PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MOTOSİKLET İÇİN RAMPA YAPIMI!

A.Volkan
16 Mayıs 2016, 11:05
Selamün Aleyküm değerli üyeler motosikleti bahçeye indirmek ve camımın önüne park edip kilitlemek için hafta sonu ufak bir çalışma yaptım. Çünkü motoru sokağa park etmek istemiyorum. Yaptığım çalışmanın resimlerini çektim. Motosikletin iniş yerinin çalışmadan önceki ve sonraki hali aşağıdadır.

Rampa bana biraz ince gibi geldi sizce biraz daha genişletmelimiyim? Ya da ne rampanın ne gibi eksiklikleri ve hataları var?

Lütfen değerli yorumlarınızı esirgemeyin.
Saygılarımla A.Volkan

http://i.hizliresim.com/nrPLva.png (http://hizliresim.com/nrPLva)

http://i.hizliresim.com/y4d5Aa.jpg (http://hizliresim.com/y4d5Aa)

http://i.hizliresim.com/R3ykJ6.jpg (http://hizliresim.com/R3ykJ6)

http://i.hizliresim.com/WY2kZY.jpg (http://hizliresim.com/WY2kZY)

tr100a
16 Mayıs 2016, 11:43
daha ne olsun ben 20cm tahta üzerinde 1 m karşıya gidiyorum betondan olunca sıkıntı yok yinede dikkatli ol motorun üstündeyken rampadan inme

A.Volkan
16 Mayıs 2016, 11:54
daha ne olsun ben 20cm tahta üzerinde 1 m karşıya gidiyorum betondan olunca sıkıntı yok yinede dikkatli ol motorun üstündeyken rampadan inme

Erkin ustam rampadan motorla inme derken :silent:

omerbguclu
16 Mayıs 2016, 11:57

bence motorun üstündeyken inmesi lazım ayakta indirirken geniş olmadığı için baya sıkıntı olur

Carbondioxid
16 Mayıs 2016, 11:57
Eline sağlık, yan/arka ayaklıklar, egzoz şişkinliğini hesab edib temkinle inip/çıkarın, ortada olup sağ/sol boş olsa idi problem olmazdı, ancak bir taraf beton satıh olduğundan temkinli olun indir/çıkar yapariken.

Ahmetcan45
16 Mayıs 2016, 12:03
rampadan motorla inmezse neyle inecek nası indirecek o motoru oradan :queen: :sunny: :santa: :cherry:

hakikiteker
16 Mayıs 2016, 12:06
Dostum bence betonun üstüne en basitinden çizikler at ki ıslanır da kaygan hale gelirse kızaklayıp duvara doğru hızlanma :mrgreen:

Thracian
16 Mayıs 2016, 12:08
Gayet güzel olmuş.Ama rampadan inip çıkarken ayaklıkların ve egsozsun sürtme olasığı var.Yandaki duvar olmasa sorun yok aslında.Dikkatli şekilde bir deneme yapmadan kesin bir şey söylemek yanlış olur.

SuleymanE
16 Mayıs 2016, 12:09
Eğer beton daha kurumadıysa rampaya eğime dik olacak şekilte tırmık gibi birşeyle hafif çizikler atın da motoru indirirken lastik kayma ihtimali olmasın.
Normalde kaymaz aslında ama oldu ki yağışlı havada veya sabah serinliğinde hafif don olduğunda eğik yüzey kayganlaşabilir. eğime dik olarak tırtıklı bir zemin olursa daha iyi olur ve kayma ihtimali de olmaz.

HAZZILHAR
16 Mayıs 2016, 12:17
Islandığında indirip çıkarmanız zor olur. 15 cm'de bir enine çizgiler çekerek su tahliyesi ve lastiklerin kaymaması için uygun yüzey oluşturmanız gerekiyordu. Ayrıca zamanla çatlama yapıp kırılacak. Herhangi bir donatı kullanmayıp yanından istinatlamadan dökmüşsünüz çimentoyu. Zaman içerisinde kırılıp tekrar maliyet çıkaracak bilginiz olsun. Şu anda priz almıştır (kurumuştur) herhalde. En azından üstüne belli aralıklarla kağıt zımpara yapıştırın da lastikler rahat tutunsun. Ufak bir tavsiye. Güle güle kullanın.

tr100a
16 Mayıs 2016, 12:53
şöyle demek istedim
motosiklete binip çalıştırıp vitese takıp sürerek sıkıntılı olur babında elde indirip cıkarmak daha güvenli olur resimden oralar dar ve engebeli görünüyor resim yanıltıyorsa oralar genişse yazdıklarımı geri alıyorum :)

Olcay Avşar
16 Mayıs 2016, 13:22
Mahalin geniş açılı bir fotoğrafını da verseydin keşke.

