PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Super benzin ve kursunsuz benzin

Slwer
17 Haziran 2006, 11:26
ben ıcınden cıkamadım olayın bıde sızın fıkrınızı alım
olay su mtosıkletıme kursunsuz benzın koydugumda performansı super benzıne gore daha pasıf kalıyo ve daha fazla benzın yıyo ama super benzın koydugumda performans gozle gorulur bıcımde artıyo
sımdı sız o zaman super benzın koy dıyceksınız ama o zamanda sole bı durum soz konusu motosıkletın akusu zayıf cok garıp ama kursunsuz benzın koydugumda aku kendını yenıleyebılcek kadar sarj oluyo ama super koydugumda akude sorun yasıyorum yanı zayıflıyo ne alaka dıceksınız ama cıdden bole
ben sole bi fıkır urettım;
kursunsuz benzın koydugumda motor performans kaybedıyo bende dolayısıyla daha cok gaz verıyorum motor daha yuksek devırde calısıyo ve fazla benzın harcıyo ama aku daha cok sarj oluyo
super koydugumda ıse daha dusuk devırlerde daha yuksek performans elde edıyorum bu seferde motor daha dusuk devırde calıstıgı ıcın akü daha az sarj oluyo
bu bı fıkır ama ne akdar dogru oldugunu kanıtlayamadım
motosıkletın hemeh hemen butun sorunlarını halledebılecek kadar bılgım olduguna ve mekanıkte de ıyıyı olduguma ınanıyorum ama burda tıkandım sızce mantıklımıdır teorım ?

mutluemlak
17 Haziran 2006, 11:47
valla hiç bişi anlamadım bence yanlış bi teori....gibi geldi..:silent:

vedo
17 Haziran 2006, 12:12
Bildiğim kadarıyla artık süper benzin satılmıyor. Hepsi kurşunsuz. 95, 98 ve yeni çıkan 100 oktan benzin...

muhendis1959
17 Haziran 2006, 12:32
ben ıcınden cıkamadım olayın bıde sızın fıkrınızı alım
olay su mtosıkletıme kursunsuz benzın koydugumda performansı super benzıne gore daha pasıf kalıyo ve daha fazla benzın yıyo ama super benzın koydugumda performans gozle gorulur bıcımde artıyo
sımdı sız o zaman super benzın koy dıyceksınız ama o zamanda sole bı durum soz konusu motosıkletın akusu zayıf cok garıp ama kursunsuz benzın koydugumda aku kendını yenıleyebılcek kadar sarj oluyo ama super koydugumda akude sorun yasıyorum yanı zayıflıyo ne alaka dıceksınız ama cıdden bole
ben sole bi fıkır urettım;
kursunsuz benzın koydugumda motor performans kaybedıyo bende dolayısıyla daha cok gaz verıyorum motor daha yuksek devırde calısıyo ve fazla benzın harcıyo ama aku daha cok sarj oluyo
super koydugumda ıse daha dusuk devırlerde daha yuksek performans elde edıyorum bu seferde motor daha dusuk devırde calıstıgı ıcın akü daha az sarj oluyo
bu bı fıkır ama ne akdar dogru oldugunu kanıtlayamadım
motosıkletın hemeh hemen butun sorunlarını halledebılecek kadar bılgım olduguna ve mekanıkte de ıyıyı olduguma ınanıyorum ama burda tıkandım sızce mantıklımıdır teorım ?

Arkadaşım önce süper benzini nereden buldun , artık satılmıyor, en düşük oktanlı benzin kurşunsuz 95 dir, çok merak ettim doğrusu.

Sonra akü meselesine gelince böyle birşeyin olması mümkün değil, tamamiyle bir rastlantıdır, sen motorunun şarzını bir ölçtür, belki zayıftır, bide akünün bomelerini ölçtür, belki asit derecesi düşmüştür.

İHTİYAR
17 Haziran 2006, 12:44
1 ocak 2006 tarihinden beri süper benzin üretimi ve satışı yapılmamaktadır.Eski süper benzin 92 oktan,daha önce normal benzin vardı o da 88 oktan'dı.Süper benzin yerine,AB uyumu gereği potasyum katkılı 95 oktan benzin üretim ve satışı başladı.Oktanı düşük eski benzinle çalışan araç motorlarının avans ayarlarını yeniden yapmak gerekiyor.Motorunuza 1 derece daha avans verebilirsiniz çünkü oktan yükseldikçe yanma gecikir ve vuruntu azalır.
Akü'ye gelince havalar ısınınca elektrolit yoğunluğu azalır ve bilhassa eski aküler çok performans kaybeder.
Zaten limitinde kullandığınız akünüz,avans ayarına göre eskiden daha yumuşak yanan yeni benzinle motoru ilk çevirmede(rötar kaldığı için) nispeten daha rahat çevirmektedir.Avansınızı değiştirince yine zorlaşabilir.Size tavsiyem akünüzü'de değiştirmeniz.İyi günler:cat:

GÖKTAX
17 Haziran 2006, 13:54
bence de sorun aküde. benzini takıntı yaptıysan performansı ona göre yorumluyor olabilirsin.

