PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zincir Ayarıyla İlgili

OğuzÖztürk
17 Mayıs 2016, 11:31
Zincir hakkında aşağıda yazılanlar doğru mudur? Yanlış mıdır?

Zincir sürekli bollaşma eğilimindedir.
Her bollaştığında germe ayarı yapılır.
Bu germe işlemi germe payı bitene kadar devam eder.
Germe payı kalmayan zincir artık ömrünü tamamlamıştır. Yenisiyle değiştirilir. (Bakla eksiltme yanlış olduğu için yazmıyorum).
Zincir kendi kendine kullanıldıkça gerilmez ama kendi kendine bollaşır. Bu nedenle zincir germe ayarı yapılır gevşetme ayarı yapılmaz. (Teknik bir sorun yoksa)
Bana serviste Q ring li zincirlerin kopmadığını demir makasıyla kestiklerini söylediler. Bu doğru mu?
Zincirin kopmasına neden olan şey aslında yanlış ayardan kaynaklı zincirin çapraz pozisyonda bırakılmasıdır. Çapraz kalan zincir zamanla baskıya maruz kaldıkça bir yerde gerilime dayanamaz kopar.
Zincir motor üstüne oturulduğunda üst tarafı gergin, yağlamada kullandığımız alt tarafı gevşek olmalıdır.
Orta sehpada zincir daha gevşektir, orta sehpadan indirildiğinde daha gergin durur.

Tundzhay
17 Mayıs 2016, 11:44
1 evet, ama nadir de olsa gerilir. fazla yük binerse o anlıktır
2 belli bir boşluğun üstüne çıkarsa evet
3 germe payı bitene kadar germe devam edemez eğer devame diyorsa dişliler artık bitmiştir yeni dişli takımı alacaksın
4 zincir değil dişliler bitmiştir
5 evet doğru
6 kopar o da zincir. q değil de o ring olmasın o?
7 dediğini anlamadım? neyi nasıl ayarlayacak? çapraz dediğin ön dişli ile arka dişli paraler değilse mi? zaten arada fark varsa o üretim hatasıdır sen istesende o hatayı yapamazsın. ama zincir ayarlarken arkada çentikler var. sağ ve oldakiler aynı olmalı. olmazsa dediğin evet olabilir. ama asıl zincir kopmasının sebebi aşırı gerdirme ve dandik ürün kullanma.
8 dediğini yine anlamadım.
9evet doğru. üzerine oturursan daha da gerginleşir. zaten aradaki 2,5 cm lik boşluk payı bunu engellemek içindir

OğuzÖztürk
17 Mayıs 2016, 12:09
1 evet, ama nadir de olsa gerilir. fazla yük binerse o anlıktır
2 belli bir boşluğun üstüne çıkarsa evet
3 germe payı bitene kadar germe devam edemez eğer devame diyorsa dişliler artık bitmiştir yeni dişli takımı alacaksın
4 zincir değil dişliler bitmiştir
5 evet doğru
6 kopar o da zincir. q değil de o ring olmasın o?
7 dediğini anlamadım? neyi nasıl ayarlayacak? çapraz dediğin ön dişli ile arka dişli paraler değilse mi? zaten arada fark varsa o üretim hatasıdır sen istesende o hatayı yapamazsın. ama zincir ayarlarken arkada çentikler var. sağ ve oldakiler aynı olmalı. olmazsa dediğin evet olabilir. ama asıl zincir kopmasının sebebi aşırı gerdirme ve dandik ürün kullanma.
8 dediğini yine anlamadım.
9evet doğru. üzerine oturursan daha da gerginleşir. zaten aradaki 2,5 cm lik boşluk payı bunu engellemek içindir

Bilgileriniz için teşekkür ederim.

Q veya O kopmayan zincir var mı? Yani kopmayan derken kopmaya daha dayanıklı zincir var mı?

7 dediğini anlamadım? neyi nasıl ayarlayacak? çapraz dediğin ön dişli ile arka dişli paraler değilse mi? zaten arada fark varsa o üretim hatasıdır Burada demek istediğim zincir gerilirken sağ ve sol vidaların her ikiside sıkılıyor sanırım. Her ne kadar işaretler olsada (sağda ve soldaki ayar çizgileri) tam denk getiremeyip zincirin bizim gözle fark edemeyeceğimiz çaprazlık oluşturması zamanla zinciri yıpratıp koparmaz mı? Bu çaprazlık konusunu ciddiye alanlar zincirin tam düz olup olmadığını ölçüyorlardı sanırım.

Tekrar teşekkürler

oluroyle
18 Mayıs 2016, 15:52
6 - o ringli zinciri demir makası ile kesiyorlar evet. Kopmaz.

ZümeR
18 Mayıs 2016, 16:17
Geçen gün ayarını yaptım bende.
Zincir mi sünüyor teker mi geri geliyor anlamıyorum.

OğuzÖztürk
18 Mayıs 2016, 17:38
Serviste zinciri yanlış ayarlayabiliyorlar. Ben 4000 bakımında ısrarla gergin olduğunu düşündüğüm zinciri tekrar giderek düzelttirdim. Böyle önemli şeylerden analamak lazım. Ustaya güvenerek yola çıkılmıyor.

bikerboi
18 Mayıs 2016, 18:48
Bu benim de merak ettiğim bir konuydu. Aracım 20.000 km bakımına girdi geçen hafta ve servis yetkilisi zincirin son germe ayarında olduğunu 1-2 bin kilometre sonra dişlilerle birlikte değiştirilmesi gerektiğini söyledi. 20-22 bin kmde zincir dişli değişir mi, bana biraz erken geldi?