Yer sıkıntısı yoksa duvarın dibinden değilde duvardan uzakalaşarak kalıp ile yapabilirdin. üst noktası sabit fakat alt noktası duvardan uzak olsaydı duvara sürtme ihtimalin de olmaz idi.

Rampadan motor üstünde geri geri iner öylece bırakırdın, çıkarken de çalıştırıp çıkardın. Manevraya gerek olmazdı.

Alanı geniş açıdan fotoğrafla, belki iniş noktasını genişletip bir etek gibi yapman gerekebilir.

A.Volkan
16 Mayıs 2016, 17:02
Eline sağlık, yan/arka ayaklıklar, egzoz şişkinliğini hesab edib temkinle inip/çıkarın, ortada olup sağ/sol boş olsa idi problem olmazdı, ancak bir taraf beton satıh olduğundan temkinli olun indir/çıkar yapariken.

Hocam benim korkum motorun altı vurur mu eğim yeterli mi ? Belki rampanın enini biraz daha genişletmeliyim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:45 ----------

Dostum bence betonun üstüne en basitinden çizikler at ki ıslanır da kaygan hale gelirse kızaklayıp duvara doğru hızlanma :mrgreen:

Aynen kardeşim bu detay açıkçası aklıma gelmemişti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:47 ----------

Gayet güzel olmuş.Ama rampadan inip çıkarken ayaklıkların ve egsozsun sürtme olasığı var.Yandaki duvar olmasa sorun yok aslında.Dikkatli şekilde bir deneme yapmadan kesin bir şey söylemek yanlış olur.

Toprağım aslında benim korkumda motorun altının sürtmesi :silent:

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:49 ----------

Eğer beton daha kurumadıysa rampaya eğime dik olacak şekilte tırmık gibi birşeyle hafif çizikler atın da motoru indirirken lastik kayma ihtimali olmasın.
Normalde kaymaz aslında ama oldu ki yağışlı havada veya sabah serinliğinde hafif don olduğunda eğik yüzey kayganlaşabilir. eğime dik olarak tırtıklı bir zemin olursa daha iyi olur ve kayma ihtimali de olmaz.

Aynen Süleyman hocam siz ve diğer üyeler uyarınca aklıma takıldı bu zeminin tırtıklı olması gerektiği detayı ancak sanırım beton kurudu dün saat 4 gibi bitirdim rampayı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:52 ----------

Islandığında indirip çıkarmanız zor olur. 15 cm'de bir enine çizgiler çekerek su tahliyesi ve lastiklerin kaymaması için uygun yüzey oluşturmanız gerekiyordu. Ayrıca zamanla çatlama yapıp kırılacak. Herhangi bir donatı kullanmayıp yanından istinatlamadan dökmüşsünüz çimentoyu. Zaman içerisinde kırılıp tekrar maliyet çıkaracak bilginiz olsun. Şu anda priz almıştır (kurumuştur) herhalde. En azından üstüne belli aralıklarla kağıt zımpara yapıştırın da lastikler rahat tutunsun. Ufak bir tavsiye. Güle güle kullanın.

Hocam sanırım uyarılar doğrultusunda rampanın yüzeyini biraz tırtıklı hale getireceğim. Birde belli aralıklarla suluyorum rampayı dediğiniz gibi çatlama olmasın diye.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:55 ----------

şöyle demek istedim
motosiklete binip çalıştırıp vitese takıp sürerek sıkıntılı olur babında elde indirip cıkarmak daha güvenli olur resimden oralar dar ve engebeli görünüyor resim yanıltıyorsa oralar genişse yazdıklarımı geri alıyorum :)

Erkin hocam aslında motoru çalıştırmadan rampadan çıkarmayı bende isterim ama gücüm yeter mi bilmiyorum :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:57 ----------

Mahalin geniş açılı bir fotoğrafını da verseydin keşke.

