PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Her Çıkma Parça Çalıntı Mıdır ? Ya da Çıkma Parça Ne Demektir

Dr. Fatih
17 Mayıs 2016, 03:22
Arkadaşlar motorumla ufak bir yana yatma yaşadım. Ancak küçücük bir parçayı sıfırıyla değiştirmek istemedim çünkü fiyatı 560 lira civarı. Malum sitede dolaşırken tesadüfen bana lazım parçayı buldum. İrtibata geçtim 100 liraya bırakayım dedi eleman. Kendisinin tamirci dükkanından sattığı yüzlerce parça var malum sitede. Ben tamirciyim, parçayı değiştiren bırakır bize de çorba parası falan çıkar, o yüzden ucuz dedi.

Çalıntı maldan çıkan ahı almayı Allah'ım kimseye göstermesin, şimdi ben karambolde kaldım. Ya dediği doğru ya da çalıntı motorları parçalayıp satıyorlar. Ne yapmak lazım aa dostlar :)

MeNGuC
17 Mayıs 2016, 03:35
Sen sağlam olan parçayı neden ve niye değiştirir ve afedersin enayimisin 560 tl eden bir parçayı tamirciye bırakıyorsun demezlermi adama
Saten hırsız çalıp bu tip tamircilerde kasaplığını yapar böyle bir kılıf uydurarak satarlar ben her dayım çıkma parçaya karşıyım
biri bana çıkma parça alıcam deyince hırsızlık malı diyorum koskoca sektör diyor evet sektör hırsızların sektörü malesef bakın yaz geldi 2 haftada 10 tane motor çalındı ilanı verildi neden yazın taleb çok sen ben o taleb etmese hırsızlarda çalmaz çalsa ne yapıcak para etmedikten sonra

Sen bile inanmamışsın varmı ötesi

redmap
17 Mayıs 2016, 03:38
Her çıkma parça çalıntı olamaz zatende r25 piyasaya çıkalı ne kadar olduki çıkması dolanıyor.Senin yada bir başkasının çıkma parça alması arz talep doğurur yinede çıkma almak doğru birşey değil fakat kendimi dini açıdan rahatlatacam diyorsan günahı haramı bedduası satılan bir malı alınteriyle alanı bağlamaz ,çalanla satan arasında.İçine bir kere kurt düşmüş uzak dur derim .bence ortada bir emek yok ortada bir emek olsa 560 liralık bir parçayı çıkmada olsa iş görecek halde kimse 100 liraya satmaz heleki r25 gibi peynir ekmek gibi satılan bir motorsa hiç satmaz.

MeNGuC
17 Mayıs 2016, 03:46
Her çıkma parça çalıntı olamaz zatende r25 piyasaya çıkalı ne kadar olduki çıkması dolanıyor.Senin yada bir başkasının çıkma parça alması arz talep doğurur yinede çıkma almak doğru birşey değil fakat kendimi dini açıdan rahatlatacam diyorsan günahı haramı bedduası satılan bir malı alınteriyle alanı bağlamaz ,çalanla satan arasında.İçine bir kere kurt düşmüş uzak dur derim .bence ortada bir emek yok ortada bir emek olsa 560 liralık bir parçayı çıkmada olsa iş görecek halde kimse 100 liraya satmaz heleki r25 gibi peynir ekmek gibi satılan bir motorsa hiç satmaz.

Yanılıyorsunuz nerden geldiği beli olmayan malın hırsızlık oranı yüksek olduğu ortada ve sen bu malı alarak bu günaha ortak oluyor sun
Şimdi dersin nerden bilelim kardeşim biliceğin yerden alıcaksın ve kesinlik kazanmışsa alınır bi arkadaşın çıkma parçası olur adam motorunu hurdaya ayırır belegelerini gösterir al hurda belgesi burda ne lazımsa al fiyatını konuşuruz denir anlarım

redmap
17 Mayıs 2016, 03:58
Yanılmıyorum merak etme, çalıntı olduğunu bildiğin halde alırsan yada çalıntı olabileceğini düşünüp olmadığını ıspatlamadan bu malı alırsan o zaman sende mesul olabilirsin.O yüzden zaten içine kurt düşmüş uzak dur dedim.

MeNGuC
17 Mayıs 2016, 03:59
Yanılmıyorum merak etme, çalıntı olduğunu bildiğin halde alırsan yada çalıntı olabileceğini düşünüp olmadığını ıspatlamadan bu malı alırsan o zaman sende mesul olabilirsin.O yüzden zaten içine kurt düşmüş uzak dur dedim.

