PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Söküp takmak için alet edavatlar nelerdir ?

ques1
14 Mayıs 2016, 13:35
merhabalar ustalara işçilik vermekten sıkılmış durumdayım çok yüksek fiyatlar cıkarıyorlar

bende bunun önüne geçmek için alet edavat almaya karar verdim ağır bakımlarda verceğim 400 500 tl ler yerine kendime alet edavat alır ömür boyu kullanırım düşüncesindeyim

sizlere sorum ise neler gereklidir hepsiburadadan almayı düşünüyorum aletleri neler almalıyım ? forumda eski konulara doğru gittim lakin elle tutulur bir şey bulamadım

brtvrdrl
14 Mayıs 2016, 13:40
Hocam alet eldevatı kullanacak adam lazım, elinden geliyormu o önemli. İngiliz anahtarı takımı, alyan takımı, lokma takımı, kurbacık, tornavida seti, pense ve keski vari aletler. Bunları alsan her işinş halledersin. Ha birde sübap ayarını falanda yapacağım dersen sentil çakısı ekle ona

Carbondioxid
14 Mayıs 2016, 13:44
Motor bloğu ve şasi'de bulunan vida/somun/cıvata ebadlarına göre.

8T

9T

Düz/yıldız/combo anahtarlar.

Alyen takım

Lokma takımı 10-32..

Bloğa müdahale için elzem Tork anhatarı (uygun tork aralığında ve kalibreli)

Tüm bunlar kaliteli/yüksek üretim standartında olmalı , söz gelimi alyenler adi ise alen cıvatları yersiiniz, diğer değişle yalama olur, dert üstüne derd.

Kısaca iyi araştırıp , yüksek kalite üretimlere yönelin. (lokma takımı (Rico kullandım gayet kaliteli ve işgörür.) alyen ve anahtarlar (izeltaş kullandım olağan üstü üretim)

gungenir
14 Mayıs 2016, 13:59
Bir vasıta için takım düzmek biraz fazla. Çünkü yapacağınız şey var yapamayacağınız şey var. Tutupta motoru komple söküp takmayacaksınız. Büyük bir arıza varsa yine ustaya gidecek.
Ha siz "deneyim kazanmak için her şeyini kendim yapmak istiyorum." derseniz onu bilemem.
Standart yağ değişimi, filtre değişimi, ampul değişimi, fren ayarı, lastik söküp takma vs ufak bakımlar için birkaç tane alet yeter.
Amortisörleri sökmek için alyan seti alabilirsiniz ama ucuzuna kaçmayın. Çünkü çoğu alyan seti kolayca kırılıyor. Yağ tahliye vidasını iyi sıkmak gerekiyor. Onada uygun bir yıldız anahtar almak lazım ki yalama olmasın.

Onun haricinde hangi anahtardan kaç numara alınacak onun cevabını motorun üstündeki cıvatalar verir.

ques1
14 Mayıs 2016, 14:12
öncelikle elim alet edavat tutar işlemleri yaparkende zaten yanımda usta insalarda bulunacak
ustalardaki tutarsızlık canımı sıkmaya başladı aynı iş için kimisi 50 100 diyor kimisi 350 500 den bahsediyor

kursaa
14 Mayıs 2016, 14:27
öncelikle elim alet edavat tutar işlemleri yaparkende zaten yanımda usta insalarda bulunacak
ustalardaki tutarsızlık canımı sıkmaya başladı aynı iş için kimisi 50 100 diyor kimisi 350 500 den bahsediyor

dogru diyosun memlekette hakkıyla iş yapan adam kalmadı herkes birbirinin ayağına bakıyor.

oguzhanlal
14 Mayıs 2016, 15:04
Alyan anahtarlarini KESINLIKLE kaliteli bir marka al.
Acik agiz anahtar mumkun oldugunca kullanma

caglar48
14 Mayıs 2016, 15:12
Tornavida , Matkap , canavar , kargaburun yeter

telike
14 Mayıs 2016, 15:20
Yapacağın işe bağlı olarak tork anahtarına kadar gider bu liste