Yer sıkıntısı yoksa duvarın dibinden değilde duvardan uzakalaşarak kalıp ile yapabilirdin. üst noktası sabit fakat alt noktası duvardan uzak olsaydı duvara sürtme ihtimalin de olmaz idi.

Rampadan motor üstünde geri geri iner öylece bırakırdın, çıkarken de çalıştırıp çıkardın. Manevraya gerek olmazdı.

Alanı geniş açıdan fotoğrafla, belki iniş noktasını genişletip bir etek gibi yapman gerekebilir.

Anladım Olcay hocam akşam bir kaç resim daha yüklemeye çalışacağım :cat:

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:59 ----------

Değerli yorumlarınız için hepinize çok teşekkür ederim! İyi ki varsınız. :bestmt:

EthanHunt
16 Mayıs 2016, 17:37
Rampayı sağa doğru biraz daha genişletebilirsin. Daha güvenli iner çıkarsın.

Ekarahan
16 Mayıs 2016, 17:57
Islandığında indirip çıkarmanız zor olur. 15 cm'de bir enine çizgiler çekerek su tahliyesi ve lastiklerin kaymaması için uygun yüzey oluşturmanız gerekiyordu.
Arkadaşın dediğine ek olarak inşaat demirleri varya parça parça kesip aralara koyarsan iyi olur çünkü beton zamanla aşınıyor

Uçan Kar
17 Mayıs 2016, 00:45
Genişlet en az iki katı yap. ucu ucuna geçme ne gerek var? Düşersin çizersn kayarsin

AurorAbeam
17 Mayıs 2016, 01:54
Aşağı doğru genişleyen yapıda olsun. Yani aşağı tarafı yukardan en az iki kati geniş olsun. Ve beton yaş iken hafif çizikler atmayı unutmayın, yağmurda falan kaymasın.

A.Volkan
17 Mayıs 2016, 10:50
Rampayı sağa doğru biraz daha genişletebilirsin. Daha güvenli iner çıkarsın.

Anladım hocam mantıklı diğer üyelerde o konuda uyardı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:39 ----------

Arkadaşın dediğine ek olarak inşaat demirleri varya parça parça kesip aralara koyarsan iyi olur çünkü beton zamanla aşınıyor

Hocam sanırım hafta sonu kuruyan yerin üstüne 1 kat beton daha atacağım. Böylece dediğiniz gibi bir ekleme yapabilirim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:46 ----------

Genişlet en az iki katı yap. ucu ucuna geçme ne gerek var? Düşersin çizersn kayarsin

Aynen hocam benimde içime sinmedi genişlik.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:48 ----------

Aşağı doğru genişleyen yapıda olsun. Yani aşağı tarafı yukardan en az iki kati geniş olsun. Ve beton yaş iken hafif çizikler atmayı unutmayın, yağmurda falan kaymasın.

Ali kardeşim artık pazar sabahı dediğiniz tarzda tekrardan bir düzeltme yapacağım rampada.

white_king
17 Mayıs 2016, 11:44
Dostum rampa güzel olmuş eline sağlık ama..söylemedende edemeyeceğim fotoğrafta görünen taşlar tarihi eser gibi duruyor şayet olmasa bile nasıl kıyıpta üstüne beton döktün güzelim taşların anlamış değilim..dolgu olarak başka malzeme kullansaydın keşke

A.Volkan
17 Mayıs 2016, 12:28
Dostum rampa güzel olmuş eline sağlık ama..söylemedende edemeyeceğim fotoğrafta görünen taşlar tarihi eser gibi duruyor şayet olmasa bile nasıl kıyıpta üstüne beton döktün güzelim taşların anlamış değilim..dolgu olarak başka malzeme kullansaydın keşke

Yok kardeşim tarihi eser olduğunu sanmıyorum.Ama betonu onların üstüne dökmedim onlar oynuyor yerinden zorlayınca :) Bizim komşulardan biri evine tadilat yaptı ordan çıkmış bu avizenin altına yerleştirilenlerden galiba :silent:

Dash_1905
17 Mayıs 2016, 13:30
Hocam rampanın genişliği ne kadar tam olarak ? Bana biraz az gibi geldi bana. Biraz daha genişletme şansın varsa çok iyi olur.

shooter1
17 Mayıs 2016, 13:33
Beton kuruduktan sonra çimentodan bulamaç yap ustune sur beton çabuk dağılmaz

A.Volkan
17 Mayıs 2016, 15:19
Hocam rampanın genişliği ne kadar tam olarak ? Bana biraz az gibi geldi bana. Biraz daha genişletme şansın varsa çok iyi olur.

