PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ruhsat Çıkarmamak

Next33
16 Nisan 2016, 21:23
Merhabalar, konuları inceledim fakat net bir cevap bulamadım ve konu açmak istedim

3 Gün Önce Sıfır MT 07 Aldım. Fakat bu arkadaşın ruhsat / sigorta işlemlerini yapmadım. Ve merak ediyorum ben bu motora 2 sene boyunca ruhsat çıkarmazsam sigorta yaptırmazsam ve 2 yıl sonra aaaa hadi ruhsat çıkartayım ben buna desem ne olacak? Bunun cezası varmıdır? Sormak istediğim polis yakalayınca motoru bağlarmı ceza kesermi değil. Sorum 2-3 yıl sonra ruhsat çıkarırsam ne ile karşılaşacağım?

İkincisi ise ruhsat çıkarmadan faturası bana kesilmiş bir motosikletin satışının yapılması mümkünmüdür?

Vakit ayırdığınız için teşekkürler :)

Crenox
16 Nisan 2016, 21:30
1) Ruhsat çıkartmazsan yakalanınca ceza yersin ayrıca ruhsatı kayıtlı adrese gönderiyorlar 1 ay içinde almazsan. 2 yıl ruhsatsız kalamıyorsun isitesende.

2) Satışı aldığın günden itibaren 30 gün içinde ruhsatsız satış yapabilirsin sonra ruhsatsız yapamıyorsun yanında olmak zorunda.

Next33
16 Nisan 2016, 21:41
1) Ruhsat çıkartmazsan yakalanınca ceza yersin ayrıca ruhsatı kayıtlı adrese gönderiyorlar 1 ay içinde almazsan. 2 yıl ruhsatsız kalamıyorsun isitesende.

2) Satışı aldığın günden itibaren 30 gün içinde ruhsatsız satış yapabilirsin sonra ruhsatsız yapamıyorsun yanında olmak zorunda.

Ben motoru bayii'den aldım sadece adıma fatura kesildi. Başka bir işlem yapılmadı. Bu ruhsatı bana kim göndericek?

sh@de123
16 Nisan 2016, 21:42
Ben yaklaş 3 buçuk ay falan ruhsatsızdım.Ama surmuyodum kapaliydi motor.Gecen hafta ruhsat çıktı ceza falan istememişler(benim adima degil) Ama yasayı okumuştum 3 aydan fazla ruhsatsız durirsan 130 lira cezaSı var yazıyodu galiba.Ama benden almamışlar.:)

Crenox
16 Nisan 2016, 21:45
Ben motoru bayii'den aldım sadece adıma fatura kesildi. Başka bir işlem yapılmadı. Bu ruhsatı bana kim göndericek?

Sıfır alım satımlarda farklımı bilmiyorum ama noter satışı olması gerek.

Mengu16
16 Nisan 2016, 21:56
http://www.cerkezkoybakis.com.tr/images/upload/polis%281%29.jpg
Plakasız yakalanırsanız motosikletinizin bu şekilde kamyon kasasına konulması, indirirken kasadan aşağı 1 metreden atılması veya araba çekmek için tasarlanmış çekici gözlüğüne motosikletinizin oturtulması benzin deposu, grenajlar gibi parçaların çizilmesi, motor bloğunun zarar görmesi gibi durumları önemsemiyosanız plakasız binebilirsiniz tabi.

Olcay Avşar
16 Nisan 2016, 22:28
Trafik kanunu 20/1-a gereği 3 ay içinde tescil yapılmazsa 199,00 TL ( Peşin*149,25*TL) cezası ve tescil edilene kadar trafikten meni var.

Aracı kullanmadan saklayacaksanız bir yolu mutlaka vardır.

redlion999
16 Nisan 2016, 22:29
Yine ezbere cevaplar. Az daha koyup ybr alsaydınız keşke.

Soruya gelecek olursak faturanın üzerinde tarih var ve siz bu faturayla ruhsat çıkartıyorsunuz. Cezası var ve sanırsam fatura tarihinden itibaren mtv leri ödemeniz gerekiyor plaka çıkartırsanız.(son yazdığımdan emin değilim)

Kısacası eğer motosiklet mutlaka trafiğe çıkacaksa(plakalı olacaksa) en kısa zamanda halletmek ancak 2-3 sene sonra da cezasını ödeyip çıkartabilirsiniz.

Siz motoru başkasına satabilirsiniz ancak o kendi adına ruhsat çıkartamaz. Tekrardan onun adına motorun şasi-motor nosu ile fatura kesilmesi gerekir ki bu da çok zor bir iş. Alacak kişi de ruhsat çıkartmayacaksa kendi aranızda devir sözleşmesi yapıp faturayı ona teslim etmelisiniz.

Emin olmamakla birlikte trafiğe çıkmayacak araçlar için(offroad atvler mesela) ötv ödemenize gerek yok. ötv yi ödemişseniz ruhsat çıkartmak daha mantıklı.

tylnsbl2016
16 Nisan 2016, 22:52
Ya aslinda abimde oyle bir motosiklet var aldi 3 senedir ruhsatsiz. Duruyo oyle kapinin onunde. Vermezse kusecegimden kusmemek icin istemiyorum ve ondan habersiz motosiklet alicam kendime. Bi sorayim ona belki biliyodur biseyler yazarim buraya sorunca.

Emreaygn
17 Nisan 2016, 01:38
Uygunluk belgesi fatura ve bayinin verdigi yetki belgesi varsa hepsini alip bi vergi dairesind gidiyorsunuz 150 tl gibi bir miktar oduyosunuz ondan sonra emniyet 190 tl ruhsat icin sonrasi klasik işlemler