Slwer
19 Haziran 2006, 10:39
ıyıde ben hergun bp den alıyorum bahsettıgım super benzını hıc bı katkı yok yanı dırek super benzın olarak satıyolar bu benım uzun zamandır kullandıgım bır benzın ıstasyonu ıstersenız sızede gosterebılırım yerını :mrgreen:
ya ben cıddıyım benzın cok fazla fark edıyo nese sanırım bole olmıcak bu olay :) tskler ılgınız ıcın

muhendis1959
19 Haziran 2006, 14:44
ıyıde ben hergun bp den alıyorum bahsettıgım super benzını hıc bı katkı yok yanı dırek super benzın olarak satıyolar bu benım uzun zamandır kullandıgım bır benzın ıstasyonu ıstersenız sızede gosterebılırım yerını :mrgreen:
ya ben cıddıyım benzın cok fazla fark edıyo nese sanırım bole olmıcak bu olay :) tskler ılgınız ıcın

Özür dilerim dostum sen haklısın, süper benzin her yerde satılıyormuş, ben artık satılmıyor sanıyordum, bende süper benzin alıp deniyeceğim bakalım ne olacak.

calipso
19 Haziran 2006, 18:18
Selam,
bende 96 model virago535 var. Usta, bana süper benzin al der. ama ben az bulunduğu için bir türlü alıp deneyemedim. muhtemelen performans açısından süper benzin daha iyi..

İHTİYAR
19 Haziran 2006, 19:52
Evet BP ve TÜRK petrol'de süper benzin var.Var ama bildiğimiz eski süper değil kurşunsuz süper.Bilginize.:cat:

afterdarq
19 Haziran 2006, 20:20
Her istasyonda yok,ben dün nişanlımın motoruna aldım Potasyumlu Süper Benzin... Bu ne dedim pompacıya Kurşunlu süper dedi... Ooo süpeer dedim ondan koy o zaman...

Infaustus
19 Haziran 2006, 20:25
Kurşunlu Süper benzin hala satılmakta arkadaşlar.. Şahsen kurşunsuz benzin kullanıyorum (motosikletim için) ama arabam 1991 model olduğu için ona kurşunlu benzin alıyorum ve bulmakta da bir sıkıntı yaşamıyorum. Gebze'deki nerede ise tüm benzinliklerde (BP hariç sanırım), yani Türk Petrol, PO, Shell vs. bu benzinden mevcut. Süper benzinle ile motorun daha performanslı gidip gitmediğini ben de merak ettim. En kısa zamanda deneyeceğim. Zaten depoda az benzin kaldı. Bir süper çakayım, bakalım ne olacak:silent:

saykoshey
19 Haziran 2006, 23:12
Artik satilan butun yakitlar kursunsuz, kursun kullanmasi yasal olarak yasak. 98 oktanli benzinler genelde super olarak geciyor.

gumusarda
19 Haziran 2006, 23:35
arkadaşlar dün motora 100 oktan V Power koydum,bi tuhaf oldu..daha seri sanki.

Topuz
20 Haziran 2006, 00:32
slwer; sizin bahsettiğiniz akü ile ilgili durum, tamamen aküyü şarj eden aksam ile ilgili. motorunuz ile ilgili servis; gerekli kontrol ve ölçümleri yapabilir. ancak, böyle bir imkan serviste yok ise, bu durumda motorunuzun standart değerlerini bildiğiniz varsayılarak, bir elektrikçiye giderek ilgili kontrolleri ve ölçümleri yaptırabilirsiniz. mutlaka akü şarj sistemi ile ilgili bir arıza.. eksik çıkış vs. vardır.

sonuç olarak, akü durumunun kullanılan yakıt ile hiç bir ilgisi olamaz.

sogulcan
20 Haziran 2006, 14:07
valla benim bulunduğum ilde süper, kurşunsuz ve 98 oktan benzin ayrı ayrı pompalardan hala satılıyo.ama galiba süper benzin stoklarda kalan benzinmiş.benim motorumda super ile kursunsuz arasında performans farkı yok.sadece kurşunsuzu daha çok yakıyo.servisim de superi öneriyo.bende hep super alıyom.ama yakında stoklar da biter galiba...