Hocam 2 araba lastiği genişliğine yakın belki daha fazladır :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:17 ----------

Beton kuruduktan sonra çimentodan bulamaç yap ustune sur beton çabuk dağılmaz

Tamam kardeşim zaten bende öyle bir takviye yapmayı düşünüyordum.

A.Volkan
18 Mayıs 2016, 15:31
Evet değerli üyeler uyarılarınız ve eleştirileriniz doğrultusunda hafta sonu rampayı işaretlediğim şekilde genişleteceğim. İnşaAllah genişlettikten sonra rampanın son halinin resimlerini yükleyeceğim.
http://i.hizliresim.com/7v2PZW.jpg (http://hizliresim.com/7v2PZW)

GezeGeze
18 Mayıs 2016, 20:35
Resimler geniş açı olmadığından net bir şey söylemek çok mümkün değil. Ama sanki geride yer var gibi. Dolayısıyla, sadece geniş değil, aynı zamanda daha uzun yapabilirsiniz; yani daha az eğimli; daha az dik.

Yer varsa rampayı biraz daha uzatın.

İlk sayfadaki resimlerde arka tarafta bir bahçe var gibi sanki. Orada yeterince yer varsa keşke yola doğrudan rampa çıksaydınız, yola paralel yapmak yerine.

Bu şimdiki yapmış olduğunuz rampada geniş de yapsanız, uzun da yapsanız, tepeye çıkar çıkmaz komşunun oradaki bahçe duvarından düşme riskiniz var.

A.Volkan
20 Mayıs 2016, 11:42
Resimler geniş açı olmadığından net bir şey söylemek çok mümkün değil. Ama sanki geride yer var gibi. Dolayısıyla, sadece geniş değil, aynı zamanda daha uzun yapabilirsiniz; yani daha az eğimli; daha az dik.

Yer varsa rampayı biraz daha uzatın.

İlk sayfadaki resimlerde arka tarafta bir bahçe var gibi sanki. Orada yeterince yer varsa keşke yola doğrudan rampa çıksaydınız, yola paralel yapmak yerine.

Bu şimdiki yapmış olduğunuz rampada geniş de yapsanız, uzun da yapsanız, tepeye çıkar çıkmaz komşunun oradaki bahçe duvarından düşme riskiniz var.

Erkan hocam rampayı yola doğru direkt yaparsam park eden arabalar var ,çıkarken onlara çarparım. Birde yan binada alt katta marangoz var belki müsaade etmeyebilir.Rampanın bitimindeki sağdaki pencere benim evin penceresi :)

tr100a
20 Mayıs 2016, 12:42
Tamam şimdi olucak motor üstünde olsan dahi ayağını koymaya yer kalıcak sıkıntı olmaz artık

A.Volkan
20 Mayıs 2016, 14:19
Tamam şimdi olucak motor üstünde olsan dahi ayağını koymaya yer kalıcak sıkıntı olmaz artık

Aynen erkin ustam hafta sonu genişleteceğim rampayı :cat: sadece motorun altının sürtmesinden korkuyorum. Onu da motorla deneyerek öğreneceğiz artık :silent:

A.Volkan
22 Mayıs 2016, 18:14
Evet değerli üyeler rampayı az önce bitirdim. Çok yoruldum.Saat 14:00 de çalışmaya başladım,saat 17:00 gibi bitirdim. Şu anda nöbetteyim kimse betona basmasın diye :)
http://i.hizliresim.com/B2Rr8D.jpg (http://hizliresim.com/B2Rr8D)

http://i.hizliresim.com/y4AEEM.jpg (http://hizliresim.com/y4AEEM)

http://i.hizliresim.com/WY60Gq.jpg (http://hizliresim.com/WY60Gq)

YERUÇAĞI
22 Mayıs 2016, 19:08
tamam şimdi güzel olmuş,geniş olması her bakımdan iyidir,yanlız geriye doğru betonu biraz daha uzatsan daha iyi olur sanki,pek düzgün görünmüyor son taraf

planet58
22 Mayıs 2016, 19:09
Şimdi güzel ve daha emniyetli oldu...

mustafa_325
22 Mayıs 2016, 20:15
Hocam rampa güzel ama o yandaki cam çok tehlikeli bence. Beton kuruduktan sonra camın üst tarafının kırıldığını düşünün. Kırık parçaları betondan çıkartamazsınız yerde çok keskin bir şekilde mayın gibi kalırlar.

darkmotor
22 Mayıs 2016, 20:28
Volkan kardeşim motoru indirirken, motorun sağında dur .Sonra geri geri inerken frenle beraber in , çok rahat inersin ben herzaman böyle yapıyorum.