:cat::cat:

lostmymindd
17 Mayıs 2016, 07:30
Tanıdığın usta vardır alırsın belki ama malum siteden böyle parçalar almak birgün Allah korusun seninde başına gelebilecek hırsızlığa arka çıkmak demektir.

Darkcity2000
17 Mayıs 2016, 07:37
2 teker uzerindesin, ici yananin ahi isik hizinda isini gorur..

Mamba09
17 Mayıs 2016, 07:50
Dostum hiç belli olmuyor. Bende çikma parcaya karşı biriyim. İstanbulda Muharrem var, pek güvenilir bi adam değil aslında ama o yurtdışındaki kazalı motorlardan getiriyordu parça. Benim motora istediğim devir saatini 3 hafta bekletti, bi kaç sipariş daha alıp öyle gitti. Gittiğinde falan motorun bi kac fotografini atmisti, telefonunu aradigimda yurtdisina acik degildir falan diyordu bana operator. Böyle de bulabilirsin.

MotorKafa
17 Mayıs 2016, 08:18
Bazı tamirciler kazalı motorları uygun fiyattan alıp parçalarını kullanıyorlar. Bunu hepimiz biliyoruz.
E tabi bazıları da çalıntı motorları parçalayıp satıyorlar. Bunu da hepimiz biliyoruz.
O nedenle her çıkma parça temiz yada çalıntı dememiz anlamsız olur.

Bildiğin güvendiğin bir yerse alır kullanırsın paşa paşa. Değilse de almazsın olur biter.

antilop_skul
17 Mayıs 2016, 09:33
tamam hırsızlık malı olan var -

fakat her tamircide hırsız değil beyler sunu kafanızdan atın artık

örneğin :

yamaha servisinde çalışan biri düşünün

kaza yaptın kırık parçalar sigortadan değişti ' en ufak cizik olanı bile digortadan değişir '

senin motorundan cıkan kıl kadar cizikli parçayı servis elemanı cöpe atar normal sartlarda

e adam piyasayı biliyorsa servis elemanı cöpe atmak yerine tanıdıgı tamircilere verir. parasını alır tamircide satar parasını alır . sen cıkma orjinal parcayı 500 değilde 150 -200 tl ye alırsın

(( bazen yetkili servisler bile sigortadan değişen ufak hasarlı parçaları satarlar e servistemi hırsız simdi ? ))

Mengu16
17 Mayıs 2016, 09:40
Çıkma ön takım bulursanız yüzde 99 ihtimalle çalıntıdır. Kazalı olup da ön takımı dağılmamış motosiklet bulamazsınız.

nines
17 Mayıs 2016, 10:27
kimsenin ahını almak istemem bu sebeple gerekirse motora 2 ay binmem yinede gider sıfır parça takarım en olmadı yan sanayi parça kullanırım. ama bu demek değildirki her çıkma parça çalıntı ama piyasadakilerin büyük kısmı çalıntı orasıda var.

hakikiteker
17 Mayıs 2016, 11:06
Pert motordan, kazıklanmış sigortadan, hırsızlıktan çıkma parça gelir. Tanıyıp güvendiğiniz birinden almazsanız hırsızlığa destek olmuş olursunuz ve manevi boyutu dışında döner dolaşır ucu size de dokunur. Kaynağına güvenmedikçe çıkma parça almayın.

LostRider
17 Mayıs 2016, 11:28
çıkma parça alan motoru çalındığında ağlamasın.

Oldskool
17 Mayıs 2016, 12:03
Otomobillerde bu çıkma muhabbeti çok daha farklı. Gönül rahatlığıyla alınılıyor. Çünkü perte çıkmış dahi olsa arabanın sağlam parçası muhakkak kalıyor. Kısacası kazalı otomobilin sağlam parçaları olduğundan emin olunabiliyor ama motosiklette çıkma olayı çok farklı bir boyut gibi geliyor bana. Perte ayrılmış hurdaya çıkmış bir motosiklette kullanılabilecek bi parça kalacağını( özellikle grenaj kaporta kısımlarında) sanmıyorum. Ama gel gelelim bu mantığa dayanarak kimsenin günahını almak doğru olmaz. Net bir bilgiye sahip olmadan emeğiyle çalışıp kazanana hırsız demenin; çalıntı parça almaktan aşağı kalır yanı olmaz. Söz konusu çıkmacı hakkında ufak bir araştırma yapma imkanınız varsa bi bakın derim duruma göre değerlendirirsiniz parçayı. Ama fiyatı orjinal bi çıkma parça için çok makul geldi bana. Okadar fiyat farkı olması için ya işlevini tam yapamaması ya orjinal olmaması ya da malum muhabbeti getiriyor aklıma açıkçası.