PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletli Babaların Görüşlerine İhtiyacım Var

tesisatogr
17 Mayıs 2016, 09:48
Selamun Aleyküm değerli dostlar,
Kafam bu aralar iyice karışık tavsiye görüş ve önerileriniz için şimdiden Allah razı olsun.
Masrafından vergisinden ıvırından zıvırından bıktığım 80000 KM deki 2010 model otomobilimi satmak ve motosikletle işlerimi görmek istiyorum ancak -Allah cümlemizin yavrusuyla birlikte korusun- ellerinizden öper 2,5 yaşında bir oğlum ve çekirdekten az büyük genişten küçük bir ailem var. Bu sorumlulukla otomobili ha deyince satamıyorum.
Satmasam sürekli masraf, geçtiğimiz günlerde muayene macerası yaşadım lastikler, silecekler genel bakım -rutin masraflar yani- bir de gecikme cezası ile 1000 lirayı geçti. Sigortasını vergisini mazotunu bahsetmek bile istemiyorum.
Paraya pula önem verdiğimden değil de evladımın istikbali için otomobil günden güne değer kaybediyor sürekli masraf acaba arsaya mı yatırmalı?
Ne yapsam bilemiyorum?

fedos
17 Mayıs 2016, 09:56
Yıllarca araba kullanan biri olarak, Arabayı evde beslediğin bir çocuk gibi görüyorum. Sanırım ortalama şu anda yıllık 3-4 bin masrafı vardır. 2 yıl önce satıp kurtulduğumu düşünüyorum ihtiyacım olursa taksi kullanıyorum .
Motorumla şahsen mutluyum :)

Rebulls
17 Mayıs 2016, 10:02
Hocam evli barklı adamsin dursun araba sürekli lazım oluyor satma model düşürebilirsin bence

Aspenda
17 Mayıs 2016, 10:08
Ve aleyküm selam üstad. Allah cumlemizin evladını korusun. Benim de 3 buck yasinda bir Kızım var. 2012 modeli ticari aracımı is nedeni ile 8 aydır kullanamıyorum. (Görevdeyim) 260 tl muayene 1000 tl vergi 890 lira sigorta. Bu şartlar altında dahi aracı satıp sadece motosiklet kullanmak bana pek doğru gelmiyor. Mesela Allah korusun gecenin bir vakti evladınızın bir rahatsızlığı olsa, taksi gelene kadar kriz geçirirsiniz. Ancak kapının önünde olan araç sizin bir nevi kurtariciniz olur. Bayrmlar da aile gezmelerinde de motosiklet ile ailecek gezemezsiniz. Şahsi düşüncem küçük çocuğu olan ailelerin evinin önünde kötü de olsa bir otomobil gerekli diye düşünüyorum . Ayrica lastik Vs. Masrafları kendinizin ve ailenizin emniyeti için zaten yapmak zorundasınız. Şahsen ben her yıl muayeneye girmeme rağmen daha hic sorun yaşamadım otomobil vede motosiklet bakımlarını kesinlikle ihmal etmeyin ki onlarda sizi yolda bırakmasın. Saygılar

nines
17 Mayıs 2016, 10:20
Selamun Aleyküm değerli dostlar,
Kafam bu aralar iyice karışık tavsiye görüş ve önerileriniz için şimdiden Allah razı olsun.
Masrafından vergisinden ıvırından zıvırından bıktığım 80000 KM deki 2010 model otomobilimi satmak ve motosikletle işlerimi görmek istiyorum ancak -Allah cümlemizin yavrusuyla birlikte korusun- ellerinizden öper 2,5 yaşında bir oğlum ve çekirdekten az büyük genişten küçük bir ailem var. Bu sorumlulukla otomobili ha deyince satamıyorum.
Satmasam sürekli masraf, geçtiğimiz günlerde muayene macerası yaşadım lastikler, silecekler genel bakım -rutin masraflar yani- bir de gecikme cezası ile 1000 lirayı geçti. Sigortasını vergisini mazotunu bahsetmek bile istemiyorum.
Paraya pula önem verdiğimden değil de evladımın istikbali için otomobil günden güne değer kaybediyor sürekli masraf acaba arsaya mı yatırmalı?
Ne yapsam bilemiyorum?

abi çocukların var acil birşey olur o araba senin sigortan. Aspenda çok güzel yazmış yazdıklarına sonuna kadarda katılıyorum. çocuk bu gece hastalandı hastaneye gideceksin taksi gelene kadar geçen her saniye sana saatler gibi gelecek yada ondan bundan rica minnet araç isteyeceksin. bunların hepsi sıkıntı. kaldıki masraf konusunda araba ile motosiklet arasında yıllık 500-600 lira fark var gibi birşey. trafik sigortası için onlarca konu açıldı ortada dönen rakamlar belli. ben bu sene 700 liraya yaptırdım. 1200-1300 liraya yaptıranlar var. birde yerin yoksa çalınması çok kolay.

bekar olsan veya evli ama çocuksuz olsan tamam derim ama çocukların var.

kurubuz
17 Mayıs 2016, 10:21
Aile için otomobil şart. Çocuğu okula, kursa, doktora götürmesi var, market alışverişi var, bayramda ailecek ziyarete gitmesi var, yaz tatili var. var da var. bunları motorla yapamazsın.

tr100a
17 Mayıs 2016, 10:32
yukarıda yazılan sebeplerden otomobil çocuklu aile için şart ama abinde kardeşinde otomobili varsa sıkıştığın zaman iğtiyacını karşılıyorsa başka ben hep eski araç kullandım büyük paralar vermeye kıyamadım ama hata. Kredi çekip 2000 model 160 bin km araç aldım artık bana ağır masraf çıkarmıyor ve şehir içi motosiklet kullanıyorum

Blur
17 Mayıs 2016, 10:48
Yada sat 93-95 broadway al bitane masraf yarıya insin hemde araban olsun 👍👍

okanius
17 Mayıs 2016, 10:57
üstat evli çocuklu adama önce araba şart.
ama model düşürülebilir. hem masraf azalır, hem motora para ayırabilirsiniz.