GezeGeze
22 Mayıs 2016, 21:57
Motosikletin sağında/solunda değil, üstünde olmalı bence. İki ayağıyla da destekleyerek.

İnerken ön ön de inilebilir; yeterince yer görünüyor. Çıkarken de, arka tarafta döndürüp gelir çıkar.

Yeruçağı'nın belirttiği gibi, son kısım düzgün görünmüyor. Çok dik sanki. Rampanın gelen eğimince biraz daha uzatıp rampayı yumuşatmakta fayda var. Yoksa, ön tekeri oraya çıkarcam diye gazı fazla açman gerekecek çıkarken, kontrolün zorlaşacak.

Ayrıca:

Genel bir mıntıka temizliği de istiyoruz ama hocam. Olmuyor böyle :)

A.Volkan
23 Mayıs 2016, 09:22
Hocam rampa güzel ama o yandaki cam çok tehlikeli bence. Beton kuruduktan sonra camın üst tarafının kırıldığını düşünün. Kırık parçaları betondan çıkartamazsınız yerde çok keskin bir şekilde mayın gibi kalırlar.

Usta o camı kalıp için koydum :) Harç biraz kuruyunca sonra camı kaldırdım.:cat:

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:09 ----------

Şimdi güzel ve daha emniyetli oldu...

Sağol Mümtaz Abim Allah arzı olsun !

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:12 ----------

tamam şimdi güzel olmuş,geniş olması her bakımdan iyidir,yanlız geriye doğru betonu biraz daha uzatsan daha iyi olur sanki,pek düzgün görünmüyor son taraf

Murat Ustam sanırım rampaya son bir düzeltme daha yapacağım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:15 ----------

Volkan kardeşim motoru indirirken, motorun sağında dur .Sonra geri geri inerken frenle beraber in , çok rahat inersin ben herzaman böyle yapıyorum.

Tamam kardeşim dediğin yöntemi deneyeceğim.Fakat ben motorun üstündeyken inmeyi planlıyorum. Rampa bitsin motor ile inerken video çekeceğim İNŞAALLAH :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:18 ----------

Motosikletin sağında/solunda değil, üstünde olmalı bence. İki ayağıyla da destekleyerek.

İnerken ön ön de inilebilir; yeterince yer görünüyor. Çıkarken de, arka tarafta döndürüp gelir çıkar.

Yeruçağı'nın belirttiği gibi, son kısım düzgün görünmüyor. Çok dik sanki. Rampanın gelen eğimince biraz daha uzatıp rampayı yumuşatmakta fayda var. Yoksa, ön tekeri oraya çıkarcam diye gazı fazla açman gerekecek çıkarken, kontrolün zorlaşacak.

Ayrıca:

Genel bir mıntıka temizliği de istiyoruz ama hocam. Olmuyor böyle :)

Erkan hocam benim oturduğum yer biraz VAROŞ ben halime şükrediyorum.Daha önceden benim arka bahçede esrar mı ne içiyorlarmış.Ben geçenlerde mıntıka temizliği yaptım inanın kullanılmış şırınga bile topladım bahçeden. Ama dediğiniz gibi ön tarafıda temmizleyeceğim çok haklısınız. Aslan yattığı yerden belli olur :cat:

Değerli arkadaşlar İyi ki varsınız hepinize çok teşekkürler!:king:

burak5353
24 Mayıs 2016, 13:43
betona kuruyunca su dökün catlamasın :)

Tefoo
24 Mayıs 2016, 14:03
hocam yeni rampan hayırlı olsun :D buarada ne tarafta oturuyosun?

A.Volkan
24 Mayıs 2016, 17:46
betona kuruyunca su dökün catlamasın :)

Aynen kardeşim sabah akşam suluyorum.:wiinkk:

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:44 ----------

hocam yeni rampan hayırlı olsun :D buarada ne tarafta oturuyosun?

Amin Tevfik kardeşim sağol! İstanbulda b.evlerde oturuyorum.