırım yaptığı projelerden iyidir arkadaş:mrgreen:

erensipahi
19 Mayıs 2016, 00:46
gidiyorsunuz sanayiden 15 tl ye istediğiniz renkte boyayı spreye bastırıyorsunuz üstüne birde sprey vernik alıyorsunuz boyayı 3 ya da 4 kat attıktan sonra vernik uyguluyorsunuz fıstık gibi oluyor arabamın 3 parçasını boyamıştım bu yöntemle 500 tl istedikleri işlem 75 tl ye mal olmuştu macun vs dahil

CrazyBullet
19 Mayıs 2016, 00:47
Damacana patlar, kesin. Bauhaus gibi yerlerde günlük uygun fiyata kompresör kiraliyorlar